Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικονομικο βαψιμο σπιτιου


Recommended Posts

Ρε παιδια εχουμε τρελαθει τελειως? Ψαχνουμε ατομο να αναλαβει να μας βαψει ενα σπιτι 70 τμ κ εχουμε ακουσει εξωφρενικες τιμες του τυπου 1000 με 1300ευρω!! νομιζω εχουμε ξεφυγει τελειως! εχετε κατι να μου προτεινετε γιατι τοσα λεφτα δεν υπαρχουν! δηλαδη ελεος!:shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμεις το βάψαμε την προηγούμενη εβδομάδα. 85 τετραγωνικά, βάψαμε όλο το σπίτι εκτός απο ταβάνια.πήραμε μόνοι μας τις μπογιές-οικολογικές επειδή είμαι έγκυος- κ μας πήγαν 160 ευρω μαζί με 2 πινέλα,2 κουβάδες, χαρτί για το πάτωμα κ για να καλύψουμε τα έπιπλα. ήρθε ενας γνωστός μας να το βάψει κ του δώσαμε 300 ευρώ.αν δεν είχαμε τον γνωστό μας, τα υπνοδωμάτια θα τα βάφαμε μόνοι μας ε κ κάτι να μας ξέφευγε δεν πειράζει, εμεις θα το βλέπαμε. κ θα παίρναμε άτομο να μας βάψει μόνο την κουζίνα,διάδρομο κ σαλόνι.πάντως ψάξτε το, γιατί με τόση ανεργία ε δεν μπορεί όλο κ κάποιος θα έχει ανάγκη απο ενα μεροκάματο κ θα σας πάρει λιγότερα.

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς μόνοι μας θα το βάψουμε...μπογιές πινέλα όλα αποφασίσαμε να τα πάρουμε μόνοι μας και να βάψουμε μαζί με τ'αδέρφια μου,εντάξει ερασιτεχνικό βάψιμο :-D:grin: αλλά εν καιρώ κρίσης "πενία τέχνες κατεργάζεται"!!!!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν από ενάμιση χρόνο περίπου είχα αγοράσει κάτι κουπόνια από το νετ σε μια προσφορά που είχα βρει για βάψιμο δωματίου και είπα να το ρισκάρω, γιατί όπως και να το κάνουμε είναι λαχείο να βρεις καλό μάστορα.

 

Ήρθε ένας ευγενέστατος άνθρωπος και παρόλο που είχα κάνει λάθος και αγόρασα 2 κουπόνια για το ίδιο σπίτι (δεν είχα προσέξει ότι δεν επιτρεπότανε στην προσφορά), μου έβαψε και τα 2 δωμάτια χωρίς να διαμαρτυρηθεί.

 

Μετά από μερικούς μήνες τον ξαναπήρα τηλέφωνο να μου δώσει μια προσφορά για το υπόλοιπο σπίτι μου.

Μου έδωσε μια καταπληκτική τιμή με τα χρώματα μέσα.

Δεν μπορούσε να έρθει ο ίδιος και μου έστειλε έναν άλλον μπογιατζή ο οποίος ήταν κι αυτός εξαιρετικός.

 

Όταν παίρνεται προσφορά για βάψιμο να έχετε υπόψη σας και τι δουλειές χρειάζεται. Π.χ. αν είναι χώρος που καπνίζετε συνέχεια θα θέλει κάποια χέρια αστάρωμα κλπ.

 

Παίζει ρόλο αν ο μάστορας (π.χ.) θα βγάλει τις πρίζες, τα φωτιστικά κλπ.

 

Εμένα αυτός ο άνθρωπος δεν τα έβγαλε αλλά τα κάλυψε όλα και ήταν πάρα μα πάρα πολύ προσεχτικός.

 

Μετά έκανε και site απ ότι είδα

http://www.vapsimo-spitiou.gr/

 

Βέβαια έχει περάσει ενας χρόνος από τότε που έβαψα το σπίτι μου, οπότε δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

etheodor καλημέρα κι απο εμένα!εμείς πάντως για ένα σπίτι γύρω στα 80τμ που ρωτήσαμε τον δικό μας ελαιοχρωμματιστή(που είναι δοκιμασμένος κ κάνει άψογη δουλειά) μας είπε 600-700 ευρώ.Αν θέλεις πες μου να σου στειλω στοιχεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς να το βάψεις και μόνη σου (έχω βάψει μέχρι κι εγώ που είμαι τελείως άσχετη) με τεχνοτροπία για να μην φαίνονται οι ατέλειες. Δηλαδή αγοράζεις τις μπογιές, διαλέγεις ένα ωραίο χρώμα, ψιλοέντονο, δηλαδή γαλάζιο, ώχρα, λιλά, όχι άσπρο, ανάλογα με το δωμάτιο. Ο άντρας σου περνάει το πρώτο χέρι (έχει προηγηθεί το αστάρι βεβαίως) με τη μπογιά και στο καπάκι εσύ περνάς τον τοίχο με ένα σφουγγάρι (αυτό το μεγάλο που πλένουμε το αυτοκίνητο). Αυτό δημιουργεί ένα πολύ καλαίσθητο αποτέλεσμα (σαν να βρέχει ένα πράγμα, πολύ καλλιτεχνικό, σαν σαγρέ, άμα το βάλεις στη μηχανή αναζήτησης θα βρεις εικόνες σχετικές) και δεν φαίνονται οι ατέλειες του ερασιτεχνικού βαψίματος!Και δεν χρειάζεται και δεύτερο χέρι!(άρα λιγότερα έξοδα και κόπος)

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εκει στα 300 λογικο μου φαινεται. Εμεις βαψαμε πριν λιγους μηνες σπιτι 85 τμ και ταβανια, αμοιβη 150 ευρω συν τα χρωματα που πληρωσαμε και διαλεξαμε μονοι μας. Εκει εχει σχεση η ποιοτητα/μαρκα κλπ εμας οικολογικα μιας γνωστης μαρκας μας στοιχισαν γι αυτα τα τετραγωνικα 140 ευρω.

 

Το αποτελεσμα ηταν και σουπερ. Κι εννοειται οτι δεν εκανε ζημιες ουτε εβαψε πριζες και τα σχετικα!! Μονοι μας αποκλειεται να το ειχαμε κανει ετσι ασε την κουραση.

 

Μου φαινονται παρα πολυ υπερβολικα τα ποσα που ακουω εδω.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά οι τιμές είναι ασσύλιπτες. Πριν 3 χρόνια που το βάψαμε, μας είχαν πει για 200τ.μ. 4.000?. Τελικά μιας και ημουν και ανεργη, πήρα τα χρώματα, μου κόστισαν γύρω στα 600? μαζί με πινέλα και ότι άλλο χρειάζεται. Έβαψα μόνη μου όλο το σπίτι, και με βοήθησε και ο σύζυγος στα ταβάνια κυρίως. Μου πήρε μία εβδομάδα. Ξεκίνησα απο την κρεβατοκάμαρα, όπου έχει κάποια μικρά λαθάκια. Μέχρι να φτάσω στο σαλόνι είχα εξικοιωθεί και με τη δουλειά! χαχα

 

Δεν ήταν δύσκολο και μου άρεσε. Δε λέω έριξα πολύ κούραση, και ακόμη και σήμερα προσέχω τους τοίχους μου πολύ. Αλλά 4000? αποκλείεται να έδινα!!!

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν το σκεφτουμε.....600 τα χρωματα.....μια εβδομαδα σου πηρε εσενα που δεν εισαι επαγγελματιας.....3400 ευρω για λιγοτερο απο μια εβδομαδα?????????? :shock: Τι ενιαιο μισθ και ^*&% !λαθος επαγγελμα κανουμε συμφορουμιτισσα.......

Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε!!!

Ααα ξέχασα να αναφέρω οτι το καλοκαίρι που μας πέρασε, φωνάξαμε ένα γνωστό μας ελαιοχρωματιστή για να μας πει μια τιμή για εξωτερικό βάψιμο. Η απάντηση του όταν είδε το μέσα βάψιμο ήταν "ρε συ μας δουλεύεις??? τι τιμή να σου πω εσένα? το σπίτι σου δεν εχει ιδιαίτερα θέματα, μονοκατοικία είναι, σκαλοσιές δεν θέλεις, πάρε τα χρώματα και ένα μακρύ κοντάρι και βάψτο. Αφού μια χαρά τα καταφέρνεις."

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πηρα καποιες προσφορες απο το My construction και γαι ενα φρεσκαρισμα σε 70τμ μου λενε απο 900 εως και 1200 + φπα. Το μονο προβλημα ειναι σ ενα δωματιο που εχει κατι φουσκωματα και τους τ ειπα οτι θα θελει ξυσιμο στοκαρισμα και θελω να μπουν υλικα θερμομονωτικα και αντιμουχλικα. Μου φανηκαν πολλα τα λεφτα γιατι αυτες οι τιμες ειναι χωρις αυτο το προβλημα του δωματιου, λογικα θα μου πουν ακομα πιο πολλα. Εγω τοσα δε βγαζω το διμηνο. Το θεμα ειναι οτι μονη μου δεν μπορω να κανω τετοιες δουλειες και δεν βλεπω παρολο την κριση να εχουν κατεβασει λιγο τα κοστολογια τους

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ηθελα να βαψω το σπιτι μου γρηγορα και οικονομικα οπως και ολοι οι υπολοιποι. Ψαχνοντας επεσα σ'αυτο το forum και διαβαζοντας το μηνυμα του/της jarett πειστηκα να μπω στο site www.vapsimo-spitiou.gr . Πραγματι ηρθε ενας πολυ ευγενικος και συμπαθητικος ανθρωπος, ο οποιος με εξυπηρετησε αμεσα και μου εβαψε το σπιτι πολυ καλα και οικονομικα. Σας τον συνιστω ανεπιφυλακτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

παιδιά τι γίνεται αυτό το φόρουμ έχει τα πάντα πια! ήθελα να πω ενα ευχαριστώ γιατί ψάχνω για άνθρωπο να βάψει το σπίτι της μητέρας μου και βρήκα αυτές τις πληροφορίες θα τις χρησιμοποιήσω! ευχαριστώ jarett !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...