Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΡΟΣ ΕΜΒΡΥΟΥ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN


Recommended Posts

Χθες πηγα στο γιατρο και μου ειπε πως απο την αυχενική διαφάνεια φαινεται πως το μωρο μου εχει 1 στις 100 πιθανοτητες να εχει το συνδρομο ενω παραλληλα ειναι μικροτερο κατα 3 εβδομαδων(οσον αφορα το βαρος του ο γιατρος δεν ανησυχησε καθολου).

Και επιπλεον θα κανω αμνιοπαρακεντηση σε 2 εβδομαδες και αν......!

Εχει σχεση το μικροτερο βαρος με το συνδρομο;;

Βοηθεια κοριτσια!!!!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χριστινακι δεν ξερω κατα ποσο εχει πιθανοτητα το βαρος για το συνδρομο

μηπως εχει και καλα γιατι δεν αναπτυσετε φισιολογικα??????Δεν ξερω

τη να πω με τοσα που ακουμε καθε μερα σου ευχομαι τα καλυτερα αποτελεσματα κοπελα μου και μην αγχωνεσαι!!!!!! αληθεια τη ηλικια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα μπω στα 25 !!!

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου!

Δεν μου ειπε κατι τετοιο προς το παρον ακομη ισως περιμενει την αμνιοπαρακεντηση.....τι να πω :(

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α!! εισαι μικρουλα και εσυ !!!!! δεν νομιζω να ειναι τιποτα καμια φορα γινονται και λαθη για να μας τρελενουν :cry: υπομονη μεχρι την αμνιοπαρακεντηση και σκεψου θετικα :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστίνα μου πόσες βδομάδες ήσουν όταν έκανες την εξέταση και τί βάρος σου είπε;

Όλα καλά θα πάνε κοπέλα μου, μονάχα να μην αγχώνεσαι :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Οταν εκανα την αυχενικη ημουν 12 εβδομαδων και ηταν μικροτερο κατα 1 εβδομαδα και χθες στον υπερηχο ηταν μικροτερο κατα 3 εβδομαδες .....

 

Παντως ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σας!!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς το βάρος το ξέρεις που είχε την ημέρα που έκανες την εξέταση;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Ένα άρθρο απο το Ίντερνετ, που έχει γράψει γυναικολόγος.

 

12η εβδομάδα

 

* ΤΟ ΚΥΗΜΑ: Το παιδί έχει τώρα μήκος 6 εκ. και ζυγίζει περίπου 28 γραμμάρια. Η απόσταση από την κορυφή του κρανίου, μέχρι τον κόκκυγα είναι τώρα 4 εκ. Το παιδί κινείται. Το πρόσωπο έχει σχηματιστεί καλλίτερα. Το πάνκρεας λειτουργεί και αρχίζει να παράγει ινσουλίνη. Η ουροδόχος φαίνεται ήδη σαν μικρό σκούρο στίγμα και είναι δείγμα παραγωγής ούρων.

* Η ΜΗΤΕΡΑ: Το βάρος της δεν πρέπει να έχει ακόμη αυξηθεί. Πολλές γυναίκες νοιώθουν τάση στους μαστούς και ο όγκος των μαστών αυξάνεται κάπως. Μερικές πρέπει ν� αλλάξουν νούμερο στηθόδεσμου. Η τάση για εμετό συνήθως βελτιώνεται.

* Η ΕΞΕΤΑΣΗ: Υπερηχογραφικώς μπορούμε ενδοχομένως να δούμε το φύλο του παιδιού, που σε καθιστή θέση έχει μήκος 4,8 εκ.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αυχενικη γραφει :

μηκος εμβρυου 58,1 mm

αυχενικη(ΝΤ): 1,1mm

Δε γραφει καπου ξεκαθαρα το βαρος..... :oops:

 

ναί συνήθως εκεί δεν γράφει...αυτό έπρεπε να στο πει ο γιατρός σου...

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Δεν την εκανε ο ιδιος την αυχενικη.....και χθες δεν ρωτησα και εγω ακριβως το βαρος του...

Βασικα μου ειπε τοσα δυσαρεστα που........το ξεχασα :oops:

Απλα ξερω οτι ειναι μικροτερο κατα 3 εβδομαδες :(:(

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ίσως το μήκος του εμβρύου το προβλημάτισε. Το ρινικό οστό χριστίνα είναι ορατό; Είναι και αυτό πολύ σημαντικό. Η διαφάνεια είναι καλή όμως, το 1,1μ που λες, το pap-a σου ήταν ανεβασμένο μάλλον. Πάντως μια φίλη μου είχε 1/60, δεν έκανε αμνιοκέντιση γιατί το παιδί ήταν πολύ χαμηλά πιασμένο και επέλεξε να μην το ρισκάρει και γέννησε ένα υγιέστατο κουκλί. Μην ανησυχείς. Γιατί δεν του λές να κάνεις λήψη τροφοβλάστη στη βδομάδα που βρίσκεσαι για να σου φύγει το άγχος και να μην περιμένεις μέχρι τη 16η; Όλα καλά να πάνε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως και από μήκος, αλλά και η αυχενική διαφάνεια είναι πολύ καλή.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Χριστινακι ευχομαι ολα να πανε καλα για το μωρακι σου!!!

 

 

Οσο για την ληψη τροφοβλαστης,εδω υπαρχει αναλογο θεμα.

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=997&highlight=%EB%E7%F8%E7+%F4%F1%EF%F6%EF%E2%EB%E1%F3%F4%E7

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα μου επιστημονικα η υπολειπομενη ενδομητρια ανάπτυξη (IUGR) (το να ειναι πισω δηλ. σε αναπτυξη σε σχεση με την εβδομαδα κύησης), μπορει να οφειλεται σε διαφορους λόγους όπως: Αρτηριακη υπερταση της μητερας, επιπωματικός πλακουντας, καποιο συνδρομο, ή απλα να εγινε η συλληψη σε αλλη στιγμη απ' αυτην που υπολογισε ο γιατρος με βαση την τελευταια περιοδο. Υπαρχει παντα η περιπτωση απλα να εχει ενα υγιεστατο αλλα μικρο μωρακι.

Η πιεση σου πως ειναι; Η αυχεινκη σου ειναι καλη παντως. Η ηλικια σου το ιδιο, αν εχεις και ελευθερο ιστορικο νομιζω οτι αδικα ανησυχεις. Μην τρελαθουμε κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Αχ Χριστινα μου, δεν γινεται να μην σε αφησει σε αγωνια τοσο πολυ?

Ισως μπορει να γινει πιο γρηγορα η αμνιοκεντηση ή οπως λενε οι κοπελες να κανεις ληψη τροφοβλαστης.

 

Παντως της νονας της μικρης μου της ειχαν πει για παρομοιο ποσοστο, η κοπελα τρελαθηκε απο την αγωνια της και τελικα αδικα!

 

Φανηκε το "λαθος" στην αμνιοκεντηση..

 

Ευχομαι να ειναι ολα καλα μεσα απο την καρδια μου.

Link to comment
Share on other sites

χριστινα,χωρις να θελω να σε τρομαξω,οταν το παιδι εχει τοσο αποκλησει απο την ημερολογιακη ηλικια κυησης και ολο και μεγαλωνει η διαφορα,δεν ειναι καλο,αυτο ομως δεν σημαινει απαραιτητα οτι εχει συνδρομο down,αλλα μπορει να μην τρεφεται σωστα λογω,θρομβοφιλιας,(πηξη αιματος)ή ελλειψη αντιπατρικων αντισωματων ή και καποιον αλλων λογων που δεν ξερω.(αυτα μου τα εχει πει ο γιατρος,επειδη το δικου μου απο την αρχη ηταν 1 εβδομαδα μικροτερο και ολο και μεγαλωνε η διαφορα)

καλο θα ηταν να ζητησεις απο τον γιατρο να κανεις τουλαχιστον καποιες εξετασεις θρομβοφιλιας.

ελπιζω ολα να πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

χριστινα,καλυτερα να πιεσεις το γιατρο για αλλες αιματολογικες εξετασεις,που σου εγραψα,αν εχει συνδρομο down,αυτο θα φανει με την αμνιοκεντηση,το θεμα ειναι να μην συμβαινει κατι αλλο(π.χ.θρομβοφιλια) που ειναι επικινδυνο για την ζωη του μωρου. :?

μολις εχεις νεοτερα ενημερωσε μας!

ελπιζω ολα να πανε καλα! :D και να μην συμβαινει τιποτα τελικα! :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...