Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΕΡΗΧΟΓΕΝΗΣ ΕΣΤΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ


Recommended Posts

καλημερα σε ολους.χτες πηγα στον γυναικολογο μου και εκανα το β επιπεδου.το υπερηχο εδειξε μια μικρη κουκιδα ασβεστιου στην καρδουλα του.ο γιατρος ειπε οτι δεν ειναι κατι το ανησυχιτικο αλλα μου ειπε αν θελω για να μην εχω το αγχος να κανω αμνιοπαρακεντηση.αν και ειναι λιγο επικινδυνο.εσεις τι μου προτεινετε να κανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμενα στο β επιπεδου ειδαν κατι στα νεφρακαι ..εβαλα τα κλαματα , επαθα σοκ ..ο γιατρος ελεγε δεν ειναι τιποτα ..αλλα αν ???

εκανα την αμνιο ολα καλα...δεν εχω αγχος πια !!!

αν νομιζεις οτι δεν θα εχεις αγχος ..αφησε το , δε θα 'ναι τιποτα ...

αν εχεις μπει στο τρυπακι της αμφιβολιας , κανε την να ξεμπερδευεις και καλα αποτελεσματα!!!! δεν θα ναι τιποτα ..και εδω διαβαζω οτι οσες εκαναν αμνιο .....ειχαν καλα αποτελσματα!!! οι γιατροι μας ψαρωνουν..!!!

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα το αντιμετώπισε μια πολύ καλή μου φίλη..εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις αμνιοπαρακέντιση...στη δική μας περίπτωση όντως δεν ήταν τίποτα...ο μικρούλης είναι 2 μηνών και είναι μια χαρά...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μου το διεγνωσε στο β επιπεδου αλλα ειναι δεικτης για συνδρομο νταουν μονο σε συνδιασμο με ενα ακομη ευρημα. Απο μονο του δεν ειναι ανησυχητικο ετσι μου ειχε πει. Εγω ειχα κανει αμνιο λογω και μικρου ρινικου οστου ταυτοχρονα.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και να κανεις αμνιο, γιατι δεν ειναι ενδειξη μονο για νταουν.

Εκτος κι αν δε σε ενδιαφερει το αν το μωρο εχει προβλημα. Αν αυτο σε ενδιαφερει, κανε την αμνιο σε εναν εξειδικευμενο γιατρο για να μπορεσεις να ηρεμησεις πραγματικα.

Τα ποσοστα αποβολης ειναι ελαχιστα, ειδικα οταν γινεται απο εμπειρα χερια.

Μπες και στο ειδικο τοπικ να δεις.

Το πιθανοτερο ειναι οτι δεν ειναι τιποτα, γιατι ειναι το μονο ευρημα και μαλλον θα φυγει τους επομενους μηνες, αλλα εχει σημασια κατα ποσο θελεις να το ρισκαρεις.

Καλο υπολοιπο :)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβως το ιδιο ειχε συμβει σε μας

Σου κανω quote αυτο που ειχα γραψει σε μια αλλη κοπελα

το Β επιπεδου και εμας ειχε βρει στον μπεμπη υπερηχογενης εστια στην καρδια.

Το να ειναι προβλημα καρδιας αποκλειστηκε αμεσως απο τον Κουρτη. Αλλα ηταν σημαδι τρισωμιας οποτε και μας ειπαν τα εξης:

->Κουρτης = πιθανοτατα δεν ειναι κατι αλλα δεν μπορει να το εγγυηθει. Δεν θα εκανε αμνιο.

-> Γυναικολογος μου= προβληματιστηκε και πραγματικα ηταν κατι που με αγχωσε γιατι συνηθως ειναι ψυχραιμος.

-> Μαλλιγιαννης = Δεν ειναι τιποτα απολυτως , δεν εχω κανενα αλλο σημαδι και ειναι μηδαμινες οι πιθανοτητες να ειναι κατι (που εκεινος διαβεβαιωνε οτι δεν ειναι) . Αν ομως ειναι να βλεπω εφιαλτες μεχρι να γεννησω να κανω την αμνιο. Επελεξα να την κανω και δεν το μετανοιωσα ποτε. Η καρδια μου γυρισε στην θεση της οταν ειδα τα αποτελεσματα.

 

Πιστευω δεν ειναι τιποτα. Η Αυχενικη και το Α-Τεστ τι εδειξαν?

Ευχομαι ολα να πανε καλα και αφου ο γιατρος σου δεν ανησυχει θα ελεγα να ηρεμησεις και εσυ ή αν κρινεις οτι δεν μπορεις κανε την αμνιο αφου το συζητησεις με τον γιατρο σου (σε καλο ιατρειο)

Ευχομαι οτι καλυτερο

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την elenik και θα σου πω οτι αν φοβασαι τοσο την αμνιο, τοτε να επαναλαβεις τη β επιπεδου (ιδανικα θα ελεγα στον Μαλιγιαννη ή στον Παπαπαναγιωτου) και παλι αναλογα με το τι θα σου πουνε να αποφασισεις.

Θα συμφωνησω ομως και στο οτι μαλλον θα ψιλουποφερεις αν δεν την κανεις.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα οτι εισαι στην Πρεβεζα κι εγω σου προτεινω γιατρους στην αθηνα :rolleyes:

 

Οι πιθανες επιπλοκες ειναι ελαχιστες και σπανιες, διαβασε αν θελεις και το σχετικο τοπικ που λεει για την αμνιοπαρακεντηση.

 

Σου ευχομαι καλα αποτελεσματα και καλο υπολοιπο :)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΑ ΙΩΑΝΝΙΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ.ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ.ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΑΘΗΝΑ.ΚΑΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΛΕΦΤΑ ΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΝΩ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚ.ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΜΕ 300 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ειναι κατι ανησυχητικο καθως και δεν εχει επιπλοκες αυτη η κουκιδα απλα το παρακολουθεις σε αυτον που σου εκανε το β επιπεδου ξαναπηγαινε γυρω στην 28η εβδομαδα οπου εχει αναπτυχθει η καρδια και εχει τελοιοποιηθει σαν οργανο.οσο για αμνιοπαρακεντηση αν σου εχει μπει σαν ιδεα κανε την.δεν ειναι ομως απολυτη ενδειξη αυτη η κουκιδα για αμνιοπαρακεντηση και δε μιλαμε για συνδρομο DOWN με μονο αυτη την τυχεα διαπιστωση.ρωτησα τον ανδρα μου που εχει μετεκπαιδυφθει στη Γερμανια στην εμβρυομητρικη δηλ β επιπεδου/αυχενικη διαφανεια,και μου ειπε αυτα τα πραγματα δηλ συμφωνει με τον γιατρο σου απλα ο Σπυρος τα παρακολουθει και γενικα ολες τις γυναικες στην 28η εβδομαδα τις ζηταει να ξαναερθουν μηπως κατι εχει ααπτυχθει και δεν ηταν ορατο στην 20η εβδομαδα

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω τα χρηματα ειναι το τελευταιο που θα σε απασχολει.πρεπει να πας σε καποιον που ασχολειται με εμβρυομητρικη.και συνηθως ειναι ιδιωτικα κεντρα σε καποιες πολεις στην Ελλαδα.Ο ιατρος που σου εκανε β επιπεδου σου εδωσε καποιο χαρτι με τις μετρησεις και το τι σου συστηνει να κανεις?Δε ξερω πολλους νοσοκομειακους ιατρους να κανουν επισημα β επιπεδου και αμνιο

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 21 ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΡΓΑ ΒΑΡΒΑΡΑ ΝΑ ΞΑΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΣΤΗΝ 28η?ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑ?ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΡΓΑ?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω τα χρηματα ειναι το τελευταιο που θα σε απασχολει.πρεπει να πας σε καποιον που ασχολειται με εμβρυομητρικη.και συνηθως ειναι ιδιωτικα κεντρα σε καποιες πολεις στην Ελλαδα.Ο ιατρος που σου εκανε β επιπεδου σου εδωσε καποιο χαρτι με τις μετρησεις και το τι σου συστηνει να κανεις?Δε ξερω πολλους νοσοκομειακους ιατρους να κανουν επισημα β επιπεδου και αμνιο

 

ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΗΣ ΜΑΙΕΥΤΙΚΗΣ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΝΗ ΜΟΥ.ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΥΣΗΧΙΤΙΚΟ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΚΑΛΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΤΟΥ Α ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΟΥ.ΤΗΝ ΑΜΝΙΟ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΓΙΑΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΕΓΩ.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα αλλο 21η και αλλο 28η.απλα οι αυχενικη διαφανεια και ολες οι αλλες μετρησεις ειναι σωστες?μπορεις να μου στειλεις τα report σε fax ή στο e mail μου για να σου πω?να τα δειξω στον ανδρα μου.ο γιατρος σου τι σου ειπε?

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο που λεει και ο Σπυρος στις γυναικες του ειναι πως αν σου εχει μπει στο μυαλο κανε το.για αυτους δεν ειναι ενδειξη.

ο γιατρος σου ασχολειται με εμβρυομητρικη ή αλλος σου τον εκανε?

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

THN AYXENIKH O ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ.ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΝΙΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ.ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΥΧΕΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΡΑΡΡ-Α ΗΤΑΝ 1:100000 ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΔΗΛΑΔΗ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΝΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΩΝ ΟΡΜΟΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΕΥΡΗΜΑΤΩΝ.ΔΗΛ ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟΥ Η ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ?Η ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ Η ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΙΑΤΡΕΙΟ.ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΚΟΜΠΟΓΙΑΝΝΗΤΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Η υπερηχογενής εστία είναι ένδειξη ΜΟΝΟ για σύνδρομο ντάουν. Δεν είναι ένδειξη σε καμμία περίπτωση για καρδιακό πρόβλημα. Το έχω ψάξει πάρα πολύ γιατί είχε βρεθεί στην καρδιά της μικρής μου. Δεν είχαμε βρει κανέναν άλλο δείκτη, αυχενική, papp-a, και γενικά όλα συνηγορούσαν οτι έχω ένα υγιέστατο παιδάκι. Εγώ μετά απο πολύ σκέψη αποφάσισα να μην την κάνω την αμνιοκέντηση, ύστερα και απο πολλές συζητήσεις με τον γιατρό μου. Μου είχε πει αυτό που είπαν και κάποια άλλο κορίτσια, όταν είναι το μοναδικό εύρυμα δεν αξιολογείται είμαι και 30 χρονών και έτσι είπα να μην ρισκάρω μια αποβολή. Αυτή την στιγμή το κοριτσάκι μου είναι 2 μηνών και υγιέστατο! Σου εύχομαι τα καλύτερα για εσένα και το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μου το διεγνωσε στο β επιπεδου αλλα ειναι δεικτης για συνδρομο νταουν μονο σε συνδιασμο με ενα ακομη ευρημα. Απο μονο του δεν ειναι ανησυχητικο ετσι μου ειχε πει. Εγω ειχα κανει αμνιο λογω και μικρου ρινικου οστου ταυτοχρονα.

 

 

κι εγω μια απο τα ιδια, εκανα αμνιο και ολα πηγαν καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Η υπερηχογενής εστία είναι ένδειξη ΜΟΝΟ για σύνδρομο ντάουν. Δεν είναι ένδειξη σε καμμία περίπτωση για καρδιακό πρόβλημα. Το έχω ψάξει πάρα πολύ γιατί είχε βρεθεί στην καρδιά της μικρής μου. Δεν είχαμε βρει κανέναν άλλο δείκτη, αυχενική, papp-a, και γενικά όλα συνηγορούσαν οτι έχω ένα υγιέστατο παιδάκι. Εγώ μετά απο πολύ σκέψη αποφάσισα να μην την κάνω την αμνιοκέντηση, ύστερα και απο πολλές συζητήσεις με τον γιατρό μου. Μου είχε πει αυτό που είπαν και κάποια άλλο κορίτσια, όταν είναι το μοναδικό εύρυμα δεν αξιολογείται είμαι και 30 χρονών και έτσι είπα να μην ρισκάρω μια αποβολή. Αυτή την στιγμή το κοριτσάκι μου είναι 2 μηνών και υγιέστατο! Σου εύχομαι τα καλύτερα για εσένα και το μωράκι σου!

 

Ακριβώς τα ίδια κι εγώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω...Εμεις βρήκαμε αυτό το εύρυμα όταν ήμουν στην 15η εβδομάδα αλλά μας είπαν οτι μπορεί και να μην ισχύει γιατί ήταν πολύ νωρίς(ο ένας γιατρος γιατί ο άλλος μας έστελνε κατευθείαν για άμνιο), το ξαναβρήκαμε στην 21η στοην β επιπέδου, 18η έβδομαδα την ένιωσα να κινείτε...οι αποφάσεις είχαν παρθει λοιπόν απο την ίδια...Πήρα το ρίσκο και είμαι ευγνόμων για αυτό!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΜΝΙΟ.ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ Η ΥΠΕΡΗΧΟΓΕΝΗΣ ΕΣΤΙΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΝ ΑΠΟΜΟΝΟΜΕΝΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ.ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ??:cry:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...