Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτάκια 2012


Recommended Posts

εμεις αυριο εχουμε συναντηση με τη δασκαλα. ειχαμε και με το δασκαλο του ολοημερου οποτε τωρα θα ειμαστε πληρως ενημερωμενοι.εγω ειμαι ευχαριστημενη με τη δασκαλα. σημερα εχουν το 2 το ο και το η καθως επισης και ορθογραφια το ονομα τους. καθε μερα τους δινει μια φωτοτυπια ειτε γλωσσα ειτε μαθηματικα. η κορη μου δεν ειναι αγχωμενη και παιρνει αριστα με αυτοκολλητο:D

αυτα που γραφετε με τις παρατηρησεις του τυπου ¨αυριο να ξαναδιαβασεις το μαθημα σου" με εκνευρισαν και μονο που τα διαβασα:evil:

τι ειναι τα παιδια???? δουλεια τους ειναι να τα μαθουν και οχι να τα αποπερνουν με μεγαλιστικες εξυπναδες!!!

καλυτερα να μιλησετε οι μαμαδες μεταξυ σας γιατι φαντασου την ψυχολογια του παιδιου που συνεχεια φαινεται οτι δεν τα καταφερνει...καποια στιγμη θα χασει τη διαθεση του (αν δεν το εχει κανει ηδη)

δεν ειμαι ειδικη λεω απλα τις σκεψεις μου.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 702
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Maya

    Maya 71 δημοσιεύσεις

  • Λαΐδα

    Λαΐδα 62 δημοσιεύσεις

  • kyra

    kyra 49 δημοσιεύσεις

  • geoste

    geoste 44 δημοσιεύσεις

:-)

και ναι χαμογελαω μολις με πηραν τηλ και απο αυριο θα εχουμε δασκαλα η οποια μαλιστα θελει και να ερθει γιατι την ειχαν στειλει σε αλλη πόλη ενω εμενε εδω! ειχε και περυσι πρωτη στο σχολειο μας και ηταν τα παιδια πολυ ευχαριστημενα!!!!

κανω και παλι τον σταυρο μου μην το ματιασω και να ξεκινησουμε καλα επιτελους!

 

Μπράβο σας! Καλή αρχή, λοιπόν! :D

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω ειμαι ειδικη αλλα εχω εκνευριστει τοσο που αν παω να της μιλησω θα την πιασω απο το λαιμο που ολο εξυπναδες λεει και δεν μπορω αλλο αρκετααα......εκτος οτι του χει κανει μην πω πως το βιβλιο του παιδιου με στυλο θελω να της πω πως αν ηθελε μεγαλα παιδια να γινοταν καθηγητρια και αν δεν ξερει να παραιτηθει που ολο το μπαλακι σε εμας το πεταει αν ξεραμε τοον τροπο να τους τα πουμε δεν θα τα στελναμε σχολειο αλλα θα τα κραταγαμε σπιτι και θα τους τα καναμε εμεις αλλα προφανως δεν γιναμε ολοι εκπιαδευτικοι και δεν ξερουμε τον τροπο........Και επισης τις προαλλες μου κανε και κατι σαν παρατηρηση επειδη ειναι ευαισθητος και αν του πει κατι ειναι ετοιμος να κλαψει αλλα και γω χαζη ειμαιι επρεπε να της ελεγα να που πει αν βρει το κουμπι που σταματαει το κλαμα να μου το πει ουφ συγχηστηκα παλιιι

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα βρει εδω http://www.akida.info/index.php?option=com_content&view=article&id=614&Itemid=378〈=el¨

κατι βοηθηματα και το βιβλιο του δασκαλου δεν τα εχω κοιταξει ακομα αλλα ισως μας φανουν χρησιμα.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω ειμαι ειδικη αλλα εχω εκνευριστει τοσο που αν παω να της μιλησω θα την πιασω απο το λαιμο που ολο εξυπναδες λεει και δεν μπορω αλλο αρκετααα......εκτος οτι του χει κανει μην πω πως το βιβλιο του παιδιου με στυλο θελω να της πω πως αν ηθελε μεγαλα παιδια να γινοταν καθηγητρια και αν δεν ξερει να παραιτηθει που ολο το μπαλακι σε εμας το πεταει αν ξεραμε τοον τροπο να τους τα πουμε δεν θα τα στελναμε σχολειο αλλα θα τα κραταγαμε σπιτι και θα τους τα καναμε εμεις αλλα προφανως δεν γιναμε ολοι εκπιαδευτικοι και δεν ξερουμε τον τροπο........Και επισης τις προαλλες μου κανε και κατι σαν παρατηρηση επειδη ειναι ευαισθητος και αν του πει κατι ειναι ετοιμος να κλαψει αλλα και γω χαζη ειμαιι επρεπε να της ελεγα να που πει αν βρει το κουμπι που σταματαει το κλαμα να μου το πει ουφ συγχηστηκα παλιιι

 

επρεπε να της πεις,

'' φαντάζομαι ότι εσείς ως εκπαιδευτικός με τόσα χρόνια εμπειρία ξέρεται πως να χειριστείτε και τα ευαίσθητα παιδιά, λίγη ενθάρυνση χρειάζονται όπως ξέρετε...''

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

jannis εχεις δικιο αλλα δεν ειναι απιστευτο οτι σχεδον ποτε δεν μας ερχεται στο μυαλο μια τετοια απαντηση την ωρα που πρεπει! εκεινη την ωρα που ανοιγουμε διαπλατα τα ματια και σκεφτεσαι τωρα μου ειπε αυτο που νομιζω!?!?!?!? και θελεις να τον βουτηξεις απο το λαιμο και τελικα απλα μενεις ακινητη και αφωνη !!! εγω παντως πατα αυτο παθαινω.

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω το παθαίνω συνέχεια, επίσης δεν είμαι πολύ καλή στο να συγκρατούμαι...

Στην προκειμένη περίπτωση όμως είμαι σίγουρη ότι δεν θα βοηθήσει το ξέσπασμα. Αυτά που πρέπει να ειπωθούν να ειπωθούν και ατομικά και ομαδικά αλλά δεν θα περίμενα ως μαμα να δω αλλαγή από την πλευρά της δασκάλας - ίσως είμαι προκατελειμένη με το συγκεκριμένο στυλ εκπαιδευτικού που-

 

γι'αυτο θα εβαζα την ενέργεια μου στο να ενθαρύνω το παιδί μου και να το κανω να αγαπήσει αυτό που μαθαίνει αφου η δασκάλα δεν το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο εμένα....εμείς προχωράμε καλά στο σχολείο, της είπε η δασκαλα να γράφει πάνω στην γραμμή και όχι στον αέρα και στο α να κολλάει το μαγκούρι στον κύκλο......καθημερινά μας βάζει, ένα φύλλο αριθμιτική με αντιστοίχιση σχημάτων, ένα φύλλο να γράψουμε πολλές φορές μια λέξη (πιτα, παπι, πατάτα) ή συλλαβή (πι, πο, το κλπ), και ανάγνωση ένα φύλλο απο το βιβλίο....είμαστε σελ. 15 .....καλά τα πάει αν και τσινάει λίγο το μεσημέρι στο διάβασμα, αλλά τα περισσότερα έτσι είναι στην αρχή! Σήμερα έμαθαν και τα άρθρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως σπίτι δεν κάνουμε τίποτα. Έχουν περάσει 10 μέρες από τότε που άνοιξε το σχολείο και ποτέ δεν έφερε καμία εργασία για το σπίτι. Απ ότι μου λέει κάνουν στο σχολείο το πα και το πι. Πάμε λίγο αργά ή μου φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια παραπάνω, αν ειναι το σύστημα της δασκάλας, νομίζω ότι δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα, ώστε να το αλλάξει. Υποθέτω ότι πίσω από αυτό υπάρχει μία θεωρία, δεν το κάνει από σαδισμό. Απλά μπορείτε να ... coolάρετε τα παιδιά. Και, αν ήμουν στη θέση σας, θα της έλεγα μόνο ότι το παιδί δεν μπορεί να διαβάζει όλο το απόγευμα, και ότι θα κάνει ΄μέρος μόνο των εργασιών, ανάλογα με τις δυνατότητές του.

Το έκανε μία φίλη με πρωτάκι και πέτυχε. Αφού διαπίστωσε ότι για να κάνει αυτά που έβαζε η δασκάλα, το δικό της πρωτάκι χρειάζονταν ένα απόγευμα -μην πω και βράδυ-, τελικά της έστειλε γραπτό μήνυμα ότι αυτά κατάφερε να κάνει το παιδί σε δύο ώρες και ότι δεν νομίζει ότι μπορεί να αποδόσει μετά. Ήταν όμως πολύ ευγενικό μήνυμα, όχι να την προσβάλει. Η δασκάλα δεν παρεξηγήθηκε καθόλου, συνέχιζε να βάζει τα απίθανα πράγματα και έτσι πέρασε η χρονιά. Απλά η φίλη μου φρόντιζε να κάνει το παιδί όλα τα μαθήματα.

Σήμερα ο μικρός -στη δευτέρα- και διαβάζει και γράφει και βελτίωσε τους ρυθμούς του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάζω για ναπ΄ραω μια ιδέα του τι γίνεται στα σχολεία και αποκόμισα τα εξής;

Χαίρομαι που ξεραίνουμε στο σκ.. μας για το στέλνουμε στο ιδιωτικό. Διαβάζω ότι λείπουν δάσκαλοι, αυτοί που έρχονται βάζουν αναρρωτικές, δεν υπάρχουν βίβλία κλπ και σκέφοτμαι ότι αν ένα παιδί σαν το δικό μου δεν είχε καθόλου πρόγραμμα δεν υπήρχε περίπτωση θα το είχε χάσει το τρένο.

Για διορθώστε με το νηπιαγωγείο δεν είναι υποχρεωτική βαθμίδα της εκπαίδευσης; Γιατί λέτε ότι το παιδί πρέπει να φτάνει στην α δημοτικού "αγνό"; Εμάς πέρισυ έκαναν γραμμούλες, μετά όλα τα γράμματα και τους αριθμόυ με τελίτσες και χωρίς, έμαθαν να γράφουν το όνομά τους, πρόσθεση και αφαίρεση σε αντικέιμενα μέχρι το πέντε (εννοώ όχι με τα αριθμητικά σύμβολα). Το καλοκαίρι κάναμε λίγο επανάληψη από αυτά τα βιβλία των διακοπών, ιδιώς μετά τις 15 Αυγούστου για να μην πάει στο σχολείο και έχει ξεχάσει να κρατάει το μολύβι. Κι εμάς άρχισαν από τις γραμμούλες αλλά για δυο μέρες, κάτι σαν προθέρμανση. Εγώ από πέρσυ είχα καταλάβει ότι στο νηπιαγωγείο κάτι μαθαίνουν πλέον τα παιδιά που στην α υποτίθεται ότι υπάρχει μια βάση. Τώ ρα ότι μπορεί να υπάρχουν παιδιά που να τ΄αρπάζουν όλα με την πρώτη στην τάξη και να μην έχουν καμία ανάγκη βοήθειας στο σπίτι, σίγουρα υπάρχουν. Εγώ ξέρω ότι το δικό μου δεν ανήκει σε αυτά και ό, τι και να λένε οι οδηγίες του υπουργείου θέλω να δουλεύουμε λίγο και στο σπίτι, όχι πάνω από μια ωρίτσα την ημέρα, κάτι να κάνουμε. Αν το παιδί μου δεν βάλει σωστές βάσεις και κάνει κενά και μισήσει το σχολείο δεν θα έρθει το υπουργείο να μου το σπουδάσει και να μου το βάλει σε δουλειά. Αφήστε που οι οδοηγίες αλλάζουν με την ίδια βεβαιότητα κάθε τόσο.

Την άλλα εβδομάδα θα έχουμε δεύτερη συνάντηση με τη δασκάλα και θα δούμε.

Πάντως στη θέση των μαμάδων που τα παιδιά τους δεν έοχυν ακόμα δασκάλα κλπ, εκτός από τις άλλες ενέργεις που θα κάνουν για να πι΄΄εσουν και να αποκτήσουν, εγώ θα διάβαζα λίγο και το παιδί. Γνώμη μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν έχουμε κάνει καμμιά συνάντηση με τη δασκάλα. Δεν έπρεπε κανονικά να μας είχε καλέσει να μας μιλήσει βρε παιδιά;

Χθες τους είχε επανάληψη αυτά που είχαν τη Δευτέρα. 105 για την ακρίβεια λεξούλες και συλλαβές και τρεις προτάσεις.

Ίσως κάποια παιδιά να μην είχαν προετοιμαστεί, και γι' αυτό να μην προχώρησε παρακάτω.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

koutavaki δεν σημαινει οτι ολα τα σχολεια εχουν θεμα με δασκαλους και ελλειψη βιβλιων.Το γεγονος οτι κανουμε ακομα γραμμες γινεται γιατι θεωρει η δασκαλα οτι ετσι πρεπει ασχετα αν εμενα η κορη μου διαβαζει και γραφει απο το καλοκαιρι κι ας ειναι απο τα μικρα παιδια της ταξης της [γινεται σε λιγες μερες 6].Παντως το οτι βγαινει πολυ υλη απο την αρχη δεν ειναι παντα καλο γιατι τουλαχιστον στην αρχη πρεπει να μπουν σωστα οι βασεις και οχι να κανουν χιλιαδυο πραγματα απλως για να δειξουν οτι ειναι ειτε καλυτεροι δασκαλοι ειτε καλυτερο σχολειο απο αλλα.Γνωμη μου παντα!

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα

συμφωνω απολυτα με geoste και ας παει η κορη σε ιδιωτικο:D

Για μενα σημαντικο θεμα της α δημοτικου ειναι το παιδι να αγαπησει το σχολειο και την μαθηση, μονο αυτο.Σαν διαδικασια μπορει να ακουγεται απλο αλλα δεν ειναι. Κανενα παιδι δεν τελειωσε την πρωτη ταξη και δενηξερε να διαβαζει, ολα θα μαθουν, ας χαλαρωσουμε και ας αφησουμε το καθε παιδι να αφομοιωσει με τους δικους τους ρυθμους ολα αυτα τα καινουρια πραγματα. Την αστροφυσικη ας την διαδαχτουν στη δευτερα:D:D:D. Για μενα ασχετως ιδιωτικου-δημοσιου σημαντικο προβλημα ειναι αυτο που αντιμετωπιζει η sense με την δασκαλα τους που νομιζει οτι κανει μαθημα στην NASA ή αυτο με την αλλαγη δασκαλου καθε μια εβδομαδα. Ολα τα υπολοιπα παιδια απο αυτο που διαβαζω πανε πανω κατω με τον ιδιο ρυθμο:wink:

Για την ιστορια εμεις ειμαστε στο πα στο πι και το τι νομιζω...μαθηματικα μεχρι το ποταπο 3 :D:D..θα την βγαλουμε την ταξη;;;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ με nancy14 και geoste. Στο δικό μας - ιδιωτικό, νομίζω ότι δεν έχουν ανοίξει ακόμα βιβλίο γλώσσας.

α εβδομάδα προγραφικά,

β εβδομάδα το α,

γ εβδομάδα θα δούμε την Παρασκευή.

 

Πάντως τον ρώτησα αν έκαναν τίποτα για έναν ... Άρη και μου είπε, όχι. Νομίζω ότι για το δικό μου παιδί, ο ρυθμός είναι τέλειος, μιλάει με ενθουσιασμό για το σχολείο. Τώρα, αν το παιδί ήταν πιο προχωρημένο, ίσως να βαριόταν...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ με nancy14 και geoste. Στο δικό μας - ιδιωτικό, νομίζω ότι δεν έχουν ανοίξει ακόμα βιβλίο γλώσσας.

...

 

Άκυρο, σήμερα ήρθαν σπίτι τα βιβλία. Είμαστε το Τιτίνα! Τιτίνα, έλα πίτα! Σελ. 24

Η εργασία στο σπίτι ήταν να μάθουν ανάγνωση την πρώτη γραμμή. Το έμαθε λέξη λέξη, τον έβαλα να το αντιγράψει 1-2 φορές (αφ εαυτού μου), είπαμε και τις λέξεις με μπερδεμένη σειρά, μας πήρε ένα δεκαλεπτάκι.

 

Δεν ξέρω, τέτοιες διαφορές οι δάσκαλοι. Άλλοι να τα τρελλαίνουν στο γράψιμο και άλλοι στο πολύ χαλαρό. Αυτό θα είναι το μυστήριο που θα προσπαθήσουμε να επιλύσουμε αυτή τη χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις καναμε τα πα πι πο πε, το παπι, την πιτα και μας εστειλαν καρτελιτσες με τα γραμματακια για να παιζουμε με τους συνδυασμους, κατι που αρεσε στο παιδι. Μαθηματικα κανανε τα σχηματα και τωρα κανουν απο το 1 ως το 5 με αντικειμενα...ενταξει με το γραψιμο δυσκολευομαι λιγο να τον στρωσω, αλλα το διαβασμα του αρεσει...τι να πω ειδομεν! Οσο για τις δασκαλες που τρεχουν, μπορει να βλεπουν οτι τραβαει το τμημα...αυτο θυμαμαι απο τον πατερα μου, ειδικα αν ειναι λιγα τα παιδια...αλλα τοσες συλλαβες και ορθογραφια και αντιγραφη...τι να πω...μαμαδες βαστατε γερα!

Link to comment
Share on other sites

εγω ημουν που ημουν ενθουσιασμενη με τη δασκαλα γυρισα πριν λιγο και απο τη συναντηση που ειχαμε και ειμαι ξετρελλαμενη!!!

φοβερη συνεννοηση και αυτα που ειπε με βρισκουν απολυτως συμφωνη!

παει αργα με πολλες καθημερινες επαναληψεις και καθε παρασκευη δεν προχωραμε παρακατω απλα κανουν απαναληψη της εβδομασδας με παιχνιδι και μαξιλαρια στο πατωμα;)

μετα τα χριστουγεννα επειδη εχει δει οτι υπαρχουν παιδια που ειναι παραπανω απο το μεσο ορο θα δινει διαφορετικες ασκησεςι αναλογα το επιπεδο και αν μεχρι τα χριστουγεννα χρειαστει και τελειωνουν στην ταξη νωριτερα τις ασκησεις τους απο τα αλλα παιδια θα τους κανει επιπλεον εργασιες στο προχειρο τετραδιο παντως δεν θα τα αφησει να βαρεθουν:-D

αυτο με χαροποιησε ιδιαιτερα γιατι ειχα δει ασκησεις της κορης μου στο προχειρο και δεν ηξερα τι ηταν (ειναι τα επιπλεον:!:)

εχουν στον τοιχο κατι φατσες και αναλογα με το πως εχει παει η μερα βαζει σε καθε παιδι φατσουλα:P

γενικα πολυ καλα!!!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να εξηγήσω τι θέλω να πω: Πέρυσι στο νηπιαγωγείο άκουγα από τις νηπιαγωγούς και διάβαζα και εδώ μέσα ότι η α δημοτικού είναι πολύ δύσκολη τάξη κι όχι όπως στην εποχή μας που πηγαίναμε "αγνοι" και μαθαίναμε στην α να διαβάζουμε και να γράφουμε. Αυτό εμένα με άγχωσε αρκετά κι ενώ είχα το παιδί χαλαρό το κάθισα κάτω να κανουμε ορισμένα πραγματάκια. Φέτος διαβάζω ότι πρέπει να αρχίζουν από γραμμούλες και τα σχολεί έχουν οδηγίες να μην τα ζορίζουμε καθόλου και να αφήσουμε κάθε παιδί στο ρυθμό του. Θεωρώ αυτά τα δυο αντιφατικά. Μήπως ΄μπορεί κάποια να μου πει τι ισχύει;

Επίσης, βλέπω τεράστιες διαφορές και στο βαθμό οργάνωσης των σχολείων αλλά και στον τρόπο αντιμετώπισης των παιδιών (αυστηρά- χαλαρά_. Πιστεύετε ότι τα παιδιά θα έχουν τις ίδιες ευκαιρίες να εξελιχθούν ανάλογα με τις προσωπικές τους δυνατότητες σε ένα σχολείο που αλλάζει ο δάσκαλος κάθε βδομάδα, ή δεν δίνεται κανένα φυλάδιο κλπ με ΄΄ενα άλλο που λειτουργεί ταχτοποιημένα και μάλιστα αν και στις δυο περιπτώσεις οι γονείς δεν ασχολούνται με το διάβασμα σύμφωνα με τις οδηγίες των μισων δασκάλων (οι άλλοι μισοι λένε το αντίθετο ή εγώ δεν κατάλαβα.

Τέλος αυτά δεν τα έγραψα για να παινευτώ ότι το παιδί μου είναι μπροστά στην ύλη, κάθε άλλο. Απλώς έχω καταμπερδευτεί. Και φυσικά εγώ πορσωπικά δεν είμαι καθόλου της άποψης ότι τα παιδιά στην α πρέπει να κάνουν αστροφυσική, το αντίθετο. Απλώς εμένα περύσι η νηπιαγωγός σχεδόν με απειλούσε ότι του χρόνου τα παιδιά θα κάνουν πολλαπλασιασμό και ρήματα και στα ιδιωτικά που πήγαινα μου έδειχναν κάτι τετράδια της α όπου έγραφαν φράσεις από την πρώτη βδομάδα και για αυτό μου έκανε εντύπωση που κάποιες μαμάδες είχαν διαμορφώσει την ακριβώς αντίθετη εντύπωση. Επίσης, για τις γραμμούλες σας είπα ότι κι εμάς έκαναν γραμμούλες για μια μέρα. Το θεωρώ υποκριτικό λοιπόν ότι τα παιδιά δεν πρέπει να είναι προετοιμασμένα. Αν δεν είναι αποκλέιεται να ακολουθήσουν το γοργό ρυθμό μια μέρα γραμμούλες μια βδομάδα γράμματα και μετά λέξεις και φράσεις αν δεν έχουν ήδη μάθει τουλάχιστον τα γράμματα.

Τέλος, μη μου πέιτε ότι εμείς τα ψώνια στα ιδιωτικά τα κάνουμε αυτά γιατί όλοι στο τέλος θα βγούμε στην ίδια αγορά εργασίας, Και πάλι μην παρεξηγηθώ ότι δεν υπάρχουν άξιοι δάσκαλοι και μαθητές παντού. Εννοώ απλώς ότι υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή koutavaki. Τα ίδια με προβληματίζουν κι εμένα ή μάλλον με προβλημάτιζαν, γιατί τώρα βλέπω ότι όλα αυτά δεν έχουν μεγάλη σημασία τελικά, ειδικά για την πρώτη δημοτικού. Σημασία στην φάση αυτή είναι να αγαπήσουν τα παιδιά το σχολείο και τη μάθηση. Κατάλαβα λοιπόν ότι η α' δημοτικού δεν είναι αγώνας δρόμου, γιατί η ύλη είναι μικρή και σημασία έχει να πετύχει ο δάσκαλος τον παραπάνω στόχο και το εάν το παιδί θα μάθει να διαβάζει πριν ή μετά τα χριστούγεννα είναι το ελλάχιστο. Το σπουδαίο είναι να μάθει να 'μελετά' και να ανοίγει ένα εξωσχολικό βιβλίο με ευχαρίστηση. Το πρώτο το μαθαίνει ο δάσκαλος και σίγουρα δεν είναι μέσα στην ύλη των περισσότερων σχολείων.

Το δεύτερο το μαθαίνει το σχολείο και οι γονείς, φυσικά και χρειάζεται αγάπη και ηρεμία.

Οι περισσότεροι δάσκαλοι επιλέγουν να αρχίσουν χαλαρά τα παιδιά, για να φέρουν την τάξη στο ίδιο επίπεδο και να μπορέσουν να προχωρήσουν μετά γρηγορότερα. Η εμπειρία μου από ένα από τα πιο καινοτόμα σχολεία της Ελλάδας μου δείχνει ότι το παιδί προσεγγίζεται ολιστικά, ως εγγράμματο ον, και η ικανότητά του να διαβάζει έρχεται σταδιακά, χωρίς να το καταλαβαίνει, γιατί δεν έρχεται μέσα από καψόνια αλλά μέσα από ενδιαφέροντες και έξυπνες δραστηριότητες.

Αυτό που είναι όμως συγκλονιστικό -για το ΔΙΚΟ μου παιδί- είναι ο τρόπος που οργανώνει τη δουλειά του, που απλώνει τα βιβλία του, που σημειώνει αυτά που έχουν τελειώσει. Τώρα, αν είναι στο α ή στο β, πραγματικά δεν με ενδιαφέρει, γιατί έχει μάθει το σπουδαιότερο.

 

Επίσης θεωρώ ότι έχουν υπερεκτιμήσει τις μικρές δυσκολίες που συναντά ένα παιδί. Νομίζω ότι ένας δύσκολος δάσκαλος που θα του τύχει, μία αλλαγή δασκάλας ή ενδεχόμενες απεργίες είναι σταγόνα στο ωκεανό της μαθητικής του ζωής, δεν μπορούμε να πούμε σε καμία περίπτωση ότι θα στιγματίσει την μετέπειτα ζωή του, αρκεί να επεμβαίνουμε διορθωτικά εμείς οι γονείς και να φροντίζουμε να καλύπτουμε να κενά.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε koutavaki μου αχ...μου τα μπλεκεις ολα μαζι και επειδη βιαζομαι λιγο δεν ξερω αν θα απαντησω σε ολα...

λοιπον καταρχην να πω οτι συμφωνω απολυτα με την maya, σημασια εχει να αγαπησουν το σχολειο, να μαθουν να δουλευουν σε προγραμμα να αγαπησουντ ην δασκαλα καιτην μαθηση. Ενταξει, καποιο παιδι θα κανει καλυτερα γραμματα τον Ιουνιο, καποιο θα ξερει πολλαπλασιασμο του 2 ενω καποιο αλλο δεν θα ξερει...ε.και;;;

Νομιζω οτι εχεις παθει το συνδρομο της αγχωμενης μανουλας της α δημοτικου :D:D:D..με ολο το θαρρος δηλαδη...τι σημασια εχει για την αγορα εργασιας η πρωτη δημοτικου;;;;Βασικα και ολο το δημοτικο για μενα..αλλα ενταξει αφου μιλαμε για πρωτη...Είναι δυνατο να θελουμε απο τα εξαχρονα οταν τον αυγουστο παιζαν στην θαλασσα ολη μερα να καθονται επι 2-3 ωρες την ημερα και να γραφουν;;;;;Ειναι λογικο;;;ειναι εφικτο;;;και τελικα για ποιο λογο γινεται αυτο;;;Για να φανει το σχολειο μήπως;;;Να εντυπωσιαστουν οι γονεις με την δουλεια που γινεται;;;Γιατι για να χαιρονται τα παιδια με ολη αυτη την καταπιεση κομματι δυσκολο μου φαινεται...

Λες οτι τα παιδια ειναι δουλεμενα και κοροιδευομαστε...Κοιτα να δεις...και η δικια μου απο προνηπιο σε ιδιωτικο πηγαινει και περυσι ιδιως μαθανε πολλα πραγματα, ετσι καταλαβα συζητωντας με το παιδι και βλεποντας τις εργασιες στο τελος της χρονιας. Αλλα ισως γιαυτο το νηπιαγωγειο να μπηκε στην υποχρεωτικη εκπαιδευση. Ξερω και εγω νηπιαγωγεια που δινουν δουλεια για το σπιτι.Αυτο σου φαινεται νορμαλ;;;

Γνωμη μου ειναι να αφησουμε τα παιδια να αναπνευσουν, να αισθανθουν το ποσο διαφορετικο ταξιδι γνωσης και εμπειριων ξεκινανε, να γωνρισουν την δασκαλα, την ταξη, το προγραμμα το καθημερινο, την χαρα να μαθαινουν και ολα τα υπολοιπα θα ερθουν. Για μενα η πρωτη μεγαλη χαρα ηρθε χθες το απογευμα οταν η κορη μου ειπε αφου ειχε τελειωσει το 10λεπτο του διαβασματος οτι τελικα η πρωτη δημοτικου ειναι πολυυυυυυυ καλυτερη απο το νηπιαγωγειο:D:D:D:D. Για μενα ηδη η δασκαλα της ειναι αξια μονο γιαυτη την ατακα, γιατι ξερω πολυ καλα ποσο ομορφα περνουσε η κορη στο νηπιαγωγειο και το γεγονος οτι μεσα σε 3 εβδομαδες καταφερε να την κερδισει η καινουρια κατασταση και να σηκωνεται με τρελη ορεξη για να παει ειναι οτι καλυτερο.

sorry για το σεντονι :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

και για να γελάσετε λιγακι να σας πω τα δικα μας!!!

καθόμαστε με τον μικρο μου να κανουμε λεξουλες με κατι χαρτάκια με συλλαβες που τους εδωσε η δασκαλα...παμε λοιπον

πα+πι;;;;......εεεε παπι (μπραβο το παιδι μου)

πα+τα+τα;;;;;..........εεεε πατατα(παλι μπραβο!!)

πι+τα;;;;.........εεεεε δεν ξερω.......ελα αγαπη μου...πι+τα;;;;;

σπανακοπιτα μου λεει.....ΤΙ ΣΠΑΝΑΚΟΠΙΤΑ ΒΡΕ;;;;;;;;;;ΠΙ+ΤΑ=ΠΙΤΑ

(και μου λεει) ναι αλλα τι πιτα εε;;;σπανακοπιτα !!!!!!!χαχαχαχα!!!!

 

λοιπον εμεις ακομα παμε σιγα σιγα και καλυτερα δηλαδη γιατι δεν ειναι και για πολλα ζορια το μικρο.....

τα μαθηματα του τα τελειώνει στο ολοημερο και στο σπιτι το απογευμα κανουμε μια επαναληψη και καποιες μερες καποια γραμματακια για να παρει αερα το χερι του!!!

την Τεταρτη εχουμε συναντιση με την δασκαλα...αντε να δουμε!!!

μαθηματικα εχετε αρχισει;;;;εμεις λιγα πραγματα 1-2 σελιδες....

 

και εμας η δασκαλα απο το νηπιο ειπε στον μεγαλο μου αν θελει να ξανα παει κατω και τις ειπε οτι ειναι καλυτερα απανω...αλλα θα πηγαίνει να την βλεπει χαχαχα!!

μου αρκει λοιπον οτι του αρεσει και οτι δεν ζοριζετε πολυ!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...