Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

rooming κ μπαμπας


mama2011

Recommended Posts

Ναι, αν έχετε συμπληρώσει κάποιες εβδομάδες και τα μικράκια είναι γενικά καλά, το πιθανότερο είναι να βγείτε όλοι μαζί. Εμάς είχαν δώσει εξιτηριο στο ένα κανονικά και το άλλο το κράτησαν εβδομάδα και ζήτησα παράταση νοσηλείας δική μου, για να τα βλέπω και τα δύο και γιατί πράγματι δεν ειχα αναρρώσει καλά από την καισαρική. Το εξιτήριο στο δεύτερο μωρό το έδωσαν όταν μεσολάβησε δική μου παιδάτρος... Στο διάστημα απο το εξιτήριο του πρώτου μωρού και του δεύτερου, είχα το πρώτο μωρό στο δωμάτιο και κάναμε γλύκες και χουζουρεύαμε, το χάρηκα πολύ και ήταν το μόνο διάστημα που με χάρηκε και το χάρηκα αποκλειστικά, άνευ διδυμακίου...

 

Το γράφω σαν επιπλέον ιδέα, αν και εσύ έχεις και το μεγαλυτερο παιδάκι στο σπίτι να σκεφτείς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι, αν έχετε συμπληρώσει κάποιες εβδομάδες και τα μικράκια είναι γενικά καλά, το πιθανότερο είναι να βγείτε όλοι μαζί. Εμάς είχαν δώσει εξιτηριο στο ένα κανονικά και το άλλο το κράτησαν εβδομάδα και ζήτησα παράταση νοσηλείας δική μου, για να τα βλέπω και τα δύο και γιατί πράγματι δεν ειχα αναρρώσει καλά από την καισαρική. Το εξιτήριο στο δεύτερο μωρό το έδωσαν όταν μεσολάβησε δική μου παιδάτρος... Στο διάστημα απο το εξιτήριο του πρώτου μωρού και του δεύτερου, είχα το πρώτο μωρό στο δωμάτιο και κάναμε γλύκες και χουζουρεύαμε, το χάρηκα πολύ και ήταν το μόνο διάστημα που με χάρηκε και το χάρηκα αποκλειστικά, άνευ διδυμακίου...

 

Το γράφω σαν επιπλέον ιδέα, αν και εσύ έχεις και το μεγαλυτερο παιδάκι στο σπίτι να σκεφτείς...

 

καλη ιδεα,θα την εχω υποψη μου γιατι δεν μενω κοντα στο Αλεξανδρας κ το πηγαινε ελα επισκεπτηριο κ γαλα θα ειναι κουραστικο αν καποια μεινει πισω. αυτο με τον δικο σου παιδιατρο πως το κανονισες? ερχετε την ωρα επισκεπτιριου κ το εξεταζει? ζηταει τον φακελο απο τις νοσοκομες? δεν παρεξηγουνται οι γιατροι εκει που πας απ εξω καποιον?

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδάκια ήταν σε μια γκρίζα ζώνη, δηλαδή ούτε καν γκρίζα, το ένα ήταν καλά... Αλλά για λόγους τυπικούς σχεδόν κάποιες ΜΕΝΝ είναι πιο αυστηρές από άλλες. Περνουσαν οι μερες και δεν έπαιρνα πολλές πληροφορίες ή έτσι όπως τις έδιναν δεν τις καταλάβαινα. Και το ότι ήθελα τα παιδιά πολύ-πολύ δεν το αξιολογούσαν. Τότε ευγενικά ζήτησα μια δεύτερη γνώμη από δικό μου παιδίατρο και δεν αρνήθηκαν. Μπήκε την ώρα του επισκεπτηρίου. Ευγενικα και εκείνη τους μίλησε, δεν ξέρω και τι τους είπε και την επόμενη ήρθε το εξιτήριο για το δεύτερο παιδί. Δεν ξέρω καν αν έπαιξε ρόλο, αλλά υποθέτω πως έπαιξε. Νομίζω όμως είναι θέμα πολιτικής της κάθε ΜΕΝΝ αυτά τα πράγματα, δηλαδή αν το είχα ξεσκονίσει, θα είχα καταλάβει από την αρχή ότι ήταν ελαχιστες έως μηδαμινές οι πιθανότητες να είχα τα παιδιά από την αρχή κοντά μου και τουλάχιστον θα ήμουν πιο ήρεμη τις πρώτες ώρες, αντί να περιμένω τα παιδιά στο δωμάτιο!

 

Πάντως, γενικά μιλώντας, θα είχα πιο πολλή εμπιστοσύνη σε ένα τέτοιο θέμα (του πότε χρειάζεται εξιτήριο) σε δημόσιο μαιευτήριο, αν και πάλι θα ήθελα δεύτερη γνώμη σε περίπτωση που περνούσαν οι μέρες με ασάφειες και χωρίς πολλή ενημέρωση...

 

Πάντως και στην υποθετική περίπτωση που θα είχες κοντά σου ένα μωρό και το άλλο στη Μονάδα, είναι αρκετά πιο πιθανό να είσαι πιο ταλαιπωρημένη από τη μέση μαμά ενός μωρού... Γιατί μέχρι τώρα κουβαλάς 2 μωράκια στην κοιλιά! Εγώ από την 3η-4η μέρα που θα έπαιρνα εξιτήριο κανονικά, πετούσα, μόλις μου έβαλαν το μπεμπη στο δωμάτιο... Πιο πριν όμως ήταν ζόρικα πολύ, από εξάντληση και πόνους. Οι πρώτες μέρες από καισαρική μπορεί να είναι έτσι και αλλιώς ζόρικες.... Στα υπέρ σου είναι ότι τα έχεις ξαναζήσει όλα αυτα και είσαι πιο έμπειρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ κορίτσια μπορω να σας ρωτησω κάτι?θέλω τη γνώμη σας.είμαι στον 8 μήνα και σε μια συζήτηση που είχα με το σύζυγο μου για την παραμονή του στο γαία όταν γεννησω,μου είπε "εμένα με σκέφτεσαι καθόλου που θα θέλω κι εγω να ξεκουραστω?πως μου ζητάς να μείνω εκεί το βράδυ?με θες στο τοκετό με θες και το βράδυ....εσύ καλά θα εχεις το κρεβάτι σου...". Είμαι παράλογη που εκνευριστηκα?του είπα τοτε να με παει να με αφήσει στο μαιευτήριο να γεννησω μονη και να έρχεται σαν επισκέπτης.υπόψιν οι γονεις μου και οι γονείς του είναι στην επαρχια.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι πως δεν θα του ειναι εύκολο να κοιμηθεί σε μια καρέκλα... Νομίζω θα ειναι καλύτερα να τους έχουμε κοντά μας κατά τη διάρκεια της ημέρας... και εσύ θα θες να κοιμηθείς. Ασε που οι κοπέλες έρχονται στο δευτερόλεπτο με το που τις φωνάξεις. Εγώ ειμαι στο μηνα μου, έχω νοσηλευτεί στο Γαια στην αρχή της κύησης μου και περιμένω να γεννήσω. Εγώ τον θέλω σίγουρα μαζι στον τοκετό, όπως κ αν αυτός προκύψει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κορίτσια μπορω να σας ρωτησω κάτι?θέλω τη γνώμη σας.είμαι στον 8 μήνα και σε μια συζήτηση που είχα με το σύζυγο μου για την παραμονή του στο γαία όταν γεννησω,μου είπε "εμένα με σκέφτεσαι καθόλου που θα θέλω κι εγω να ξεκουραστω?πως μου ζητάς να μείνω εκεί το βράδυ?με θες στο τοκετό με θες και το βράδυ....εσύ καλά θα εχεις το κρεβάτι σου...". Είμαι παράλογη που εκνευριστηκα?του είπα τοτε να με παει να με αφήσει στο μαιευτήριο να γεννησω μονη και να έρχεται σαν επισκέπτης.υπόψιν οι γονεις μου και οι γονείς του είναι στην επαρχια.

 

Εγώ σε βρίσκω λίγο παράλογη , αν κ καταλαβαίνω πως τον θες κοντά σου αν προκύψει κατι. Αν εχεις μονόκλινο θα μπορει να μείνει μαζί σου στο δωματιο. Σκέψου όμως πως αν εισαι με άλλα άτομα μεσα, απαγορεύεται να ειναι μεσα ο συζυγος. Οποτε θα βολοδέρνει στους καναπέδες. Ποιό το νόημα λοιπόν;;;

Κ αυτός θα κουραστεί κ εσυ δεν θα εχεις ουσιαστική βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

elen αν το παρουμε με τη λογικη , καλα σου τα ειπε ο αντρας σου...με το συναισθημα βεβαια τον θελεις ολη νυχτα...κατανοητο και αυτο...

Παντως εγω το βραδυ του ελεγα να φυγει γιατι εγω η ιδια ηθελα να παει να ξεκουραστει..

Link to comment
Share on other sites

εχω μια εβδομαδα που γεννησα στο Αλεξανδρας. τελικα ουτε στο μονοκλινο μπορει να μεινει ο συζηγος. ειναι λιγο ελαστικοι κ μενει για λιγο ακομα μετα την ληξη του επισκεπτηριου 'η να ερθει πριν την εναρξη του. ειχα διπλα την μαμα μου που οντως τις 2 πρωτες μερες την χρειαζομουν. την τριτη την εστειλα σπιτι γιατι που να κοιμηθει στην καρεκλα? την δευτερη μερα μτα την καισαρικη κ ενω μου ειχαν πει να παω να θηλασω την μικρη που ηταν στην παρακολουθηση ο οργανισμος μου κατερευσε. υποταση ειπαν κ εκαναν μιση ωρα να με συνεφερουν. ευτυχως ο συζηγος ειχε μεινει μετα το τελος του επισκεπτηριου κ ηταν διπλα μου αλλιως μπορει να ειχα ανοιξει κανενα κεφαλη απο το πεσιμο. καταλαβαινω οτι η παραμονη καποιου τριτου στο πλαι της λεχωνας ειναι ταλαιπωρια αλλα κ αυτη η κακομοιρα δεν τραβαει λιγα τρεις μερες που μενει μεσα. δεν ξαπλωνει απλα σε ενα κρεβατι κ περιμενει το κολομαγειρεμενο(?) φαγητο της. ποναει,περνει φαρμακα,ειναι πρισμενη,θελει βοηθεια για τουαλετα ακομα κ ενα χερι για να σηκωθει απο το κρεβατι για να μην πω βοηθεια με την φροντιδα του μωρου αν το εχει διπλα της.

τελικα εμεις σεβαστικαμε την πολιτικη του νοσοκομειου κ δεν εμεινε βραδυ. ηταν πολλες ωρες μαζι μου ομως. ηταν το στηριγμα μου ηθελα. ειχα τα διδυμα στο δωματιο,

με απασχολουσαν πολλες ωρες κ δεν εβλεπα ποσο γρηγορα περνουσε η ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Και αναρωτιόμουν αν θα έβρισκες χρόνο να ενημερώσεις το θέμα!

 

Να χαίρεσαι τα βλασταράκια σου!

 

Είχατε ένα απρόοπτο, αλλά τελος καλό, όλα καλά!

 

Για το ότι οι διδυμομανούλες είναι πιο επιβαρυμένες, δεν ηθελα να το αναλύσω, αλλα εγώ τη δεύτερη μέρα που με προέτρεπαν να σηκωθώ, πονούσα πάρα πολύ, σε σχέση με ό,τι έβλεπα γύρω μου από άλλες γυναίκες και στη Μονάδα έστελναν έναν τραυματιοφορέα με καροτσάκι να με πηγαίνει. Και μια άλλη διδυμομαμά σε διπλανό δωμάτιο είχε καταρρεύσει από χαμηλό αιματοκρίτη, αν θυμάμαι καλά... Οι άλλες, διδυμομανουλες και μη, ήταν σχετικά καλά, αλλά από τότε θυμόμουν ότι μπορεί να είναι κομματάκι πιο δύσκολο για τη διδυμομαμά και αυτή η φάση της ανάρρωσης...

 

Πωπω προχώ στο Αλεξάνδρα σε κάποια πράγματα ακούγονται! Μάλλον θα έπαιξε ρόλο ότι είσαι έμπειρη μαμά και έχεις βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

εχω μια εβδομαδα που γεννησα στο Αλεξανδρας. τελικα ουτε στο μονοκλινο μπορει να μεινει ο συζηγος. ειναι λιγο ελαστικοι κ μενει για λιγο ακομα μετα την ληξη του επισκεπτηριου 'η να ερθει πριν την εναρξη του. ειχα διπλα την μαμα μου που οντως τις 2 πρωτες μερες την χρειαζομουν. την τριτη την εστειλα σπιτι γιατι που να κοιμηθει στην καρεκλα? την δευτερη μερα μτα την καισαρικη κ ενω μου ειχαν πει να παω να θηλασω την μικρη που ηταν στην παρακολουθηση ο οργανισμος μου κατερευσε. υποταση ειπαν κ εκαναν μιση ωρα να με συνεφερουν. ευτυχως ο συζηγος ειχε μεινει μετα το τελος του επισκεπτηριου κ ηταν διπλα μου αλλιως μπορει να ειχα ανοιξει κανενα κεφαλη απο το πεσιμο. καταλαβαινω οτι η παραμονη καποιου τριτου στο πλαι της λεχωνας ειναι ταλαιπωρια αλλα κ αυτη η κακομοιρα δεν τραβαει λιγα τρεις μερες που μενει μεσα. δεν ξαπλωνει απλα σε ενα κρεβατι κ περιμενει το κολομαγειρεμενο(?) φαγητο της. ποναει,περνει φαρμακα,ειναι πρισμενη,θελει βοηθεια για τουαλετα ακομα κ ενα χερι για να σηκωθει απο το κρεβατι για να μην πω βοηθεια με την φροντιδα του μωρου αν το εχει διπλα της.

τελικα εμεις σεβαστικαμε την πολιτικη του νοσοκομειου κ δεν εμεινε βραδυ. ηταν πολλες ωρες μαζι μου ομως. ηταν το στηριγμα μου ηθελα. ειχα τα διδυμα στο δωματιο,

με απασχολουσαν πολλες ωρες κ δεν εβλεπα ποσο γρηγορα περνουσε η ωρα.

 

Να σας ζήσουν τα μωράκια σας !!!!!:P

 

Ειδικά πρώτη και δεύτερη μέρα εννοείται χρειάζεσαι βοήθεια , σε όλα:P και βέβαια μια μαμά διδύμων είναι πιο επιβαρυμένη....είναι αυτονόητο;)

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω να πω οτι Συμφωνώ με όλες σας.αλίμονο δεν είχα σκοπό να τον αφήσω τον άντρα μου 3 μέρες σε μια καρέκλα.τον ήθελα το πρωτο βράδυ.γιατί κι εγώ δεν θα κοιμάμαι οπως πολύ καλά οι ηδη μανουλες ξέρετε.θα έχω και εγώ την ταλαιπωρία μου και ποσο μάλλον τα ψυχολογικά μου.και μονο ο άντρας μου θα μπορουσε να με στηρίξει,εμένα σαν elen.και απλα με πείραξε γτ μετα μέχρι το παιδι να ,πει σε πρόγραμμα,και στο σπίτι εννοώ,εγώ θα το ξυπνά κάθε 2 η 3 ώρες η κάθε λίγο που θα κλαίει????όχι βέβαια,εκεί θα είμαι σπίτι μου.στο μαιευτήριο την πρωτη μέρα τον έχω μεγάλη αναγκη.και στην τελική δεν το εκανα μονη μου το παιδι για να μην ταλαιπωρηθει και λίγο.και τέλος,αν ο άντρας οποιασδήποτε κοπέλας εδώ μέσα για τον χ ψ λογο έμπαινε νοσοκομειο,εσείς αυτό που θα του λεγατε είναι το ποτε θα πάτε για ξεκούραση?εγώ πάντως για τον άντρα μου θα προσπαθούσα να μείνω ξύπνια όσο παει και αν δεν μπορουσα και ήξερα οτι με θέλει και όρθια θα κοιμομουν.μετα μόλις περάσουν όλα θα κοιμηθεί.ίσως ηταν και ο τροπος του που με πείραξε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να πω οτι Συμφωνώ με όλες σας.αλίμονο δεν είχα σκοπό να τον αφήσω τον άντρα μου 3 μέρες σε μια καρέκλα.τον ήθελα το πρωτο βράδυ.γιατί κι εγώ δεν θα κοιμάμαι οπως πολύ καλά οι ηδη μανουλες ξέρετε.θα έχω και εγώ την ταλαιπωρία μου και ποσο μάλλον τα ψυχολογικά μου.και μονο ο άντρας μου θα μπορουσε να με στηρίξει,εμένα σαν elen.και απλα με πείραξε γτ μετα μέχρι το παιδι να ,πει σε πρόγραμμα,και στο σπίτι εννοώ,εγώ θα το ξυπνά κάθε 2 η 3 ώρες η κάθε λίγο που θα κλαίει????όχι βέβαια,εκεί θα είμαι σπίτι μου.στο μαιευτήριο την πρωτη μέρα τον έχω μεγάλη αναγκη.και στην τελική δεν το εκανα μονη μου το παιδι για να μην ταλαιπωρηθει και λίγο.και τέλος,αν ο άντρας οποιασδήποτε κοπέλας εδώ μέσα για τον χ ψ λογο έμπαινε νοσοκομειο,εσείς αυτό που θα του λεγατε είναι το ποτε θα πάτε για ξεκούραση?εγώ πάντως για τον άντρα μου θα προσπαθούσα να μείνω ξύπνια όσο παει και αν δεν μπορουσα και ήξερα οτι με θέλει και όρθια θα κοιμομουν.μετα μόλις περάσουν όλα θα κοιμηθεί.ίσως ηταν και ο τροπος του που με πείραξε.

 

 

elen εγω να σου πω συμφωνω μαζι σου! γενικα οι αντρεσ εχουν μια νοοτροπια πωσ ολα ειναι δουλεια των γυναικων.. θεωρω οτι αυτο το βαρος πρεπει να μοιραζετε.. ε εδω που τα λεμε δεν θα παθει κ τιποτα αν κοιμηθει κ 2 μερες σε καρεκλα(ουτως η αλλως δεν θα προλαβαινει να κοιμηθει) κ μην ξεχναμε πωσ την πρωτη μερα δεν θα μπορεισ καλα καλα να σηκωθεις ποσο μαλλον να παρεισ το μωρο να αλλαξεις πανα να φτιαξεις γαλα κ να το ταισεις ενοσο το παιδι θα κλαιει..κ οι μαιες θα εχουν κιαλα πραγματα να κανουν απο το να τρεχουν καθε φορα που θα τισ φωναζεις.. εμενα ο αντρασ μου εμεινε ολα τα βραδυα διπλα μου πανω σε μια καρεκλα,το ιδιο κ τισ διπλανησ..δεν παθανε τιποτα ισα ισα που καναμε κ χαβαλε τα βραδυα αφου τα μωρα ξυπνουσαν μαζι κ κλαιγανε..

Link to comment
Share on other sites

elen εγω να σου πω συμφωνω μαζι σου! γενικα οι αντρεσ εχουν μια νοοτροπια πωσ ολα ειναι δουλεια των γυναικων.. θεωρω οτι αυτο το βαρος πρεπει να μοιραζετε.. ε εδω που τα λεμε δεν θα παθει κ τιποτα αν κοιμηθει κ 2 μερες σε καρεκλα(ουτως η αλλως δεν θα προλαβαινει να κοιμηθει) κ μην ξεχναμε πωσ την πρωτη μερα δεν θα μπορεισ καλα καλα να σηκωθεις ποσο μαλλον να παρεισ το μωρο να αλλαξεις πανα να φτιαξεις γαλα κ να το ταισεις ενοσο το παιδι θα κλαιει..κ οι μαιες θα εχουν κιαλα πραγματα να κανουν απο το να τρεχουν καθε φορα που θα τισ φωναζεις.. εμενα ο αντρασ μου εμεινε ολα τα βραδυα διπλα μου πανω σε μια καρεκλα,το ιδιο κ τισ διπλανησ..δεν παθανε τιποτα ισα ισα που καναμε κ χαβαλε τα βραδυα αφου τα μωρα ξυπνουσαν μαζι κ κλαιγανε..

 

Επιτελους και κάποια που συμφωνεί μαζί μου,γιατί προ στιγμήν νόμιζα πως ήμουν τρελή.καταρχήν δεν ξέρω αν θα τον αφήνουν,δεν είπα σίγουρα οτι το επιτρέπουν,απλα επειδή εγώ δεν θα έχω αλλους θα το ζητησω μήπως και γίνει.και ξανά λέω τέλος οτι δεν είχα σκοπό να του ζητησω να μείνει 3. 24 ωρα,αλλά τουλαχιστον την πρωτη νύχτα.ουτως η άλλως κι εγώ δεν θα ξυνομαι,θα έχω κι εγώ θεωρώ μεγαλύτερη σωματική αλλά και ψυχολογικη ταλαιπωρία.υπάρχει γυναικα που γέννησε με οποιονδήποτε τροπο και δεν ηθελε κατα βάθος τον άντρα της?εμείς είμαστε τόσο δεμένοι,που με αυτά που μου είπε με απομάκρυνε.τον θέλω δίπλα μου γτ θεωρώ οτι τέτοια μας δένουν ακόμη πιο πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια μπορω να σας ρωτησω κάτι?θέλω τη γνώμη σας.είμαι στον 8 μήνα και σε μια συζήτηση που είχα με το σύζυγο μου για την παραμονή του στο γαία όταν γεννησω,μου είπε "εμένα με σκέφτεσαι καθόλου που θα θέλω κι εγω να ξεκουραστω?πως μου ζητάς να μείνω εκεί το βράδυ?με θες στο τοκετό με θες και το βράδυ....εσύ καλά θα εχεις το κρεβάτι σου...". Είμαι παράλογη που εκνευριστηκα?του είπα τοτε να με παει να με αφήσει στο μαιευτήριο να γεννησω μονη και να έρχεται σαν επισκέπτης.υπόψιν οι γονεις μου και οι γονείς του είναι στην επαρχια.

 

Και εγώ θα εκνευριζόμουν. Δεν έχεις άδικο.

 

Δεν λέω περισσότερα για να μην σε συγχύσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ελεύθερα πείτε τις απόψεις σας για να έχω κι εγώ επιχειρήματα!

 

Αυτό είναι το πρόβλημα. Δεν θα έπρεπε να ψάχνεις για επιχειρήματα, Θα έπρεπε από μόνος του να νιώθει την ανάγκη να βρίσκεται εκεί μαζί σου και μαζί με το νεογέννητο, ασχέτως αν τελικά τον αφήσουν ή όχι, ή αν πρακτικά θα μπορέσει να μείνει (λόγω κούρασης, υποχρεώσεων κτλ) 1 ή περισσότερες ημέρες.

Όχι να σκέφτεται πριν γεννηθεί ακόμα το παιδί, αν θα κουραστεί που δεν θα είναι στο κρεββάτι του και που νωρίτερα θα έχει παραστεί στον τοκετό... Έλεος δηλαδή. Και να είναι προετοιμασμένος ότι οι πρώτες εβδομάδες θα έχουν πολλή κούραση και για τους 2 και ξενύχτια.

Ορίστε τα είπα!:mrgreen:

Αλλά εγώ είμαι ρομαντική τελικά...:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρόβλημα. Δεν θα έπρεπε να ψάχνεις για επιχειρήματα, Θα έπρεπε από μόνος του να νιώθει την ανάγκη να βρίσκεται εκεί μαζί σου και μαζί με το νεογέννητο, ασχέτως αν τελικά τον αφήσουν ή όχι, ή αν πρακτικά θα μπορέσει να μείνει (λόγω κούρασης, υποχρεώσεων κτλ) 1 ή περισσότερες ημέρες.

Όχι να σκέφτεται πριν γεννηθεί ακόμα το παιδί, αν θα κουραστεί που δεν θα είναι στο κρεββάτι του και που νωρίτερα θα έχει παραστεί στον τοκετό... Έλεος δηλαδή. Και να είναι προετοιμασμένος ότι οι πρώτες εβδομάδες θα έχουν πολλή κούραση και για τους 2 και ξενύχτια.

Ορίστε τα είπα!:mrgreen:

Αλλά εγώ είμαι ρομαντική τελικά...:)

 

Χέχε!ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την υποστήριξη,το είχα αναγκη!

Link to comment
Share on other sites

εχω μια εβδομαδα που γεννησα στο Αλεξανδρας. τελικα ουτε στο μονοκλινο μπορει να μεινει ο συζηγος. ειναι λιγο ελαστικοι κ μενει για λιγο ακομα μετα την ληξη του επισκεπτηριου 'η να ερθει πριν την εναρξη του. ειχα διπλα την μαμα μου που οντως τις 2 πρωτες μερες την χρειαζομουν. την τριτη την εστειλα σπιτι γιατι που να κοιμηθει στην καρεκλα? την δευτερη μερα μτα την καισαρικη κ ενω μου ειχαν πει να παω να θηλασω την μικρη που ηταν στην παρακολουθηση ο οργανισμος μου κατερευσε. υποταση ειπαν κ εκαναν μιση ωρα να με συνεφερουν. ευτυχως ο συζηγος ειχε μεινει μετα το τελος του επισκεπτηριου κ ηταν διπλα μου αλλιως μπορει να ειχα ανοιξει κανενα κεφαλη απο το πεσιμο. καταλαβαινω οτι η παραμονη καποιου τριτου στο πλαι της λεχωνας ειναι ταλαιπωρια αλλα κ αυτη η κακομοιρα δεν τραβαει λιγα τρεις μερες που μενει μεσα. δεν ξαπλωνει απλα σε ενα κρεβατι κ περιμενει το κολομαγειρεμενο(?) φαγητο της. ποναει,περνει φαρμακα,ειναι πρισμενη,θελει βοηθεια για τουαλετα ακομα κ ενα χερι για να σηκωθει απο το κρεβατι για να μην πω βοηθεια με την φροντιδα του μωρου αν το εχει διπλα της.

τελικα εμεις σεβαστικαμε την πολιτικη του νοσοκομειου κ δεν εμεινε βραδυ. ηταν πολλες ωρες μαζι μου ομως. ηταν το στηριγμα μου ηθελα. ειχα τα διδυμα στο δωματιο,

με απασχολουσαν πολλες ωρες κ δεν εβλεπα ποσο γρηγορα περνουσε η ωρα.

τον Μάρτιο γέννησε και η αδερφή μου, με καισαρική, τα διδυμάκια της στο Αλεξανδρας. δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα στο να μείνει ο άντρας της ως συνοδός στο μονόκλινο, εφόσον δεν υπήρχε κάποιος άλλος να βοηθήσει. ίσα-ίσα, της είπε η προϊσταμένη, ότι φυσικά και μπορεί να μείνει γιατί κάποιος έπρεπε να μείνει να βοηθήσει με τα μωρά. δεν μπορούσε να μείνει μόνη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...