Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποσα κιλα χασατε με τη γεννα?(φυσιολογικη η καισαρικη)


vaso lux

Recommended Posts

Ναι ρε γ@@@@@ δε φευγουν τα ρημαδια! Εχουν κολλησει!! 5 ειναι αλλα θα με γανιασουν μεχρι να φυγουν!!

Μην με λες οτι εκανες 2 χρονια για αλλα 5 θα ουρλιαζω μεχρι το πρωι!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ξεχασα να πω οτι γεννησα με φτ...(τι διαφορα εχει?)

ζοιτσα(το σκότωσα χιχιχι) εφτασα 75κιλα απο 50 με το που γεννησα μετα απο 4μερες ημουν 60μετα απο 2μηνες 58 ε και απο εκει και μετα ανεβοκατεβαινω τωρα ειμαι στα 55κιλα και θελω να δω αυτο το πολυποθητο 52στην ζυγαρια:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγω το 52 το έχω ξεγράψει εδώ και καιρό. Είμαι πλεον ευχαριστημένη και με το 54. Και να φανταστείτε ότι στα νιάτα μου ήμουν 49 κιλά. Ελπίζω μόνο όταν πάω με το καλό για το δεύτερο να μην λεω είμαι ευχαριστημένη στα 56.

Link to comment
Share on other sites

Α ωραια! Στα ιδια ειμαστε!Πρωτον ο ΦΤ εχει διαφορα γιατι λενε χανεις πιο πολλα υγρα ετσι!!

Εγω γεννησα με ΚΤ ημουν 48 οταν ξεκινησα την εγκυμοσυνη! και υψος 150!

Γεννησα 75 κιλα! Ξερεις πως ημουν? ενα μπαλονι ετοιμο να σκασει! !

Δεν ξεχωριζε λαιμος!! μονοκοματη!!

Οταν πηγαμε σπιτι ημουν 70!

στη βαπτιση του μικρου τελη Αυγουστου ημουν 60, και τωρα ειμαι 55!

Τα νευρα μου!! αυτο το 50 στη ζυγαρια ποτε θα το δω??

Link to comment
Share on other sites

(φυσιολογικα δις!) πριν μεινω εγκυος ημουν 65 με υψος 1.75 εφτασα στην πρωτη εγκυμοσυνη τα 89!!! 24 κιλα δηλαδη. οταν βγηκα απο το νοσοκομειο ημουν 8 κιλα κατω, στις 40 ημερες 12 κατω και τα αλλα 9 χρειαστηκε να περασει σχεδον χρονος και λεω 9 γιατι πριν φτασω στα κιλα προ εγκυμοσυνης εμεινα ξανα εγκυος!!!! εβαλα ξανα 20, εχασα βγαινοντας παλι 8 και τωρα 6 μηνες μετα ειμαι 71 εχω πανω μου 3 κιλα απο την 1η εγκυμοσυνη και 3 απο τα κανονικα μου κιλα.

μπαχαλο εεεε??? :-(:sad::-(

με το τρεξιμο που κανω τωρα σε κανα μηνα θα εξαφανιστουν.....:-P

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι θεμα μεταβολισμου! Ο δικος μου εχει αλλαξει 100 φορες! Παλιοτερα τα εχανα μανι μανι, τωρα...σαν τη χελωνα!

αλλα 5 θελω!!

δεν εχω ακουσει και καλα λογια για τους λιποδιαλυτες!

Δεν ξερω και παλι!

μηπως θηλαζεις??

 

Ναι, αλλά πλέον είναι η μόνη λύση. Εφόσον δεν θηλάζω πλέον λέω να δοκιμάσω και λιποδιαλύτες

 

Στην πρωτη εγκυμοσυνη πηρα 13κιλα ζυγιστηκα μετα απο 10μερες και ημουν -11κιλα...Στην δευτερη πηρα 25κιλα ζυγιστηκα μετα απο 4μερες και ημουν -15(ειχα πολυ πρηξιμο)σχεδον μετα απο 2χρονια εχασα αλλα 5

 

Δύο χρόνια; Θα καταρρεύσω!....

 

 

Α ωραια! Στα ιδια ειμαστε!Πρωτον ο ΦΤ εχει διαφορα γιατι λενε χανεις πιο πολλα υγρα ετσι!!

Εγω γεννησα με ΚΤ ημουν 48 οταν ξεκινησα την εγκυμοσυνη! και υψος 150!

Γεννησα 75 κιλα! Ξερεις πως ημουν? ενα μπαλονι ετοιμο να σκασει! !

Δεν ξεχωριζε λαιμος!! μονοκοματη!!

Οταν πηγαμε σπιτι ημουν 70!

στη βαπτιση του μικρου τελη Αυγουστου ημουν 60, και τωρα ειμαι 55!

Τα νευρα μου!! αυτο το 50 στη ζυγαρια ποτε θα το δω??

 

Δηλαδή μετά από πόσο χρονικό διάστημα;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Το νινι μας ειναι 5μιση μηνων! Αρα πριν τοσο καιρο! ΚΑι τωρα ειμαι 55 κιλα!

Αλλα αμα κανω 2 χρονια να χασω τα υπολοιπα.....

θα ουρλιαξωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!:shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Ανέβηκα στη ζυγαριά τη μέρα που θα γεννούσα.

Γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο.

Έκατσα στο νοσοκομείο 3 εικοσιτετράωρα και έτρωγα του σκασμού εκεί μέσα (προφιτερόλ τρίγωνα κτλ.) και έλεγα ως δικαιολογία (στους άλλους και στον εαυτό μου πως τρώω για να κατεβάσω γάλα :D)

Γύρισα σπίτι, ανέβηκα στη ζυγαριά και διαπίστωσα (πριν ξεσπάσω σε λυγμούς) πως είχα χάσει μόνο 3 κιλά (όσο δηλαδή ζύγιζε το μωρό!!!).

Εκτός και αν έχασα περισσότερα αλλά τα 'βαλα επειδή έτρωγα στο μαιευτήριο.;)

 

Χρυσή συμβουλή - με το που γεννήσεις σωστή διατροφή και περπάτημα με το μωρό και το καρότσι (ή το μάρσιπο). Μήν αφήσεις να σε κλείσουν στο σπίτι και όλα τα κεράσματα να τα πηγαίνεις στους γείτονες!

Link to comment
Share on other sites

Το νινι μας ειναι 5μιση μηνων! Αρα πριν τοσο καιρο! ΚΑι τωρα ειμαι 55 κιλα!

Αλλα αμα κανω 2 χρονια να χασω τα υπολοιπα.....

θα ουρλιαξωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!:shock::shock::shock::shock:

 

Και παραπονιέσαι; Εγώ τί να πω;....72 κιλά...

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δε με κανουν τα τζιν μου, και ουτε τα καλα τα ρουχα!! Και εχουμε και γαμο τα χριστουγεννα! Πρεπει να τα χασω...αλλιως πρεπει να ψωνισω και λεφτα γιοκ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια καλημέρα. που λέτε παρακολουθώ το θέμα σας και είμαι και εγώ αγχωμένη με τα κιλά. κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης πήρα γύρω στα 23 κιλά και προσέξτε δεν έτρωγα τον άμπακο και πρόσεχα. τώρα που ο μικρός γίνεται έξι μηνών έχω χάσει 11 και θέλω άλλα 12. πότε θα τα χάσω οέο. πήγα και έλεγξα τον θυρεοειδή αδένα και είναι εντάξει. βέβαια η ενδικρινολόγος μου είπε-είμαι 37-ότι όσο μεγαλώνουμε επιβραδύνεται ο μεταβολισμός μας. εγώ πότε θα τα χάσω οέο? του χρόνου τέτοια μέρα? επίσης έχω βαρεθεί να βλέπω στην τηλεόραση όλες τις γνωστές μάνες να τα χάνουν τα κιλά τους σε χρόνο ρεκόρ λέγοντας πως όλες μα όλες έχουν καλό μεταβολισμό και θήλαζαν. δεν ξέρω μπορεί να είναι και έτσι αλλά όλες? και βλέποντας όλα αυτά με έχει πιάσει κατάθλιψη και είμαι μέσα στα νεύρα. βέβαια είμαι γλυκαντζού αλλά δεν μπορώ να τα κόψω. το είπα και στην γιατρό και μου είπε πως μπορώ να κάνω διατροφή και με γλυκά στο μενού. το θέμα είναι πως δεν έχω λεφτά για διαιτολόγο ούτε να αγοράζω και να κάνω ξεχωριστά φαγητά για εμένα. και μία δεν τρώω μία τρώω(κανονικά) και δεν χάνω τίποτα. ούφ δεν μπορώ άλλο. αλήθεια. ώρες ώρες μου έρχεται να βάλω τα κλάμματα. αυτά απο εμένα. φιλιά!!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα. που λέτε παρακολουθώ το θέμα σας και είμαι και εγώ αγχωμένη με τα κιλά. κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης πήρα γύρω στα 23 κιλά και προσέξτε δεν έτρωγα τον άμπακο και πρόσεχα. τώρα που ο μικρός γίνεται έξι μηνών έχω χάσει 11 και θέλω άλλα 12. πότε θα τα χάσω οέο. πήγα και έλεγξα τον θυρεοειδή αδένα και είναι εντάξει. βέβαια η ενδικρινολόγος μου είπε-είμαι 37-ότι όσο μεγαλώνουμε επιβραδύνεται ο μεταβολισμός μας. εγώ πότε θα τα χάσω οέο? του χρόνου τέτοια μέρα? επίσης έχω βαρεθεί να βλέπω στην τηλεόραση όλες τις γνωστές μάνες να τα χάνουν τα κιλά τους σε χρόνο ρεκόρ λέγοντας πως όλες μα όλες έχουν καλό μεταβολισμό και θήλαζαν. δεν ξέρω μπορεί να είναι και έτσι αλλά όλες? και βλέποντας όλα αυτά με έχει πιάσει κατάθλιψη και είμαι μέσα στα νεύρα. βέβαια είμαι γλυκαντζού αλλά δεν μπορώ να τα κόψω. το είπα και στην γιατρό και μου είπε πως μπορώ να κάνω διατροφή και με γλυκά στο μενού. το θέμα είναι πως δεν έχω λεφτά για διαιτολόγο ούτε να αγοράζω και να κάνω ξεχωριστά φαγητά για εμένα. και μία δεν τρώω μία τρώω(κανονικά) και δεν χάνω τίποτα. ούφ δεν μπορώ άλλο. αλήθεια. ώρες ώρες μου έρχεται να βάλω τα κλάμματα. αυτά απο εμένα. φιλιά!!!!

αυτο φοβαμαι και εγω,μην εχω χαλια μεταβολισμο....:(:(:( αν και πολλα χρονια αθλητρια και θα επιστρεψω μετα τη γεννα στην σκληρη γυμναστικη,και ειμαι μονο 20 χρονων....τα κιλα με εχουν ανχωσει παρα πολυ :cry::cry::cry: και εγω μερικεs φορεs ειμαι μεσα στα νευρα και ειμαι επισηs γλυκατζου.....:rolleyes::rolleyes:

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα!Εγω στη εγκυμοσυνη πηρα γυρω στα 24 κιλα...Εκανα καισαρικη κ με το που γυρισα σπιτι ειχα ηδη χασει 12 κιλα (το μωρο μου ηταν 3720).Τωρα 27 μερες απο τη γεννα εχω συνολικα χασει 18...Μου μενουν αλλα 6 για να φτασω στα κιλα που ημουν οταν εμεινα εγκυος και θα θελα και κανα 2 ακομη να χασω..Δεν κανω διαιτα με την εννοια της διαιτας αλλα δεν τρωω πολυ-πολυ!!Οσο ημουν εγκυος ετρωγα παρα πολυ οποτε η ορεξη μου κοπηκε ευτυχως αποτομα!!Ανυπομονω να μπω ξανα στα ρουχα μου...

OiM1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

πως τα καταφερνετε να τα χασετε? πηρα 12 κιλα και γυρισα σπιτι με 2 χαμενα και το παιδι ηταν 3 κιλα, πως γινεται αυτο μου λετε? τωρα εχασα 1 ακομα και ημουν ατομο που ποτε δεν παχαινε και τωρα δεν μπορω να τα χασω κι εχουν περασει 6 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Πήρα γύρω στα 17 κιλά στην εγκυμοσύνη και δέκα μέρες μετά είχα χάσει δέκα -δεν ξέρω ακριβώς πόσα έφυγαν με τη γέννα. Συνολικά έχω χάσει 15 αλλά θέλω καμιά δεκαριά ακόμα γιατί ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με τόσα παραπάνω.

Δε θα το χαρακτήριζα και εύκολο πλέον παρόλο που και όρεξη δεν έχω να φάω, και σαφώς λιγότερο τρώω αλλά φεύγουν με ρυθμούς χελώνας...:rolleyes:

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια βδομάδα πριν μάθω ότι είμαι έγκυος είχα πάει σε διαιτολόγο. Ημουνα 66 και όχι 60 σύμφωνα με το ύψος μου 1.70.Μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος η δίαιτα σταμάτησε. Στην εγκυμοσύνη μου έβαλα 16 κιλά.4 μήνες μετά είμαι 65.Γέννησα με καισαρική, θηλάζω αποκλειστικά και τρώω χωρίς να στερούμαι.Βέβαια κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου έπινα πάρα πολύ νερό και έτρωγα αρκετά φρούτα.όχι για να μην πάρω κιλά αλλά αυτά ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα 12 κιλα απο το μαιευτήριο έχασα 10 κιλά μένουν 2.. γέννησα με καισαρική.. 2+20 = 22 πρέπει να χάσω και θα πρέπει να περιμένω 6 μηνές που θα κόψω το θηλασμό για να ξεκινήσω δίαιτα... τώρα απλά τρώω χωρίς να κάνω τιε τρελές υοπερβολές...

Link to comment
Share on other sites

πηρα 18 κιλα στην εγκυμοσύνη! απ το μαιευτήριο γύρισα -6κιλα (ο μπεμπάκος βγήκε 3860! με καισαρική) και μέσα σε 15 μερες έχασα άλλα 6 κιλά. μέχρι τωρα που σαράντησα έχασα κι άλλα 4,5. για να μην πολυλογώ, μεσα σε 45 μερες έφυγαν τα 16,5 απ τα 18:grin:.

βέβαια όλη αυτην την περίοδο έκαναν πάρτυ οι ορμόνες(μάλλον) και περνούσα διάφορες φάσεις στεναχώριας και δεν είχα πολύ όρεξη να φάω. επίσης θηλάζω,οπότε κι αυτό βοηθάει(δεν προλαβαίνω να φάω+ τις θερμίδες που δίνει το γάλα στο παιδί), και η ζέστη και τα πολλά φρούτα!

κι εγώ πάντως, απορώ... νόμιζα οτι δε θα τα χάσω ποτέ, γιατί δεν το'χω...! αλλά νομίζω, οφείλεται στο θηλασμό! αν τρώς όπως πριν να μείνεις έγκυος ίσως και λίιιιγο παραπάνω και θηλάζεις αποκλειστικά, θα χαθούν σιγά σιγά τα κιλά:wink:!

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντα ήμουν γύρω στα 53 κιλά, 2 μέρες πριν γεννήσω ήμουν 11 περίπου κιλά πάνω. Με την γέννα έχασα μόνο (!) 3 κιλά και από τον Φεβρούαριο μέχρι τώρα παλεύω να επανέλθω. Αυτή τη στιγμή είμαι γύρω στα 56, όμως βρε κορίτσια, το σώμα έχει αλλάξει, ο θώρακάς μου έχει ανοίξει (πήγα να φορέσω στράπλες σουτιέν και δεν μου έκλεινε!) και η περιφέρειά μου έχει ανοίξει επίσης! Νιώθω ότι έχει κολλήσει ο μεταβολισμός μου και δυστυχώς δεν έχω καμία βοήθεια με τον μπέμπη για να ξεκινήσω γυμναστική... Αραγε θα επανέλθω ποτέ?

Link to comment
Share on other sites

Πάντα ήμουν γύρω στα 53 κιλά, 2 μέρες πριν γεννήσω ήμουν 11 περίπου κιλά πάνω. Με την γέννα έχασα μόνο (!) 3 κιλά και από τον Φεβρούαριο μέχρι τώρα παλεύω να επανέλθω. Αυτή τη στιγμή είμαι γύρω στα 56, όμως βρε κορίτσια, το σώμα έχει αλλάξει, ο θώρακάς μου έχει ανοίξει (πήγα να φορέσω στράπλες σουτιέν και δεν μου έκλεινε!) και η περιφέρειά μου έχει ανοίξει επίσης! Νιώθω ότι έχει κολλήσει ο μεταβολισμός μου και δυστυχώς δεν έχω καμία βοήθεια με τον μπέμπη για να ξεκινήσω γυμναστική... Αραγε θα επανέλθω ποτέ?

 

Άστα να πάνε... κι εγώ μια από τα ίδια. Ήμουν 50 κιλά, έβαλα 10, με τη γέννα έχασα τα μισά και μέσα στον επόμενο μήνα πήρα ξανά 3!!! :shock: Κατακρατήσεις πρέπει να είναι, γιατί εντελώς αντικειμενικά δεν τρώω και θηλάζω κιόλας. Το ότι το σώμα έχει αλλάξει, είναι το μόνο σίγουρο. Δεν μου κάνουν ούτε τα μακό μπλουζάκια μου, είναι σαν παιδικά πάνω μου. :( Μάλλον πρέπει να το πάρουμε απόφαση και να κάνουμε διατροφή, με 5 μικρά γεύματα την ημέρα και να πίνουμε πολύ νερό. Εγώ από Σεπτέμβριο λέω να ξεκινήσω και γυμναστική, αλλιώς θα πρέπει σύντομα να αλλάξω όλη μου την γκαρνταρόμπα. Λένε όμως ότι τα κιλά της εγκυμοσύνης θέλουν περιπου ένα χρόνο για να φύγουν τελείως. Υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα 20 κιλα...εχασα τα 10 μολις γυρισα σπιτι....και μεχρι στιγμης εχω χασει μονο 1..μενουν αλλα 9..ποτε θα τα χασω???:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Ευτυχως δεν φαινονται.... αλλα δεν αντεχω θελω να γινω οπως περισυ;)

 

Μαρεσει που ολες λενε χανουν κιλα με τον θηλασμο εγ γιατι δεν χανω οεοοοο??:cool::cool:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα 20 κιλα...εχασα τα 10 μολις γυρισα σπιτι....και μεχρι στιγμης εχω χασει μονο 1..μενουν αλλα 9..ποτε θα τα χασω???:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Ευτυχως δεν φαινονται.... αλλα δεν αντεχω θελω να γινω οπως περισυ;)

 

Μαρεσει που ολες λενε χανουν κιλα με τον θηλασμο εγ γιατι δεν χανω οεοοοο??:cool::cool:

 

Δεν εισαι η μόνη πάντως. Λένε πως σε κάποιες γυναίκες ο θηλασμός μπλοκάρει το μεταβολισμό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...