Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια, βοηθείστε αν μπορείτε...

Προέκυψε πρόβλημα με τη βάφτιση της κόρης μου (εγώ φταίω που εμπιστεύτηκαν την πεθερά...) και τρέχω τελευταία στιγμή μήπως μπορέσω και βρω κάποια εκκλησία για τον Ιούνιο.

Ξέρει κάποια από εσάς τον Αγ.Παντελεήμονα στη Γλυφάδα; Είναι καλά;

Ή αν έχετε να μου προτείνετε να πάω να κοιτάξω κάποια άλλη εκκλησία εκεί γύρω: Γλυφάδα, Βούλα, Βάρη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εννοεις αυτον διπλα απο το γκολφ?

Εκει παντρευτηκα και ηθελα να βαφτισω τον Ιουνιο αλλα

οταν πηγε και η δικια μου πεθερα για να την κλεισει της

ειπαν οτι δεν μπορουν να την κλεισουν γιατι μετα το πασχα

θα κανουν ανακαινησεις. Ειναι ομως πολυ ωραια εκκλησια.

Ετσι κλεισαμε στον Αγιο Κων/νο στη γλυφαδα.

Αν δεν σε πειραζει που ειναι στο κεντρο της γλυφαδας ειναι

και αυτη πολυ ωραια.

Για ποια ημερομηνια ψαχνεις? Για πρωι η για απογευμα?

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για τις 15 Ιουνίου, Κυριακή.

Κατά προτίμηση πρωί. Αν δεν βρω κάτι, ίσως σκεφτώ και απόγευμα (με το τραπέζι δεν υπάρχει πρόβλημα, είναι φίλος), αν καταφέρω να πείσω τον άνδρα μου, βέβαια, που επιμένει για πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Εδω υπαρχουν ολες οι εκκλησιες στις περιοχες που θες.

http://www.imglyfadas.gr/enories.asp

Αν κανεις κλικ πανω απο το καθε ονομα θα δεις και φωτο της εκκλησιας.

Παρε τηλεφωνο και ρωτα αντι να τρεχεις και στο τελος

να ειναι ηδη κλεισμενη η ημερομηνια που θες.

Παντως εγω τηλεφωνικα εκλεισα την ημερομηνια (λογω αποστασης) και μετα απο καποιες βδομαδες εστειλα την πεθερα μου να παει τη

ληξιαρχικη πραξη γεννησης.

Ελπιζω να βοηθησα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Στον Αγ. Παντελεήμονα πάντρεψα την κουμπάρα μου που είναι από εκείνα τα μέρη (εγώ μένω πιο βόρεια). Είναι πολύ όμορφη εκκλησία και εσωτερικά, αλλά και εξωτερικά. Τώρα αν κάνουν ανακαίνιση.... :roll:

Επίσης, πολύ όμορφος είναι και ο Ι.Ν. της Κοίμησης της Θεοτόκου (το νούμερο 5 στο λίνκ που σου έδωσε η Χρύσα). Εκεί βάφτισε την κόρη της πέρσι το Σεπτέμβριο. Έχει λίγο πιο δύσκολο πάρκινγκ, βέβαια, σε σχέση με τον Αγ. Παντελεήμονα...

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη ειναι και η Κοιμηση της Θεοτοκου και αυτη ηταν η δευτερη επιλογη μου. Σε αυτη την εκκλησια παντρευτηκαν οι γονεις μου (πριν τη φτιαξουν οπως ειναι τωρα), βαφτισαμε την αδερφη μου, παντρευτηκε και βαφτισε η ξαδερφη μου.

Ομως οταν πηγε η πεθερα μου να την κλεισει της ελεγε ο παπας οτι ηταν

πολυ νωρις (πηγε τον περασμενο Δεκεμβριο) και να παει απο Φλεβαρη. Και ειπα και εγω οτι οταν παει να την κλεισει αν ειναι ηδη κλεισμενη η ημερομηνια που θελω? Τι κανουμε?

Επισης ο συγκεκριμενος παπας ζηταγε απο την πεθερα μου να του παει χαρτια απο τις ενοριες μας που να επιτρεπουν να γινει το μυστηριο εκει.

''Μα πατερ τα παιδια ζουν μονιμα στο εξωτερικο" του ειπε η πεθερα μου.

Και εκεινος της ειπε να παει χαρτι απο τη δικη της ενορια (αφου θα μενουμε σε εκεινη οταν ερθουμε). Τσαντιστηκα και εγω και πηρα η ιδια τηλεφωνο στον Αγιο Κων/νο και τα κανονισα χωρις χαρτια απο ενοριες και τετοια.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Χμ...έχεις δίκιο Χρύσα...και στη κουμπάρα μου το ίδιο είπε. Τη ρώτησα επι τούτου, επειδή εγώ θα βαφτίσω το γιο μου στην Πελοπόννησο και ήθελα να δώ αν όντως χρειάζεται να πάρω έγκριση από τη δική μου ενορία και μου είπε ότι σ'εκείνη έτσι έγινε, της ζήτησε δλδ. χαρτί...τι κόλλημα κι αυτό...

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να μου ζητησουν χαρτι εφοσον μενω μονιμα εκει ναι το καταλαβαινω.

Αλλα να ζητανε απο την πεθερα μου χαρτι δεν το καταλαβαινω.

Και γιατι στον Αγιο Κων/νο δεν μου ζητησαν τιποτα?

Ου μπλεξεις!!

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία εκκλησία είναι η Αγία Μαρίνα στο Λαγονήσι και όχι τόσο μακριά από τη Βάρη που σε ενδιαφέρει. Ανήκει στη Μητρόπολη Μεσογαίας και Λαυρεωτικής. Δεν επιτρέπουν μπαλόνια έξω αλλά μόνο λουλούδια και θέλουν πολύ διακριτικό στολισμό κολυμπήθρας

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκριση. :wink::wink::wink:

 

Θα αποφασίσουμε οριστικά αύριο είτε για την Αγία Μαρίνα στο Λαγονήσι, είτε για την εκκλησία της Παναγίας στην Βάρκιζα.

Το άγχος μου έφυγε και ο άνδρας μου γλίτωσε το φόνο...

Ευχαριστώ ξανά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...