Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

στεγνωτηριο


froufrou

Recommended Posts

Εδώ και λίγους μήνες χρησιμοποιώ στεγνωτήριο γιατί γενικά στην περιοχή εχουμε πολύ υγρασία και τα ρούχα δεν στεγνώνουν με τίποτα.έμαθα πρόσφατα οτι δεν κάνει να στεγνώνω του μωρού τα ρουχα γιατί προκαλεί αλλεργίες και εχω σκάσει.Γνωρίζεται σχετικά να μου πείτε.Μου εχει λύσει τα χέρια στη κυριολεξία.

 

Παράθεση

edit admin παρόμοιο θέμα συζήτησης, δείτε εδώ:

 

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα.

Από ποιά πηγή το έμαθες αυτό;

Όλα τα ρούχα των παιδιών μου από νεογέννητα μέχρι σήμερα στο

στεγνωτήριο στεγνώνουν. Μάλιστα επειδή δεν στεγνώνουν στον βρώμικο αέρα της Αττικής υπήρχαν πολλές μα πάρα πολλές .....φορές που ούτε που τα σιδέρωνα.

Η αλλεργία ίσως είναι αποτέλεσμα του απορρυπαντικού, του βρώμικου αέρα, της γάτας που πέρασε από το μπαλκόνι κ.ο.κ αλλά όχι του

λειτουργηκότατου στεγνωτηρίου.

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το αντιθετο κανει!Ο ζεστος αερας που βγαζει απομακρυνει και το παραμικρο (στα πλαισια του δυνατου) "αλλεργιογονου παραγοντα".Εχεις δει στο φιλτρο οταν τελειωσει τι εχει μαζευτει μετα απο στεγνωμα παιδικου πλυσιματος!Σιγουρα με τον φυσικο στέγνωμα δεν θα το απομακρυνοταν αυτα.Επισης οπως στο σιδερο λογω θερμοκρασιας σιδερωνουμε ολο τα ρουχα απο το νεογεννητο, με το στεγνωτηριο κανουμε την ιδια δουλεια.

Αλλα και παλι για να μην φανω και ξερολας επειδη ειναι προσωπικη μου γνωμη και παρατηρηση αυτη, αν το διαβασες καπου ή αν ειναι απο καποιον που γνωριζει δωσε μας πληροφοριες παραπανω!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

και καλά το είπε στη κουμπάρα μου ένας γιατρός...εγώ να πω την αλήθεια απο τότε με το στεγνωτήριο ούτε που σιδερώνω και πιστευω με τετοιες θερμοκρασίες αποστειρώνονται τα πάντα σε σχέση με τη ατμόσφαιρα έξω.

Βέβαια η κουμπάρα μου ....ηθελε και αυτή στεγνωτήριο αλλα δεν έκατσε λες να ζορίστηκε γιατί αυτή ακόμα ...σιδερώνει???? :D:D

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μολις γεννησα πηρα στεγνωτηριο.

Ρωτησα την παιδιατρο και μου ειπε οτι εκανα παρα πολυ καλα καθως κανω δευτερη αποστειρωση μετα το πλυσιμο στους 40 βαθους και μια τριτη αποστειρωση με το σιδερο στην πρεσσα

Αφοβα λοιπον και ακομα καλυτερα.

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξάλλου και στα νοσοκομεία και τις κλινικές τα σεντονάκια τους και τα φορμάκια τους τα στεγνώνουν στο στεγνωτήριο, δεν απλώνουν μπουγάδα :lol:

Κι εγώ κορίτσια στο στεγνωτήριο τα βάζω και δεν το έχω ακούσει ξανά αυτό που σου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλα βρε κοριτσια?

 

Σκεφτομαι και εγω να αγορασω. Τι θα πρεπει να προσεξω?

 

2 σε 1 ή ξεχωριστο?

 

Και γιατι λετε οτι δεν χρειαζονται σιδερο?

 

Εχω πολλες αποριες ε????

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζονται σίδερο γιατί βγαινουν απαλά και αποστειρωμένα.Ισως κάποιο πουκάμισο ή σεντονι να χρειαστεί αλλά είναι στη κρίση σου

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω απο νεογεννητο στο στεγνωτηριο τα στεγνωνω και θα συμφωνησω με μια αλλη κοπελα που της ειπε ο παιδιατρος της ¨και πολυ καλα κανεις¨και σε μενα το ιδιο ειπε.

Bibika εχω ιδια μαρκα με το πλυντηριο και ειναι το ενα πανω στο αλλο (σαν μιναρες :lol: )στεγνωνω μεχρι και κουβερτες!

τις κουρτινες μου επισης ,στο προγραμμα για τα ευαισθητα.οπως καταλαβαινεις ειναι πολυ εξυπηρετικο!δεν απλωνεις!

και το κυριοτερο δεν ειναι εκτεθειμενα τα ρουχα στους εξωτερικους ρυπογονους παραγοντες

το αρνητικο ομως (για να λεμε και τα στραβα του)ειναι οτι ¨μαδαει¨με τον καιρο και την συχνη χρηση του τα βαμβακερα υφασματα.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα και απο'μενα.έχω ένα φίλο ο οποίος έχει καταστημα ηλεκτρικών συσκευων και οταν είχα παει και αγορασα τις συσκευες μου ειχε πει να αποφυγω το 2/1 πλυντηριο-στεγνωτηριο ( δεν θυμαμαι το λογο ) :oops: .επίσης μου είχε συστησει πλυντηριο να αγοράσω ναι μεν καλό επώνυμο αλλά οχι πανακριβο διοτι οτι και να κανουμε εχουν ημ.ληξης έως 7 ετη το πολύ.

και εγω αγόρασα πριν κανα χρονο στεγνωτηριο και πραγματικά σωθηκα το χειμωνα.Οντως τα ρουχα βγαινουν πολυ μαλακα και οι φορμες οι φουτερ δεν χρειαζοντε σιδερωμα καθως επισης και οι πετσετες.Αυτο που αποφευγω να βαζω είναι τα σεντονια γιατι αυτα τα τσαλακωνει παρα πολυ.

επίσης το μαλακτικο δεν μυριζει το ιδιο μετα το στεγνωτηριο.εγω εχω AEG.

Φυσικα το καλοκαιρι δεν το χρησιμοποιω και για εξοικονομηση ενεργιας αλλά, ο ήλιος σκοτώνει τα ακαρεα, στην καψα στεγνωνουν πολύ πιο γρηγορα.Φυσικα μιλάω εκ του ασφαλούς διότι η περιοχή που μένω δεν έχει πολύ καυσαέριο λόγω σχεδόν ανυπαρκτης κίνησης από αυτοκίνητα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το μονο μειονέκτημα του στεγνωτηρίου ειναι το ρευμα που καταναλωνει!!!Και καταναλωνει οχι αστεια!Η διαφορα στον λογαριασμο θα ειναι αισθητη!Τα υπολοιπα ειναι ολα θετικα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο'μενα.έχω ένα φίλο ο οποίος έχει καταστημα ηλεκτρικών συσκευων και οταν είχα παει και αγορασα τις συσκευες μου ειχε πει να αποφυγω το 2/1 πλυντηριο-στεγνωτηριο ( δεν θυμαμαι το λογο ) :oops:

 

Μηπως θυμασαι τουλαχιστον αν ο λογος αφορουσε την υγιεινη ή απλα την συσκευη σαν κατασκευη;

Αν αφορουσε την κατασκευη τωρα οτι παθαμε παθαμε.

Αν αφορουσε ομως την υγιεινη...αλλαζει το θεματακι.

Εχουμε προβλημα χωρου βρε DALIA μου..Που να χωρεσεις δυο συσκευες;

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο'μενα.έχω ένα φίλο ο οποίος έχει καταστημα ηλεκτρικών συσκευων και οταν είχα παει και αγορασα τις συσκευες μου ειχε πει να αποφυγω το 2/1 πλυντηριο-στεγνωτηριο ( δεν θυμαμαι το λογο ) :oops: .επίσης μου είχε συστησει πλυντηριο να αγοράσω ναι μεν καλό επώνυμο αλλά οχι πανακριβο διοτι οτι και να κανουμε εχουν ημ.ληξης έως 7 ετη το πολύ.

 

Πληρώνοντας λίγο ακριβά ένα μοντέλο αυτό τον καιρό δίνει 10 χρόνια εγγύηση αλλά σου δίνουν δυνατότητα να το πάρεις 200? πιο φθηνά με 2 χρόνια εγγύηση. Βέβαια η συγκεκριμένη μάρκα θεωρείται πολύ αξιόπιστη και δεν ξέρω αν αξίζει τελικά να δώσεις τα χρήματα για την 10χρονη εγγύηση, αφού το μηχάνημα μάλλον δεν θα βγάλει γρήγορα προβλήματα. :roll:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι 2 σε 1 συσκευές είναι πιο ευαίσθητες αλλα όλα είναι σχετικά στα ηλεκτρικά.Μπορεί και να σου βγει άψογο.Έγώ είχα πάρει ήδη το πλυντήριο γι αυτό πήρα χωριστά.Αλλιως για εξοικονόμηση χώρου θα έπαιρνα 2 σε 1 και οτι τυχερά είχα.έχουμε στριμωχθεί λιγάκι ...εως πολύ αλλα δεν βαριέσαι τουλάχιστον σώθηκα από το άπλωμα χειμωνιάτικα που στη τελική δεν προλάβαινα και με το μωρό.Το καλοκαίρι θα τη βγάζω μαζί μου στο μπαλκόνι και θα απλώνουμε.

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια θίξατε ένα θέμα σούπερ.

 

Εμας το καινούριο μας παιχνίδι ( στεγνωτήριο ) λειτουργεί εδώ και 2 μήνες στο καινούριο μας σπιτάκι και ειλικρινά Μ ΕΣΩΣΕ.........

 

Μάλιστα οι ειδικοί μου πρότειναν να πάρω και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΜΕ τις τόσες χρήσεις πλυντηρίου.....

 

3- 4 πλυντήρια την ημερά... ΕΛΕΟΣ....

 

 

Και τώρα το απολαμβάνω το στέγνωμα... κατα αυτόν τον τρόπο... πίνω και το καφεδάκι μου και τα ρούχα πολλές φορές δεν θέλουν και σιδέρωμα..

 

Ασε που υπάρχει ένα πρόγραμμα που λέγεται υγιεινή και ενδείκνυται για μωρουδιακά-και τέτοια. :D

.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια,

επαναφερω το θεμα για να ρωτησω:

Τ δικα μας εσωρουχα (των ενηλικων εννοω) τα στεγνωνετε στο στεγνωτηριιο ή ειναι καλυτερα να στεγνωνουν στο σκοινι;

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει κατι και για αυτο ρωτω.

Νομιζω παντως οτι ειναι καλυτερα στο στεγνωτηριο αφου αποστειρωνονται απο την υψηλη θερμοκρασια και δεν εκτειθενται στον αερα και στο περιβαλλον

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω της Ariston το 2 σε 1 εδω και δυο χρονια και δεν εχει παθει τιποτα. Απλώς δεν ειναι για ολα τα ρούχα το στεγνωτηριο, π.χ. αυτά που εχουν σταμπες ή σχεδια μπορει να χαλασουν με τη θερμοκρασια. Εχει βεβαια επιλογες αλλα καλυτερα να μπαινουν σεντονια, τζιν και γενικως cotton ρουχα.

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...