Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετά από 5 χρόνια θέλω να μάθω το γιατί !!!


Recommended Posts

Το θέμα είναι ότι σε κάποιες έρχεται πιο εύκολα ο θηλασμός και ας μην ακολουθούν κανόνες, ενώ σε κάποιες άλλες έρχεται πιο δύσκολα και ας έχουν κάνει διατριβή επί του θέματος.

 

Άρα το ζητούμενο δεν είναι να τα κάνεις όλα "σωστά". Δεν αρκεί αυτό από μόνο του. Πρέπει και να παράγει ο οργανισμός αρκετό γάλα. Δεν παράγουν όλες αρκετή ποσότητα. Είναι τόσες πολλές οι παράμετροι που επηρεάζουν την παραγωγή γάλακτος, που αρκετές φορές δεν είναι στο χέρι της μητέρας το αν θα τα καταφέρει ή όχι και για πόσο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μιλάμε για 'αυτές' λες και είναι κατι το εξωγήινο

Τουλάχιστον τώρα θα ξέρω να πάω να ταισω το μωρό μου τουαλέτα την επόμενη φορά!

 

Μπλιάχ!!! Εγώ πάντως είμαι χρόνια τώρα απο "αυτές"!!! Μπορεί να μη θηλάζω αλλά έχω την μικρή μου παντού μαζί μου. Τα καλοκαίρια ειδικά απο μωρό την είχα μαζί μου σε ανοιχτούς χώρους, και σε καφέ, και σε συναυλίες και όπου μπορείς να φανταστείς

Link to comment
Share on other sites

Βάζουμε στοίχημα ότι αν πάει το παιδάκι να δει θα στραβώσει η άλλη; (η θηλάζουσα).

 

Έλα βρε κοριτσάκι, ας μην υπερβάλλουμε! :-) Εμένα αρκετές φορές με έχουν πλησιάσει παιδάκια κοιτάζοντάς με με απορία και το βρήκα πολύ γλυκό. Καμμιά φορά με ρωτούσανε κιόλας τι κάνει το μωράκι και τους εξηγούσα. Υπήρχε καμμιά περίπτωση να με πειράξει;

Link to comment
Share on other sites

Βάζουμε στοίχημα ότι αν πάει το παιδάκι να δει θα στραβώσει η άλλη; (η θηλάζουσα).

 

Γιατί να στραβώσει μανάρι μου?Αν ντρεπόταν ή κάτι άλλο-δε μου έρχεται...-δε θα θήλαζε δημόσια...

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα αν το παιδάκι είναι γύρω στα 15- 16 και ξυρίζεται ε θα νιώσω άβολα ομολογουμένως. Κατά τα άλλα μια χαρά μάθημα τους έκανα (είναι και τα χούγια του επαγγέλματος) και συζητούσαμε και απορίες. Το δύσκολο ήταν όταν ρώταγαν τις μαμάδες τους "εγώ έτσι έκανα" οταν οι μαμάδες δεν είχαν θηλάσει. Αλλά πάντα έλεγα η μαμά σου να ξέρεις ότι κάνει πάντα το καλύτερο που μπορεί και εκείνο που κρίνει ότι είναι καλύτερο για σένα, γιατί κανείς δε σ' αγαπάει περισσότερο από τη μαμά σου.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε κοριτσάκι, ας μην υπερβάλλουμε! :-) Εμένα αρκετές φορές με έχουν πλησιάσει παιδάκια κοιτάζοντάς με με απορία και το βρήκα πολύ γλυκό. Καμμιά φορά με ρωτούσανε κιόλας τι κάνει το μωράκι και τους εξηγούσα. Υπήρχε καμμιά περίπτωση να με πειράξει;

 

Η κοινή λογική λέει ότι η θηλάζουσα θα το βρει γλυκό (όπως εσύ :P ). Αλλά επειδή η κοινή λογική δεν είναι και τόσο κοινή τελικά, έχω δει μαμάδες να στραβώνουν για πολύ λιγότερα...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να στραβώσει μανάρι μου?Αν ντρεπόταν ή κάτι άλλο-δε μου έρχεται...-δε θα θήλαζε δημόσια...

 

Επειδή πλησιάζουν φορείς μικροβίων το μωρό της για παράδειγμα:P

επειδή την διακόπτουν, κτλ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πλησιάζουν φορείς μικροβίων το μωρό της για παράδειγμα:P

επειδή την διακόπτουν, κτλ

 

Εκεί νομίζω είναι το θέμα, κι εγώ γιαυτό διστάζω να αφήνω την κόρη μου να πλησιάζει μωρά

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να στραβώσει μανάρι μου?Αν ντρεπόταν ή κάτι άλλο-δε μου έρχεται...-δε θα θήλαζε δημόσια...

 

Ρε κορίτσια εγώ στραβωνω.. Προσπαθώ να θηλάσω και να ηρεμήσω το καμάρι μου μπας και κοιμηθεί και έρχεται ένα μικρό από το πουθενά και μου βγάζει το σαλι από πάνω για να δει σορυ δεν γουστάρω!!

Το ανηψακι μου δεν με αφήνει ήσυχη οταν θηλαζω αν και απομονωνομαι έρχεται σαν κολα από πίσω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια δεν έδωσα ξένο μέχρι 2 μηνών, δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο απλά έβαζα το παιδί στο στήθος, έπιανε την θηλή και παρόλο που με είχε τραυματίσει έδινα από το άλλο στήθος, η νεογνολόγος (τρομάρα της, επισκεψη 70 ευρώ στο σπίτι) δεν νομίζω ότι μου προσέφερε καμία ιδιαίτερη βοήθεια. Δεν με πίεσαν να θηλάσω ή όχι, είπα ξεκάθα ΘΑ ΘΗΛΑΣΩ, δεν δυσκολεύτηκα καθόλου, γάλα δεν έβγαλα....είμαι μια αποτυχημένη αγελάδα!!! ουα!!!! γιατί δεν είχα γάλα, δεν μπορώ να το πιστέψω, πες λοιπόν ότι δεν είχαμε όλες αυτές τις σκόνες και τα νουνού, το δικό μου μωρό πως θα μεγάλωνε;;; δεν μας τα λέει καλά η μητέρα φύση;;; συγνώμη αλλά νοιώθω τόσο άσχημα. 5 1/2 χρόνια μετά νοιώθω ότι έδωσα ένα τεστ που απλά κόπηκα. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις μαμέδες που δεν θέλουν να θηλάσουν που δεν τους αρέσει, εγώ που ήθελα γιατί;;; γιατί;; μετά από 2 μήνες είπα κόβω το θηλασμό.....δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα απλά έβαλα το παιδί στο μπιμπερό, ούτε φάρμακα χρειάστηκα ούτε τίποτα....απλά δεν έβγαινε τίποτα. Ναι το ξέρω ότι υπάρχει μεγάλο εμπόριο πίσω από όλα αυτά, εάν μια μαμά δεν θηασει θα χρειαστέι 150 ευρώ το μήνα για 12 με 18 μήνες σε σκόνη (εκτός εάν το γυρίσει σε εβαπορέ στους πρώτους έξι μήνες. Μιλάμε για τρελλά λεφτά.

 

 

Εγώ όμως είμα ακόμα με το γιατί .... κάποιες είπαν για λανθάνων διαβήτη, κορίτσια σε όλη την κύηση η γιατρός με έστελνε συχνά πυκνά για έλεγχο και δεν είχα τίποτα. δεν ξέρω τι σημαίνει λανθάνων διαβήτης. Πίεση έκανα στο τέλος.

 

Πάντως ούτε μπύρα έπινα που κατεβάζει γάλα ούτε ρεβύθια έτρωγα που λένε ότι έχει το ίδιο αποτέλεσμα. εσείς κάνατε κάτι ιδιαίτερο....κανένα ματζούνει!!

Link to comment
Share on other sites

Beba αυτό που λέμε μερικές είναι ότι μάλλον δεν είχες γάλα γιατί για κάποιο λόγο δεν το τράβαγε το γάλα σου το μικρό , οπότε ότι γάλα και να είχες εξαφανίστηκε

Με λίγα λόγια δεν φταις εσύ απλά το μικρό δεν μπόρεσε να θηλάσει με τέτοιο τροπο ώστε να συνεχίζεις να παράγεις

Συμβαίνει σε άπειρες γυναίκες!!!

Link to comment
Share on other sites

Beba αυτό προσπαθώ να πω. Ότι η επιτυχία ή αποτυχία του θηλασμού και ο χρόνος που θα διαρκέσει δεν οφείλεται πάντα στις προσπάθειες ή μη της μαμάς. Νιώθεις σαν αποτυχημένη αγελάδα και σαν να κόπηκες σε τεστ. ΚΑΚΩΣ! Εσύ έκανες την προσπάθειά σου, είχες τη θέληση και έδωσες όσο γάλα παρήγαγες.

Ρωτάς τι θα έκανες αν δεν υπήρχαν τα γάλατα του εμπορίου; Ό,τι έκαναν και παλαιότερα! θα έδινες κάποιου άλλου είδους τροφή ή θα πήγαινες το μωρό σε παραμάνα. Νομίζεις παλαιότερα δεν υπήρχαν μάνες που δυσκολεύονταν να θηλάσουν;

 

Να επισημάνω και εγώ πως και τις 2 φορές, ούτε εγώ χρειάστηκε να πάρω φάρμακα για να διακόψω τον θηλασμό. Απλά τελείωσε το γάλα...

Link to comment
Share on other sites

Beba, έδωσες η ίδια απάντηση στο ερώτημά σου: λανθασμένη τοποθέτηση του μωρού (τρανή απόδειξη η πληγωμένη θηλή) που, αν δε διορθωθεί εγκαίρως, οδηγεί σε αποθηλασμο, αργά ή γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα τα κορίτσια παραπάνω, πολύ κακώς τα σκέφτεσαι όλα αυτά τόσα χρόνια μετά. Σημασία έχει ότι έχεις το παιδάκι σου, είναι καλά και υγιές και έκανες ό,τι καλύτερο μπορούσες από την πλευρά σου, ασχέτως αποτελέσματος.

 

Ως προς τα ματζούνια που ρωτάς, μήπως τυχόν σου χρειαστεί για επόμενη φορά :wink: , έπινα πάρα μα πάρα πολύ τσάι μάραθου (τουλάχιστον 8 φλυτζάνια την ημέρα) και μπόλικη τριγωνέλλα.

 

Κι εμένα το γάλα στα πρώτα μου παιδιά σταμάτησε μόνο του σταδιακά, όσο μείωνα τους θηλασμούς, τώρα να δούμε τι θα γίνει... :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το οτι η μικρη σου εκανε κολικους την ωρα του θηλασμου εμενα μου χτυπαει ενα καμπανακι για ΓΟΠ γιατι το ιδιο μου εκανε και ο δικος μου, τραβιοταν πισω και εκλαιγε καθε φορα που θηλαζε χωρις να κανει εμετους ή τεραστιες γουλιες, ωστοσο ειχε ΓΟΠ τελικα, δεν ηταν κολικοι δηλαδη.

Τον πρωτο μηνα ειναι πολυ ευκολο να σε κυριευσει η ανασφαλεια και να νομιζεις οτι δεν εχεις γαλα γιατι πρωτον δεν εχεις ιδεα ποσο τρωει το μωρο, δευτερον θελει συνεχεια να θηλαζει οποτε νομιζεις οτι δεν χορταινει, τριτον απο εκει που το στηθος ειναι τουμπανο ξαφνικα ξεφουσκωνει και νομιζεις οτι τελειωσε το γαλα, και φυσικα ειναι και ολοι οι λογοι που ανεφεραν αλλες κοπελες οπως μια λανθασμενη υποδειξη οτι το μωρο πειναει ή δεν παιρνει αρκετο βαρος, το περιβαλλον,η κουραση, να μην πιανει καλα το μωρο και να μην τραβαει το γαλα ωστε να παραγεις περισσοτερο (νομιζω ειχα διαβασει οτι αν πληγωνεται η θηλη σου ειναι ενδειξη οτι το μωρο δεν πιανει καλα τη θηλη).

Εσυ δηλαδη οταν εκοψες τον θηλασμο τον εκοψες μια μερα μαχαιρι? και το στηθος σου δεν γεμισε γαλα? παρεμεινε αδειο?

Κανεις δεν μπορει να σου πει τι πηγε στραβα, σκεψου αν προσεφερες συνεχεια (μα συνεχεια οχι καθε 3 ωρες) στο μωρο και αν ειχε παρει αρκετο βαρος αυτους τους 2 μηνες. Οπως και να εχει και γαλα να μην ειχες τελικα τι παει να πει? Την καλυτερη απαντηση στην εδωσε η little monkey, δεν ειμαστε ολοι τελεια πλασμενοι, ευτυχως στο 2015 υπαρχει η επιστημη και μπορουν περισσοτεροι να απολαμβανουν οσα η μητερα φυση θα τους στερουσε!

(Αν δεν ειχες γαλα και δεν ειχες λεφτα για γαλα θα ζητουσες απο φιλανθρωπικες οργανωσεις, την εκκλησια, συγγενεις και φιλους κλπ. Μην μπαινεις ομως στο τριπακι του αν..ειναι απειρα τα αν... παντως στο τελος οι περισσοτεροι βρισκουν μια λυση)

 

ΥΓ. Ετσι για το γκαλοπ, θηλασα ενα χρονο χωρις κολπα και ματζουνια, αποθηλασα φυσικα και χωρις να το ξερω απλα μειωνοντας τους θηλασμους και αυξανοντας τις στερεες.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο οξύμωρο, νομίζω, να λέμε σε μία μητέρα ότι δεν πειράζει που δε θηλάσε, επειδή δεν είμαστε όλοι τέλειοι. Δεν ξερω αν καταλαβαίνετε πώς το εννοώ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο οξύμωρο' date=' νομίζω, να λέμε σε μία μητέρα ότι δεν πειράζει που δε θηλάσε, επειδή δεν είμαστε όλοι τέλειοι. Δεν ξερω αν καταλαβαίνετε πώς το εννοώ...[/quote']

 

Συμφωνώ αλλά μάλλον ειπώθηκε καταλαθος:-)

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο οξύμωρο' date=' νομίζω, να λέμε σε μία μητέρα ότι δεν πειράζει που δε θηλάσε, επειδή δεν είμαστε όλοι τέλειοι. Δεν ξερω αν καταλαβαίνετε πώς το εννοώ...[/quote']

 

 

:oops::oops: Ουπς εγω το ειπα ετσι? Οντως λαθος διατυπωση.Εννοουσα οτι δεν ειμαστε ολοι τελειοι και με το ολοι δεν εννοω καποιοι ειναι και καποιοι δεν ειναι εννοω οτι κανεις δεν ειναι τελειος, οπως το ειπε η little monkey, αλλος εχει μυωπια, αλλος το ενα αλλος το αλλο, ολοι κατι εχουμε που υποτιθεται ειμαστε πλασμενοι να λειτουργει καλυτερα αλλα τελικα δεν λειτουργει! Και με το να σκεφτομαστε αν δεν υπηρχαν γυαλια μυωπιας που θα κυκλοφορουσα με 4 βαθμους μυωπια (εγω ειμαι αυτη), δεν κερδιζουμε κατι, τα αν ειναι απειρα, στο τελος ομως βρισκεται καποια λυση οποτε παμε παρακατω!:-D

Link to comment
Share on other sites

Aν ζουσες σε εποχη που δεν υπηρχαν σκονες-γαλατα απλα θα εβρισκες μια μαμα με αφθονο γαλα που θα θηλαζε το δικο σου παραλληλα με το δικο της (γινοταν κατα κορον την εποχη της γιαγιας μου, εχω οικογενειακες μαρτυριες για αυτο), θα εψαχνες για γαλα γαιδουρας (η ξαδερφη μου εχει μεγαλωσει με τετοιο) και θα ξεκινουσες στερεες νωριτερα. Ειμαι απο επαρχια και λιγο πολυ αυτες οι μνημες εχουν διατηρηθει. Τα προβληματα θηλασμου δεν ειναι κατι νεο, ουτε εχουν παντα ως αιτια μια μαμα που δεν θελει πολυ να θηλασει η ειναι τεμπελα (ποια τεμπελα προτιμα απο το να βαζει το παιδι στο στηθος, να ετοιμαζει αποστειρωτες, μπιμπερο, θηλες, σκονες κλπ, η να αντλει ολη την ωρα απο το θηλαστρο?). Αν ψαξετε το ιντερνετ θα βρειτε πολλα αρχαια μπιμπερο που εχουν βρει σε ανασκαφες, επομενως το επιχειρημα "ολες εχουν", "ισχυει ο νομος προσφορας-ζητησης" η "κατι κανεις λαθος" καποιες φορες ειναι απλως ακυρο. Φιλη θεματοθετρια δεν σου κανει καλο να ασχολεισαι τοσο καιρο μετα με αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, υπάρχει μελέτη που λέει ότι η ευκολία (ας μην το πούμε τεμπελιά) είναι το Νο 1 αίτιο που μια γυναίκα επιλέγει να μη θηλάσει και το Νο 2 αίτιο που επιλέγει να θηλάσει!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν' date=' υπάρχει μελέτη που λέει ότι η ευκολία (ας μην το πούμε τεμπελιά) είναι το Νο 1 αίτιο που μια γυναίκα επιλέγει να μη θηλάσει και το Νο 2 αίτιο που επιλέγει να θηλάσει![/quote']

 

Ενδιαφέρον ! Βάζω στοίχημα το Νο1 ειναι για αυτές που έχουν ήδη ένα παιδί και το Νο2 για το αντίθετο!!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θεωρω οτι αν μια γυναικα εχει τη δυνατοτητα να θηλασει, ειναι εντελως παλαβη αν επιλεγει το ετοιμο γαλα για ευκολια. Το λεει μια μαμα που εχει ετοιμασει απειρα γευματα γαλακτος για τρια παιδια (το προωρο ετρωγε ανα διωρο κι επειδη ειχε τραγικη ΓΟΠ τον κρατουσα μιση ωρα στον ωμο για να μην πνιγει και μολις τον εβαζα κατω επρεπε να πλυνω μπιμπερο, να αποστειρωσω τα παντα και μολις τελειωνα ειχε ερθει η ωρα για το επομενο ταισμα). Αν θηλαζα σιγουρα θα τραβαγα λιγοτερη κουραση...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θεωρω οτι αν μια γυναικα εχει τη δυνατοτητα να θηλασει, ειναι εντελως παλαβη αν επιλεγει το ετοιμο γαλα για ευκολια. Το λεει μια μαμα που εχει ετοιμασει απειρα γευματα γαλακτος για τρια παιδια (το προωρο ετρωγε ανα διωρο κι επειδη ειχε τραγικη ΓΟΠ τον κρατουσα μιση ωρα στον ωμο για να μην πνιγει και μολις τον εβαζα κατω επρεπε να πλυνω μπιμπερο, να αποστειρωσω τα παντα και μολις τελειωνα ειχε ερθει η ωρα για το επομενο ταισμα). Αν θηλαζα σιγουρα θα τραβαγα λιγοτερη κουραση...

 

Η πραγματικά τεμπέλα δεν θα κάθεται να αποστειρώνει ευβλαβικά. :rolleyes: Ή θα αγγαρεύει άλλους να ετοιμάζουν το γάλα.

 

Οπότε έχουν την κούρασή τους και ο θηλασμός και το θήλαστρο και το έτοιμο γάλα. Η τεμπέλα ό,τι και να επιλέξει, τεμπέλικα θα το κάνει.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...