Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδέες για τζάκι


manoulina

Recommended Posts

Κουκλίτσες καλησπέρα.

 

Κάποιες απο εσάς το γνωρίζουν ήδη όπως έχω πει κι αλλού, οτι πάθαμε μια ζημιά στο σπίτι εξαιτίας μιας φωτιάς. Το τζάκι που είχαμε καταστράφηκε ολοσχερώς...οπότε θα φτιαχτεί άλλο εξ'αρχής τώρα. Καλύτερα γιατί το παλιό,παρ'όλο που το ανάψαμε μόνο μια φορά και μένουμε μόνο 8 μήνες σε αυτό το σπίτι (είναι καινούργιο) δεν μου άρεσε καθόλου.

 

Θα ήθελα τη βοήθεια σας και τις ιδέες σας. Το τζάκι θα μπει στο κέντρο ενός τοίχου του σαλονιού. Το θέλω σε μοντέρνο στυλ, αλλά θα ήθελα κι άλλες ιδέες. Δεν μπορώ να βρω μια φωτο που να μου αρέσει, και γι'αυτό σας ζητώ να λέτε ιδέες αλλά να ανεβάζετε και φωτο για να τις βλέπουμε κιόλας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

http://www.energeiaka.gr/images/ca_m_sm01.jpg

 

εγω θα σου προτινα κατι τετοιο και απο πανω να βαλεις μια τηλεοραση πλασμα........

 

 

Αυτα τα τζάκια δεν είναι αιθιλικής αλκοόλης???

 

Νομίζω δεν ζεστένουν όπως τα κλασσικά που καίνε ξύλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην φωτογραφια που εβαλα διπλα στο τζακι αν παρατηρησεις εχεις ξυλα :-P

 

Ναι έχεις δίκιο....αλλά πιο πολύ διακοσμητικά μου κάνουν για τη φωτογράφηση.....

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

φτιαξε κατι απλο και διαχρονικο.αποφυγε τα πολυ κλασσικα σχεδια καθως και τα πολυ design.σε καμια περιπτωση μην βαλεις υποδοχες για ξυλα στους τοιχους,θα τρελαθεις απο τα μαμουδια.σκεψου πως περιπου θα σου αρεσε, πχ να ειναι χαμηλο και να μπορεις να βαλεις κορνιζες επανω η να περιοριστεις σε εναν καθρεφτη η εναν πινακα.

επεξεργασου τον χωρο,σκεψου πως το τζακι περαν της διακοσμητικης του αξιας εχει και την ιδιοτητα να προσελκυει κοσμο γυρω του.κ κατι τελευταιο που μπορει να βοηθησει,φερε σαν εικονα τον εαυτο σου με τους αγαπημενους σου γυρω απο το τζακι.πως το βλεπεις σαν εικονα...ακου κυριως το δικο σου γουστο.

κατα τη δικη μου γνωμη τα απλα και απερριτα ειναι τα πιο ωραια,τα πιο λειτουργικα κ τα πιο διαχρονικα.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φιλικές συμβουλές ....

προσοχή τα τζάκια τα οποια βλέπεις τωρα σε φωτογραφίες ειναι υπέροχα αλλα οχι λειτουργικά ...αυτο σημαίνει οτι όταν εχει πολύ γυψοσανίδα γύρω γύρω ειναι πολύ όμορφο μεν αλλά πολύ επίφοβο δε !!!!

 

Τα ενεργειακά τζάκια καίνε και αυτά ξύλα η διαφορά τους με τα απλά τζάκια είναι ο εσωτερικός μηχανισμός που βοηθά την πλήρη καύση των ξύλων έναντι των απλών τζακιών που καίγονται τα ξύλα αλλά χρειάζονται καθάρισμα στις στάχτες .

 

Προσοχή ... να υπολογίσεις το συνολικό ποσό που θα θες να χαλάσεις διότι στο τζάκι ξεφεύγει εύκολα ...διότι τα υλικά είναι πολλά και όλα ωραία ...

 

όπως κατάλαβες ήμουν στην θέση σου πολύ καιρό .... διότι δεν αποφάσιζα πως ήθελα το τζάκι ....:lol::lol::lol:

και οταν ρώταγα τον άντρουλη μου για βοήθεια το μετάνιωνα :roll::roll:

είτε του αρεσαν όλα που του έδειχνα είτε δεν μου άρεσαν καθόλου αυτά που διάλεγε αυτός :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικά έβαλα διακοσμητική πέτρα σε δύο σημεία στο πλαινα, στα σημεία τα κοντινά στην φωτιά επένδυση με μάρμαρο καλιφόρνιας και στο επάνω μερος κρυφος φωτισμός που ανάβει με διακόπτη και τεχνοτροπία με χρώμα κοκκινο - πορτοκαλί και χρυσό .....

η ίδια πέτρα υπάρχει και σε έναν τοιχο στο σαλόνι .....

(η τελική τεχνοτροπια δεν εχει τελειώσει ακομα..... μην με ρωτήσεται ποτε θα τελειώσει ..... :lol::lol::lol::lol::lol::lol:)

Link to comment
Share on other sites

http://www.energeiaka.gr/images/ca_m_sm01.jpg

 

εγω θα σου προτινα κατι τετοιο και απο πανω να βαλεις μια τηλεοραση πλασμα........

Aυτό έχουμε κι εμείς!! Πολύ καλό, ενεργειακό κι αποδοτικό. Έχουμε βγάλει και σύστημα εξαγωγής του αέρα, για να θερμαίνεται όλος ο χώρος...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν πολύ τα γωνιακά τζάκια,τα εντελώς ανοιχτά.

Εμείς το κάναμε πολύ απλό για να είναι διαχρονικό και να ταιριάζει με τις αλλαγές επίπλων που ενδεχομένως κάνουμε.

DSC04408%CE%A4%CE%96%CE%91%CE%9A%CE%99.JPG

http://patrigeorgia.blogspot.com/2009/04/blog-post_15.html

 

(το τζάκι στη φώτο δεν είναι δικό μου.Το βρήκα σ'ένα μπλογκ)

tta4bed.aspx
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν βρήκα ένα τζάκι που μου άρεσε, και αυτό μου φτιάχνουν τα παιδιά τώρα.

 

http://www.tzakiakotsifas.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=3:2010-10-04-17-57-47&catid=2:2010-10-04-17-56-24&Itemid=32

 

Είναι στην πρότελευταία σειρά το άσπρο.

Πως σας φαίνεται?

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ωραιότατο απλώς να έχεις υπολογίσει καλά το χώρο σου.

Τζάκια που εξέχουν κόβουν από το χώρο του σαλινιού.

Α! Και σκέψου που θα βάλετε τηλεοράσεις στερεοφωνικά....μην τα βράσετε!

Link to comment
Share on other sites

Απο την αριστερή πλευρά δεν θα εξέχει η βάση του. Απο την άλλη όμως θα είναι η μισή για να χωράνε και τα έπιπλα μου. Δώξα το Θεό πρόβλημα χώρου δεν έχουμε σε αυτό το σπίτι.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλήμερα σε ολους!Είδα τα ωραια θεματα που εχετε κ σκεφτηκα οτι θα μπορουσατε να μου πειτε ιδεες γαιτι εχω τρελαθηκα με το θεμα τζακι...Φτιαχνω καινουριο σπιτι κ επιλεξαμε κλασικο κ οχι ενεργειακο..θελω να ειναι ζεστος ο χωρος κ φιλικος...μοντερνο στυλ αλλα χωρις υπερβολες..κ δεν ξερω ποια απο τις δυο εικονες προσεγγιζει περισσοτερο τη ζεστασια κ τη διαχρονικοτητα συγχρονως..ποιο ειναι πιο ομορφο σε σας?

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σε ολους!Είδα τα ωραια θεματα που εχετε κ σκεφτηκα οτι θα μπορουσατε να μου πειτε ιδεες γαιτι εχω τρελαθηκα με το θεμα τζακι...Φτιαχνω καινουριο σπιτι κ επιλεξαμε κλασικο κ οχι ενεργειακο..θελω να ειναι ζεστος ο χωρος κ φιλικος...μοντερνο στυλ αλλα χωρις υπερβολες..κ δεν ξερω ποια απο τις δυο εικονες προσεγγιζει περισσοτερο τη ζεστασια κ τη διαχρονικοτητα συγχρονως..ποιο ειναι πιο ομορφο σε σας?

πως στελνω εικονες?

Link to comment
Share on other sites

τα ενεργιακα τζακια παιρνουν ξυλα !!!!!!

εισαστε ευχαριστημενες με τα ενεργιακα τζακια:::::

ποσο σας κοστισαν:::

εχει ασφαλεια σε περιπτωση διακοπηε ρευματος:::

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...