Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κανενα ψωμι τοστ χωρις γαλα υπάρχει?
Από φούρνο να πάρεις, αφού πρώτα ΒΕΒΑΙΑ ρωτήσεις. Κορίτσια, είχαμε σοβαρό περιστατικό αλλεργικού σοκ... τραγικές στιγμές, νοσηλεύτηκε κιόλας... θα σας τα πω... ήπιε καφέ με γάλα από την κούπα που ξεχασε ο πατέρας της σε σημείο που είχε πρόσβαση η μικρή...
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 381
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μανούλες καλημέρα!

επειδή λίγο εως πολύ όλες μας έχουμε το ίδιο πρόβλημα με τα ζουζούνια μας, θα ήθελα να μου πείτε αν κάποια από εσάς έχει κάνει πρόκληση γάλακτος . Αν ναι, σε ποιά ηλικία (πόσων μηνών), και με ποιό τρόπο (πρώτα γάλα και μετά κρέμα, πρώτα κρέμα και μετά γάλα...).

Εμένα η κόρη μου εμφάνισε "αλλεργία" στο αγελαδινο (όχι επιβεβαιωμένη βάσει rast) όταν ξεκινήσαμε τις κρέμες. Μου είπε λοιπον η παιδίατρος ότι αν συνεχίσει τον θηλασμό μέχρι 1 έτους ενδέχεται να της περάσει η αλλεργία αυτή. Έτσι και έκανα. Τώρα είναι 1 έτους και μου είπε να ξεκινήσω την πρόκληση γάλακτος. Τα συμπτώματα που είχαμε εμείς ήταν άρνηση για φαγητό, μείωση στην πρόσληψη βάρους και πράσινες κενώσεις, όχι κάτι βαρύ αλλά τελικά αρκετά ικανό δείγμα αλλεργίας. Κορίτσια, φοβάμαι πολύ να της κάνω την πρόκληση γιατί φοβάμαι να την δω να ξαναπερνάει τα ίδια. Φοβάμαι μην κάνω κάποιο λάθος ή μήπως την ταλαιπωρήσω χωρίς αιτία. Λοιπόν, αν κάποια πιστεύει ότι μπορεί λίγο να με βοηθήσει, την παρακαλώ θερμά να μου απαντήσει ή και να μου στείλει pm.

Χίλια ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας και την προθυμία σας...;)

Κοπέλα μου προσοχή, τέτοιες μ%$##^^^ς κάναμε κι εμείς με τον παιδίατρο μας και την χειροτερέψαμε την κατάσταση της κόρης μας... Προς Θεού, απευθυνθείτε σε αλλεργιολόγο, δεν νομίζω ότι η πρόκληση γίνεται στο σπίτι μας αλλά πάντα με την επίβλεψη ειδικού που αξιολογεί και την παραμικρή λεπτομέρεια στις αντιδράσεις του παιδιού. Θυμάμαι όταν είχαμε πάει για την πρόκληση για να δούμε πιο γάλα της ταιριάζει, κάποια στιγμή φτερνίστηκε η Ναταλία και πετάχτηκαν οι γιατροί έξω να δουν γιατί φτερνίστηκε το παιδί κι αν έχει σχέση με το γάλα που της είχαν χορηγήσει! Κι εγώ θυμάμαι όταν της είχα δώσει κρέμα πρώτη φορά έκανε εμετό, κι ύστερα και στο γιαούρτι κτλ. μας πήρε μισό χρόνο με τον γιατρό να πειστεί κι εκείνος ότι πρόκειται για αλλεργία... αργήσαμε πολύ...
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

ωμή ντομάτα δίνεται?γτ της αρεσει πολύ αλλά μια γιατρος μου ειχε πει οτι εαν ειναι αλλεργικη στο γαλα θα εχει κ στη ντοματα,ειναι δυνατον?επισης της δινω βραστη γαλοπουλα σαλαμι,κοιταξα τη συσκευασια στο σουπερ κ δεν εγραφε κατι γ γαλα...κανενα ψωμι τοστ χωρις γαλα υπάρχει?
Ντομάτα η δικιά μου τρώει, κάπως περίεργα τη βλέπω να αντιδρά με τα αλλαντικά και δεν της ξαναδίνω μέχρι να ξανασυναντήσουμε την αλλεργιολόγο και να τη ρωτήσω.
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

η βραστη γαλοπουλα αλλαντικο εχει γαλα στο συντηρητικο της...δυστυχως αυτο ειναι σιγουρο, εχε το υποψη σου
Για αυτό λοιπόν, δεν το βλέπω καλά το παιδί κάθε φορά που της έχω δώσει........ με έστειλες τώρα........
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από φούρνο να πάρεις, αφού πρώτα ΒΕΒΑΙΑ ρωτήσεις. Κορίτσια, είχαμε σοβαρό περιστατικό αλλεργικού σοκ... τραγικές στιγμές, νοσηλεύτηκε κιόλας... θα σας τα πω... ήπιε καφέ με γάλα από την κούπα που ξεχασε ο πατέρας της σε σημείο που είχε πρόσβαση η μικρή...

 

Αχ βρε κοριτσάκι.Περαστικά.Εύχομαι να ήταν το τελευταίο περιστατικό σας.Για να λέμε και του στραβού το δίκαιο οου να πάει το μυαλό του ανθρώπου όταν αφησε την κούπα; Ασε να το πω στην μαμά μου τι μπορείς να πάθεις αν ξεχαστείς, που ήθελε χθες να της δώσει κουλούρι Θεσ/κης.Της λέω τσέκαρες την σύνθεση, ξέρεις τι περιέχει;με κοίταζε σαν το χάνο.

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

προκληση γαλακτος τι ακριβως ειναι?
Έχει προηγηθεί η δερματική πρόκληση, που σου δοκιμάζουν διάφορα υποαλλεργικά γάλατα κι ανάλογα πόσο θα κοκκινήσει η πρηστεί το χεράκι ή όχι βλέπει ο γιατρός ποιο γάλα μπορεί να πιεί το παιδί, για να υπάρχει όμως απόλυτη ασφάλεια γίνεται και δοκιμασία από το στόμα, σαν διαδικασία κρατάει 4-5 ώρες όπου δίνουν στο παιδί να πίνει το γάλα που έχει εγκριθεί από τις δερματικές προκλήσεις, του δίνουν λίγο και περιμένουν να δουν αντιδράσεις, μετά από μισή ώρα δίνουν πάλι λίγο περισότερο κτλ., ελπίζω να έγινα καταννοητή.
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ασε να το πω στην μαμά μου τι μπορείς να πάθεις αν ξεχαστείς, που ήθελε χθες να της δώσει κουλούρι Θεσ/κης.Της λέω τσέκαρες την σύνθεση, ξέρεις τι περιέχει;με κοίταζε σαν το χάνο.
Να της πεις ότι είδα το παιδί μου να σπαρταράει κι είπα ότι.................... καταλαβαίνεις...................... Οι μαμάδες/πεθερές θέλουν πολύ τρίξιμο δοντιών γιατί δεν καταλαβαίνουν, αν όμως το πάθουν θα αυτοκτονήσουν. ΣΟΣ ΣΟΣ ΣΟΣ.
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Filaki μου περαστικά και αγύριστα να είναι...δεν είχα ιδέα ότι ακόμα ταλαιπωρείστε με την αλλεργία της Ναταλίας :-(:-(:-(

Και μένα ο μικρός μου εμφάνισε ΓΟΠ και αλλεργία (η Αναστασία δεν νομίζω να έχει κάτι..:?) και ψάχνομαι και εγώ...πήγαμε σε παιδογαστρεντερολόγο και έχω κόψει γαλακτοκομικά και μοσχάρι μιας και τον θηλάζω...εγώ βέβαια έχω κόψει και τα υπόλοιπα για να αρχίσω να τα εισάγω σιγά σιγα και βλέπουμε...

Ελπίζω η μικρούλα να είναι καλύτερα...;)

Aso4p2.pngplWtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα επειδή δεν διατίθενται της πήρα σκόνη κατσικίσιο και της βάζω πολύ κακαο για αν το πιει! Είναι κακό αυτό?

ευχομαι ολα καλα με την μικρη να σας ρωτησω κοριτσια το κατσικισιο σε σκονη που το βρηκατε γιατι θελω να παρω για τον ραφαηλ που εχει αλλεργικο και βρογχικο ασθμα μαζι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από φούρνο να πάρεις, αφού πρώτα ΒΕΒΑΙΑ ρωτήσεις. Κορίτσια, είχαμε σοβαρό περιστατικό αλλεργικού σοκ... τραγικές στιγμές, νοσηλεύτηκε κιόλας... θα σας τα πω... ήπιε καφέ με γάλα από την κούπα που ξεχασε ο πατέρας της σε σημείο που είχε πρόσβαση η μικρή...

 

κοριτσάκι μου περαστικά και αγύριστα να είναι.τα μάτια μας δεκατέσσερα πρέπει να έχουμε και πάλι τυχαίνουν διάφορα!

 

Ωραία έγινε, της δίνω κάθε μέρα στο σχολείο!

 

χαίρομαι που σας άρεσε!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις σε αλλεργιολογο θα παμε για να μπουμε σε μια σειρα,προς το παρον εγω τρωω αυτα που ετρωγες εσυ,και απο χθες σταματησα και το αχλαδι,την μπανανα και το κοτοπουλο επιπλεον.για να δουμε...δεν με ενοχλει η διατροφη μου,εχω συνηθισει κ μπορω να πω οτι μου αρεσει κι ολας,αλλα εννοειται οτι θελω μια καθοδηγηση για το τι θα κανω απο εδω και περα στο θεμα της διατροφης του παιδιου μου,δεν ειναι δυνατον να αυτοσχεδιαζω.

ελπιζω να μην με παρεξηγησεις που σε ρωταω,αλλα γιατι σταματησατε να θηλαζετε?σας προετρεψε ο αλλεργιολογος ή ηταν δικη σου αποφαση;γιατι ακουω διαφορα...

 

Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά μπαίνω όποτε με αφήνει η μικρή :)

Αχλάδι και κοτόπουλο είναι εξαιρετικά σπάνιο να πειράζει το παιδί. Η μπανάνα είναι ψιλοεπικινδυνη για να την΄φάει το ίδιο το παιδί, όχι για΄σένα...

Όσο για τον θηλασμό όλοι οι γιατροί, εκτός της παιδιάτρου μας και του ομοιοπαθητικού μας, με προέτρεπαν να σταματήσω όταν το παιδί έγινε 6 μηνών. Η απόφαση όμως ήταν καθαρά δική μου, γιατί κουράστηκα 5,5 μήνες με αυτήν την διατροφή. Να σου πω ότι εξαιρετική βοήθεια θα είχες και από μία σύμβουλο θηλασμού - πάντα σε συνδιασμό με την αλλεργιολόγο. Δίνουν συμβουλές και λύσεις που δεν άκουσα από κανέναν γιατρό. Ότι χρειαστείς μη διστάζεις να ρωτήσεις!!

 

Επίσης να σου πω ότι "με έστειλες" όταν διάβασα ότι αρχίζει να σου αρέσει αυτή η διατροφή :lol: Εγώ προς το τέλος ονειρευόμουν γλυκά και φαγητά στον ύπνο και στον ξύπνιο μου!!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και μένα ο μικρός μου εμφάνισε ΓΟΠ και αλλεργία (η Αναστασία δεν νομίζω να έχει κάτι..:?) και ψάχνομαι και εγώ...πήγαμε σε παιδογαστρεντερολόγο και έχω κόψει γαλακτοκομικά και μοσχάρι μιας και τον θηλάζω...εγώ βέβαια έχω κόψει και τα υπόλοιπα για να αρχίσω να τα εισάγω σιγά σιγα και βλέπουμε...

Ελπίζω η μικρούλα να είναι καλύτερα...;)

Γεια σου κοριτσάκι μου γλυκό και να σου ζήσει το μικρούλι σου, συγχαρητήρια! Τώρα για την αλλεργία, είδες αίμα στα κακάκια του; Πάντως αν είναι όντως αλλεργία, μην ανησυχείς αγάπη μου, τόσο μικρό που το ανακαλύψατε, σύντομα θα καλυτερέψει και θα γίνει παρελθόν!
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!έχω ένα αγοράκι 5 μηνών το οποίο από 2 μηνών εμφανισε αι΄μα στα κακά του.Επειδή είναι ελλιποβαρές , η παιδογαστρεντερολόγος συνέστησε να δώσω γάλα neocate ή την αντίστοιχη κρέμα του...παράλληλα με το θηλασμό...Ποιό από τα 2 Θεωρείτε οτι το παιδί θα δεχτεί καλύτερα?Τί χαρτία πρέπεινα προσκομίσω στο ταμείο μου για να δικαιολογήσει το γάλα ή την κρέμα(ΤΣΜΕΔΕ)?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για την αλλεργία, είδες αίμα στα κακάκια του;

 

Τόσο μικρούλης δεν είναι απαραίτητο ότι θα εμφανίσει αιματάκι. Συνήθως σε τόσο μικρό μωράκι ξεκινάει η αλλεργία με ΓΟΠ και ατοπική.

 

Μία συμβουλή Deleni μου, θήλασε το μωράκι σου όσο περισσότερο αντέξεις και σίγουρα όχι λιγότερο από 6 μήνες. Δεν φαντάζεσαι πόσο καλό θα του κάνεις στο θέμα της αλλεργίας!

Καλή δύναμη

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τί χαρτία πρέπεινα προσκομίσω στο ταμείο μου για να δικαιολογήσει το γάλα ή την κρέμα(ΤΣΜΕΔΕ)?
Πιστεύω ότι τα ταμεία θέλουν χαρτί από κρατικό νοσοκομείο ότι υπάρχει επιβεβαιωμένη αλλεργία, είναι διαδικασία.
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!έχω ένα αγοράκι 5 μηνών το οποίο από 2 μηνών εμφανισε αι΄μα στα κακά του.Επειδή είναι ελλιποβαρές , η παιδογαστρεντερολόγος συνέστησε να δώσω γάλα neocate ή την αντίστοιχη κρέμα του...παράλληλα με το θηλασμό...Ποιό από τα 2 Θεωρείτε οτι το παιδί θα δεχτεί καλύτερα?Τί χαρτία πρέπεινα προσκομίσω στο ταμείο μου για να δικαιολογήσει το γάλα ή την κρέμα(ΤΣΜΕΔΕ)?

 

Εγώ ξέρω ότι στα μωρά με αλλεργίες δεν δίνουν κρέμα πριν το 6μηνο. Αλλά για να στο είπε γιατρός κάτι θα ξέρει. Εμείς όταν σε έναν μήνα πήραμε μόνο 60γρ μου πρότεινε η αλλεργιολόγος κρέμα ρυζάλευρο με Alfare (γαλα ειδικό είναι κι αυτό) για να πάρει τα πάνω της. Μήπως να ζητήσεις μία γνώμη και από αλλεργιολόγο; Αν δώσεις συμπλήρωμα γάλα πρόσεξε μόνο μην σου μειωθεί η παραγωγή επικίνδυνα.

Όσο για τα χαρτιά εγώ είχα ΙΚΑ και ήθελαν χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο είτε γαστρεντερολογου είτε αλλεργιολογου που να δηλώνει ότι το παιδί λόγω αλλεργίας θέλει το ειδικό γάλα. Σου γράφει πόσα κουτιά την βδομάδα και έχει ισχύ το χαρτί αυτό 6 μήνες. Έδωσα το πρωτότυπο στο ΙΚΑ και κράτησα φωτοτυπίες που της καταθέτω κάθε μήνα που πάω για να μου γράψουν τα γάλατα του μήνα μας.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρω χαρτί από το δημόσιο νοσοκομείο ξέρεις αν πρέπει να κάνουμε εισαγωγη για να διαπιστώσουν αλλεργία?Εσας τα παιδία σα είχαν καλό βάρος παρ΄όλη την αλλεργία?

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα χαρτιά εγώ είχα ΙΚΑ και ήθελαν χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο είτε γαστρεντερολογου είτε αλλεργιολογου που να δηλώνει ότι το παιδί λόγω αλλεργίας θέλει το ειδικό γάλα. Σου γράφει πόσα κουτιά την βδομάδα και έχει ισχύ το χαρτί αυτό 6 μήνες. Έδωσα το πρωτότυπο στο ΙΚΑ και κράτησα φωτοτυπίες που της καταθέτω κάθε μήνα που πάω για να μου γράψουν τα γάλατα του μήνα μας.
Σου το έδωσαν εύκολα το χαρτί αυτό απο το νοσοκομείο; Το παιδί σου το παρακολουθούν στο νοσοκομείο αυτό για το πρόβλημα του με την αλλεργία ή πήγες στο νοσοκομείο μόνο και μόνο για το χαρτί;
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εσας τα παιδία σα είχαν καλό βάρος παρ΄όλη την αλλεργία?
Η κόρη μου είναι μινιόν, πάντα στα χαμηλά της καμπύλης αλλά ΠΟΤΕ εκτός. Δεν μου το σχολίασε πάντως η αλλεργιολόγος ούτε ποτέ ο παιδίατρος μου σχολίασε αρνητικά το βάρος της.
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

επειδη και τα 2 μικρα μου εχουν προβλημα με αλλεργιες και επειδη εχω ψαχτει πολυ εχω καταληξει στα εξης συμπερασματα .ελπιζω να βοηθησουν καποια.

1.σε προβλημα αλλεργια οσο θελεις θηλαζε!!!!καλο κανει κακο δεν κανει!!!!

2.αποχη απο εμφανη γαλακτοκομικα , <<κρυφα>> γαλακτοκομικα πχ συντηρητικα , καζεινη (ειναι στις φρυγανες ) , ορολευκωματινη , μοσχαρι , σογια και η μανα που θηλαζει και το παιδι φυσικα .

3 γενικοτερα , δεν τρωμε ΤΙΠΟΤΑ απο εξω.

4 το NEOCATE θελει γνωματευση απο νοσοκομειο και εχει ΑΠΑΙΣΙΑ γευση .ειναι θεοπικρο.

5 οσο πιο αυστηρη ειναι η διαιτα βοηθας πιο πολυ ωστε να φυγει πιο γρηγορα η αλλεργια Κοριτσια τα εχω παθει , τα εχω ψαξει 15/3 μπαινει ο μεγαλος μου για εξετασεις νοσοκομειο .τραβιομαστε απο 6 μηνων .ειχε ο μ......ς παιδιατρος την φαηνη ιδεα να δωσει συμπηρωμα .Τι να πω .????ΛΑΘΗ ΛΑΘΗ ΛΑΘΗ .!!!!!!

sppJp2.png

 

73j1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Φιλάκι μου αίμα στα κακά του δεν είδα, απλά η Γοπ ήταν έντονη με συμπλήρωμα που έτυχε να πάρει τις πρώτες μέρες ενώ με το μητρικό είναι "κρυφή". Με όσα διάβασα εδώ πάντως προτιμώ να προσέξω λίγο παραπάνω τώρα (και ας μην είναι αλλεργία τελικά) παρά να το μετανιώσω μετά...:roll::roll::roll::roll:

όσο για τον θηλασμό κορίτσια προσπαθώ... είναι και η δουλειά στη μέση αλλά ελπίζω να τα καταφέρω... Πάντως προς το παρόν απο πρόσληψη βάρους είμαστε...κορυφη :lol::lol::lol: τις πρώτες 40 μέρες πήρε 1800γρ ο φαγάνας μου:D

Aso4p2.pngplWtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι μινιόν, πάντα στα χαμηλά της καμπύλης αλλά ΠΟΤΕ εκτός. Δεν μου το σχολίασε πάντως η αλλεργιολόγος ούτε ποτέ ο παιδίατρος μου σχολίασε αρνητικά το βάρος της.

 

 

και η δικια μου ειναι στα χαμηλα της καμπυλης,σε 9 μερες θα ειναι 13 μηνων και πριν μια εβδομαδα ηταν 8100 ,ενταξυ χασαμε κ μισο κιλο γτ ειχε βρογχοπνευμονια ,ναναι καλα οι βρεφονηπιακοι κ οι αρρωστιες!!!εχθες παρατηρησα ενα μικρο εκζεμα στο γονατο της οποτε μαλλον την πειραξε η ντοματα ή η γαλοπουλα ,κοριτσια εμεις δεν καναμε ποτε ΓΟΠ ουτε εκζεματα ουτε τπτ ιδιαιτερο ,λιγη ατοπικη δερματιτιδα οταν ηταν πολυ μικρουλα κ απλα απο ενα σημειο δεν εβαζε βαρος...

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...