Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αποτελεσματα αυχενικης


Recommended Posts

γεια σας!ειμαι καινουργια και θα θελα να ρωτησω αν γνωριζει καμια απο σας,ποτε περιπτωση καλης αυχενικης διαφανειας και εμφανη ρινικο οστο,αλλα οχι καλα αποτελεσματα στην papp-a,περιμενω τα αποτελεσματα και εχω τρελαθει στο αγχος..:-(

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω περίπτωση συναδέλφου που, ενώ η αυχενική της ήταν πολύ καλή αλλά το papp-a χάλια, ο γιατρός της της συνέστησε αμνιοπαρακέντηση.Μάλιστα την είχε απελπίσει την κοπέλα γιατί της παρουσίαζε την κατάσταση ως τελειωμένη και της έλεγε ότι μάλλον θα διακόψουν την κύηση!Τελικά η άμνιο βγήκε τέλεια και τώρα το αγοράκι της είναι ένας ζωηρότατος μπόμπιρας.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!ειμαι καινουργια και θα θελα να ρωτησω αν γνωριζει καμια απο σας,ποτε περιπτωση καλης αυχενικης διαφανειας και εμφανη ρινικο οστο,αλλα οχι καλα αποτελεσματα στην papp-a,περιμενω τα αποτελεσματα και εχω τρελαθει στο αγχος..:-(

 

 

και σε εμενα μια απο τα ιδια. η αυχενικη τελεια και το papp a οριακα θετικο

τωρα περιμενω να περασουν οι μερες να παω να κανω την αμνιο....

οταν πηρα τα αποτελεσματα ημουν χαλια... 2 μερες πλανταξα στο κλαμμα. μετα απο ψαξιμο στο internet και συζητησεις με την γιατρο μου ηρεμησα διοτι η συγκεκριμενη εξεταση σου δινει πιθανοτητες οχι διαγνωση. ακομα και να εχεις χαμηλες μετρησεις δεν σημαινει τιποτα απολυτως. δεν γινεται καμια διαγνωση. αν δεν ειχες καλη αυχενικη διαφανεια και μη εμφανες ρινικο οστο ναι τοτε θα υπηρχε προβλημα.

ZOrwp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια,εγω δεν θελω καθολου να κανω αμνιο,εφοσον ειναι πιθανοτητες γιατι να διακινδυνεψω το μωρο μου;εχω χασει ηδη 2 ,δεν ξερω..αυτες οι εξετασει ςμε αγχωνουν παρα πολυ..

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλό το θέμα!!!Δε δίνουν απλώς ένα στατιστικό αποτέλεσμα,γιατί αν ήταν έτσι δε θα χρειαζόταν να τις κάνουμε καν και θα κάναμε όλες αμνιοπαρακέντηση.Η αυχενική διαφάνεια αρχικά όπως είπατε είναι ένα δείγμα.Το μεγάλο πάχος στον αυχένα ανευρίσκεται στο 80% περίπου των παιδιών με σύνδρομο ντάουν,καθώς και σε έμβρυα με φυσιολογικό καρυότυπο αλλά καρδιολογικά προβλήματα.Η έλλειψη ρινικού οστού ή και το μικρότερο μήκος του ρινικού οστού πάλι βρίσκεται σε παιδιά με σύνδρομα.Τα αιματολογικά πάλι έχουν μεγάλη σημασία.Στα παιδιά με σύνδρομα η papp a τείνει να είναι κάτω του 1,ενώ η ελεύθερη β χοριακή είναι πάνω από 1.Κάποιες φορές όμως αυτοί οι δείκτες επηρεάζονται κι από άλλα θέματα.πχ μία υψηλή ελεύθερη β χοριακή μπορεί να οφείλεται σε δίδυμα,σε μεγάλο πλακούντα ή σε φάρμακα που έχει πάρει η εγκυμονούσα τους πρώτους 2 μήνες κ.α.ή η χαμηλή papp a καμιά φορά συμβαίνει όταν υπάρχει ανεπάρκει του πλακούντα και γι αυτό το λόγο γεννιούνται μικρότερα μωράκια.Γι αυτούς τους λόγους οι γιατροί λένε ότι υπάρχει και ένα ποσοστό 5% ψευδώς θετικό.Κατ' άλλα το ποσοστό επιτυχίας αγγίζει περίπου το +90%.Και μην ξεχνάμε ότι και η αμνιοπαρακέντηση ανιχνεύει μόνο μερικά από τα προβλήματα του παιδιού.Τίποτα δεν είναι πανάκεια.Δεν πρέπει να θεοποιούμε ούτε την αυχενική ούτε την αμνιοπαρακέντηση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...