Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ξεκινημα στερεας τροφης


panoula

Recommended Posts

ξεκινησαμε ρυζαλευρο εδω και 2 εβδομαδες και αναρωτιεμαι αν ολα τα παιδακια κανουν το ιδιο....ενω σαν γευση μας αρεσει ξεκιναμε το φαγητο μας με κλαματα!!!!!!! στο τελος βεβαια καταφερνουμε και τρωμε,ομως γιατι αντιδρα ετσι????γυρναει το κεφαλι του συνεχεια και το αποτελεσμα ειναι να πασαλιβομαστε!!!!!!!!!!

7rdup2.png ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η γνώμη μου είναι ότι είναι πολύ νωρίς ηλικιακά. Απ' ό,τι βλέπω απ' το τικεράκι σου ξεκινήσατε ακριβώς μόλις έκλεισε τον 5ο μήνα; Γαλατάκι μέχρι να κλείσει τους 6 μήνες τουλάχιστον. Το παιδάκι ίσως δεν είναι έτοιμο ακόμη για στερεές, κάθεται μόνο του χωρίς υποστήριξη, δείχνει ενδιαφέρον για το φαγητό όταν σας βλέπει να τρώτε; Ή σπρώχνει το φαγητό έξω με τη γλώσσα όταν του το δίνεις;

Το να κάνει το τελευταίο (σπρώχνει έξω με τη γλώσσα), κρατάει το στόμα σφιχτά κλειστό ή γυρίζει κεφάλι σημαίνουν ότι δε θέλει. Στη θέση σου δε θα το πίεζα και θα περίμενα τον επόμενο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Πανούλα μου εμείς ξεκινήσαμε ρυζάλευρο όταν είμασταν 4 μιση μηνών ( γιατί το καλό μου δεν είναι φαν του γάλακτος και δεν πήγαινε καλά με το θέμα βάρος) στην αρχή ήταν όπως το περιγράφεις.... Γυριζε το κεφάλι, δεν ήξερε να καταπιεί , τα έβγαζε όλα έξω! Τώρα όλα μια χαρά, είμαστε 5 μηνών και τρώμε άνετα το ρυζαλευρο και τη φρουτόκρεμα μερικές φορές! Θέλει υπμονή, είναι κάτι που δεν ξέρει το μωρο σου να κάνει, να καταπίνει. Θέλει υπομονή ώσπου να μάθει... Και θα σε συμβούλευα επίσης να δοκιμάσεις κι άλλες μάρκες ρυζαλευρο μήπως και δεν του αρέσει η γεύση!! Καλή επιτυχία!


 

Link to comment
Share on other sites

καθεται μια χαρα!οταν τρωμε μας κοιταει μες στα ματια,οσο για το στομα το ανοιγει απλα δεν του αρεσει η διαδικασια!!! το κουταλακι κυριως μιας και εχουμε ξεκινησει να βγαζουμε δοντακια!

7rdup2.png ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες το κουταλάκι να είναι σιλικωνάτο? Αυτό με συμβούλεψαν εμένα οι κοπέλες πριν κανένα μήνα που συζητούσα για το νέο μας ξεκίνημα και στο λέω κι εγώ! Βόλεψε πολύ, δεν είναι τόσο σκληρά οσο τα πλαστικά..


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω πιστεύω οτι είναι μικρούλι και θελει λίγο χρόνο ακομα να προσαρμοστεί.Μην το πιέζεις καθόλου και δίνε του όσο (και αν θελει), μιας και αρχησατε.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ξεκινησαμε ρυζαλευρο εδω και 2 εβδομαδες και αναρωτιεμαι αν ολα τα παιδακια κανουν το ιδιο....ενω σαν γευση μας αρεσει ξεκιναμε το φαγητο μας με κλαματα!!!!!!! στο τελος βεβαια καταφερνουμε και τρωμε,ομως γιατι αντιδρα ετσι????γυρναει το κεφαλι του συνεχεια και το αποτελεσμα ειναι να πασαλιβομαστε!!!!!!!!!!

 

α καλα κ τα δικα μου το εκαναν αυτο μην ανυσηχεις φυσιολογικο ειναι:rolleyes: ειδικα στον γιο μου καθε φορα που ετρωγε αλαζαμε ρουχα και εσωρουχα:rolleyes: 4 μηνων ξεκιναμε εδω στερεες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω πιστευω ειναι μεχρι να συνηθισει. Εφοσον εχεις τσεκαρει πως η γευση του αρεσει, τοτε ειναι μεχρι να καταλαβει πως και το κουταλι μας ταϊζει εξισου καλα με το μπιμπερο.

Σκεψου κι εσυ αν ξαφνικα σου δινοταν η ευκαιρια να φας ολα τα γκουρμε πιατα ημερας αλλα μονο με ξυλακια σαν αυτα που τρωνε οι Κινεζοι δεν θα εκλαιγες? :lol: Ε, κι αυτο ειχε συνηθισει στο μπιμπερο, στην τρυφερη αγκαλιτσα της μαμας και ξαφνικα πρεπει να κατσει καπου αλλου και να ανοιγει το στομα για να μπαινει ενα σιλικονατο πραγμα στο στομα του και να του δινει κατι αλλο απο το γαλατακι που ειχε συνηθισει! Ελπιζω να καταλαβαινεις πως στα γραφω, ετσι? ;)

Καλη συνεχεια και καλη προσαρμογη! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

να σας πω και εγώ τον πόνο μου γιατί κοντεύω να σκάσω: ο μπέμπης μου θα κλείσει σε 5 ημέρες τον 7ο. εδώ και 1 μήνα του ξεκίνησα φρουτα. πρ'ωτα χλάδε, μετά πρόσθεσα μήλο και τέλος μπανάνα. όλα καλά στην αρχή, άοιγε το στόμα, κατάπινε, μια χαρά. τη 2η ημέρα που είχα προσθέσει την μπανάνα μου έκανε αίμα στα κακά (έχουμε θέμα με αλλεργία) και του τη σταμάτησα. από τότε μου σφραγίζει το στόμα και δεν το ανοίγει αν δεν απομακρυνθεί η τροφή. του δοκίμασα ρυζάλευρο υποαλλεργικό (παρότι δεν θέλω να του δίνω έτοιμες κρέμες), πατάτα, καρότο, κολοκύθι, τίποτα. το στόμα ερμητικά κλειστό. με το ζόρι αν φάει 2 μπουκιές είτε με το κουταλάκι (δοκίμασα σιλικόνης, πλαστικό και μεταλλικό) είτε με το δάχτυλό μου, είτε με το δικό του, είτε με το εξάρτημα εκείνο με τα διχτάκια (ασφαλής τροφοδοτης). αν τρώμε εμείς κανένα κομμάτι φρούτο και του δώσω κάνει σαν παλαβός για να τρίψει τα ούλα του εκεί πάνω, μέχρι εκεί όμως.... τον θηλάζω αλλά πρέπει να ξεκινήσει και με άλλες τροφές. έχετε να μου κάνετε καμμιά πρόταση;

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

να σας πω και εγώ τον πόνο μου γιατί κοντεύω να σκάσω: ο μπέμπης μου θα κλείσει σε 5 ημέρες τον 7ο. εδώ και 1 μήνα του ξεκίνησα φρουτα. πρ'ωτα χλάδε, μετά πρόσθεσα μήλο και τέλος μπανάνα. όλα καλά στην αρχή, άοιγε το στόμα, κατάπινε, μια χαρά. τη 2η ημέρα που είχα προσθέσει την μπανάνα μου έκανε αίμα στα κακά (έχουμε θέμα με αλλεργία) και του τη σταμάτησα. από τότε μου σφραγίζει το στόμα και δεν το ανοίγει αν δεν απομακρυνθεί η τροφή. του δοκίμασα ρυζάλευρο υποαλλεργικό (παρότι δεν θέλω να του δίνω έτοιμες κρέμες), πατάτα, καρότο, κολοκύθι, τίποτα. το στόμα ερμητικά κλειστό. με το ζόρι αν φάει 2 μπουκιές είτε με το κουταλάκι (δοκίμασα σιλικόνης, πλαστικό και μεταλλικό) είτε με το δάχτυλό μου, είτε με το δικό του, είτε με το εξάρτημα εκείνο με τα διχτάκια (ασφαλής τροφοδοτης). αν τρώμε εμείς κανένα κομμάτι φρούτο και του δώσω κάνει σαν παλαβός για να τρίψει τα ούλα του εκεί πάνω, μέχρι εκεί όμως.... τον θηλάζω αλλά πρέπει να ξεκινήσει και με άλλες τροφές. έχετε να μου κάνετε καμμιά πρόταση;

Νελλιτσα τα αλεθεις?ο μικρος μου δεν τα ηθελε καθολου αλεσμενα και τα λαχανικα τα ελιωνα με το πιρουνι και τα φρουτα στον τριφτη...

Μεγαλωνοντας ηταν και ευκολοτερη η μεταβαση στα κομματακια!Τωρα τρωει κανονικα!

Απλα εχω την αισθηση οτι αν ειναι πολτοποιημενα τρωει μεγαλυτερη ποσοτητα!

Link to comment
Share on other sites

τα δικόμασα και αλεσμένα και πολτοποιημένα και τριμμένα στον τρίφτη και λιωμένα με το πηρούνι. επίσης δοκίμασα να τον ταίσω σε διάφορες ώρες της ημέρας και σε διάφορες θέσεις (αγκαλιά, στο καρεκλάκι φαγητού, μαζί μας στο τραπέζι, στο ρηλάξ, στο καρότσι)

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νελλίτσα, ο γιος σου είναι πολύ μικρός για φρούτα ή φαγητό μη πολτοποιημένο καλά. Και καλά με το κολοκυθάκι π.χ. και την πατατούλα...Με τα φρούτα?? Είναι επικίνδυνο, μη το ρισκάρεις. Από αυτά που γράφεις όμως, ότι πιάνει κομματάκια και τα τρίβει στα ούλα του, δε νομίζω ότι του φταίει τίποτε άλλο παρά ΔΟΝΤΑΚΙΑ....Μάλλον ο πρίγκιπάς σου ετοιμάζει δοντάκι, γι΄αυτό το έχει σφραγίσει το στόμα. Και το φρούτο επειδή είναι κρύο τον ανακουφίζει. Εμένα ο γιος μου όταν βγάζει κανένα δόντι κάνει απεργία πείνας. Μόνο γάλα πίνει, τρώει κανένα γιαουρτάκι επειδή είναι δροσερό (και μάλιστα το κρατάει στο στόμα με μία έκφραση ευτυχίας:P) και τα φρούτα του αν είναι από το ψυγείο (παγώνει και ανακουφίζεται). Δοκίμασε να τον ταίσεις αφού προηγουμένως του έχεις δώσει λίγο ντεπονάκι (συμβουλέψου τον παιδίατρο για δοσολογία κ.λπ. - δεν κάνω το γιατρό).

 

Μην ανησυχείς, θα επανέλθει....Άλλωστε, αφού τον θηλάζεις τί σκας? Αυτά που πρέπει, τα παίρνει με το θηλασμό, οι υπόλοιπες τροφές είναι συμπληρωματικές. Υπομονή.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχει την αλλεργία, η πρόσληψη βάρους δεν είναι και η καλύτερη. είχα την ελπίδα λοιπόν ότι με τις στερεές θα έστρωνε λίγο η κατάσταση. ένα δοντάκι πάνω όντως ετοιμάζεται...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είδες που ετοιμάζει κοπτικό μηχάνημα κρέατος ?? :P:p:p

 

Μόλις σκάσει το δοντάκι, θα φάει, μην ανησυχείς. Βέβαια, το σκηνικό πιθανώς να επαναλαμβάνεται σε κάθε νέο δόντι αλλά η αλήθεια είναι ότι τα μωράκια συνηθίζουν (τα δύστυχα) τον πόνο. Κοινώς, τα πρώτα 100 χρόνια είναι δύσκολα. Ο οργανισμός τους μαθαίνει να ζει με τον πόνο των δοντιών (ανατριχιάζω και που το λέω, αλλά είναι αλήθεια) και τα πράγματα στρώνουν κάπως. Μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

όπως λέει το Kokoraki μάλλον είναι δόντια. Εγώ λέω να μην το πιέσεις καθόλου. Δοκίμασε μια κουταλιά και εάν δεν θέλει να του δώσεις γάλα. Η πίεση φέρνει χειρότερα αποτελέσματα. Και εγώ ξέρεις τι έχω πετάξει? Κατα διαστήματα τα περισσότερα γεύματα του καταλλήγουν στα σκουπίδια. Ασε που δεν του αρέσουν οι κρέμες και κάθε απόγευμα μαγειρεύω τραχανά. Κάνε υπομονή.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

να σας πω και εγώ τον πόνο μου γιατί κοντεύω να σκάσω: ο μπέμπης μου θα κλείσει σε 5 ημέρες τον 7ο. εδώ και 1 μήνα του ξεκίνησα φρουτα. πρ'ωτα χλάδε, μετά πρόσθεσα μήλο και τέλος μπανάνα. όλα καλά στην αρχή, άοιγε το στόμα, κατάπινε, μια χαρά. τη 2η ημέρα που είχα προσθέσει την μπανάνα μου έκανε αίμα στα κακά (έχουμε θέμα με αλλεργία) και του τη σταμάτησα. από τότε μου σφραγίζει το στόμα και δεν το ανοίγει αν δεν απομακρυνθεί η τροφή. του δοκίμασα ρυζάλευρο υποαλλεργικό (παρότι δεν θέλω να του δίνω έτοιμες κρέμες), πατάτα, καρότο, κολοκύθι, τίποτα. το στόμα ερμητικά κλειστό. με το ζόρι αν φάει 2 μπουκιές είτε με το κουταλάκι (δοκίμασα σιλικόνης, πλαστικό και μεταλλικό) είτε με το δάχτυλό μου, είτε με το δικό του, είτε με το εξάρτημα εκείνο με τα διχτάκια (ασφαλής τροφοδοτης). αν τρώμε εμείς κανένα κομμάτι φρούτο και του δώσω κάνει σαν παλαβός για να τρίψει τα ούλα του εκεί πάνω, μέχρι εκεί όμως.... τον θηλάζω αλλά πρέπει να ξεκινήσει και με άλλες τροφές. έχετε να μου κάνετε καμμιά πρόταση;

 

 

kι ο γιός μου είχε ενα θεμα αλλεργίας (ειχε αίμα στα κακά όταν ήταν 2,5 μηνών) και ο παιδίατρος μου είχε πει μπανάνα και φράουλες να ξεκινήσουμε μετά τον 10ο μήνα.

Μπορεί να μην ειναι έτοιμο ακόμα το μωρό, η άρνηση τροφής ειναι και αυτοπροστασία, αν κατι τον πειράζει. Μην τον ζορίζεις, θα φαει όταν είναι έτοιμος. Στα παιδάκια που θηλάζουν, το γάλα της μαμάς ειναι η κύρια τροφή μέχρι τον πρώτο χρόνο. Οι στερεές τροφές απλά συμπληρώνουν τον θηλασμό. Κι εγώ τον γιο μου τον ξεκινησα στερεές όταν έκλεισε τον 6ο μήνα (6 μηνων και 1 μέρας, για την ακρίβεια) και έτρωγε μόνο 1-2 κουταλάκι καθε φορά, έκανε 3 μήνες για να αρχίσει να τρώει (θηλάζαμε όμως εντατικά μέρα/νύχτα). Και τώρα δεν τον κρατάω μιλάμε, όλη μερα "μαμ" και "μαμ" έιμαστε! Δεν τον πίεσα ποτε και πλεον ειναι πολύ καλόφαγος, δε με κουράζει καθόλου στο φαγητό.

Θελει λίγο υπομονή το όλο θέμα και μην αγχώνεσαι γιατί το καταλαβαίνει! ;)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

αχ κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ. χτες έτρωγα σαλάτα και κόντεψε να βγει από το ρηλάξ για να μπεί στο πιάτο μου, του έτριψα λίγο καρότο στον τρίφτη τυριού στο λεπτό και το έβαζαπάνω στο υπόλοιπο καρότο, έτσι έφαγε το μισό. γενικά δεν τον πιέζω ακριβώς για να μην αποκτήσει κακή σχέση με το φαγητό... σήμερα με τον ίδιο τρόπο έφαγε λίγο φιρίκι και αχλάδι. τις πατάυες με τα κολοκυθάκια που του έδωσα το μεσημέρι ούτε να τα φτύσει... άντε να δούμε πως θα πάει. ζουζουνέλ μου δίνεις πολύ κουράγιο! να'σαι καλά!

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

νελιτσα, εγω ειχα το δευτερο παιδι μου ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ με της στερεες τροφες.

Θηλαζω οπως κι εσυ οποτε προβληματιζομουν μεν, οχι πολυ δε...

10 μηνες δεν εφαγε τιποτα πλην του γαλακτος.

Και ξαφνικα, απο 10+ μηνων πηρε μπρος.. (αλεσμενα, οχι κομματακια)

 

το καθε παιδι θελει το χρονο του.. Κανε υπομονη, θα φαει.

Link to comment
Share on other sites

όπως λέει το Kokoraki μάλλον είναι δόντια. Εγώ λέω να μην το πιέσεις καθόλου. Δοκίμασε μια κουταλιά και εάν δεν θέλει να του δώσεις γάλα. Η πίεση φέρνει χειρότερα αποτελέσματα. Και εγώ ξέρεις τι έχω πετάξει? Κατα διαστήματα τα περισσότερα γεύματα του καταλλήγουν στα σκουπίδια. Ασε που δεν του αρέσουν οι κρέμες και κάθε απόγευμα μαγειρεύω τραχανά. Κάνε υπομονή.

 

καλε κικι γιατι μονο τραχανα???γιατι δεν του φτιαχνεις ρυζαλευρο μονη σου με λαδακι ή κρεμουλα απο κριθαρι ή με βρωμη???Ειναι σαν κανονικο φαγακι...μηπως του αρεσουν κι αυτα???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Έχω μια κορούλα 7 μιση μηνών! Τρώμε από 5 μηνών. Το πρόβλημα είναι με τις αγοραστές κρέμες (φαρίν λακτέ, ρυζάλευρο, κτλ ) Δεν τις θέλει, σαν να την αναγουλιάζουν, δεν τις καταπίνει... Ενώ τα υπόλοιπα μια χαρά. Βέβαια ποτέ δεν έφαγε λιωμένο τελείωςφαί, μόνο αν έχει λίγα κομματακια το τρώει. Εγώ λέω μήπως δεν της αρέσει αυτή η γεύση βανίλιας που έχουν όλες οι κρέμες του εμπορίου;; Τι μπορώ να της δίνω το απόγευμα και σε τι ποσότητα;Ευχαριστώ εκ των προτέρων

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...