Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλοκαιρινές διακοπές στην Αττική


AthinaP

Recommended Posts

Φέτος παίζει μέρος των διακοπών μας να το περάσουμε εντός, επι τα αυτά... Ένας λόγος είναι ότι εργαζόμαστε και υπό κανονικές συνθήκες δεν μπορούμε να χαρούμε όλες τις "ομορφιές" που παρέχει το λεκανοπέδιο. Τι στο καλό... Παραλιακή πρωτεύουσα. Τόσα εκατομμύρια κόσμου την έχει επιλέξει.

 

Λοιπόν, σκεφτόμουν αντί να ξοδεύουμε ένα χ ποσό την ημέρα για κατάλυμα, να ξοδεύουμε αυτό το ποσό για διασκέδαση κάπου στην Αττική. Η περιοχή που μένουμε έχει αρκετά καλή πρόσβαση παντού.

 

Οπότε θα ήθελα ιδέες, για το τι μπορούν να κάνουν μεγαλούτσικα παιδάκια. Δηλαδή επιδιώκουμε μέρη όχι εντελώς οικογενειακά, να έχουν λίγη "ζωή".

 

Κάποιες ιδέες είναι το Balux στη Βούλα... βασικά μόνο αυτό ξέρουμε!

 

Άλλα που σκέφτομαι και δεν ξέρω από κοντά είναι παραλίες οργανωμένες, ο Αστέρας Βουλιαγμένης ξέρω γω αξίζει για μια μέρα; Το άλλο που έχει φουσκωτά μέσα στη θάλασσα στον Άγιο Κοσμά ξέρει κάποια; Το Holiday Park στο MEC Παιανίας λέει κάτι και θα έχει κόσμο πιο μέσα στο καλοκαίρι;

 

Το island εξακολουθεί να είναι ζώνη μόνο για ενήλικες; Κάτι τέτοιο πιο φιλικό για παιδιά υπάρχει;

 

Λιμανάκια έχω να πάω καμιά δεκαετία... Αξίζει;

 

Πλατειες για βόλτα βράδυ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φέτος παίζει μέρος των διακοπών μας να το περάσουμε εντός, επι τα αυτά... Ένας λόγος είναι ότι εργαζόμαστε και υπό κανονικές συνθήκες δεν μπορούμε να χαρούμε όλες τις "ομορφιές" που παρέχει το λεκανοπέδιο. Τι στο καλό... Παραλιακή πρωτεύουσα. Τόσα εκατομμύρια κόσμου την έχει επιλέξει.

 

Λοιπόν, σκεφτόμουν αντί να ξοδεύουμε ένα χ ποσό την ημέρα για κατάλυμα, να ξοδεύουμε αυτό το ποσό για διασκέδαση κάπου στην Αττική. Η περιοχή που μένουμε έχει αρκετά καλή πρόσβαση παντού.

 

Οπότε θα ήθελα ιδέες, για το τι μπορούν να κάνουν μεγαλούτσικα παιδάκια. Δηλαδή επιδιώκουμε μέρη όχι εντελώς οικογενειακά, να έχουν λίγη "ζωή".

 

Κάποιες ιδέες είναι το Balux στη Βούλα... βασικά μόνο αυτό ξέρουμε!

 

Άλλα που σκέφτομαι και δεν ξέρω από κοντά είναι παραλίες οργανωμένες, ο Αστέρας Βουλιαγμένης ξέρω γω αξίζει για μια μέρα; Το άλλο που έχει φουσκωτά μέσα στη θάλασσα στον Άγιο Κοσμά ξέρει κάποια; Το Holiday Park στο MEC Παιανίας λέει κάτι και θα έχει κόσμο πιο μέσα στο καλοκαίρι;

 

Το island εξακολουθεί να είναι ζώνη μόνο για ενήλικες; Κάτι τέτοιο πιο φιλικό για παιδιά υπάρχει;

 

Λιμανάκια έχω να πάω καμιά δεκαετία... Αξίζει;

 

Πλατειες για βόλτα βράδυ;

 

Τον Αστέρα Βουλιαγμένης μια καθημερινή πρωί τον συστήνω ανεπιφύλακτα, αλλά το εισιτήριο είναι πανάκριβο. Έχει καθαρή θάλασσα και αμμουδιά και μια χλιδή τη νιώθεις ομολογώ......

Πλατεία για βραδυνή βόλτα: Νέα Σμύρνη. Κλασική αξία.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Φέτος παίζει μέρος των διακοπών μας να το περάσουμε εντός, επι τα αυτά... Ένας λόγος είναι ότι εργαζόμαστε και υπό κανονικές συνθήκες δεν μπορούμε να χαρούμε όλες τις "ομορφιές" που παρέχει το λεκανοπέδιο. Τι στο καλό... Παραλιακή πρωτεύουσα. Τόσα εκατομμύρια κόσμου την έχει επιλέξει.

 

Λοιπόν, σκεφτόμουν αντί να ξοδεύουμε ένα χ ποσό την ημέρα για κατάλυμα, να ξοδεύουμε αυτό το ποσό για διασκέδαση κάπου στην Αττική. Η περιοχή που μένουμε έχει αρκετά καλή πρόσβαση παντού.

 

Οπότε θα ήθελα ιδέες, για το τι μπορούν να κάνουν μεγαλούτσικα παιδάκια. Δηλαδή επιδιώκουμε μέρη όχι εντελώς οικογενειακά, να έχουν λίγη "ζωή".

 

Κάποιες ιδέες είναι το Balux στη Βούλα... βασικά μόνο αυτό ξέρουμε!

 

Άλλα που σκέφτομαι και δεν ξέρω από κοντά είναι παραλίες οργανωμένες, ο Αστέρας Βουλιαγμένης ξέρω γω αξίζει για μια μέρα; Το άλλο που έχει φουσκωτά μέσα στη θάλασσα στον Άγιο Κοσμά ξέρει κάποια; Το Holiday Park στο MEC Παιανίας λέει κάτι και θα έχει κόσμο πιο μέσα στο καλοκαίρι;

 

Το island εξακολουθεί να είναι ζώνη μόνο για ενήλικες; Κάτι τέτοιο πιο φιλικό για παιδιά υπάρχει;

 

Λιμανάκια έχω να πάω καμιά δεκαετία... Αξίζει;

 

Πλατειες για βόλτα βράδυ;

 

Μπορείς να πας και δίπλα στον Αστέρα ,Ακτή Βουλιαγμένης-Ωκεανίδα..είναι πεντακάθαρα και πολυ οικονομικά κ αρκετά ήσυχα..βέβαια γίνεται χαμος και μόνο νωρίς θα βρείς....Μια άλλη λύση είναι το yabanaki..Δεξιά στα πριβέ..Πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά έχεις την άνεσή σου..και έχει ολο οικογένειες με μικρά παιδάκια..Πλατείες Ηλιουπολη-Αργυρούπολη-ΝΣμύρνη και Γλυφάδα για βολτίτσα

SEmyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βάρκιζα: Yabanaki και Do It (τουλάχιστον έτσι λέγονταν πέρσι, δεν ξέρω αν φέτος έχουν αλλάξει)

 

Μαρίνα Φλοίσβου

 

Εκδρομή στο Σούνιο

 

Και στην Ακτή του Ήλιου (Άλιμος) λένε πως είναι ωραία, αν και δεν έχω πάει προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Eχω πάει σε όλες τις προαναφεθείσες παραλίες αλλά αξίζουν για μια φορά και όχι για να βγάλεις καλοκαίρι. Γιατί : το εισητήριο είναι ακριβό (για 2 άτομα είσοδος, καφέ, ξαπλώστρες είναι 50 ? - και φυσικά όχι για Αστέρα-), ταλαιπωρία για να πας (κίνηση,-παραλιακή γαρ-, ζέστη-και κουβαλάς και παιδιά) και πολυκοσμία - κοινώς βρωμιά- στις κοντινές πχ. Ακτή Ηλιου, Yabanaki. Δεν ξέρω κατά πόσο αξιζουν τόσα λευτά, κούραση, ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φέτος παίζει μέρος των διακοπών μας να το περάσουμε εντός, επι τα αυτά... Ένας λόγος είναι ότι εργαζόμαστε και υπό κανονικές συνθήκες δεν μπορούμε να χαρούμε όλες τις "ομορφιές" που παρέχει το λεκανοπέδιο. Τι στο καλό... Παραλιακή πρωτεύουσα. Τόσα εκατομμύρια κόσμου την έχει επιλέξει.

 

Λοιπόν, σκεφτόμουν αντί να ξοδεύουμε ένα χ ποσό την ημέρα για κατάλυμα, να ξοδεύουμε αυτό το ποσό για διασκέδαση κάπου στην Αττική. Η περιοχή που μένουμε έχει αρκετά καλή πρόσβαση παντού.

 

 

Πιο πολύ θα σου κοστίσει και θα κουραστείτε και από τις μετακινήσεις. Βάλε επιπρόσθετα την κίνηση και την πολυκοσμία...

 

Για να καταλάβω δεν θα έχετε καθόλου άδεια ή θα έχετε για λίγες μέρες;

 

Εγώ θα σου πρότεινα να πάτε έστω ολιγοήμερες διακοπές ή έστω Σαββατοκύριακα κάπου κοντά στην Αθήνα, αλλά όχι στις παραλίες που αναφέρθηκαν. Λίγο παραέξω.

Link to comment
Share on other sites

Eχω πάει σε όλες τις προαναφεθείσες παραλίες αλλά αξίζουν για μια φορά και όχι για να βγάλεις καλοκαίρι. Γιατί : το εισητήριο είναι ακριβό (για 2 άτομα είσοδος, καφέ, ξαπλώστρες είναι 50 ? - και φυσικά όχι για Αστέρα-), ταλαιπωρία για να πας (κίνηση,-παραλιακή γαρ-, ζέστη-και κουβαλάς και παιδιά) και πολυκοσμία - κοινώς βρωμιά- στις κοντινές πχ. Ακτή Ηλιου, Yabanaki. Δεν ξέρω κατά πόσο αξιζουν τόσα λευτά, κούραση, ταλαιπωρία.

 

Πήγες καθημερινή πρωί; Γιατί οποιοδήποτε απόγευμα ή σαββατοκύριακα δεν αξίζει να πας για μπάνιο πουθενά στην Αττική.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές καθημερινή πρωί πήγαινε ο πεθερός μου τα παιδιά που δεν είχα που να τα πάω, και δεν νομίζω να μου έλεγε ψέμματα για το τί πλήρωνε. Αλλωστε ο 1ος μου ήταν πιά 12 χρονών. Δεν σου λέω δε αν ήθελαν κανα τοστ τι τιμές....

Link to comment
Share on other sites

Οι παραλίες της άλλης πλευράς (π.χ. Πόρτο Ράφτη) παίζουν; Στο Σχοινιά;

Επίσης, καμιά μονοήμερη στην Αίγινα; Ή στην 'Υδρα;

 

Επίσης, μόνο θάλασσα θέλετε; Γιατί ας πούμε μπορείτε να πάτε στο Μουσείο Ακρόπολης και μετά βόλτα στη Διονυσίου Αεροπαγίτου μέχρι Θησείο (η αγαπημένη μου βόλτα και για βράδυ).

Η για πεΐνιρλί στη Δροσιά (ιδίως όταν έχει καύσωνα)

Η (αν έχετε ώρα) βόλτα μέχρι τα Βίλια και το Πόρτο Γερμενό (που το έχουν καταστρέψει βέβαια, όλοι χτίζουν όπου θέλουν, πολύ καταθλιπτικό, άσε, δεν ξέρω αν στο συστήνω)

Ή στα γύρω βουνά, στην Πάρνηθα, στο μοναστήρι της Καισαριανής

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω δεν θα έχετε καθόλου άδεια ή θα έχετε για λίγες μέρες;

 

Δύο εβδομάδες από τις οποίες τη μία θα πάμε κανονικές διακοπές. Μας μένει άλλη μία. Αλλά και πάλι αν κάνουμε αυτό που σκέφτομαι, δεν θα ήθελα στο τέλος να πω μακάρι να είχαμε κάνει κατι άλλο... Για αυτό το συζητάω και το μελετάω.

 

Ο αλγόριθμος για να περάσουμε όλοι καλά γίνεται όλο και πιο πολύπλοκος. Και άνετα στην αναλυτική του μορφή ξεπερνάει το κείμενο αυτού του τόπικ σε μήκος...

 

Είναι κάπως έτσ, στη συνοπτική του μορφή:

 

Δεν είμαι και χτεσινή... :oops: Έχω κάνει δυο ντουζίνες καλοκαίρια μέχρι τώρα κατα μέσο όρος σε ένα-δυο διαφορετικά μέρη κάθε χρονια. Έχω δει την Ελλάδα και όλα τα νησιά που είχαν ενδιαφέρον εκτός από κανα-δυο. Στο μόνο που θα ξαναπήγαινα άνετα, τη Μύκονο, οι τιμές δεν είναι για εμάς φέτος... Πάει αυτό. Οπότε είμαι κάπως δύσκολη στο μέρος των διακοπών... Μου αρέσει να βλέπω καινούργια μέρη που να μην είναι εντελώς οικογενεικά, κατά προτίμηση. Επειδή έχω τόσα χρόνια πίσω μου και λιγοστεύουν επικίνδυνα αυτά που είναι μπροστά, κάθομαι και ψειρίζω το πού θα πάμε κάθε χρόνο γιατί δεν μου μένουν πολλά χρόνια που θα είμαστε όλοι σε θέση να μετακινούμαστε άνετα και να περνάμε καλά μαζί. Νομίζω τα παιδιά μου είναι από εκείνα που άνετα σε κανα-δυο χρόνια θα θέλουν μόνο ταμπλετ και τους φίλους τους.

 

Τα παιδιά θέλουν κάτι σαν παρέα για να περνάνε καλά... Αυτό δεν το βρίσκουμε εύκολα. Στο Σχοινιά πράγματι κατα διαστήματα το κάνουμε στέκι τις καθημερινές, φέτος όμως λόγω υποχρεώσεων δεν μας έκατσε και τα παιδιά δεν έχουν παρέες.

 

Ο άντρας μου λέει ότι μόνο δωμάτιο-φαγητό-καθημερινά έξοδα μας πάει για τους 4 κανένα 200ρι την ημέρα κατά μέσο όρο. Οπότε με το 60ρι που θα έδινα σε δωμάτιο για να σακατευτώ (είμαι και μιας ηλικίας) ανάλογα τα στρώματα, θα κοιμάμαι στην Αθήνα στο δωμάτιο μου και όχι ο ένας πάνω στον άλλον. Αν μου πει κάποιος ότι στον Αστέρα θα ξοδέψω ένα 60ρι με σνακ-καφέδες-φρουτοσαλάτες θα μου φανεί τσάμπα, γιατί τσάμπα θα έχω την αντίστοιχη τιμή που θα έδινα σε ένα δωμάτιο. Και θα είμαστε ΠΟΛΥ πιο άνετα αντικειμενικά.

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως πράγματι τελικά μας φανεί ότι δεν πηγαμε "πραγματικές" διακοπές φέτος, αν δεν φύγουμε από το λεκανοπέδιο. Αλλά αντικειμενικά, δεν με τραβάνε αρκετοί προορισμοί φέτος ή είναι πολύ ακριβοί. Προτιμώ να κρατήσουμε κάποια λεφτά και να πάμε πχ εξωτερικό τα Χριστούγεννα...

 

Καθημερινές εμείς μπορουμε μόνο απόγευμα. Οπότε λόγω συνωστισμού και κίνησης ούτε και εμείς πάμε προς νότιες παραλίες καθημερινές, ενώ προς ΒΑ είναι αρκετά πιο άνετα τα πράγματα. ΣΚ ούτε λόγος για νότιες παραλίες ούτε και ΒΑ. Επειδή μας έχουν λείψει λοιπόν τα νότια, σκέφτηκα να ξανοιχτούμε προς τα εκεί, τώρα στις διακοπές, όπως και προς το Κέντρο ίσως.

 

Δεν ξέρω και πώς θα είναι καθημερινή πιο μετά καταμεσίς στο καλοκαίρι, φαντάζομαι δεν θα είναι καταθλιπτικά.. Αλλά όπως και να έχει μπορούμε να έχουμε λύση της τελευταίας στιγμής, όπως σπίτι στο χωριό, που δεν είναι άσχημα και εκεί...

 

Επίσης, μόνο θάλασσα θέλετε; Γιατί ας πούμε μπορείτε να πάτε στο Μουσείο Ακρόπολης και μετά βόλτα στη Διονυσίου Αεροπαγίτου μέχρι Θησείο (η αγαπημένη μου βόλτα και για βράδυ).

Η για πεΐνιρλί στη Δροσιά (ιδίως όταν έχει καύσωνα)

Η (αν έχετε ώρα) βόλτα μέχρι τα Βίλια και το Πόρτο Γερμενό (που το έχουν καταστρέψει βέβαια, όλοι χτίζουν όπου θέλουν, πολύ καταθλιπτικό, άσε, δεν ξέρω αν στο συστήνω)

Ή στα γύρω βουνά, στην Πάρνηθα, στο μοναστήρι της Καισαριανής

 

 

Ω, ναι! Και τέτοιες ιδέες, ευπρόσδεκτες! Βασικά για βόλτα, πλατείες ενδεικτικά, αλλά φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλα μέρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα, είναι απλό: βάζεις στο γκούγκλ τί να κάνω Αθήνα καλοκαίρι και διαλέγεις μετά, έχει πολύ πράμα. Βουαλά ένα από τα πολλά:

http://www.oneman.gr/keimena/style/taksidi/article1494935.ece

 

Α και μην ξεχνάμε, η πισίνα στο Χίλτον (και αλλού βέβαια), το κτήμα Συγγρού να παίξετε οικογενειακώς μπάσκετ και γενικά Μοναστηράκι, Θησείο, Πλάκα, εκεί κάθε μέρα θα μπορούσα να είμαι

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα, βέβαια! Αλλά ήθελα και την άποψη των μαμάδων, ειδικά εκείνων προς τα Νότια, μήπως έχει βγει καμιά ατραξιόν ειδικά για παιδάκια. Άλλο τα άρθρα που καμιά φορά είναι και ψιλοδιαφήμιση και άλλο οι εμπειρίες.

 

Ευχαριστώ πολύ, καλό λινκ!

Link to comment
Share on other sites

 

Χαχα, μου θύμισε το λινκ και το Μαύρο Λιθάρι που χρόνια το ακούω! Ήθελα να παω και σε αυτό το τρέντη :mrgreen: να δω τι κάνει η νεολαία, είπαμε πριν είναι αργά! Αν και κατακαλόκαιρο, ίσως ησυχάσει και προς τα εκεί...

 

Πισίνα Χίλτον, γουάου, ενδιαφερουσα ιδεα, αν ήταν και παραλιακά...

Link to comment
Share on other sites

Άλλο τα άρθρα που καμιά φορά είναι και ψιλοδιαφήμιση και άλλο οι εμπειρίες.

 

Να σου πω, δεν ξέρω... Σε κάποιον μπορεί να αρέσει κάτι πολύ και σε σένα όχι.

Άσε, την πάτησα και πήγα Σαλαμίνα κάποια στιγμή ακούγοντας γνώμες ανθρώπων πουδεν ήξερα, μέγα λάθος, απορώ με τον εαυτό μου

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δίκιο έχεις... Όμως τις Νότιες παραλίες τις έχω ζήσει από παιδί, τις θεωρώ ορισμένες από τις καλύτερες αντικειμενικά στην Ελλάδα, αν εξαιρέσει κανείς τα πλήθη που μαζεύουν τα ΣΚ Ιούνιο-Ιούλιο... και περαστική έχω περάσει απέξω από όλη την ακτογραμμή με αυτοκίνητο πρόσφατα! Αυτό που λείπει από τις πληροφορίες είναι τι είδους ανάπτυξη έχει η καθεμιά παραλία από τις οργανωμένες κυρίως. Για αυτό έβαλα και ως παράδειγμα το Balux. Μου αρέσει να έχει λίγο νταβαντούρι, μια κάποια δόση από ψωνάρες :mrgreen: κόσμο και αρκετή νεολαία... Αν είναι δυνατόν και καλή μουσική και αν είναι δυνατόν να μην παίζει όλο reggae που για αρκετούς φαίνεται σημαίνει ελληνικό καλοκαίρι! Το Balux δε έχει και γωνίτσα για παιδάκια σαν παιδότοπο. Αναρωτιέμαι αν είναι και άλλα μέρη έτσι.

 

Εδιτ... Φαντάζομαι, ότι ο (τυχόν) συνωστισμός δεν θα μας επηρεάσει και πολύ. Όπως και στα νησιά, που μαζεύουν νεολαία, η νεολαία θα εμφανιστεί αργάμιση, και στο μεταξύ εμείς θα έχουμε πιάσει μια ωραία μπροστινή ξαπλώστρα, θα μας έχουν κόψει οι σερβιτόροι ότι δεν θα τη βγάλουμε με έναν καφέ, οπότε θα μας βάλουν κάπου καλά :cool: και δεν θα μας νοιάζει τι γίνεται πιο πισω... Η νεολαία έτσι και αλλιώς σποραδικά θα κατευθυνθεί προς τη θάλασσα μπροστά μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν κατάλαβα καλά τα παιδιά σου είναι μεγάλα;

Μήπως τότε να τα ρωτήσεις που θα ήθελαν να πάνε ή πως θα ήθελαν να είναι αυτή η εβδομάδα που λες; Μπορεί να σου δώσουν καποια καλή ιδέα.

Εγώ θα σου πρότεινα Νέα Μάκρη (για κοντά στην Αθήνα) ή Βραχάτι (λίγο πιο μακρυά και το οποίο έχει αρκετή ζωή αλλά παράλληλα είναι και φιλικό προς παιδιά).

Για εντελώς μέσα στην Αθήνα έχω ακούσει και το copa copana park. Δεν έχω πάει αλλά φαίνεται ωραίο αν και ακριβό.

Link to comment
Share on other sites

Eχω πάει σε όλες τις προαναφεθείσες παραλίες αλλά αξίζουν για μια φορά και όχι για να βγάλεις καλοκαίρι. Γιατί : το εισητήριο είναι ακριβό (για 2 άτομα είσοδος, καφέ, ξαπλώστρες είναι 50 ? - και φυσικά όχι για Αστέρα-), ταλαιπωρία για να πας (κίνηση,-παραλιακή γαρ-, ζέστη-και κουβαλάς και παιδιά) και πολυκοσμία - κοινώς βρωμιά- στις κοντινές πχ. Ακτή Ηλιου, Yabanaki. Δεν ξέρω κατά πόσο αξιζουν τόσα λευτά, κούραση, ταλαιπωρία.

Πολλά είναι τα 50? για δύο άτομα :shock:

 

Πέρσι η είσοδος στο Do It τις καθημερινές ήταν 5? το άτομο και τα μικρά δεν πλήρωναν, οι ξαπλώστρες ήταν δωρεάν. Τα σαββατοκύριακα ήταν λίγο πιο τσιμπημένα, αλλά όχι τόσο όσο λες.

 

Επιπλέον δεν χρειάζεται να πας από την παραλιακή ;) συμφωνώ όμως για την πολυκοσμία. Αν είναι να πας σ/κ καλά είναι να πας πριν τις 10 και να φύγεις πριν τις 2. Τις καθημερινές είναι σούπερ πάντως, ειδικά στη Βάρκιζα, γιατί είναι μακρικά και δεν έχει πολλή κίνηση.

 

Ναι, δίκιο έχεις... Όμως τις Νότιες παραλίες τις έχω ζήσει από παιδί, τις θεωρώ ορισμένες από τις καλύτερες αντικειμενικά στην Ελλάδα, αν εξαιρέσει κανείς τα πλήθη που μαζεύουν τα ΣΚ Ιούνιο-Ιούλιο... και περαστική έχω περάσει απέξω από όλη την ακτογραμμή με αυτοκίνητο πρόσφατα! Αυτό που λείπει από τις πληροφορίες είναι τι είδους ανάπτυξη έχει η καθεμιά παραλία από τις οργανωμένες κυρίως. Για αυτό έβαλα και ως παράδειγμα το Balux. Μου αρέσει να έχει λίγο νταβαντούρι, μια κάποια δόση από ψωνάρες :mrgreen: κόσμο και αρκετή νεολαία...

Σε παρόμοιο στυλ με το Balux είναι το Yabanaki στη Βάρκιζα. Μπες στη σελίδα τους στο FB να πάρεις μια ιδέα. Αν κι εμείς πέρσι πηγαίναμε δίπλα στο Do It που είναι πιο ήσυχα και το προτιμούν οι οικογένειες με μικρά παιδιά, αλλά όπως καταλαβαίνω τα δικά σου είναι μεγάλα, οπότε το Yabanaki είναι καλύτερη επιλογή.

 

Το Yabanaki έχει επίσης και καμπάνες - μικρά δωμάτια πάνω στην παραλία - που μπορείς να τα νοικιάσεις για διημέρευση και είναι μια καλή (αν και κάπως ακριβή) ιδέα αν θέλεις να μείνεις όλη μέρα στην παραλία και να έχεις ένα δικό σου χώρο για να ξακουραστείς, να κοιμηθείς, να κάνεις ντουζ, να δεις τηλεόραση, δικό σου ψυγείο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Πισίνα Χίλτον, γουάου, ενδιαφερουσα ιδεα, αν ήταν και παραλιακά...

Ωραία παραλιακή πισίνα έχει το Divani Apollon Palace στο Καβούρι. Μάλιστα είναι τρεις διαφορετικές πισίνες (οι δύο ενωμένες με γεφυρούλα) και ο χώρος πολύ καλαίσθητος. Δεν ξέρω όμως αν μπορούν να τις χρησιμοποιήσουν άτομα που δεν είναι ένοικοι.

 

http://www.divanis.com/apollon/default-el.html

 

Βρήκα και την ιστοσελίδα για το Yabanaki http://www.yabanaki.com/

Link to comment
Share on other sites

Για εντελώς μέσα στην Αθήνα έχω ακούσει και το copa copana park. Δεν έχω πάει αλλά φαίνεται ωραίο αν και ακριβό.

 

Το copa copana φέτος δεν κατάφερε να εξασφαλίσει άδεια λειτουργίας. Οπότε είναι κλειστό.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά τα παιδιά σου είναι μεγάλα;

Μήπως τότε να τα ρωτήσεις που θα ήθελαν να πάνε ή πως θα ήθελαν να είναι αυτή η εβδομάδα που λες; Μπορεί να σου δώσουν καποια καλή ιδέα.

Εγώ θα σου πρότεινα Νέα Μάκρη (για κοντά στην Αθήνα) ή Βραχάτι (λίγο πιο μακρυά και το οποίο έχει αρκετή ζωή αλλά παράλληλα είναι και φιλικό προς παιδιά).

Για εντελώς μέσα στην Αθήνα έχω ακούσει και το copa copana park. Δεν έχω πάει αλλά φαίνεται ωραίο αν και ακριβό.

 

 

Αχχχχ ξύνεις πληγές... Τα παιδιά είναι του δημοτικου πια... Μεγάλα-μεγάλα δεν τα λες... Αλλά πιστεύω ότι έχουμε κανα-δυο χρονάκια ακόμα πριν να περνάνε καλά με τους φίλους τους κυρίως και όχι με εμάς...

 

Αν τα ρωτούσα; Θα υπηρχε ήδη ένας μακρύς κατάλογος που προς το τέλος του θα είχε θάλασσα με εμάς! Στην αρχή θα ήταν θάλασσα με φίλους, μετά σπίτι με φίλους, μετά ποδήλατο με φίλους, μετά χαζολόγημα με φίλους σε μια πλατεία γενικώς και αορίστως, μετά πιθανόν αεροπορικό ταξίδι εξωτερικό με εμάς και δεν συμμαζεύεται... Τη θάλασσα γενικώς δεν την στερούνται, περνάμε καθε σχεδόν ΣΚ με φίλους τους και δικούς μας! Βασικά η παρέα τους του ΣΚ είναι τα παιδιά των φίλων μας. Οποτε σου λέει τι με σέρνεις μάνα για κανονικές διακοπές κάπου μακριά χωρίς τους φίλους μου! Τους κακόμαθα ε;;; Τέτοια μου έκαναν πέρυσι και ο πατέρας τους έγινε πυρ και μανία, γιατί σκεφτόταν και τα έξοδα και να γκρινιάζουν τα σπορια από πάνω, για ποιο λόγο αφήσαμε τη μαγευτική παραλία του Σχοινιά ή την παραλία στο χωριό που ήταν (βεβαίως) οι φίλοι και ήταν και κοντά μας!

 

Εφόσον λοιπόν μιλάμε για κάτι που δεν είναι η πρώτη τους επιλογή πια, κάθομαι και τα ψειρίζω... Το Balux οριακά το ανέχονται λόγω απόστασης και λόγω του ότι δεν έχουμε φίλους να έρθουν εκεί γύρω... Στην περιοχή μας έχουμε καλύτερες πιθανότητες. Αλλά δεν μπορώ και να τους κάνω συνεχώς τα χατήρια! Η άλλη εβδομάδα κανονικές διακοπές που έγραφα θα είναι στην παραλία εκτός Αττικής με φίλους δικούς τους, ίσως και δικούς μας, αν κάτσουν και οι δικές τους άδειες βολικά.

 

Ε, τέλος πάντων, προσπαθώ να βρω τον ιδανικό συνδυασμό... Χώρια που και να τους ρωτήσω, δεν έχουν πάντα όλες τις πληροφορίες που μπορώ να βρω εγώ, όπως πχ τους έχω πάει σε νεροτσουλήθρες, ενυδρεία, παιδότοπους για τα οποία δεν μπορούν ακόμα να βρουν μόνα τους πληροφορίες και οι γνωστοί τους της γειτονιάς δεν τα έχουν στο ραντάρ τους, δεν ξανοίγονται μακρυά...

 

Από τα γούστα τους θα έλεγα ότι θα τους άρεσαν τα φουσκωτά τύπου παιδότοπος στη θάλασσα. Τo Copacopana, που αναρωτιόμουν και εγώ γιατί δεν ενημέρωσαν το site φέτος... Και οι βόλτες με μάσκα σε παραλία που να έχει και βραχάκια αλλά να είναι και ρηχά, γιατί δεν ξέρουν ακόμα καλά μπάνιο... Α, φέτος υποσχέθηκα να πάρουμε και πετονιά να ρίξουμε κάπου, για χαβαλέ. Και βέβαια ακόμα ενδιαφέρονται για δραστηριότητες τύπου παιδοτόπου για μεγαλούτσικα παιδάκια... Όπως είναι ο ανοιχτός στο kidom, αν έχει πάει καμιά φέτος. Επίσης για βράδυ, κάπου να έχει λίγη ζωή, παιδάκια να παίζουν μπάλα, ποδήλατο, ή βόλτες με ανάμικτο κόσμο, όχι μόνο οικογένειες με μικρά παιδιά.

 

Βραχάτι και Νέα Μάκρη είναι υπερβολικά οικογενειακά.... Κάτι τέτοια τα κάνουμε κατά καιρούς ΣΚ, για αυτό έλεγα να κάνουμε κάτι πιο κοσμικό στις διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχ ξύνεις πληγές... Τα παιδιά είναι του δημοτικου πια... Μεγάλα-μεγάλα δεν τα λες... Αλλά πιστεύω ότι έχουμε κανα-δυο χρονάκια ακόμα πριν να περνάνε καλά με τους φίλους τους κυρίως και όχι με εμάς...

 

Α Κάτι τέτοια τα κάνουμε κατά καιρούς ΣΚ, για αυτό έλεγα να κάνουμε κάτι πιο κοσμικό στις διακοπές.

 

Άντε καλέ και εγώ νόμιζα ότι θα είναι γυμνασίου ή λυκείου... :-P

 

Αν διαλέγατε κάπου ένα all inclusive ξενοδοχείο μέσω πρακτορείου, ώστε τα παιδιά να απολαύσουν πισίνες, παιδικές ντίσκο, happenings, κανένα σπορ κτλ και να νιώσουν και ανεξάρτητα παράλληλα; Είμαι σίγουρη ότι θα ξεχάσουν τους φίλους τους :-P

 

Δεν ρωτάς κανένα πρακτορείο μήπως υπάρχει κάτι στα μέτρα σας;

Link to comment
Share on other sites

Στα παιδιά θα άρεσε σε αυτή τη φάση ένα τέτοιο σενάριο, όμως δεν θα το άντεχα εγώ. Σε μια καλή περίπτωση να είχαμε ξενοδοχείο με δραστηριότητες, όχι all inclusive, σε νησί και μόνο, που να έχει και κάτι να κάνουμε εκτός ξενοδοχείου. Τέτοια μερη όμως δεν μαζεύουν Έλληνες. Οπότε δεν θα έβρισκαν κάτι ιδιαίτερο τα παιδιά. Πολύ περισσότερο προτιμάνε να είμαστε ξέρω γω κάπου ξέμπαρκοι σε ένα νησί και να πιάνουν χαλαρή παρέα με τους μάγκες του νησιού και να κάνουν φροντιστήριο στις βρισιές και στις μαγκιές τους :confused::|:roll:.

 

Νεροτσουλήθρες θα κάνουμε, αλλά δεν βρίσκουμε το λόγο να είναι attached στο ξενοδοχείο μας, αυτό συνήθως κοστίζει και περισσότερο. Αν υπήρχε κάτι με Έλληνες σε μέρος όχι ερημικό, ίσως το δοκιμάζαμε.

 

Γενικα δεν θέλω εγώ να κλειστώ σε ένα μέρος μόνο με οικογένειες, είναι το αντίθετο των ονειρεμένων διακοπών :oops::oops::oops::oops:

 

Προσπαθώ να είμαστε κάπου με νεολαία, γιατί δεν έχουμε βοήθεια και δεν πηγαίνουμε κάπου με το σύζυγο μόνοι μας όλη τη χρονιά. Ε, στις διακοπές, δεν θέλουμε να είμαστε μέσα σε παιδότοπο όλη μέρα και όλη νύχτα. Νομίζω οι πλαζ όπως το Balux έχουν κάτι για όλους.

 

Άντε καλέ και εγώ νόμιζα ότι θα είναι γυμνασίου ή λυκείου... :-P

Ναι, ο απλός τρόπος να το περιγράψει κανείς είναι ότι πρόκειται για το ένα κυρίως, μικρομέγαλο, που θέλει να παίρνει μαθήματα μαγκιάς από τους άλλους μαγκες και το παίζει ήδη ότι εμείς οι γονείς του είμαστε σωφέρ και μπάτλερ. Πολύ αέρα του δώσαμε!

Link to comment
Share on other sites

Στα παιδιά θα άρεσε σε αυτή τη φάση ένα τέτοιο σενάριο, όμως δεν θα το άντεχα εγώ. Σε μια καλή περίπτωση να είχαμε ξενοδοχείο με δραστηριότητες, όχι all inclusive, σε νησί και μόνο, που να έχει και κάτι να κάνουμε εκτός ξενοδοχείου. Τέτοια μερη όμως δεν μαζεύουν Έλληνες. Οπότε δεν θα έβρισκαν κάτι ιδιαίτερο τα παιδιά. Πολύ περισσότερο προτιμάνε να είμαστε ξέρω γω κάπου ξέμπαρκοι σε ένα νησί και να πιάνουν χαλαρή παρέα με τους μάγκες του νησιού και να κάνουν φροντιστήριο στις βρισιές και στις μαγκιές τους :confused::|:roll:.

 

Νεροτσουλήθρες θα κάνουμε, αλλά δεν βρίσκουμε το λόγο να είναι attached στο ξενοδοχείο μας, αυτό συνήθως κοστίζει και περισσότερο. Αν υπήρχε κάτι με Έλληνες σε μέρος όχι ερημικό, ίσως το δοκιμάζαμε.

 

Γενικα δεν θέλω εγώ να κλειστώ σε ένα μέρος μόνο με οικογένειες, είναι το αντίθετο των ονειρεμένων διακοπών :oops::oops::oops::oops:

 

Προσπαθώ να είμαστε κάπου με νεολαία, γιατί δεν έχουμε βοήθεια και δεν πηγαίνουμε κάπου με το σύζυγο μόνοι μας όλη τη χρονιά. Ε, στις διακοπές, δεν θέλουμε να είμαστε μέσα σε παιδότοπο όλη μέρα και όλη νύχτα. Νομίζω οι πλαζ όπως το Balux έχουν κάτι για όλους.

 

 

Ναι, ο απλός τρόπος να το περιγράψει κανείς είναι ότι πρόκειται για το ένα κυρίως, μικρομέγαλο, που θέλει να παίρνει μαθήματα μαγκιάς από τους άλλους μαγκες και το παίζει ήδη ότι εμείς οι γονείς του είμαστε σωφέρ και μπάτλερ. Πολύ αέρα του δώσαμε!

 

Εγώ πάλι προτιμώ με τα χίλια ξενοδοχεία και μέρη με όσο το δυνατόν λιγότερους Έλληνες.:-)

Μπορείς να βρεις ένα all inclusive ή κάτι παρόμοιο που να είναι κοντά στον πολιτισμό και να μπορείτε και οι μεγάλοι να βγείτε έξω. Συνήθως τέτοια ξενοδοχεία δεν είναι μόνο οικογενειακά. Υπάρχουν όλοι οι δυνατοί συνδυασμοί.

 

Όπως ευχαριστεί τον καθένα πάντως. Ο καθένας μας έχει διαφορετικά κριτήρια και διαφορετική αντίληψη των διακοπών.

Οπότε γκούγκλαρε τα κριτήρια που θέλεις να δεις τι θα βγει.:-)

 

Το Balux μια χαρά ακούγεται, απλώς εγώ δεν θα το θεωρούσα διακοπές. Για να το θεωρήσω διακοπές πρέπει να φύγω έστω και λίγα χιλιόμετρα εκτός Αθήνας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εννοούσα ότι τα παιδιά δεν θα τα ενδιέφερε το all inclusive με ξένα παιδάκια όπως είναι σε νησιά, ενώ θα τα ενδιέφερε με Ελληνάκια. Η δεύτερη εκδοχή όμως συνήθως υπάρχει σε μέρη που δεν έχει τίποτα να κάνουν οι μεγάλοι εκτός συγκροτήματος. Οπότε δεν ταιριάζει στους μεγάλους της παρέας μας...

 

Εξαίρεση ίσως είναι το AKS στο Πόρτο Χέλι μέσα και το εξετάζαμε για ένα διάστημα, αλλά μπααααα, δεν θα το διαλέγαμε τελικά για τις κανονικές μας διακοπές και θα διαλέγαμε ένα νησάκι εκεί γύρω. Μόνο που σκεφτομαι τι θα γίνεται στους διαδρόμους του ρεσορτ φουλ σεζόν, από οικογενειακή ατμόσφαιρα, προτιμώ τελικά το ρουμς στο νησάκι. Με λίγα λόγια το πλεονέκτημα του να περνάνε τα παιδιά καλά, δεν δικαιολογεί το να περνάμε εμείς μέτρια για τα δεδομένα μας στις διακοπές. Κάνουμε τέτοιες θυσίες όλο το χρόνο, με το να κάνουμε υπομονή και να ¨"διασκεδάζουμε" σε παιδότοπους, πλατείες, ποδήλατα και δεν συμμαζεύεται. Οπότε ψάχνω και κάτι κοντά στα δικά μου γούστα για καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...