Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έλεγχος εξέλιξης ομιλίας


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ! Ονομάζομαι Μαρίνα και έχω ένα γιό 28 μηνών ο οποίος δεν μιλάει. Λέει μαμά, μπαμπά χωρίς να μας φωνάζει δηλαδή όταν θέλει κάτι δεν φωνάζει μαμά αλλά όταν έρχεται κοντά μου το λέει. Όταν ζωγραφίζει αρχίζει και λέει διάφορες συλλαβές , σαν να δείχνει ότι τις δοκιμάζει. Καταλαβαίνει τι του λέμε όπως πάμε στο μπάνιο να πλυθούμε, ανέβα από την καρέκλα, κατέβα κλπ. Εκείνο που με ανησυχεί είναι ότι πετάει μερικές λέξεις π.χ παπούττσι (την είπε καθαρά ) και δεν την ξαναείπε. Επίσης ενώ πριν δύο μηνές έδειχνε να προσπαθεί να μου πεί αγγαλιά , έλεγε αγγααα, ή προσπαθούσε να πεί αγάπη μου , έλεγε αγπημ , ΄τωρα δεν τα λέει. Να σημειώσω ότι όταν ήταν 17 μηνών γεννήθηκε ο αδερφός του , και αυτό τον στεναχώρησε πολύ. Τους τελευταίους δύο μήνες που έχει κάνει μία σχετική προοδο - με τις συλλαβές - φαίνεται να έχει αποδεχθει και τον μικρό γιατί μποεί να παίξει και μαζί του. Επίσης ξέχασα να πω ότι μερικές φορές λέει και όχι όταν δε δέλει κάτι αλλά δεν το λέι πάντα. Η αλήθεια είναι ότι έχω μεγάλη ανησυχία και το μυαλό μου στριφογυρνάει στον αυτισμό. Αν κάποιος κάποιος να βοηθήσει με την εμπειρία του θα με βοηθούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξέχασα να σας αναφέρω ότι η αλήθεια είναι ότι γίνανε δύο πολύ σοβαρά λάθη από τη μεριά μας

1. Είδε το παιδί αρκετή τηλεόραση γιατί δυστυχώς ήταν ο μόνο τρόπος να τον απασχολήσω όταν ο μικρός ήθελε να κοιμηθεί , να φάει , πόναγε κλπ.

2. δεν του μιλήσαμε και πολύ του παιδιού, δηλαδή να του περιγράφουμε τι κάνουμε κλπ. Ο μικρός μου ο γιός είναι γεγονός ότι είναι πολύ γκρινίάρης και κλαίει συνέχεια. όλο κάτι τον ενοχλεί και δεν μου έδωσε τη δυνατότητα να ασχολήθώόσο έπρεπε με τον μεγάλο. Τώρα που ηρέμησε λίγι ελπίζω να τα καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

έχεις αναφέρει τις ανησυχίες σου στον παιδίατρο?

κανονικά αυτός είναι που μπορεί να ελέγξει κάποια πράγματα ή να σε παραπέμψει σε κάποιον ειδικό.

Μπορεί να μην είναι τίποτε ή μπορεί να είναι ένδειξη για κάτι.

Οπωσδήποτε πάντως έλεγξε διάφορα πράγματα, μέσω ειδικών γιατί ότι και να διαβάσεις μπορεί να σε οδηγησει σε λάθος συμπεράσματα.

Μόνο απο κοντά μπορεί κάποιος να βγάλει κάποια διάγνωση ή να βγάλει διάγνωση ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

σε αυτές τις ηλικίες είναι εντελώς κρίσιμοι δηλ. αλλάζουν πολλά...

 

όσο για τον αυτισμό υπάχουν κάποια guidelines, δες αυτό το λίνκ που προσφατα βγήκε, και δημοσιεύτηκε σαν η νέα πρώιμη μέθοδος αναγνώρισης ενδείξεων του φάσματος του αυτισμού,

 

Μια μέθοδος αξιολόγησης που χρησιμοποιείται στις Η.Π.Α. είναι η M-CHAT η οποία έχει αποδείξει με έρευνες την αξιοπιστία της. Σε 1067 παιδιά που αξιολογήθηκαν, ξεχώρισαν 44 παιδιά βάση των απαντήσεων των γονέων, όπου τα 30 απο αυτά διαγνώστηκαν με φάσμα του αυτισμού, ενώ άλλα 9 αντιμετώπιζαν άλλες δυσκολίες κοινωνικών και επικοινωνιακών θεμάτων. Εδώ μπορείτε να δείτε τις ερωτήσεις τις οποίες καλούνται να απαντήσουν οι γονείς : http://www.utmem.edu/pediatrics/general/clinical/m-chat.pdf (αρχείο PDF),

καθώς και τον τρόπο που αξιολογούνται οι απαντήσεις : http://www.utmem.edu/pediatrics/general/clinical/m-chat-scoring.pdf(αρχείο PDF)

(το κείμενο είναι αποσπασμα απο άρθρο που θα δημοσιευτεί σύντομα στην αρχική σελίδα στην ενότητα Ψυχολογία)

 

 

http://www.logosinstitute.gr/htmlsite/faqdetails.asp?id=9 εδώ ξέρω ότι έχουν μια πολύ επιστημονική μέθοδο που αναλύουν τις απλοποιήσεις που κάνει ένα παιδί - αυτά που ακούγονται σαν μπερδέματα ή αλλαγές των γραμμάτων, έτσι ονομάζονται απο τους ειδικούς.

 

γενικά τα διάφορα που μπορεί να διαβάσεις ίσως σε μπερδέψουν.

επέλεξε να έχεις κάποιες γνώμες απο κοντά -

απο ειδικούς

έτσι ώστε να αποκλείσεις το οτιδήποτε και να ηρεμήσεις

ή να βρείς εάν είναι κάτι, έτσι ώστε να βοηθήσεις το παιδάκι σου.

Όταν αργεί κανείς να κινητοποιηθεί αυτό είναι πάντα το χειρότερο, είτε είναι επειδή έχει το άγχος είτε επειδή σε αυτές τις ηλικίες οι πρώιμες επεμβάσεις με θεραπείες μπορεί να λύσουν πολλά προβλήματα και να βοηθήσουν ένα παιδί σε αυτά τα πρώτα βήματα επικοινωνίας που έχει με τον κόσμο γύρω του - την κοινωνικοποίηση και ένταξη σε ομάδα άλλων παιδιών.

κλείσε ραντεβού με τον παιδίατρο συγκεκριμένα για αυτό το θέμα και αν σου πεί ότι θα είναι καλό να το ψάξεις, ζήτησέ του να σου συστήσει κάποιους ή δες σε αυτά τα λίνκ αλλά και σε άλλα που έχει στους συνδέσμους Α-Ω http://parents.org.gr/links/ έχει και άλλα δυο κέντρα. υπάρχουν όμως πάρα πολλά γενικά.

 

Πρόσεξε, αν κινητοποιηθείς δεν θα βασιστείς στην γνώμη ενός μόνο.

Απο τις μαρτυρίες των ίδιων των γονέων αλλά και απο τις γνώσεις για το πως λειτουργούν όλοι οι επιστήμονες, με διαφορετικούς τρόπους μεθόδους και γνώσεις,

είναι απαραίτητο ΑΝ χρειαστεί να το ψάξεις, να μην μείνεις σε έναν.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το τεστ το έκανα και ευτυχώς το παιδί δεν παρουσιάζει ύποπτα συμπτώματα. Αυτό ήταν κάπως καθησυχαστικό χωρίς να σημαίνει ότι δε θα το ψάξω. Και πάλι ευχαριστώ ήταν πολύτιμη η βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γειά σας ! γνωρίζετε αν τα στοιχεία της κας Θωμαϊδου παραμένουν αυτά? Πήρα τηλ. αλλα δεν απαντούσε...

 

ΘΩΜΑΙΔΟΥ ΗΛΙΟΔΡΟΜΙΤΟΥ ΛΩΡΕΤΤΑ Ε

Παιδίατρος

ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ

Χαλκηδόνος 66

Αθήνα 11527

2107710886

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...