Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοκκινιλα απο τη σαλιαρα?


Recommended Posts

σας εχει τυχει ποτε να ερεθιστει το παιδι στο σημειο που ακουμπαει η σαλιαρα στο πηγουνι?

εχει βγαλει μια μεγαλη κοκκινιλα, σαν εγκαυμα φαινεται..

ο γιατρος ειπε πως υπαρχει αλοιφη αλλα επειδη εχει κορτιζονη δεν θελει να την βαλω.να το αφησω λεει και θα φυγει μονο του αρκει να την κραταω στεγνη εκει..μονο που αυτο ειναι δυσκολο γιατι τα σαλια τρεχουν σαν βρυση!.

της εβαλα χαμομηλι με βαμβακι

εχετε καμια αλλη ιδεα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ήταν πλαστική η σαλιάρα ή πετσετέ? Εμένα όταν ήταν μικρή από τα σαλάκια βρεχόταν η σαλιάρα και τότε κοκκίνιζε όλος ο λαιμός, πολλές φορές έτσι όπως λές. Η γιατρός μου είπε ότι επειδή τρίβεται το δέρμα με τη σαλιάρα πιάνει μύκητες και μου είχε δώσει ταλκ ντακταρίν. Η αλήθεια είναι ότι της έβαλα και την επόμενη μέρα έφυγε αλλά δεν της ξανάβαλα, απλά την έπλενα με νερο. Μην της βάλεις ντακταρίν αν δεν ρωτήσεις παιδίατρο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος μου ειπε απλα να την καθαριζω και να την κραταω στεγνη.sudocream που δοκιμασα δεν εκανε τιποτα.

θα δοκιμασω και μια αλοιφουλα φυτικη που φτιαχνει η μαμα μου με λαδι και θα δω..

τουλαχιστον δεν δειχνει να την ενοχλει..

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι γιατροι (μη σου πω οι περισσοτεροι) λενε να βαζεις κορτιζονες με το παραμικρο.........καλο ειναι να προσπαθεις να τα παλευεις με φυσικες μεθοδους γιατι τα μωρα βγαζουν τοσα πολλα δερματικα που θα κατεβαζεις ραφια με αλοιφες αν αρχισεις απο τοσο νωρις.......

 

Το χαμομηλακι ειναι το πιο ελαφρυ.......μπορεις επισης να ζεστανεις λιγο ελαιολαδο με χαμομηλι φυσικο (η και καλεντουλα) και να βαζεις το λαδι αυτο στην πασχουσα περιοχη! Τα πιο πολλα με λιγη υπομονη φευγουν! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαμομήλι κ πάλι χαμομήλι. Βράσε το χαμομήλι, άστο να κρυώσει, κ με βαμβάκι ταμπονάρεις την περιοχή. κ προσπάθησε να είναι γενικώς στεγνή. σαλιάρες πάρε αυτές που είναι πετσετέ από πάνω κ πλαστική από κάτω, αν θές, εμένα με βόλεψαν. το χαμομήλι μπορείς να το βάζεις σε οποιαδήποτε κοκκινίλα, ακόμα κ στον ποπό, 3-4 φορές τη μέρα, την επόμενη μέρα η κοκκινίλα εξαφανίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...