Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πάχος τραχήλου??


Recommended Posts

Στην μέτρηση doppler που κάναμε πριν μια βδομάδα, στην 30η βδομάδα δηλαδή, βρέθηκε ότι το πάχος του τραχήλου είναι 2,5 εκατοστά κάτι που μου είπαν ότι δεν είναι ούτε μεγάλο αλλά ούτε και τόσο μικρό ώστε να κινδυνεύω για πρόωρο τοκετό...

ΑΛΛΑ μου έχουν μπει ιδέες ότι θα γεννήσω πρόωρα γιατί έχω και καθημερινά αρκετές συσπάσεις...

 

Εσάς πόσος ήταν ο τράχηλος σας πριν τον τοκετό?? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3,2 στην εβδομάδα που είσαι..το 2.5 είναι το όριο αλλά εγώ πιστεύω ότι δεν πρέπει να σε ανησυχεί. οι συσπάσεις ειναι φυσιολογικές και προπαρασκευαστικές για την εβδομάδα που είσαι..ας ξαπλώνεις όσο μπορείς, μαγνήσιο παίρνεις??εγώ έχω αρχίσει το μαγνήσιο από την αρχή τώρα στη β΄εγκυμοσύνη..και μαλιστα 2.με εχει βοηθήσει πολύ..η γιατρός μου είπε ότι θα το κόψω κάπου στον 8 προς 9ο οπότε και θα αφήσουμε τις συσπάσεις να λειοτυργήσουν ως πρέπει...μην ανησυχείς..

Link to comment
Share on other sites

To όριο???χμ...προβληματίστηκα ακόμη περισσότερο τώρα...:roll:

 

ναι μαγνήσιο παίρνω εδώ και μήνες 1 την ημέρα...και μένα η γιατρός μου είπε ότι όταν μπω στον 9ο θα το κόψω...

 

σε ευχαριστώ για την απάντηση... :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

ειχα σχετικά κοντό τράχηλο 2,2εκ απο την 25η εβδομάδα περιπου, επερνα μαγνήσιο και δεν κουραζόμουν πολύ, συσπάσεις δεν είχα καθολου πριν τον τοκετό (τουλάχιστον δεν τις καταλάβαινα) και γεννησα φυσιολογικά στις 38,5 εβδομάδες.

 

με το μαγνήσιο χαλαρώνει η μητρα και δεν συσπάται πολύ απ οσο γνωρίζω.

 

μην ανησυχεις!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μήπως εννοείται μήκος τραχήλου; Εμένα ήταν την προηγούμενη φορά 5,5 κ την προπροηγούμενη 3,5! Παντως παίρνω πρεπάρ γιατί έχω λίγες συσπάσεις.

Iwz1p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ίσως και να λέγεται μήκος δεν ξέρω...απλά δεν εννοώ την διαστολή του αλλά το μέγεθος του πριν αρχίσει η διαστολή...σορρυ για την λάθος ορολογία :oops:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...