Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνοι Ανάπτυξης


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εγω .

Στα ποδια εννοεις?

Ειχε διαμαρτυρηθει ο Βασιλης οτι πονουσε και ακομα διαμαρτυρεται. Ο παιδιατρος ειπε οτι ειναι επειδη γεμιζουν και αναπτυσονται τα οστα του.

Επισης ειπε οτι το παθαινουν τα υπερκινητικα παιδακια και γενικα ειναι πιο εντονο μετα απο εντονες δραστηριοτητες .

 

Μας ειπε μονο ντεπον και υπομονη.

 

Αν καποια μανουλα ξερει περισσοτερα θα με ενδιεφερε και μενα το θεμα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Στα πόδια, πίσω από τα γόνατα. Χτες το απόγευμα παραπονέθηκε πρώτη φορά, την νύχτα όμως ξύπνησε από τους πόνους και με ελαφρύ μασαζάκι του πέρασε και ξανακοιμήθηκε. Ο γιατρός σήμερα που τον ρώτησα μου είπε να τον βάλω να κάνει "κουτσό" για να αποκλείσουμε την περίπτωση τραυματισμού (αν έχει χτυπήσει κάπου δεν θα μπορεί να κάνει "κουτσό") και να του δώσω ντεπόν και cal c vita (από μισό 2 φορές τη βδομάδα).

Δεν ξέρω όμως, θα τον ανακουφίσει αυτό? Κι απ' την άλλη πλευρά δεν θέλω να του δίνω φάρμακα, έστω κι αυτό το ντεπόν... :?

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

τι σου ειπε να κανει το παιδι ?κουτσο?μα καλα αν χτυπουσε καπου δεν θα το καταλαβαινε?

και 2 σε χονδροπαθεια επιγονατιδος απαγορευεται δια ροπαλου το κουτσο...

αχ δεν ξερω οτι θελει λεει ο καθενας...

ο παιδοορθοπεδικος που εχω για τον γιο μου μου λεει παντα να συμβουλευομαστε τις αντιστοιχες ειδικοτητες διοτι για γονατο τωρα καλυτερα να το δει ορθοπεδικος..

οντως ισχυει οτι τ αυπερκινητικα αγορια υποφερουν στα γονατα αλλα πολυ λιγα πραγματα μπορουν να γινουν...τοπικα μαλαξεις κρεμουλες και τετοια..

σε δυνατο πονο αναλγητικα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς ήμαστε πολύ μικρές ακόμα για περπάτημα και τέτοιους πόνους!

Θα σας πω ομως κάτι από την δικία μου εμπειρία.

Στις πρώτες 50 ημέρες της ζωής μου πήρα 6πόντους......

Το "κακό" συνεχίστηκε όπως καταλαβαίνεται και στους επόμενους μήνες. Καθε μήνα έβαζα 4-5πόντους!

Στην τετάρτη δημοτικού ήμουν στο ίδιο ύψος με ένα παιδάκι της έκτης.

Ψήλωνα απότομα. Δεν είχα καλή ισοροπια με αποτελεσμα να πέφτω συνέχεια ακόμα και στο ίσωμα!

Συνε΄χισα να ψηλώνω ακόμα κι όταν αδιαθέτησα.

Σήμερα είμαι 29 και έχω ύψος 1,83.

Ευτυχως δεν ψηλωνω άλλο!!!!!!!!

Εχω περασει απίστευτους πόνους ώς παιδί.

Πίσω από τα γόνατα, στα καλάμια, εκεί που το πόδι ενώνεται με την λεκάνη. Η μαμά μου μου έδινε παυσίπονο και ηρεμούσα κά΄πως!

Βάλτε τα παιδια σας από μικρά στον αθλητισμό!

Βοηθάει πολύ!!! Πιστέψτε με! Εχω εμπειρία!

Και η μικρή μου μάλλον θα ακολουθήσει τα χνάρια της μαμάς της. Τον τελευταίο μήνα πήρε 6πόντους ύψος και 1100γραμμάρια!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το λες απο τοτε που πηγε κολυμβητηριο δεν ποναει τοσο συχνα.

 

Προσωπικα αν το παιδι ποναει δινω ντεπον. Οπως θα εκανα και σε μενα. Την αλλη φορα εκλαιγε τοσο που τον πηγα στον γιατρο αμεσως.

 

Ο ορθοπεδικος ειναι σωστη παρατηρηση βεβαια

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμείς έχουμε μιλήσει αναλυτικά για αυτό το θέμα με την γιατρό μας.

Οντως, κάποια παιδιά όταν μεγαλώνουν σε ύψος, πονούν ή παραπατάνε. Θα δεις δηλαδή το παιδί σου να πέφτει χωρίς ομως να βρίσκει εμπόδιο, σαν να μην μπορεί να συντονίσει τα πόδια του...Θα δεις να τρέχει στην παιδική χαρά και να έχει αστάθεια στο βάδισμα.

Στα χέρια δεν το καταλαβαίνεις παρά μόνον αν έχει πόνο.

 

Δεν είναι ανησυχητικό αλλά σε περίπτωση πόνου, μπορείς να του δίνεις αναλγητικό για να ανακουφίζεται.

 

Σε κάθε περίπτωση δες ορθοπαιδικό για να αποκλείσεις τύχόν φλεγμονές ή τραυματισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που παίρνω μέρος αλλά και εγώ είχα τέτοιους πόνους όταν ήμουν μικρή.Δεν μπορώ να θυμηθώ σε ποια ηλικία ξεκίνησαν.Η μητέρα μου μου έλεγε ότι μεγαλώνουν τα κοκκαλάκια μου.

Τις προάλλες μου παραπονέθηκε και η μεγάλη μου κόρη(κοντεύει τα έξι) ότι πονούσαν τα ποδαράκια(στα γόνατα όπως και του δικού σου).Η απάντηση που της έδωσα ήταν η ίδια που μου έδινε η μητέρα μου.

Επίσης τη ρώτησα αν πονούσε πολύ και μου είπε όχι και τόσο.

Πιστέυω ότι καλύτερα θα ήταν να μην του δίνεις συνέχεια αναλγητικό για τον πόνο εκτός και αν δεν μπορεί να αντέξει τον πόνο.Ορισμένες φορές είναι ανυπόφορος!(ακόμα τον θυμάμαι).

Αλήθεια γιατί αυτό συμβαίνει μετά τα 6;Μήπως η ανάπτυξη των παιδιών γίνεται με μεγαλύτερους ρυθμούς από ότι στην προσχολική ηλικία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Κι εμεις αντιμετωπιζουμε αυτο το προβλημα τελευταια,με τον μεγαλο μου γιο που ειναι 10.Πονος ξαφνικος στο γονατο,που διαρκει ευτυχως λιγα λεπτα μονο.Πηγαμε σε ορθοπεδικο και μας ειπε οτι ειναι λογω αναπτυξης κτλ κι οτι μπορει να ξεκινησουν πονοι και στους αγκωνες...

Εμας μας ειπε να τρωμε πολλα φρουτα-γαλα κτλ που σιγουρα χρειαζονται στην αναπτυξη των παιδιων

Υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που παίρνω μέρος αλλά και εγώ είχα τέτοιους πόνους όταν ήμουν μικρή.Δεν μπορώ να θυμηθώ σε ποια ηλικία ξεκίνησαν.Η μητέρα μου μου έλεγε ότι μεγαλώνουν τα κοκκαλάκια μου.;

 

Κι εγώ είχα πόνους μικρή και η μητέρα μου έλεγε το ίδιο πράγμα. Δεν έπαιρνα, όμως, παυσίπονα.

Τελικά δεν είχα κάποια πάθηση. Τα λέμε στα Αγγλικά "growing pains" (αν γνωρίζεις τη γλώσσα και θες να το ψάξεις περισσότερο) και είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Τι γινεται οταν οι πονοι αναπτυξης εμποδιζουν το παιδι απο τις δραστηριοτητες του?

Πηγαμε σε ορθοπεδικο πριν κανενα χρονο. Μας ειπε ολα καλα αλλα ρε παιδια το παιδι φοβαται να τρεξει και να κανει διαφορα πια γιατι πονανε τα ποδια του.Πολυ δεν παει?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Από πάντα θυμάμαι να έχω πολύ δυνατούς πόνους στα γόνατα. Η μητέρα μου με πήγαινε στο γιατρό και ο γιατρός έλεγε ότι μεγαλώνω.

Αργότερα, στο λύκειο πια, που είχα σταματήσει να μεγαλώνω, ο γιατρός έλεγε ότι μάλλον βαριέμαι να κάνω γυμναστική και λέω ότι πονάω για να γλιτώνω.

Όταν πλέον ήμουν φοιτήτρια, και ούτε μεγάλωνα, ούτε είχα να κάνω υποχρεωτικά γυμναστική, τα γόνατα μου ποσνούσαν ακόμα και κάποιε ς μέρες υπερβολικά. Είχα φτάσει σε σημείο να παίρνω 3 παυσίπονα τη μέρα, γιατί δεν άντεχα. Μέχρι που με είδε ένας αθλητίατρος στο εξωτερικό, με ειδικότητα στο γόνατο.

Μόλις είδε μια απλ΄ξ ακτινογραφία (ενώ είχα και αξονική και μαγνητική) μου είπε "α! Είναι χονδροπάθεια δευτερογενής". Τι ήταν; Οι μύες στους μηρούς (νομίζω οι τρικέφαλοι είναι;;;;) δεν ήταν σωστά "κατασκευασμένοι", από τη μία μεριά ήταν πιο κοντοί από όσο έπρεπε, και τραβούσαν την επιγονατίδασ τραβά, με αποτέλεσμα η τελευταία να τρίβεται πάνω στην επιγονατίδα (και στα 2 γόνατα) και εγώ να πονάω...

Η αντιμετώπιση ήταν ή εγχείρηση (με πιθανότηατ επιτυχίας πολύ μικρή, γιατί ήταν μια κατάσταση εκ γεννετής και ο οργανισμός θα "ήθελε" να επιστρέψει στην αρχική-γνωστή του κατάσταση) ή πολλά χρόνια φυσικοθεραπείας. Επέλεξα τη δεύτερη λύση, και μετά από 3 ολόκληρα χρόνια καθημερινής επίπονης φυσικοθεραπείας, έφτασα στο σημείο να παίρνω παυσίπονο όταν γίνονται μεγάλες αλλαγές τπου καιρού ή όταν κουραστώ πάρα πολύ. Σήμερα, 7 χρόνια μετά, είμαι στην ίδια κατάσταση με όταν σταμάτησα τη φυσικοθεραπεία. Για μένα είναι αρκετό! Το αντέχω!

 

Τι θέλω να πω με όλο το σεντόνι; Καλό είναι να το ψάξεις λίγο παραπάνω σε κάποιον ορθοπεδικό ψυλιασμένο.... Μπορεί να μην είναι τίποτα, αλλά μπορεί και να γλιτώσει το παιδάκι από τον πόνο πολύ πιο εύκολα από ότι εγώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

μεσα στουσ νυχτερινουσ πονουσ απο χτεσ παρατηρισα πωσ κουτσενη στο ενα ποδι λεει πωσ δεν ποναει νιωθω κ βλεπω σαν να ειναι το ποδαρακι του ποιο κοντο εχω ανησιχηση παρα πολυ κ ειναι σαββατο ουφ μεχρι την δευτερα θα σκασω ετυχε σε καποια αλλη αυτο ?

.....

Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται οταν οι πονοι αναπτυξης εμποδιζουν το παιδι απο τις δραστηριοτητες του?

Πηγαμε σε ορθοπεδικο πριν κανενα χρονο. Μας ειπε ολα καλα αλλα ρε παιδια το παιδι φοβαται να τρεξει και να κανει διαφορα πια γιατι πονανε τα ποδια του.Πολυ δεν παει?

αχ και οταν δεν βαζει κολο κατω κ τον βλεπεισ να κουτσενη κ να των λεσ καστε λιγο κ να σου λεει δνε ποναω .... :rolleyes::rolleyes::rolleyes: τωρα μαμα περασε το βραδυ πονανε πολυ ...

.....

Link to comment
Share on other sites

μαμαλευτερακι και τα 2 παιδια μου ειχαν πονους αναπτυξης στα καλαμια κυριως, ομως κανενα δεν κουτσαινε. βεβαια κανενα παιδι δεν ειναι ιδιο με καποιο αλλο, αλλα δεν το αναφερεις στον παιδιατρο καλου κακου; δεν θελω να σε ανησυχησω, εγω απλως ειμαι στα προθυρα υστεριας με την υγεια των παιδιων μου. αν ειναι απλα πονοι αναπτυξης δωσε παραπανω ασβεστιο μεσα απο τη διατροφη.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ κ ο συζηγοσ τουσ θηματε αυτουσ τουχ πονουσ μου λεει αχ το παιδακι μου μιλισα μ τον γιατρο αυριο θα τον δει κ θα μασ πει .... ευχαριστω κοριιτσια μου

.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επαναφέρω το θέμα μια και η κόρη μου που πλησιάζει τα 6 μου λέει πως πονάει πίσω απο τα γόνατα, όμως ταυτόχρονα πονάει και το δέρμα της πάνω στο κουτουπιέ στο σημείο εκείνο έχει και κάτι σαν καρουμπαλάκι, που στο ένα πόδι ειδικά δεν μπορεί να το αγγίζει. Τα παπούτσια τα αποκλείσαμε, δεν την ενοχλούν! Τι έχει; Σε τι γιατρό να πάω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ορθοπεδικο.

Εμεις βγαλαμε πλακα και αποκλεισαμε κατι ... δεν ξερω πως το λενε (σαν πρηξιμο αδενα - κυστη που βγαινει μετα απο ιωση).

Περασαν περισι οι πονοι. Εννοειτε ομως οτι αποκλειεις οποιαδηποτε αλλη αιτια πριν και δεν καθησυχαζεσαι αν δεν στο πει γιατρος.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ο παιδίατρος μας

μας καθησύχασ εφόσον συμβαίνει στον ύπνο να μην ανησυχούμε

ειναι γιατι χαλαρωνουν κ τοτε νιωθει τον πονο του κ να μην μασ φανει παράξενο αν μας πει κ για τούς αγκωνές

οπωσ κ εγινε τελικά μας είπε κ για τούς αγκωνές του ο γιος μου ότι των πονάνε

ψηλωνη κ εμείς κάνουμε υπομονή ;););)

.....

Link to comment
Share on other sites

Τι μου φερατε στο μυαλο..νομιζα οτι ητανε στο μυαλο μου τοτε...Μικρη πονουσα κ εγω πολυ...στα ποδια και στη μεση...ψηλωνα γρηγορα και ποτομα.Εκανα στιβο κ πρωταλητισμο,δε υμαμαι αν με βοηουσε...:rolleyes: νομιζω ομως οτι μαλλον το αντιετο...γιατι ειχα και τραυματισμους.Απο τοτε με πονανε παντα μεση και ποδια πολυ συχνα,σα κατι που δε ξεπερασα ποτε...Τοτε δε μας πηγαινανε σε γιατρους...Σημερα λεω πως ολα ειναι καλυτερα και να πηγαινουμε τα παιδια μας στο γιατρο ακομη κ αν φαινεται μικρο και ασημαντο κατι...:|

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...