Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο χαρτζιλίκι δίνετε στα παιδιά σας;


Recommended Posts

Kαθηστε καλυτερα γιατι με αυτο που θα σας πω σιγουρα θα πεσετε κατω.

Φιλος φιλων μας δινει στα παιδια του, στον 16χρονο 500 ευρω τον μηνα, στον 13χρονο 200 και στην 7χρονη 100!!!!!!!

Οι συνολικες του μηνιαιες αποδοχες ειναι γυρω στο τριχιλιαρο. Σας το λεω για να μην νομιζεται οτι ειναι καμια οικογενεια απο τα ΒΠ.

Όπου ακούς πολλά κεράσια.....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Tι να σου πω? μακαρι!!! Θεωρω απαραδεκτο να κυκλοφορουν τοσο μικρα παιδια με τοσα χρηματα.

Κοίτα, να δίνει σύνολο 800 ευρώ χαρτζηλίκι συν τα φροντιστήρια το θεωρώ το λιγότερο υπερβολή! Ακόμη και 3.000 χιλιάρικα να μπαίνουν σπίτι....:confused:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον ανήκω στις τσιγγούνες...Ο γιός μου πάει 1η γυμνασίου και παίρνει για κάθε μέρα που έχει σχολείο 2 ευρώ ,δηλ 10 την εβδομάδα.Τις περισσότερες φορές φτιάχνει σάντουιτσ στο σπίτι και παιρνει μαζί του.Εννοείτε ότι πληρώνουμε τα έξοδα των εκδρομών σύν 7-8 ευρώ όποτε πάνε, γιατί τρώνε στα γκούντις.Αραιά και που συνήθως το καλοκαίρι κανονίζουνε με τους φίλους του και πάνε στο σουβλατζίδικο της γειτονιάς για τσιμπούσι.Προς το παρόν η βόλτες του είναι με το ποδήλατο μέχρι το πάρκο και δεν μου έχει παραπονεθεί ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα παιδιά μου είναι πολύ μικρά γιαν να εχουν χαρτζιλίκι θεωρώ μεγάλο λάθος τα πολλά χρήματα. Πρώτα απ' όλα δε μαθαίνουν να εκτιμούν τον κόπο που χρειάζονται τα χρήματα για να βγουν.Δεύτερον δεν ειναι ευκολο να ελέγξεις τι κανουν τα παιδιά σου με πολλά χρήματα στην τσέπη και τρίτον και ισως σημαντικότερο το παιδί που κυκλοφορεί με άνεση χρημάτων γίνεται ευκολα στόχος παραβατικών ομάδων.Άρα διακινδυνεύουμε την ασφάλεια του. Πιστευω ότι για παιδί γυμνασίου 2-3 ευρώ την ημέρα είναι υπερ αρκετα. Ότι παραπάνω προκύψει μας το λεει και το συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα.!!δεν μπορω να πω ποσο χαρτζιλικι δινω στα παιδια μου γιατι δεν εχω παιδια αλλα βλεποντας απο τις ξαδερφες μου τα 40 που δινει η Βαλια στο γιο της δεν ειναι πολλα εφοσων πληρωνει και τη μεταφορα του.Στα κλαμπ θελουν 20 ευρο και αυτο για το ποτο τους μονο ενα ταξι να χρειαστουν να παρουν τελειωσε με τη διπλη ταριφα κ ολας.Αμα κι ολας για τον καφε σου η τη σαββατιατικη σου βολτα ξεφευγεις και απο τη γειτονια και ξεκινησεις τις περιπλανησεις στην αττικη τελειωσε το θεμα.Εμας οι μικρες πηγαιναν σε ιδιωτικο οποτε φιλοι στη γειτονια γιοκ μια στη γλυφαδα ετρεχαν μια στη κηφισια μια στο κεντρο στο mall παντου οπου δηλαδη πηγαιναν ολοι τους οι φιλοι.Και εγω αρχικα που μου παραπονιοντουσαν οτι δεν τους φτανει το χαρτζιλικι αναρωτιομουν γιατι μου φαινοταν τρελο τις εζησα ομως το καλοκαιρι που εμειναν λιγο μαζι μου και καταλαβα..Δεν μιλαω φυσικα για τις ηλικιες των 11-14 αλλα απο 16 και πανω που εχουν και μεγαλυτερη ελευθερια.!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκεφτείται λίγο εσείς τι χαρτζηλίκι πέρνατε στα 16 ?

Όσες από εσάς πέρνατε αρκετά καλό χαρτζηλίκι σήμερα είστε σπάταλες, τεμπέλες και έχετε μπλέξει με ναρκωτικά ή τζόγο ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έπαιρνα αρκετό χαρτζηλίκι, αλλά ούτε σπάταλη έγινα, ούτε εμπλεξα με τίποτα... Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το πόσα χρήματα έχεις στην τσέπη σου. Το αντίθετο. Όταν κάποιος δεν έχει αναγκάζεται να βρει άλλους τρόπους για να εξοικονομήσει κάτι...

Το αν θα γίνει κάποιος σπάταλος ή τσιγκούνης ή οικονόμος εξαρτάται από άλλους παράγοντες. Δεν σημαίνει ότι όποιος έχει λεφτά στο πορτοφόλι είναι και σπάταλος.

 

Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο. Ούτε υπερβολικά λίγα (πχ κάπου διάβασα 2 ευρώ την ημέρα για 15 χρονών...), αλλά ούτε και υπερβολικά πολλά γιατί απλώς δεν έχει νόημα. Για να μπορέσει να αποταμιεύσει κάποιος θα πρέπει να υπάρχει και το ανάλογο περιθώριο. Δεν νομίζω ότι με 2 ευρώ την ημέρα μπορείς να κάνεις αποταμίευση. Ίσα ίσα φτάνουν για μια τυρόπιτα...

Όλα αυτά τα λέω με την προυπόθεση ότι έχει κάποιο περιθώριο ο γονιός να διαθέσει χαρτζηλίκι... Αν η κατάσταση είναι τόσο δύσκολη που δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, εκεί είναι άλλη ιστορία...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα φτάνουν για μια τυρόπιτα...

 

Ακριβώς τόσα της δίνω για μια τυρόπιτα/τοστ στο σχολείο και φυσικά δεν περιμένω ούτε θα ήθελα να μην τρώει για να αποταμιεύει. Δεν της δίνω περισσότερα γιατί παρατήρησα ότι στο σχόλασμα περνώντας από την πλατεία τσίμπαγαν διάφορα και ερχόταν χορτασμένη στο σπίτι. Φυσκά ότι χρειαστεί, δωράκια, μακιγιάζ, έξοδοι το Σ/Κ, περιοδικάκι παίρνει εξτρά. Προς στιγμήν δεν παραπονιέται. Οπότε νομίζω ότι πάει κατά περίπτωση πως το χειρίζεται ο κάθε γονιός. Νομίζω ότι αν έδινα ένα ποσό την εβδομάδα πάλι θα ζητούσε και άλλα και θα βαριόμουν να ελέγχω που τα ξοδεύει και γιατί ζητάει παραπάνω. Εφόσον δεν βλέπω υπερβολικές σπατάλες και απαιτήσεις είμαι ευχαριστημένη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έπαιρνα αρκετό χαρτζηλίκι, αλλά ούτε σπάταλη έγινα, ούτε εμπλεξα με τίποτα... Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το πόσα χρήματα έχεις στην τσέπη σου. Το αντίθετο. Όταν κάποιος δεν έχει αναγκάζεται να βρει άλλους τρόπους για να εξοικονομήσει κάτι...

Το αν θα γίνει κάποιος σπάταλος ή τσιγκούνης ή οικονόμος εξαρτάται από άλλους παράγοντες. Δεν σημαίνει ότι όποιος έχει λεφτά στο πορτοφόλι είναι και σπάταλος.

 

..

 

ακριβώς εκεί ήθελα α καταλήξω;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης ήθελα να προσθέσω ότι εγώ προσωπικά πιστεύων ότι δεν υπάρχει απάντηση στο ποσό που πρέπει να δίνει ο καθένας στο παιδί διότι εξαρτάται από πάρα πολλούς άλλους παράγοντες εκτός από την οικονομική δυνατότητα της οικογένειας...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαθηστε καλυτερα γιατι με αυτο που θα σας πω σιγουρα θα πεσετε κατω.

Φιλος φιλων μας δινει στα παιδια του, στον 16χρονο 500 ευρω τον μηνα, στον 13χρονο 200 και στην 7χρονη 100!!!!!!!

Οι συνολικες του μηνιαιες αποδοχες ειναι γυρω στο τριχιλιαρο. Σας το λεω για να μην νομιζεται οτι ειναι καμια οικογενεια απο τα ΒΠ.

 

Να δω τι θα κάνουν σε τυχόν περικοπές που το τριχιλιαρο θα γίνει ένα,ενάμιση.Εκεί να δω πώς θα κουμπαντάρουν τα παιδάκια τους.Μα 7χρονο με 100 ευρώ;;;Έχουμε ξεφύυυυυυυγεεεεεειιιιιιιιιιιιι :shock: :shock: :shock:

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκεφτείται λίγο εσείς τι χαρτζηλίκι πέρνατε στα 16 ?

Όσες από εσάς πέρνατε αρκετά καλό χαρτζηλίκι σήμερα είστε σπάταλες, τεμπέλες και έχετε μπλέξει με ναρκωτικά ή τζόγο ?

 

Εγώ dalia μου γνωρίζω τέτοιες περιπτώσεις όπου έφηβοι με καλό εώς πολύ καλό θα έλεγα χαρτζιλικι κατέληξαν σε ναρκωτικά και τζόγο αλλά δεν πιστεύω οτι φταίει αυτό. Γιατί ξέρω επίσης πολλές περιπτώσεις όπου το χαρτζιλικι ήταν πενιχρό και πάλι την ίδια κατάληξη είχαν. Οπότε δεν τίθεται θέμα χαρτζιλικιού αλλά άλλων παραγόντων όπως σωστά γράφεις σε άλλο ποστ.

Η καλύτερη λύση, κατ'εμέ, βρίσκεται κάπου στην μέση και αυτή δεν είναι δεδομένη για όλα τα παιδιά.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τόσα της δίνω για μια τυρόπιτα/τοστ στο σχολείο και φυσικά δεν περιμένω ούτε θα ήθελα να μην τρώει για να αποταμιεύει. Δεν της δίνω περισσότερα γιατί παρατήρησα ότι στο σχόλασμα περνώντας από την πλατεία τσίμπαγαν διάφορα και ερχόταν χορτασμένη στο σπίτι. Φυσκά ότι χρειαστεί, δωράκια, μακιγιάζ, έξοδοι το Σ/Κ, περιοδικάκι παίρνει εξτρά. Προς στιγμήν δεν παραπονιέται. Οπότε νομίζω ότι πάει κατά περίπτωση πως το χειρίζεται ο κάθε γονιός. Νομίζω ότι αν έδινα ένα ποσό την εβδομάδα πάλι θα ζητούσε και άλλα και θα βαριόμουν να ελέγχω που τα ξοδεύει και γιατί ζητάει παραπάνω. Εφόσον δεν βλέπω υπερβολικές σπατάλες και απαιτήσεις είμαι ευχαριστημένη.

συμφωνώ με αυτό το σχήμα. Ακριβώς όσα χρειάζεται για το σχολειο και τα ΣΚ εξτρα για να έχω τον έλεγχο. Εγώ (στα 16) οταν εβγαινα Σαββατο και ειχα αρκετα λεφτά θα έπινα 3 ποτά, αν ειχα λίγα μία μπιρα.

Link to comment
Share on other sites

Eμεις πάντως της δινουμε 10 ευρώ την εβδομάδα και είναι 13 . Καλυπτη με αυτά την κάρτα του κινητού και το πρωινο της στο σχολείο....Οτι άλλα παίρνει από παππούδε ς και γιαγιάδες τα μαζεύη και ψωνίζη ...η τα χαλάει για κανένα σινεμά ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πιστευω οτι ενα 30αρι τη βδομαδα αρκει να καλυψουν ολα τα εξοδα τους δηλ κολατσιο καθε μερα στο σχολειο, ΣΚ για καφε η κατι αλλο και καρτες κινητων. τωρα για εξτρα δηλ δωρα γενεθλιων, κατι ψωνια. αλλαζει το ποσο.

καλο ειναι να συνηθισουν σ αυτο το μηνιαιο ποσο που θα τους διαθεσει ο καθε γονιος και να φροντισουν μ αυτα να βγαλουν την εβδομαδα η το μηνα τους. και φυσικα ο,τι τους περισσευει να το βαζουν σε κουμπαρα καθε μηνα.

aggeliki

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον ανήκω στις τσιγγούνες...Ο γιός μου πάει 1η γυμνασίου και παίρνει για κάθε μέρα που έχει σχολείο 2 ευρώ ,δηλ 10 την εβδομάδα.Τις περισσότερες φορές φτιάχνει σάντουιτσ στο σπίτι και παιρνει μαζί του.Εννοείτε ότι πληρώνουμε τα έξοδα των εκδρομών σύν 7-8 ευρώ όποτε πάνε, γιατί τρώνε στα γκούντις.Αραιά και που συνήθως το καλοκαίρι κανονίζουνε με τους φίλους του και πάνε στο σουβλατζίδικο της γειτονιάς για τσιμπούσι.Προς το παρόν η βόλτες του είναι με το ποδήλατο μέχρι το πάρκο και δεν μου έχει παραπονεθεί ποτέ.

Συμφωνω μαζι σου...

Εμενα παει δευτερα γυμνασιου και παιρνει σαντουιτσ ή κεικ απο το σπιτι, και ενα χυμο και καμια φορα σταφιδοψωμο ή κουλουρι απο το φουρνο....

Οχι τοσο για τα χρηματα, που και αυτο παιζει το ρολο του, αλλα και για να ειμαι σιγουρη τι τρωει...

Δεν υπαρχει κατα τη γνωμη μου κανενας λογος να κουβαλαει χρηματα μζι του στο σχολειο...

Απο κει και περα οταν παει εκδρομη του δινω και εγω 5 με 7 ευρω, αναλογα με το που θα πανε και φυσικα οταν κανονιζει με τους φιλους του θα του δωσω οσα ΕΓΩ θεωρω σωστο...

Του παιρνω και μια καρτα το μηνα για το κινητο του και τελος...

Η γνωμη μου ειναι πως το παιδι μπορει να μαθει να διαχειριζεται τα χρηματα του και με αλλους τροπους, δε χρειαζεται να τα φορτωνουμε ευρω για να τα χαλανε μονομιας και ετσι να τους πουμε: ειδες? να τι παθαινεις για να εισαι σπαταλος....

 

Εγω καθε φορα του εξηγω γιατι του δινω τα χρηματα και γιατι ειναι ας πουμε 5 ευρω και οχι 10 που θελει....

του μιλαω για την αξια του χρηματος και το ποσο "γλυκαινει" καμια φορα τον ανθρωπο, και γενικα καθε φορα το συζηταμε....

 

Τωρα βεβαια εμενα ειναι 13 ετων...Στα 17 προφανως θα του δινω χρηματα να εχει επανω του, αλλα ευελπιστω οτι μεχρι τοτε θα εχουν πιασει τοπο τα λογια μου και θα εχει μαθει να τα χειριζεται!!!

:P:p

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Παιδιά σκεφτείται λίγο εσείς τι χαρτζηλίκι πέρνατε στα 16 ?

Όσες από εσάς πέρνατε αρκετά καλό χαρτζηλίκι σήμερα είστε σπάταλες, τεμπέλες και έχετε μπλέξει με ναρκωτικά ή τζόγο ?

 

Εγω ημουν απο τις πολυ τυχερες γιατι επερνα 20.000 δρχ την εβδομαδα απο τα 15 μεχρι τα 18 μου.

Μετα εφυγα για σπουδες και καθε μηνα μου εστελνε ο πατερας μου 1500 ευρω.

Τωρα που ειμαι 32 το μονο μειονεκτημα μου απο ολα οσα ειπες ειναι οτι ειμαι

σπαταλη...:confused:αλλα οχι σε σημειο εκτος ελεγχου.

 

Τωρα οσο αφορα τον γιο μου ο οποιος ειναι 11 χρονων περνει καθε μερα 2,5 ευρω για το κολατσιο του στο σχολειο απο τον πατερα του.

Συν οτι μπορει να "αρμεξει" απο τον παππου και την γιαγια του.

 

Οταν ανεβαινω εγω Θεσσαλονικη εκει ξεφευγουμε λιγακι...:rolleyes:

Ελευθερια ειναι να εισαι αερας και να μην

σε αναπνεει κανεις...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

θα μιλησω μονο για το μεγαλο μου γιο που ειναι 11 ετων(ο μικρος ειναι 9 οποτε ουτως η αλλως μικρος για λεφτα)τι του δινω?χμ χμ κολατσιο παντα απο το σπιτι εκτος απο τις μερες που εχει επιθυμησει κατι "σπεσιαλ" απο το φουρνο,νερακι,χυμο επισης απο το σπιτι.παντα τους δινω οτι ψιλα εχω στο πορτοφολι αλλα δε τα χαλανε ισα ισα που τα μαζευουν σε ενα κουμπαρα ο οποιος ανοιγει χωρις να σπασει κ αν δουν καποια φορα οτι δεν εχω λεφτα για κατι ή δεν εχω ψιλα μου τα προσφερουν απλοχερα...δε παει ΠΟΤΕ σχολειο με λεφτα και οταν πανε καποιες εκδρομες του δινω 2 ευρω και κολατσιο κ χυμο κ νερακι κ χαρτομαντηλα κ του λεω παρε μηπως ζηλεψεις κατι κ θελεις να το παρεις αλλα ποτε δε τα εχει χαλασει μου τα φερνει παντα πισω...τωρα για το γυμνασιο σκεφτομαι οτι αν παρει 2 ευρω για κολατσιο ειναι υπεραρκετο αλλα αυτο ειναι απλα σκεψη,οταν μπω στο χορο θα σας πω με σιγουρια χιχι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανήκω στην κατηγορια των παιδιών που μικρά δεν έπαιρναν ούτε εκατό δραχμές από τους γονείς τους κι οταν πηρα στα χερια μου τον πρωτο μισθο τον ξοδεψα σε 3 ωρες. Συνεπως δεν ειναι απαραιτητο οτι αν τους δινεις λιγα θα μαθουν ετσι, ειναι στο χαρακτηρα του καθε παιδιου. Απο την αλλη θεωρω απαραδεκτο τα παιδια να λαμβανουν τοσο μεγαλο χαρτζηλικι εβδομαδιαιως. Ακουσα αναγκες οπως κινητο, καφες, καπνος. Εγω σινεμα ηθελα κι αυτα με το ζορι τα επαιρνα. Δεν ξερω πως θα συμπεριφερθω οταν κανω παιδια αλλα σιγουρα δεν θα τους εδινα τοσο πολλα. δεν θα τους ελειπε τιποτα αλλα το να του δινω λεφτα για καρτες καθε μερα και να θελει να πηγαινει συνεχεια για καφε ε συγγνωμη...

 

Δεν απευθυνομαι σε καμια κοπελα προσωπικα. Καλα κανουν κι αυτες που δινουν κι αυτες που δεν δινουν. Εγω εκφερω την αποψη μου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εγω που ειμαι 11 δεν παιρνω τιποτα!αν και θα ζητησω στην μαμα να μου δινει 1 ευρω καθε μερα!!αλλα τα αποταμιευω δεν ταχαλαω σε φαι και τετοια!(περνω πραγματα για τις γατες!)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έπαιρνα αρκετό χαρτζιλίκι (3 φόρες πάνω άπ'οτι έπαιρναν οι φίλες μου) αλλά έμαθα να διαχειρίζομαι άψογα τα χρήματά μου (θέλω να πιστεύω). Μόλις έπιασα δουλειά δεν άρχισα να σκορπάω και να νομίζω ότι έγινα πλούσια (και έτσι είχα μαζέψει όσα μπορούσα). Τα παιδιά που έπαιρναν πολύ λίγο χαρτζιλίκι παρατήρησα αργότερα ότι δεν μπορούσαν να κουμαντάρουν τα λεφτά τους (προσωπική εμπειρία, από τον κύκλο μου πάντα).

 

Λοιπόν να μην πολυλογώ...η γειτόνισσά μας έχει δύο αγόρια, τώρα ειναι 15 κ 18...τους ξεκίνησε από πολύ χαμηλό χαρτζιλίκι...πχ 5 ευρώ την εβδομάδα (και έχουν χρήματα) και σιγά σιγά της έλεγαν πχ δεν μου φτάνουν θέλω τόσα παραπάνω..την επόμενη εβδομάδα ανέβαζε 1ευρώ...λίγο λίγο να μάθουν και με τα πολύ λίγα..μετα σταδιακά τους το αύξησε αρκετά και τώρα βάζουν και στην άκρη! Έμαθαν να τα διαχειρίζονται!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...