Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομοιοπαθητική και μύκητες στο δέρμα


Recommended Posts

πριν 10 μερες πηγα την μικρη μου 1η φορα σε ομοιοπαθητικο .

του εδειξα ενα σημαδάκι στο μπουτι της κ μου ειπε οτι ειναι μύκητας,δεν ειναι τιποτα,να βαζω ξυδι τοπικά κ σε 10 μερες θα εχει φύγει.

αυτο αντι να φυγει εχει βγαλει κ δευτερο διπλα.

χτεσ πηγα στον κανονικό παιδιατρο κ το ειδε κ αυτος , μύκητας ειπε κ αυτος μονο που μου τα παρουσίασε λιγο πιο δύσκολα τα πραγματα.

μου ειπε να βαζω ντακταριν για 5 εβδομαδες κ αν το δω σε 1 εβδ να εχει φυγει να μην σταματισω αλλα να συνεχίσω την θεραπεία μεχρι το τελος γιατι ο μύκητας ειναι ύπουλος κ ενω φαίνεται να υποχωρεί, ξαναβγαίνει κ πολλαπλασιάζετε.

ειλικρινά δεν ξερω τι να κανω..

 

εχει τύχει σε καποια απο εσας να καταπολεμήσετε μύκητα με ομοιοπαθητικη?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχει τύχει σε καποια απο εσας να καταπολεμήσετε μύκητα με ομοιοπαθητικη?

Μύκητες είχε πιάσει 4 μηνών στο πουλάκι της και το πιο αποτελεσματικό θεωρώ ότι είναι το μελάνι. Αλλά δεν πρέπει να το εφαρμόζεις για πολλές μέρες. Ξύδι δεν δοκίμασα. Δεν μου ακούγεται όμως παράλογο. Μήπως ήθελε πιο συχνά? Επίσης θα μπορούσες να δοκιμάσεις πλύσεις με σοδόνερο ή αραιωμένο βάμμα καλέντουλας. Για τους δικούς μου μύκητες έχω βρει την καλέντουλα σωτήρια!

Όπως και να χει μην βάλεις ντακταρίν και μάλιστα για 5 εβδομάδες!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

χτες ξαναπειρα τον ομοιοπαθητικο να του πω τα καθεκαστα.αυτη ειναι η φυση του μυκητα λεει να μεγαλώνει κ να συνεχίσω το ξυδι.

τον ρωτησα αν υπαρχει κατι αλλο κ μου ειπε οχι. αλλες 10 μερες ξυδι..

τι με παει?10-10 μερες?να κανω πειραματα με το παιδι.

 

εν το μεταξι ειναι λιγο κοφτος κ λιγομίλητος κ αυτο δεν με γεμίζει κ πολυ.

Λεφα τον λενε ,τον ξερετε ?ειναι καλοσ?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

χτες ξαναπειρα τον ομοιοπαθητικο να του πω τα καθεκαστα.αυτη ειναι η φυση του μυκητα λεει να μεγαλώνει κ να συνεχίσω το ξυδι.

τον ρωτησα αν υπαρχει κατι αλλο κ μου ειπε οχι. αλλες 10 μερες ξυδι..

τι με παει?10-10 μερες?να κανω πειραματα με το παιδι.

 

εν το μεταξι ειναι λιγο κοφτος κ λιγομίλητος κ αυτο δεν με γεμίζει κ πολυ.

Λεφα τον λενε ,τον ξερετε ?ειναι καλοσ?

 

Δεν τον ξέρω πεταλουδιτσα. Αλλά και να τον ήξερα και να ήμουν σίγουρη ότι καλός, αν εσένα δεν σου κάνει, ίσως πρέπει να τον αλλάξεις. Καλό είναι με τους γιατρους να αισθανόμαστε και κάπως άνετα.

 

Πραγματικά δεν έχω άποψη για το ξύδι, αν πρέπει να επιμείνεις ή όχι. Εγώ δεν θα έπαιρνα καν τηλ γι αυτό και θα έβαζα από μόνη μου μελάνι (δεν ξέρω αν είναι και το σωστότερο όμως). Πάντως ντακτεριν δεν θα έβαζα με τίποτα. Μην ανησυχείς δεν είναι κάτι πολύ σοβαρό, μύκητας είναι και θα περάσει. Δεν είναι καν στα γεννητικά όργανα να σε ανησυχεί περισσότερο.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

το μελανι ετσι το ζηταμε η εχει ονομασια?

 

απ την αλλη αν δεν μπορω να ακούω την αποψη του ομοιοπαθητικού κ κανω τα δικα μου τι νοημα εχει να εχω ομοιοπαθητικό.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

petalouditsa, ο γιατρός σου είναι ΚΑΛΟΣ και μάλιστα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ! Ήταν ο πρώτος Ομοιοπαθητικός γιατρός που είχα, πριν πολλά χρόνια, όταν έκανε ιατρείο στο Μαρούσι και έμεινα πολύ ευχαριστημένη κι εγώ και πολλοί φίλοι που τον σύστησα. Είναι πράγματι λιγομίλητος, είναι θέμα χαρακτήρα όμως όχι ικανότητας στη δουλειά του.

Το ξύδι, η σόδα, η καλέντουλα, το μελάνι κάνουν όλα το ίδιο πράγμα: είναι αντισηπτικά. Από όλα, το αγνότερο και λιγότερο πιθανό να δημιουργήσει αλλεργίες ή αντιδράσεις είναι το ξύδι. Το daktarin δεν το συζητώ, γιατί απλά ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ τόσο μακροχρόνια χρήση του ειδικά σε παιδάκια. Βάλε ξύδι στο παιδάκι, αφού παίρνει και ομοιοπαθητική αγωγή, θα το αντιμετωπίσει μια χαρά ο οργανισμός της και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις.

mariaz τι εννοειες παίρνει ομοιοπαθητικη αγωγη?

δεν παίρνει κατι αλλο.

κ ειναι η πρωτη φορα που προσπαθω την ομοιοπαθητική.

ουτε εγω κανω.

η πρωτη μου προσέγγιση για την μικρη ηταν αυτη πριν 10 ημερεςς.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

το μελανι ετσι το ζηταμε η εχει ονομασια?

 

απ την αλλη αν δεν μπορω να ακούω την αποψη του ομοιοπαθητικού κ κανω τα δικα μου τι νοημα εχει να εχω ομοιοπαθητικό.

Το ζητάς από το φαρμακείο, μελάνι για τους μύκητες του μωρού.

 

Κοιτα αν κάνεις ομοιοπαθητική αρκετό καιρό, από ένα σημείο κι έπειτα ούτε αγχώνεσαι τόσο εύκολα με καποια πράγματα και ξέρεις πώς να τα αντιμετωπίσεις χωρίς να πάρεις αμέσως τηλ τον γιατρό.Αυτό εννοούσα. Εσείς που είστε ακόμα στην αρχή καταλαβαίνω και το ότι φοβάσαι και το ότι ακόμα δυσπιστείς.

Αφού όμως σου λέει και η mariazil ότι έχεις πολύ καλό γιατρό, μην μασάς! Αλλωστε οι μύκητες δεν είναι κάτι επικίνδυνο! Η δικιά μου έχει πάθει 2 φορές και δεν αγχώθηκα καθόλου! Αλήθεια σου λέω!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβα καλά:?, διάβασα ότι πήγατε στον Ομοιοπαθητικό και συμπέρανα ότι σας έδωσε κάποια αγωγή.

Κοίτα, είμαι τόσο κατηγορηματική για τον συγκεκριμένο γιατρό, γιατί έχω πραγματικά τις καλύτερες εντυπώσεις όχι μόνο σε σχέση με μένα (απαλλάχτηκα από την σπαστική κολίτιδα) αλλά και σε σχέση με πολλούς συγγενείς-φίλους που του σύστησα.

Τί να πρωτοθυμηθώ: τις πολυκυστικές της ξαδέρφης μου, που είχε κάνει κι επέμβαση και ξαναπαρουσιάστηκαν και μόνο μετά τον Λέφα τις ξεχάσαμε, την πέτρα στο νεφρό της μάνας μου, που γλύτωσε το χειρουργείο και δεν την ξαναενόχλησε εδώ και 16 χρόνια, την ανηψιά-βαφτισιμιά μου που είχε κάνει τη μέρα νύχτα και ο παιδίατρος μας έδινε Atarax (ήταν 2 χρονών) και το αποφύγαμε. Και φίλη με δερματίτιδα και φίλο με έκζεμα και... και...

Όταν έφυγε για Μυτιλήνη, έσκασα, μιλάμε!!! Άργησα πολύ να εμπιστευτώ άλλον ομοιοπαθητικό, τέτοια εμπιστοσύνη του είχα! Όπως λέει κι η fairy's mom, είσαστε στην αρχή, ακόμα επηρεάζεσαι από τον τρόπο σκέψης της κλασικής ιατρικής αυτό είναι όλο. Δεν είναι κάτι επικίνδυνο ο μύκητας, κρίμα να επιβαρύνεις το μωρό με φάρμακα όταν μπορεί να φύγει κι αλλιώς:) Όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Φλασιά #1

Την πρώτη φορά που έπαθε τους μύκητες, η παιδίατρος μου είπε να βάλω για 5-6 μέρες μία αλοιφή , που δεν θυμάμαι ποια ήταν. Εγώ την ρώτησα αν μπορώ να βάλω μελάνι (το ήξερα από την μαμά μου) και μου είπε ναι. Και είναι σημαντικό να στο πω αυτό, γιατί και ήταν η κλασική παιδίατρος και δεν μου είπε για 5 βδομάδες αλοιφή.

 

Φλασιά #2

Πριν λίγο καιρό είχα μιλήσει μέσω πμ με μια κοπέλα με γυναικολογικά προβλήματα και μου είχε πει ότι είχε πάει στον Λέφα. Το θυμήθηκα τώρα που είπε η mariazil για την Μυτιλήνη. Η κοπέλα μου είχε πει πολύ καλά λόγια γι αυτόν και μάλιστα ότι αναλάμβανε και δύσκολα ιατρικά περιστατικά.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το μελανι ετσι το ζηταμε η εχει ονομασια?

 

απ την αλλη αν δεν μπορω να ακούω την αποψη του ομοιοπαθητικού κ κανω τα δικα μου τι νοημα εχει να εχω ομοιοπαθητικό.

 

 

Ναι μελανι λεγεται αλλα θα ζητησεις να στο φτιαξουν και να ναι 2% περιεκτικοτητα (αυτο που πουλανε ετοιμο ειναι 1%)....αν δεν εχουν και βαριουνται να φτιαξουν (ειναι μπελαλιδικο) θα πας αλλου. Αυτο ειναι πραγματικα αποτελεσματικο! Θα το βαζεις μερικες φορες καθε μερα και θα φυγουν. Ετσι εφυγαν οι μυκητες του μωρου οταν εβγαλε πριν 2 μηνες......ουτε φαρμακα ουτε τιποτε. Ειναι πολυ καλο και για συγκαμματα, παιρνει τον πονο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

χτες ξαναπειρα τον ομοιοπαθητικο να του πω τα καθεκαστα.αυτη ειναι η φυση του μυκητα λεει να μεγαλώνει κ να συνεχίσω το ξυδι.

τον ρωτησα αν υπαρχει κατι αλλο κ μου ειπε οχι. αλλες 10 μερες ξυδι..

τι με παει?10-10 μερες?να κανω πειραματα με το παιδι.

 

Δεν πιστεύω ότι είναι πείραμα το συγκεκριμένο (έτσι λένε όλα τα άλλα όσοι είναι της κλασσικής αντιμετώπισης), αλλά ακόμα και αν το θεωρήσουμε έτσι, καλύτερα παραπάνω υπομονή παρά η ισχυρή παρέμβαση της κλασσικής σχολής. Επίσης αν ο οργανισμός το αντιμετωπίσει σχεδόν μόνος του (το ξύδι δεν είναι δα και κάτι σημαντικό) τότε αυτό είναι υπέρ του για το μέλλον.

 

Το μόνο που χρειάζονται οι μύκητες για να δημιουργούν μούχλα είναι οξυγόνο, υγρασία και μια επιφάνεια με οργανικά στοιχεία για να μπορούν να τρέφονται.

πηγή

 

Αυτό που θα ήθελα λοιπόν εγώ να πω είναι να φροντίζεις το δέρμα να στεγνώνει καλά στην περιοχή αυτή, καθώς και γύρω από αυτήν. Πιστεύω πως καλό είναι να αερίζεται καλά (όχι στενά ρούχα ώστε να μην ιδρώνει και αν ιδρώσει να στεγνώνει) και σίγουρα βοηθάει και η μετρημένη έκθεση στον ήλιο (π.χ ένα δεκάλεπτο).

Αυτά είναι εντελώς προσωπικές απόψεις για τα δερματικά πρόβλημα γενικά.

 

Υπομονή και με λίγη βοήθεια ο οργανισμός θα κάνει το καθήκον του;)

 

ΥΓ

Άλλο ένα σχετικό λινκ από ΤΑ ΝΕΑ

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη απ οτι καταλαβαινω το ξυδι δεν βοηθαει καπου απλα αφήνω τον οργανισμό να το αντιμετωπίσει.

να ρωτησω κ κατι ακομα?υπαρχει αντιπυρετικό στην ομοιοπαθητικη?

θα επρεπε να εχω φαρμακείο στο σπιτι?δεν μου ειπε να παρω τιποτα.

η τι να κανω αν ξυπνήσω ενα βραδι κ το παιδι ψήνετε.

δεν ξερω βρε κοριτσια αν ειναι ο καλυτεροσ γιατρος,αμα δεν μιλαει τι να το κανω το καλος.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη απ οτι καταλαβαινω το ξυδι δεν βοηθαει καπου απλα αφήνω τον οργανισμό να το αντιμετωπίσει.

Δεν είπα κάτι τέτοιο. Με λίγο google βρίσκεις όμως ότι βοηθάει:

http://www.scumdoctor.com/Greek/beauty/manicure/nail-fungus/Which-Is-Better-For-Nail-Fungus-White-Vinegar-Or-Apple-Cider.html

http://www.vita.gr/html/ent/495/ent.2495.asp

 

Η αλήθεια είναι ότι λογο πεποιθήσεων δίνω αρκετή έμφαση στο ανοσοποιητικό.

 

 

να ρωτησω κ κατι ακομα?υπαρχει αντιπυρετικό στην ομοιοπαθητικη?

θα επρεπε να εχω φαρμακείο στο σπιτι?δεν μου ειπε να παρω τιποτα.

η τι να κανω αν ξυπνήσω ενα βραδι κ το παιδι ψήνετε.

Όχι ακριβώς αντιπυρετικά είναι π.χ. η belladona ή apis. Χρειάζεται τηλέφωνο και περιγραφή των συμπτωμάτων πριν δώσεις, ώστε να είναι το κατάλληλο.

 

Δες εδώ και ρώτα τον:

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/homeopathy-first-aid-kit.shtml

 

δεν ξερω βρε κοριτσια αν ειναι ο καλυτερος γιατρος, αμα δεν μιλαει τι να το κανω το καλος.

Ρώτα τον χωρίς ντροπές. Επιμονή και υπομονή και φυσικά εμπιστοσύνη :-)

 

 

Άσχετο:

Homeodr είσαι ομοιοπαθητικός γιατρός; Αν ναι πολύ χαιρόμαστε που σε έχουμε στην παρέα μας.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...