Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS επείγον


ΑΓΓΕΛΟΥΚΟΣ

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο μένα! Γράφω πρωτη φορα αν και ειμαι πολλα χρονια γραμμένη και σας παρακολουθώ ενίοτε. Περίσι τον Μάιο ειχα μια βιοχημική κυηση. Αλλα ας έρθω στο τωρα. Πρωτη μερα τελευταίας περιοδου 23/12 έκανα τεστ 26/1 το οποίο βγήκε θετικό. Κανω χοριακη 27/1 345. Επίσκεψη στο γυναικολόγο 1/2 όπου δε βλεπει κάν σακο! Επανάληψη χοριακης 2/2 1946 , φοβηθήκαμε για εξωμητριο αλλα μετα απο δυο ντοπλερ ανιχνεύεται σακος μονο στις 5/2 με χοριακη 3200 και στις 7/2 4194. Δευτέρα 9/2 επίσκεψη στο γυναικολόγο κολπικο υπέρηχο παλι εμφάνιση μονο σακου ο οποίος στις 7/2 ηταν 0,6 και στις 9/2 0,8. Ο γιατρός μιλάει για καθυστερημενη συλληψη ή ανεμβρυικη κυηση. Εχω σταθερο κύκλο 30-32 ημερων. Ο γιατρός λεει οτι η συλληψη εγινε 17/1 ετσι ώστε να δικαιολογηθεί η υπερηχογραφικη εικονα η οποία βέβαια δε συμπίπτει με χοριακη. Ουφ μπέρδεμα. Μου είπε να ξανα παω τη Δευτέρα 16/2 και οτι θα πρεπει να δούμε και να ακούσουμε το μωρο και αν οχι παω για αποξεση. Ειναι δυνατόν να εχει γινει καθυστερημενη συλληψη σε σταθερο κυκλο; Εν τω μεταξύ πινω και 2 utrogestan των 200 καθώς και filicine. Ποια η γνώμη σας; Η ηλικια μου ειναι 31. Σας ευχαριστω εκ των προτερων. Ειμαι πολυ αγχωμενη' !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αναμένω απαντηση σας με μεγαλη αγωνία βάση της εμπειρίας σας. Ουφ επίσης εχω αλλη μια ερωτηση. Με την λήψη των utrogestan μηπως ειναι μα μου ερθει αιμα για να αποβαλω αλλα δεν αποβαλω λογω του χαπιου; Θα τρελαθω. Μεσα σε ενα χρονο κι ούτε να χάσω κι αλλο μωρο....

Link to comment
Share on other sites

Αναμένω απαντηση σας με μεγαλη αγωνία βάση της εμπειρίας σας. Ουφ επίσης εχω αλλη μια ερωτηση. Με την λήψη των utrogestan μηπως ειναι μα μου ερθει αιμα για να αποβαλω αλλα δεν αποβαλω λογω του χαπιου; Θα τρελαθω. Μεσα σε ενα χρονο κι ούτε να χάσω κι αλλο μωρο....

 

Κοπέλα μου δεν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο και δεν ξέρω να σου απαντήσω. Κάνε υπομονή μέχρι την Δευτέρα και θα δείτε τί γίνεται. Ποτέ δεν ξέρεις. Αφού παίρνεις ultragestan και felicine απο την πλευρά σου έκανες ότι μπορούσες. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά προσπάθησε να είσαι ήρεμη και μην σκέφτεσαι τίποτα. Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Αγγελούκο.

Τα utrogestan δεν μπορουν να αποτρεψουν

μια αποβολη, δηλ. αν ηταν να αποβαλλεις

δεν θα επαιζε ρολο αν παιρνεις utro.

Επιςης, ακομα και αν πχ η κυηση ειναι

ανεμβρυικη ή αν το εμβρυο εχει παλινδρομησει,

δεν ειναι τα χαπια που εμποδιζουν το αιμα,

αλλα το γεγονος οτι το σωμα σου αναγνωριζει

κυηςη στη μητρα.

Δηλαδη, ΑΝ ειναι κατι να μην παει καλα

δεν θα παει ανεξαρτητως utro (τα οποια σε

8 απο τις 10 των περιπτωσεων δινονται

εντελως προληπτικα και οχι ως θεραπεια- εχω

παρει τονους απο δαυτα!).

Ευχομαι το καλυτερο ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Αγγελούκο.

Τα utrogestan δεν μπορουν να αποτρεψουν

μια αποβολη, δηλ. αν ηταν να αποβαλλεις

δεν θα επαιζε ρολο αν παιρνεις utro.

Επιςης, ακομα και αν πχ η κυηση ειναι

ανεμβρυικη ή αν το εμβρυο εχει παλινδρομησει,

δεν ειναι τα χαπια που εμποδιζουν το αιμα,

αλλα το γεγονος οτι το σωμα σου αναγνωριζει

κυηςη στη μητρα.

Δηλαδη, ΑΝ ειναι κατι να μην παει καλα

δεν θα παει ανεξαρτητως utro (τα οποια σε

8 απο τις 10 των περιπτωσεων δινονται

εντελως προληπτικα και οχι ως θεραπεια- εχω

παρει τονους απο δαυτα!).

Ευχομαι το καλυτερο ;)

 

Σας ευχαριστω και τις δυο κορίτσια μου! Απλα ειναι δυνατόν να ειναι καθυστερημενη κυηση με σταθερο κύκλο; Με τόσο χοριακη 4500 να μη φαινεται έμβρυο;ουφ ουφ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και απο μένα! Γράφω πρωτη φορα αν και ειμαι πολλα χρονια γραμμένη και σας παρακολουθώ ενίοτε. Περίσι τον Μάιο ειχα μια βιοχημική κυηση. Αλλα ας έρθω στο τωρα. Πρωτη μερα τελευταίας περιοδου 23/12 έκανα τεστ 26/1 το οποίο βγήκε θετικό. Κανω χοριακη 27/1 345. Επίσκεψη στο γυναικολόγο 1/2 όπου δε βλεπει κάν σακο! Επανάληψη χοριακης 2/2 1946 , φοβηθήκαμε για εξωμητριο αλλα μετα απο δυο ντοπλερ ανιχνεύεται σακος μονο στις 5/2 με χοριακη 3200 και στις 7/2 4194. Δευτέρα 9/2 επίσκεψη στο γυναικολόγο κολπικο υπέρηχο παλι εμφάνιση μονο σακου ο οποίος στις 7/2 ηταν 0,6 και στις 9/2 0,8. Ο γιατρός μιλάει για καθυστερημενη συλληψη ή ανεμβρυικη κυηση. Εχω σταθερο κύκλο 30-32 ημερων. Ο γιατρός λεει οτι η συλληψη εγινε 17/1 ετσι ώστε να δικαιολογηθεί η υπερηχογραφικη εικονα η οποία βέβαια δε συμπίπτει με χοριακη. Ουφ μπέρδεμα. Μου είπε να ξανα παω τη Δευτέρα 16/2 και οτι θα πρεπει να δούμε και να ακούσουμε το μωρο και αν οχι παω για αποξεση. Ειναι δυνατόν να εχει γινει καθυστερημενη συλληψη σε σταθερο κυκλο; Εν τω μεταξύ πινω και 2 utrogestan των 200 καθώς και filicine. Ποια η γνώμη σας; Η ηλικια μου ειναι 31. Σας ευχαριστω εκ των προτερων. Ειμαι πολυ αγχωμενη' !

 

 

Καλησπέρα και απο μενα Αγγελικη.! σου ευχομαι μια τελειομηνη κυηση!! λοιπον..., οταν ειχα παει για πρωτη φορα στον γιατρο μου για υπερηχο που ημουν εγκυος μου ειπε αυτο ακριβως που ειπε και σε εσενα... οτι δηλαδη το μωρο μου ηταν μικροτερο απο τη βδομαδα κυησης μου και αυτο οφειλεται σε καθυστερημενη συλληψη... μην αχγονεσαι ολα καλα θα πανε... ;);) τωρα η κορη μου ειναι 3μιση μηνων και υγιεστατη!!

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μενα Αγγελικη.! σου ευχομαι μια τελειομηνη κυηση!! λοιπον..., οταν ειχα παει για πρωτη φορα στον γιατρο μου για υπερηχο που ημουν εγκυος μου ειπε αυτο ακριβως που ειπε και σε εσενα... οτι δηλαδη το μωρο μου ηταν μικροτερο απο τη βδομαδα κυησης μου και αυτο οφειλεται σε καθυστερημενη συλληψη... μην αχγονεσαι ολα καλα θα πανε... ;);) τωρα η κορη μου ειναι 3μιση μηνων και υγιεστατη!!

 

Γεια σου κοριτσι μου! Να σου ζήσει το παιδάκι σου! Μα εμενα ο γιατρός βλεπει μονο έναν σάκο αδειο χωρις τιποτααααα μεσα. Δε ξερω τι να πω. Με σταθερο κύκλο καθυστερημενη συλληψη;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κοριτσι μου! Να σου ζήσει το παιδάκι σου! Μα εμενα ο γιατρός βλεπει μονο έναν σάκο αδειο χωρις τιποτααααα μεσα. Δε ξερω τι να πω. Με σταθερο κύκλο καθυστερημενη συλληψη;

 

Να σου πω βρε Αγγελικη μου.. στον υπερηχο σου ειπε ποσο εβδομαδων εισαι ή ειδε μονο το σάκο??

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κοριτσι μου! Να σου ζήσει το παιδάκι σου! Μα εμενα ο γιατρός βλεπει μονο έναν σάκο αδειο χωρις τιποτααααα μεσα. Δε ξερω τι να πω. Με σταθερο κύκλο καθυστερημενη συλληψη;

 

περιμενω απαντηση σου;)

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites

περιμενω απαντηση σου;)

 

Κοριτσι μου πρωτη μετα τελευταίας περιοδου ηταν 23/12 κανονικά θα έπρεπε να ήμουν οχτω εβδομαδων αλλα στον υπέρηχο η εικονα ειναι για τρεισήμισι εβδομαδων. Η χοριακη 4500 ηνοποια δε συμβαδίζει με υπέρηχο. Μπερδεμα. Εγω ξερω οτι σε σταθερο κύκλο δεν νομιζω οτι υπαρχει καθυστερημενη συλληψη. Δε ξερω υπομονη μεχρι τη Δευτέρα. Μαλλον για ανεμβρυικη κυηση το κοβω. Σνιφ σνιφ χαλια νιωθω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσι μου πρωτη μετα τελευταίας περιοδου ηταν 23/12 κανονικά θα έπρεπε να ήμουν οχτω εβδομαδων αλλα στον υπέρηχο η εικονα ειναι για τρεισήμισι εβδομαδων. Η χοριακη 4500 ηνοποια δε συμβαδίζει με υπέρηχο. Μπερδεμα. Εγω ξερω οτι σε σταθερο κύκλο δεν νομιζω οτι υπαρχει καθυστερημενη συλληψη. Δε ξερω υπομονη μεχρι τη Δευτέρα. Μαλλον για ανεμβρυικη κυηση το κοβω. Σνιφ σνιφ χαλια νιωθω

 

Τι να πω βρε Αγγελική μου. Θα συμφωνήσω με τη Φραουλιτσα.., έκανες ότι μπορούσες από πλευρά σου.. Να είσαι δυνατή και μη το βάζεις κάτω για τίποτα.;) και το βασικότερο..μην αγχώνεσαι..το ξέρω ότι ακούγεται συνηθισμένο και βαρετό αλλά ισχύει! Περιμένω νέα σου τη Δευτέρα.

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε Αγγελική μου. Θα συμφωνήσω με τη Φραουλιτσα.., έκανες ότι μπορούσες από πλευρά σου.. Να είσαι δυνατή και μη το βάζεις κάτω για τίποτα.;) και το βασικότερο..μην αγχώνεσαι..το ξέρω ότι ακούγεται συνηθισμένο και βαρετό αλλά ισχύει! Περιμένω νέα σου τη Δευτέρα.

Δε μου λέτε ομως τιποτα συγκεκριμένο μωρε κοριτσια μου. Μαλλον για αρνητικό το βλέπετε κι εσείς και απλα δε μου το λέτε για να μη στενοχωρηθω Ε; Δε στενοχωριεμαι αφου... Λέμε τωρα... Πες μου ρε κοριτσι ολα αυτα δεν ειναι λιγο κουλα;

Link to comment
Share on other sites

Δε μου λέτε ομως τιποτα συγκεκριμένο μωρε κοριτσια μου. Μαλλον για αρνητικό το βλέπετε κι εσείς και απλα δε μου το λέτε για να μη στενοχωρηθω Ε; Δε στενοχωριεμαι αφου... Λέμε τωρα... Πες μου ρε κοριτσι ολα αυτα δεν ειναι λιγο κουλα;

 

Το κοίταξα Αγγελική στο Ίντερνετ και αρκετές γυναίκες έχουν το θέμα το δικό σου. Κάποιες όντως μετά από υπέρηχο είδαν και έμβρυο και κάποιες άλλες όχι. Πάντως αυτό με τη καθυστερημένη σύλληψη μπορεί να συμβεί και με σταθερό κύκλο.

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας κι απο μενα. ειμαι καινουργια εδω. εχει μηνες που σας διαβαζω κ πηρα την αποφαση να γραψω κι εγω τις σκεψεις μου κ τις ανησυχιες μου.

πριν 3 βδομαδες περιπου ειχα κι εγω την δευτερη αποβολη μου. σακο χωρις εμβρυο ειπε ο γιατρος. αυτοματη αποβολη. χαθηκε η γη κατω απ τα ποδια μου αφου αυτη την φορα ημουν πολυ αισιοδοξη. την πρωτη φορα εκανα αποξεση αφου ημουν στην 8 εβδομαδα , χωρις καρδιακο παλμο κ χωρις να πεφτουν οι μοναδες μου.

τωρα ειμαστε στην φαση να ηρεμισουμε λιγο για να δουμε τι θα κανουμε. ακομη δεν μπηκαμε στην διαδικασια των εξετασεων κ αναλυσεων. ισως φοβαμαι να το κανω. ακουω τοσα πολλα!

η αληθεια δεν το βαζω κατω. ειμαι πολυ αισιοδοξη κ το θεωρω απλα θεμα χρονου. ειμαι 34 αλλα η ηλικια δεν με πτοει. ειμαι σιγουρη οτι θα ερθει ειναι απλα θεμα χρονου. ειτε με τον αλφα η βητα τροπο θα τα καταφερουμε!!!!!

θελει πιστη κοριτσια! πιστη στον εαυτο σου κ στον Θεο!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πήγαμε χθες στο γιατρό. Πουθενα έμβρυο! Ανεμβρυικη κυηση μου είπε κατα 80 τις εκατό! Θα ξανα παω πεμπτη να το σιγουρευτούμε και μετα παμε για αποξεση! Ειμαι χαλια για δεύτερη φορα! Σημερα θα παω και για θρομβοελστογραμα. Εχει κανει καμμια σας; Πως γινεται η εξέταση αυτη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια! Ειμαι καινουργια στο φορουμ, δεν ξερω αν γραφω στο σωστο τοπικ .. αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν εχετε ακουσει ξανα, να εχει εμφυτευτει το εμβρυο στην ακρη της μητρας. Ειμαι εγκυος 6 εβδομαδων και το εμβρυο ειναι πολυ κοντα στο τοιχωμα της μητρας, στην γωνια και η γυναικολογος μου ειπε οτι ειναι επικινδυνο. Καρδουλλα ακουσαμε αλλα ειναι μονο 96 παλμοι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια! Ειμαι καινουργια στο φορουμ, δεν ξερω αν γραφω στο σωστο τοπικ .. αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν εχετε ακουσει ξανα, να εχει εμφυτευτει το εμβρυο στην ακρη της μητρας. Ειμαι εγκυος 6 εβδομαδων και το εμβρυο ειναι πολυ κοντα στο τοιχωμα της μητρας, στην γωνια και η γυναικολογος μου ειπε οτι ειναι επικινδυνο. Καρδουλλα ακουσαμε αλλα ειναι μονο 96 παλμοι.

 

Εμενα ειχε πιαστει χαμηλα το μωρακι μου επαιρνα προγεστερονη,ημουν ξαπλα κ οπως βλεπεις πηγαν ολα πολυ καλα.ελπιζω ολα να σου πανε τελεια με μια τελειομηνη κυηση κ ενα γερο μωρακι

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πήγαμε χθες στο γιατρό. Πουθενα έμβρυο! Ανεμβρυικη κυηση μου είπε κατα 80 τις εκατό! Θα ξανα παω πεμπτη να το σιγουρευτούμε και μετα παμε για αποξεση! Ειμαι χαλια για δεύτερη φορα! Σημερα θα παω και για θρομβοελστογραμα. Εχει κανει καμμια σας; Πως γινεται η εξέταση αυτη;

 

Λυπάμαι πολύ Αγγελική μου. Κουράγιο γλυκιά μου και μη το βάζεις κάτω. Ολά θα γίνουν.

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites

αγγελούκος κουράγιο και μην το βάζεις κάτω αφού μενεις εγκυος ειναι καλό θα κάνεις και για θρομβοφιλία γιατί το πρώτο τρίμηνο ολα συνήθως οφείλονται σε χρωμοσωμικές ή σε θρομβοφιλία ή γονιδιακό οπότε πρεπει να το ψαξεις λίγο

σου ευχομαι γρήγορα μια νέα εγκυμοσύνη με τέλεια εκβαση και να εισαι παντα χαρουμενη

Link to comment
Share on other sites

αγγελούκος κουράγιο και μην το βάζεις κάτω αφού μενεις εγκυος ειναι καλό θα κάνεις και για θρομβοφιλία γιατί το πρώτο τρίμηνο ολα συνήθως οφείλονται σε χρωμοσωμικές ή σε θρομβοφιλία ή γονιδιακό οπότε πρεπει να το ψαξεις λίγο

σου ευχομαι γρήγορα μια νέα εγκυμοσύνη με τέλεια εκβαση και να εισαι παντα χαρουμενη

Δυστυχώς παλινδρομη στην ένατη εβδομαδα. Θρόμβοφιλια δεν εχω τελικα. Στείλαμε αυτο που έβγαλε ο γιατρός τη πεμπτη που μπήκα για αποξεση για καρυοτυπο. Δεν ειμαι καθολου καλα ψυχολογικα... Πέρασα απίστευτους πονους μετα την επέμβαση και βέβαια η ψυχολογία μου αθλια. Τι φταίει τι φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς παλινδρομη στην ένατη εβδομαδα. Θρόμβοφιλια δεν εχω τελικα. Στείλαμε αυτο που έβγαλε ο γιατρός τη πεμπτη που μπήκα για αποξεση για καρυοτυπο. Δεν ειμαι καθολου καλα ψυχολογικα... Πέρασα απίστευτους πονους μετα την επέμβαση και βέβαια η ψυχολογία μου αθλια. Τι φταίει τι φταίει;

 

Πολυ-πολυ λυπαμαι καρδουλα μου! Αφου τωρα που σου γραφω ειμαι βουρκωμενη..😢. Σκεψου οτι για να εφυγε μαλλον ηταν για καλο. Μπορει να ηταν αρρωστουλι..😟. Απο την αλλη με την πρωτη ευκαιρια να ζητησεις απο το γιατρο σου να κανετε ολες μα ολες τις απαραιτητες εξετασεις ουτως ωστε να μην επαναληφθει παλι το ιδιο..λογικα τωρα που θα το εξετασουν κατι θα βρουν.. ξερω οτι τωρα ο'τι κι αν σου πουμε εμεις δεν μπορουμε να σου απαλυνουμε τον πονο, θα προσπαθησουμε παντως να εισαι σιγουρη!!😊😊

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...