Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εδώ κι ένα τρίμηνο περίπου τα μαλλιά μου πέφτουν. Το πρωτοκατάλαβα στο λούσιμο που στο ξέβγαλμα του μαλακτικού μου έμεναν σχεδόν τούφες στο χέρι και όταν μου το είπε κι η κοπέλα που με έλουσε όταν τα έβαψα τον Ιούνιο. Πάντα είχα πολύ μαλλί κατσαρό αλλά τώρα δεν έχουν μείνει ούτε τα μισά. Στις εγκυμοσύνες που έπαιρνα σίδηρο δεν είδα καμιά αλλαγή στο καλύτερο, ίσα ίσα μετά τα πήρε η κάτω βόλτα... Λέω να πάω να κάνω ένα τσεκ απ που το ΄χω αμελήσει και να πάρω και τα χάπια Priorin που έχω δει ότι συνιστώνται για αυτή την περίπτωση. Μήπως τα έχετε δοκιμάσει;

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοιτα,να μην αγχωνεσαι:P

αλλα πρωτα απ ολα πρεπει να ψαξετε με τον ιατρο σου ποιοι ειναι οι λογοι που προκαλουν την τριχοπτωση-ορμονικοι, αναιμια, κατι αλλο...

θα μπορουσες να ξεκινησεις κανοντας μια γενικη αιματος, σιδηρο, φερριτινη, θυρεοειδη και αν απο κει ειναι ολα καλα τοτε να επαιρνες καποια συμπληρωματα και τοπικες λοσιον. και απο τα συμπληρωματα υπαρχουν και πολυ καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ οτι πρώτα πρέπει να το ψάξεις με το γιατρό σου.Εγώ είχα έντονη τριχόπτωση μετά τη γέννα και συνέχισα τις βιταμινες της εγκυμοσύνης για κάποιους μήνες.

Τα priorin τα έχω δοκιμάσει και δεν με βοήθησαν.Μεγάλη διαφορά είδα με τις αμπούλες aminexil της loreal.Εβγαλα πολλές φύτρες!Είναι ακριβούτσικες μεν, αλλά σε μένα τουλάχιστον έκαναν δουλειά.;)

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη γέννα έχω διαβάσει ότι είναι λογικό να πέφτουν έντονα τα μαλλιά για 5-6 μήνες.Εγώ έχω άλλο θέμα,με το που γέννησα,άρχισαν να πέφτουν τα μαλλιά,κάτι που το περίμενα,στο 4μηνο σταμάτησαν και έχει κανα μήνα που άρχισαν πάλι!!!Πήρα ένα σαμπουάν από το φαρμακείο...για να δούμε...

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Από άγχος άλλο τίποτα! Νομίζω ότι καλύτερα θα ήταν να ξεκινήσω με το τσεκ απ ώστε να δω αν είναι ορμονική η αιτία. Εχω κάνει θυρεοειδεκτομή και παίρνω Τ4. Εχω σιδηροπενική αναιμία αλλά εκτός από την εγκυμοσυνη, δεν εχω ξαναπάρει σίδηρο. Θα 'θελα να ξαναδω τα μαλλιά μου πυκνά και πολλά, τα βλέπω τρεις τρίχες και στενοχωριέμαι. Εχω και τη μαμά μου κάθε τρεις και λίγο αρχίζει τα αχ και βαχ, που πήγαν τα μαλλιά σου και δε σου μεινε τρίχα για τρίχα και στενοχωριέμαι πιο πολύ :cry: . Γυρίζοντας σπίτι από διακοπές θα κάνω εξετάσεις και βλέπουμε...

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εδώ και τέσσερα χρόνια ταλαιπωρούμαστε κι εμείς... Γιατί από κει που ο άντρας μου είχε μια χαρά μαλλιά, πριν 4 χρόνια παρατηρήσαμε μια αραίωση από το μέτωπο προς τα μέσα, η οποία έχει προχωρήσει πιο πολύ εσωτερικά σε σχήμα V δεξιά κι αριστερά. Πήγαμε σε δερματολόγους και έχουμε ψάξει τα πάντα για πληροφορίες.

 

Ένα συμπέρασμα έβγαλα: Το θέμα είναι ορμονικό.

 

Αλλά από κει και πέρα, πως να πράξεις;

Να σου χορηγηθούν τα φάρμακα με τις διάσημες πλέον ουσίες που βοηθάνε στην ανάπτυξη της τρίχας (Φιναστερίδη,Μινοξιδίλη) και να δεις να σταματάει η τριχόπτωση, με κίνδυνο από τις παρενέργειες, ή να αγνοήσεις τις .... τρίχες???

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω κ εγω καλα ειναι να κανεις εξετασεις,οσο για το συμπληρωμα διατροφης το συγκεκριμενο που ρωτησες το εχω δοκιμασει κ ειδα αποτελεσμα πριν απο την εγκυμοσυνη μου ομως σε καποια ασχετη φαση που μου επεφταν τα μαλλια.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου ευχαριστώ για τη γνώμη σας, θα κάνω τις εξετάσεις μετά τις διακοπές και θα σας πω. Metestaki γειά σου, σε διάβαζα πριν και το θέμα για το πως θέλουμε να είναι ο δάσκαλος και συμφωνούμε σε πολλά ;)

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Metestaki γειά σου, σε διάβαζα πριν και το θέμα για το πως θέλουμε να είναι ο δάσκαλος και συμφωνούμε σε πολλά ;)

 

Χαίρομαι Elinaki!:D

 

Πάντως εμείς έχουμε αποφασίσει την σταθερά υγιεινή διατροφή με όλες τις απαραίτητες βιταμίνες κτλ και ελπίζουμε να μην χειροτερέψει η κατάσταση...

Γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες σχετικά με την κληρονομικότητα σε τέτοια θέματα τριχόπτωσης;

Link to comment
Share on other sites

Για την κληρονομικότητα μπορώ να μιλήσω μόνο εμπειρικά, δεν έχω διαβάσει στατιστικά. Ο παππούς μου είχε χάσει τα μαλλιά του γύρω στα 40, ο μπαμπάς μου επίσης, το ίδιο και 2 από τους 3 αδελφούς του. Ο αδελφός μου πάλι άρχισε από τα 25 να αραιώνει το μαλλί του μπροστά και από τότε το παλεύει με σαμπουάν και αμπούλες. Φίλος μου από το σχολείο που το μπαμπά του τον θυμάμαι πάντα φαλακρό, είναι εντελώς καραφλός και κείνος από τα 30 του ενώ του αδελφού του έχουν αραιώσει αλλά δεν έχει κάνει φαλάκρα. Πιστεύω ότι η κληρονομικόττητα παίζει ρόλο αλλά δεν ξέρω πόσο και αν μπορεί κανείς να αναστρέψει την κατάσταση :confused:

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

στο θεμα της τριχοπτωσης παιζει ρολο και η κληρονομικοτητα, αλλα παντα ρωτανε τις γυναικες που εχουν προβλημα μονο για τις γυναικες στο σοι τους(μαμα, αδερφη, θεια,γιαγια..). παντα εκτιμουνε ομοια πραγματα ( επειδη οι γυναικες εχουμε οιστρογονα και παραγουμε και μικρες ποσοτητες ανδρογονων , ενω οι αντρες μονο τα ανδρογονα.)

Link to comment
Share on other sites

Ναι;

Δεν το ήξερα αυτό για τη γυναικεία τριχόπτωση.

Πάντως στους άντρες πραγματικά το παρατηρούμε πάππου προς πάππου που λένε! :D

 

Έχει κανείς άντρας από τους γνωστούς σας εμπειρία με τα φάρμακα κατά της τριχόπτωσης που ανέφερα προηγουμένως; Υπήρξαν κάπου σοβαρές παρενέργειες ή όχι; Αποτελέσματα εμφανή;:confused:

Link to comment
Share on other sites

η ανδρογεννητικη αλωπεκια εχει ορμονικο υποβαθρο ( η τεστοστερονη ειναι η υπευθυνη ορμονη), απο κει και περα μπορει το επιπεδο ανδρογονων να ειναι φυσιολογικο ομως να υπαρχει η τοπικη ευαισθησια(στο επιπεδο τριχικου θηλακου) σε αυτην την ορμονη. γι αυτο το λογο χρησιμοποιειται η μινοξιδιλη τοπικα( για να δεσμευσει την ορμονη στο τριχικο θυλακα).

αποτελεσματα καλα υπαρχουν οσο χρησιμοποιεις το σκευασμα, αν το σταματησεις σε 3-4 μηνες θα γυρισεις στο ιδιο αποτελεσμα. ο ιατρος ενημερωνει και εμεις επιλεγουμε.παντως τα χρησιμοποιουν για αρκετα χρονικα διαστηματα απλως κανα 2 φορες την εβδομαδα. προσωπικα πιστευω οτι εχει νοημα να κανεις θεραπεια οταν ξεκιναει σε νεαρη ηλικια-να διατηρηθει η τριχα οσο το δυνατον περισσοτερα.

και στη γυναικα συμβαινει κατι το αντιστοιχο( ειδικα σε κοπελες με πολυκυστικες ωοθηκες), αλλα ποτε δεν χανουμε τελειως τα μαλλια επειδη μας βοηθανε τα οιστρογονα μας:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η ανδρογεννητικη αλωπεκια εχει ορμονικο υποβαθρο ( η τεστοστερονη ειναι η υπευθυνη ορμονη), απο κει και περα μπορει το επιπεδο ανδρογονων να ειναι φυσιολογικο ομως να υπαρχει η τοπικη ευαισθησια(στο επιπεδο τριχικου θηλακου) σε αυτην την ορμονη. γι αυτο το λογο χρησιμοποιειται η μινοξιδιλη τοπικα( για να δεσμευσει την ορμονη στο τριχικο θυλακα).

αποτελεσματα καλα υπαρχουν οσο χρησιμοποιεις το σκευασμα, αν το σταματησεις σε 3-4 μηνες θα γυρισεις στο ιδιο αποτελεσμα. ο ιατρος ενημερωνει και εμεις επιλεγουμε.παντως τα χρησιμοποιουν για αρκετα χρονικα διαστηματα απλως κανα 2 φορες την εβδομαδα. προσωπικα πιστευω οτι εχει νοημα να κανεις θεραπεια οταν ξεκιναει σε νεαρη ηλικια-να διατηρηθει η τριχα οσο το δυνατον περισσοτερα.

 

Έχει ακούσει κανείς για παρενέργειες από τη λοσιόν μινοξιδίλης; :confused:

Link to comment
Share on other sites

ειναι η υπερτριχωση στο προσωπο. πρεπει να την εφαρμοζεις χωρις να σταζει στο δερμα προσωπου. ακομα και να σου συμβει να μην αγχωνεσαι, δεν ειναι μονιμη, σταματωντας το φαρμακο μετα απο 2-3 μηνες θα πεσει.

και επισης, να μην υπερδοσολογειται

Link to comment
Share on other sites

Υπέφερα απο αλωπεκίαση και είχα κάνει κι εγώ εξετάσεις οι οποίες βγήκαν πολύ καλές.Ορμονικές τέλειες σίδηρος στο Θεό και όλα μια χαρά.Ήταν ψυχολογικό το θέμα και δερματολογικό.Πήγα στον δερματολόγο μου ο οποίος μου έγραψε μια συνταγή την έδωσα στο φαρμακείο και μου έφτιαξαν μια λοσιόν που την έβαζα κάθε μέρα για 2μήνες.Έβγαλα περισσότερα μαλλιά απο όσα είχα πρίν αποκτήσω το πρόβλημα.Να είναι καλά ο άνθρωπος με έσωσε.Αν θέλεις τα στοιχεία του πες μου να σου στειλω πμ.Αυτό έχει χρόνια που έχει γίνει αλλά ξέρω ότι είναι εν ενεργεία ακόμη κι οτι εργάζεται στο Νίμιτς.Εξαιρετικός!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
Υπέφερα απο αλωπεκίαση και είχα κάνει κι εγώ εξετάσεις οι οποίες βγήκαν πολύ καλές.Ορμονικές τέλειες σίδηρος στο Θεό και όλα μια χαρά.Ήταν ψυχολογικό το θέμα και δερματολογικό.Πήγα στον δερματολόγο μου ο οποίος μου έγραψε μια συνταγή την έδωσα στο φαρμακείο και μου έφτιαξαν μια λοσιόν που την έβαζα κάθε μέρα για 2μήνες.Έβγαλα περισσότερα μαλλιά απο όσα είχα πρίν αποκτήσω το πρόβλημα.Να είναι καλά ο άνθρωπος με έσωσε.Αν θέλεις τα στοιχεία του πες μου να σου στειλω πμ.Αυτό έχει χρόνια που έχει γίνει αλλά ξέρω ότι είναι εν ενεργεία ακόμη κι οτι εργάζεται στο Νίμιτς.Εξαιρετικός!

 

Καλησπέρα , είμαι καινούργια στο Forum και επειδή και η κόρη μου έχει το ίδιο πρόβλημα με ανδρογενή αλωπεκίαση με φυσιολογικές όλες τις αιματολογικές εξετάσεις της και έχει ταλαιπωρηθεί με διάφορους δερματολόγους χωρίς κάποιο αποτέλεσμα μπορείς να μου πείς ποιο είναι το όνομα του γιατρού?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Χαιρεται στο φόρουμ!
Πρόκειται για τη σύζυγό μου που ειναι ξένη αλλά μένουμε Ελλάδα (εγώ ο σύζυγος - μπαμπάς).

Πριν 6 μηνες σχεδόν γέννησε το πρώτο μας παιδί και εδώ και 2-3 μήνες έχει ξεκινήσει πολύ τριχόπτωση που τη καταβάλει ψυχολογικά. Σε σημείο που δε πολυθέλει να βγαίνουμε έξω (οχι και οτι μπορουμε και πολυ λόγω καραντίνας). Εχει εμφανώς ελατωθεί η ποσότητα μαλλιών της και οπως λετε και πολλες οι τρίχες ειναι παντού.

Ειχε και πριν την εγκυμοσυνη κάποια ελαφρια τριχόπτωση αλλά οχι σε κάποιο πολυ τραγικό σημείο (ειχε δει και γιατρο που της ειπε οτι ειναι φυσιολογική).
Τωρα και με τον ιο και τους περιορισμους το Συγγρος ειναι κλειστό, η συζυγός μου φοβαται να παει σε γιατρους για να προστατευσει τον μικρό αλλά αν την επηρεάζει τοσο πολύ, θέλω να τη βοηθήσω.

Εχει κάποια/ος από εσας εμπειρία από κάποιο/α δερματολόγο που σας βοηθησε πραγματικά με το συγκεκριμένο πρόβλημα (να έχει δηλαδή ο γιατρος κάποια εμπειρία);

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

@TakisS Μετά την γέννα σχεδόν όλες βιώνουμε τριχόπτωση σε κάποια φάση και μας είναι δυσάρεστο.Γίνεται πρωτα ενας αιματολογικος ελεγχος του σιδηρου, φεριτίνης, αιματοκρίτη και του θυροειδους και αν κάτι απο αυτά δεν είναι απορρυθμισμένο , συνήθως δίνονται βιταμίνες για ενδυνάμωση. Εμένα η τριχόπτωση ξεκίνησε περίπου δέκα μήνες μετά τη γέννα και ήταν πολύ έντονη (συνέπιπτε και με εποχιακή τριχόπτωση του φθινοπώρου). Έκοψα πολύ τα μαλλιά μου, πήρα δυναμωτικό σαμπουάν και στην αρχή πήρα priorin βιταμίνες οι οποίες δεν μου έκαναν κάτι το ιδιαίτερο. Μου άλλαξε ο δερματολόγος σε πιο δυνατές βιταμίνες, κάτι φακελάκια που λέγονται vita cresil και τότε φρέναρε το πράγμα. Η πολύ τριχόπτωση κράτησε 4 μηνες περίπου και ειδικά στους κροτάφους ψηλά έβλεπα ότι είχα αδειάσει αρκετά. 

Link to comment
Share on other sites

On 25/4/2020 at 3:10 ΠΜ, TakisS είπε:

Χαιρεται στο φόρουμ!
Πρόκειται για τη σύζυγό μου που ειναι ξένη αλλά μένουμε Ελλάδα (εγώ ο σύζυγος - μπαμπάς).

Πριν 6 μηνες σχεδόν γέννησε το πρώτο μας παιδί και εδώ και 2-3 μήνες έχει ξεκινήσει πολύ τριχόπτωση που τη καταβάλει ψυχολογικά. Σε σημείο που δε πολυθέλει να βγαίνουμε έξω (οχι και οτι μπορουμε και πολυ λόγω καραντίνας). Εχει εμφανώς ελατωθεί η ποσότητα μαλλιών της και οπως λετε και πολλες οι τρίχες ειναι παντού.

Ειχε και πριν την εγκυμοσυνη κάποια ελαφρια τριχόπτωση αλλά οχι σε κάποιο πολυ τραγικό σημείο (ειχε δει και γιατρο που της ειπε οτι ειναι φυσιολογική).
Τωρα και με τον ιο και τους περιορισμους το Συγγρος ειναι κλειστό, η συζυγός μου φοβαται να παει σε γιατρους για να προστατευσει τον μικρό αλλά αν την επηρεάζει τοσο πολύ, θέλω να τη βοηθήσω.

Εχει κάποια/ος από εσας εμπειρία από κάποιο/α δερματολόγο που σας βοηθησε πραγματικά με το συγκεκριμένο πρόβλημα (να έχει δηλαδή ο γιατρος κάποια εμπειρία);

Ευχαριστώ πολύ!

Oπως ειπωθηκε (και απο τον γιατρο σας) δεν ειναι προβλημα, ειναι κατι φυσιολογικο γι'αυτο και ισως το καλυτερο ειναι η υπομονη. Εγω μετα την πρωτη μου εγκυμοσυνη εβγαζα τουφες, ξεκινησε εκει γυρω στον 8-9ο μηνα και κρατησε περιπου 2 μηνες αν θυμαμαι καλα. Λογω του οτι στην εγκυμοσυνη συνηθως μαδαμε ελαχιστα, πεφτουν εκ των υστερων οι τριχες που δεν επεσαν τοτε. Δηλαδη δεν ειναι οτι η συζυγος σου χανει παραπανω,  πεφτουν αυτα που θα επεφταν ετσι κι αλλιως απλα ειναι μαζεμενα σε μικρο χρονικο διαστημα γι'αυτο και φαινονται πολλες. Μπορω να καταλαβω πως νιωθει,  ειναι ασχημο συναισθημα να βλεπεις τις τουφες να χανονται αλλα ειναι προσωρινο. Θηλαζει; Τρεφεται σωστα; Στα λεω μηπως επιβαρυνεται επιπλεον η κατασταση απο ελλειψη βιταμινων αν δεν προσεχει (αν και θα υπηρχαν κι αλλα σημαδια). Προσωπικα, δεν εκανα κατι συγκεκριμενο εκτος του να τα κουρεψω λιγο πιο κοντα (εχω μακρυα μαλλια, λεπτη τριχα και φαινοντουσαν πολυ λιγα) και μετα απο λιγο καιρο περασε. Πες της να κανει υπομονη, ειναι φυσιολογικο και δεν θα επρεπε να την τρομαζει! Εξαλλου, θα αρχισουν αν βγαινουν καινουρια :)

 
Link to comment
Share on other sites

εγω είχα τρομερή τριχόπτωση πέρισυ. 

πήρα βιταμινες απο φαρμακείο τις furterer hereditaire  έκαναν διαφορα μεγάλη ,που όμως έφυγε πάλι μετά όταν τις σταμάτησα,  δηλαδή βγήκαν παντού φύτρες αλλά όταν μετά από δυο τρίμνηα σταματησα, αρχισε παλι η τριχόπτωση. ξανά πάλι τις ξανάρχισα, πάλι βγήκαν πολλές φύτρες, κράτησαν , αλλά τελικά αυτό που βοήθησε νομίζω ήταν

ίσως και μια μείωση του στρές

αλλά και

-σίδηρος σε συστηματική βάση, πχ 2χ την εβδομάδα ένα χαπάκι  tardyferon.   που πριν δεν επαιρνα τοσο συστηματικά. 

προσπάθησε λοιπόν να τη στηρίξεις και συναισθηματικά κλπ αλλά και να παιρνει σιδηρο ,,,

να πω ότι οι ορμονικές μου εξετάσεις και θυρεοειδης ηταν οκ και ο αιματοκριτης οχι στο χαμηλότερο όριο. όμως, έχω και παλιότερα παρατηρήσει ότι αισθάνομαι πάντα καλύτερα όταν μια φορά την εβδομάδα παιρνω ενα τετοιο χαπάκι σιδήρου και σε αιματολογικές πχ έχω δεί ότι αιματοκρίτης 38 από αιματοκρίτης 40 έχουν διαφορά στην ευεξία κ δυναμικότητα που μου βγαίνουν στην καθημερινότητα. 

 

νομίζω ότι είναι καλό να υπάρχει ένα τσεκ απ  αιματολογικό, σαφέστατα.

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Sentir..natureza, σε ευχαριστώ για την υποστήριξη :-)

Παιρνει εξτρα σίδηρο επειδη θηλάζει, και ασβέστιο. Προσπαθώ να βαζω στο τραπέζι όσο μπορω, σαλάτες, φρουτα, ξηρους καρπους, αυγα, αβοκαντο, κρέατα.. χεχεχε.. Θεωρω οτι η διατροφή ειναι αρκετά οκ.

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, TakisS είπε:

Sentir..natureza, σε ευχαριστώ για την υποστήριξη :-)

Παιρνει εξτρα σίδηρο επειδη θηλάζει, και ασβέστιο. Προσπαθώ να βαζω στο τραπέζι όσο μπορω, σαλάτες, φρουτα, ξηρους καρπους, αυγα, αβοκαντο, κρέατα.. χεχεχε.. Θεωρω οτι η διατροφή ειναι αρκετά οκ.

Εγω να σου πω την αληθεια δεν επαιρνα τιποτα, ουτε στην εγκυμοσυνη, ουτε και κατα τον θηλασμο. Θεωρω οτι η ισορροπημενη διατροφη ειναι πολυ πιο ευεγερτικη και εχει πολλη καλυτερη απορροφησιμοτητα απο ενα χαπακι. Kαλα κανεις και τα βαζεις στο τραπεζι (να το κανεις και χωρις να υπαρχει καποιο θεμα:wink:). Απλα ισως και παλι να μην λυθει το θεμα της τριχοπτωσης γιατι οπως σου ειπα ειναι τριχες που θα επρεπε να πεσουν ετσι κι αλλιως. Να μην απογοητευτει :)

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...