Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας. Είμαι στον 7ο μήνα κι έχω τρελά νεύρα και εκρήξεις! Μαλώνω με τους δικούς μου ανθρώπους μόνο και με ενοχλούν όλα. Δεν έχω κάνει ακόμη ψώνια και τρέχω με πολλές υποχρεώσεις και δουλειά 15 ώρες την ημέρα. Θέλω να ηρεμήσω και να ασχοληθώ με το μωρό μου αλλά όταν έρχομαι στο σπίτι δεν έχω καμία διάθεση από την κούραση. Λέτε να του κάνω κακό με τα τόσα νεύρα? Δεν ηρεμώ με τίποτα. Με έχει νευριάσει μέχρι και το μωρό. Επειδή δεν μου έδωσε άδεια ο γιατρός και για άλλους λόγους με έχει νευριάσει κι αυτός και δεν του έχω καμία εμπιστοσύνη αν είναι καλά το μωρό μου. Δεν το νιώθω να με κλωτσάει πολύ, λέτε να είναι επειδή τρέχω όλη μέρα και δεν το ακούω? φοβάμαι μήπως γεννηθεί με πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


νομιζω οτι πρειε να ηρεμισεις..το μωρο πιστευω οτι δεν το ακους συχνα γιατι τρεχεις ολη μερα πανικοβλητη..ποσο εισαι,εβδομαδες εννοω?? δεν εχει ερθει ακομα η ωρα σου να σταματησεις?? ειναι κριμα να περασει η εγκυμοσυνη σου κ να μην την εχεις ευχαριστηθει καθολου!!! πρεπει λιιιιγο να χαλαρωσεις για να νιωθει κ το μωρακι σου οτι η μανουλα του ειναι μια χαρα!!!:P

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς έχω ακόμη λίγο καιρό που πρέπει να είμαι στη δουλειά. μετά θα έχω μόνο τις υπόλοιπες υποχρεώσεις. καθόλου δεν τη χάρηκα την εγκυμοσύνη. από στενοχώριες, νεύρα, άγχος, αγτωνίες.. κάθε μέρα είναι μαρτύριο!

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να χαλαρώσεις και να ασχολήσαι με πράματα που σε ευχαριστούν στον χρόνο που σου απομένει εκτός δουλειάς! Το βράδυ που ξαπλώνεις, δε το καταλαβαίνεις να κινείται???

Αν έχεις τόσα νεύρα τώρα, πώς θα περάσεις τις πρώτες μέρες με το μωρό στο σπίτι???

 

Link to comment
Share on other sites

ποσο σε καταλαβαινω μα ποσο σε καταλαωινω!!!!

κι εγω μια απο τα ιδια ειμαι, νευρα νευρα νευρα....οταν γυριζω σπιτι το βραδυ αντι να ηρεμησω βλεπω ολα αυτα που εχω να κανω και με πιανουν πιο πολλα νευρα ακομα!!! για να ηρεμησω παει 11 η ωρα...

εχει δικιο η κοπελα που σ απαντησε, σκεψου να ερθει και το μωρο μετα...εκει να δεις πανηγυρι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυστυχώς δε μπορώ να κάνω κάτι για τα νεύρα μου. θέλω να γίνουν όλα με τον τρόπο μου. αλλά έχω και δίκιο. όταν δεν έχω κάνει ακόμη τίποτα για το μωρό ενώ το ήθελα αλλά τώρα δεν προλαβαίνω νευριάζω. δεν μπορώ να σκεφτώ το μωρό, είναι το τελευταίο που με απασχολεί. για την ακρίβεια με έχει κουράσει κιόλας αυτή η κατάσταση. πάντα έτρεχα αλλά τώρα ήθελα να ηρεμήσω λίγο και να οργανωθώ, να διαβάσω, να ψωνίσω, να χαλαρώσω για το νέο μου ρόλο αλλά καταλαβαίνω όιτ τίποτα από αυτά δε θα γίνει. τυχερές όσες κάθονται. πόσο πια να εξαναγκαστείς να κάνεις πράγματα που δε σου αρέσουν και ΔΕ ΘΕΛΕΙΣ σε αυτή τη φάση της ζωής σου? Φοβάμαι για επιλόχιο κατάθλιψη, αρχίζω να έχω μόνο αρνητικά συναισθήματα..

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμησεεεεεεεεε!!!!!!!!!!! Μην περιμένεις ότι σε αυτή τη δύσκολη και απαιτητική φάση της ζωής σου θα είναι όλα ρόδινα!!!! Ουτε εύκολα!!! Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να τα προλάβεις όλα είναι να προγραμματίσεις τις δουλειές σου με ένα σχετικά με τα προ εγκυμοσύνης προγραμματα χαλαρό ρυθμό, δηλ όχι όλα σε μια μέρα!!!! Ανέθεσε σε άλλους να κάνουν αυτό που σε ευχαριστεί με τον τρόπο σου αλλιώς ξεκαθάρισε τους ότι δεν θες βοήθεια αν είναι να σε πρήζουν!!! Και κάτι τελευταίο κάθε μέρα που περνάει να λές ένα "Δόξα τω Θεώ" που είσαι υγιής εσύ, το μωρό σου και οι οικογένειά σου γιατί μερικές φορές σου έρχονται από εκεί που δεν το περιμένεις... όπως στη δική μου περίπτωση :-(

 

Με το καλό να έρθει το μωρό σου και ας μην τα έχεις προλάβει όλα!!! Ενα γερό μωρό είναι η προτεραιότητα κάθε μανούλας!!!!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Klio 1985 δεν είσαι η μόνη σε αυτή την κατάσταση! Μία εγκυμοσύνη δεν συνεπάγεται πάντα χαμογελαστές, χαλαρές και απαραιτήτως ευτυχισμένες γυναίκες που κάθονται άνετα στο σπιτάκι τους περιμένοντας το ευγενές μικρό με όλη την οικογένεια και κυρίως τους συντρόφους τους να τις κοιτάνε στα μάτια και να προλαμβάνουν κάθε τους επιθυμία! Πολλές φορές η πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική ειδικά όταν υπάρχουν γυναίκες που εργάζονται σκληρά και σε απαιτητικά επαγγέλματα. Μία εγκυμοσύνη είναι καταπόνηση μεγάλη για το σώμα αλλά και την ψυχολογία μας. Δεν παριστάνω την ειδική και μιλάω πάντα προσωπικά και στις δύο μου εγκυμοσύνες και νεύρα (πολλά) είχα και άγχη και για να είμαι ειλικρινής δεν θα έλεγα ότι ήταν οι καλύτερες εμπειρίες στη ζωή μου.:-( Ειδικά τώρα στη δεύτερη που είναι και δύσκολη και με έχει ταλαιπωρήσει αρκετά, οι ορμόνες μου τα έχουν παίξει μαζί με τα νεύρα και την ψυχολογία μου!

Κλισέ αλλά όλα περνάνε με το που θα αποκτήσεις το παιδάκι σου. Το συναίσθημα είναι απερίγραπτο! Κι εκεί μπορεί πάλι να μην σε «χτυπήσει» κατακούτελα ούτε αμέσως αλλά να είσαι σίγουρη ότι θα γίνει! Σκέψου ότι η εγκυμοσύνη είναι απλά μια μεταβατική περίοδος όχι μια μόνιμη κατάσταση. Και θα συμφωνήσω με την Depy302 δεν χρειάζεται να είναι όλα τέλεια δεν είναι αυτό που προέχει. Αυτό που με βοήθησε εμένα, γιατί και στο κρεβάτι κάθισα με ρήξη υμένων και από τις 25/8 κουτσαίνω (πρόβλημα στη μέση) άρα χρειάζομαι βοήθεια για όλα, ήταν η λίστα. Ξεκίνησα μια μέρα να γράφω στον υπολογιστή από σαμπουάν και κρέμες για το μωρό μέχρι μπαταρίες για την ενδοεπικοινωνία!:D:D Ό,τι θεωρούσα απαραίτητο. Το επόμενο βήμα ήταν να βάλω σε ομάδες όσα θα έπαιρνα μαζεμένα, π.χ. αυτά από φαρμακείο, αυτά από πολυκατάστημα κ.λ.π. Χαλάρωσε και όλα θα γίνουν. Αλήθεια δεν μας είπες αγοράκι ή κοριτσάκι περιμένεις :D

Aιτείτε και Δοθήσεται..

as1cA1R-O7-0000Nzc3MTIxZHwzMDY2MDBkfEVsbGllIGlz.gif

SSx4p2.png

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δε μπορώ να κάνω κάτι για τα νεύρα μου. θέλω να γίνουν όλα με τον τρόπο μου. αλλά έχω και δίκιο. όταν δεν έχω κάνει ακόμη τίποτα για το μωρό ενώ το ήθελα αλλά τώρα δεν προλαβαίνω νευριάζω. δεν μπορώ να σκεφτώ το μωρό, είναι το τελευταίο που με απασχολεί. για την ακρίβεια με έχει κουράσει κιόλας αυτή η κατάσταση. πάντα έτρεχα αλλά τώρα ήθελα να ηρεμήσω λίγο και να οργανωθώ, να διαβάσω, να ψωνίσω, να χαλαρώσω για το νέο μου ρόλο αλλά καταλαβαίνω όιτ τίποτα από αυτά δε θα γίνει. τυχερές όσες κάθονται. πόσο πια να εξαναγκαστείς να κάνεις πράγματα που δε σου αρέσουν και ΔΕ ΘΕΛΕΙΣ σε αυτή τη φάση της ζωής σου? Φοβάμαι για επιλόχιο κατάθλιψη, αρχίζω να έχω μόνο αρνητικά συναισθήματα..

 

κλειω, πρεπει λιγο να χαλαρωσεις και να μην σκεφτεσαι αρνητικα. τι θα πει μηπως παθω καταθλιψη? γιατι να την παθεις? προσπαθησε να απλοποιησεις καποια πραγματα, δηλαδη-τα ψωνια τα προλαβαινεις σε μια μερα, απο τον 8 μηνα αρχιζεις και ψωνιζεις και οχι πολλα γιατι τα περισσοτερα θα παρεις στην αρχη του 9. εχεις δυσκολη εγκυμοσυνη και αυτο σε κουραζει, αλλα παει καλα-αυτο εχει σημασια. δε σου λεει ο γιατρος να μετρας τις κινησεις του μωρου? αν βλεπεις κατι που σε ανησυχει κατευθειαν επικοινωνεις με αυτον.

κι εγω ειχα παρα πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη, με πολυ αγχος για το μωρο, δουλευα μεχρι την τελευταια μερα επειδη και ξεχνιομουνα καπως ,δε φανταζομουνα τον εαυτο μου κλεισμενη μεσα με τις σκεψεις μου με ενοιαζε και η δουλεια μου πολυ και ετσι δεν τεθηκε θεμα αδειας . οποτε δεν εισαι μονη:P

θετικες σκεψεις οσο μπορεις, να αφηνεις ολα τα δυσαρεστα πισω σου, το αγχος υπαρχει στη ζωη ολονων μας και δεν πρεπει να μας καταλαμβανει.:P

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρωσεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!

Νευρα ειχα και εγω...πολλα! Τσικ να ακουγα φωναζα! χαχαχα! ορμονικο ειναι!

Αλλα ηρεμησε και γραψε ολα τα προβληματα που εχεις! Εγω τι καταλαβα που εκλαιγα συνεχεια? Δεν αφηνα το μωρο μου να ηρεμησει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδη η καθε μια κοπελα περναει τα ζορια της -εγω δε δουλευω αλλα εχω αποκολληση και ειμαι στο κρεβατι 15 μερες και ποιος ξερει ποσο ακομα...-σου λεω οτι για οσα συμβαινουν φταις εσυ.φταις που αφηνεις τα νευρα να σε κυριευουν, φταις για τις αγωνιες που εχεις για το παιδι σου γιατι αν ειναι οντως προτεραιοτητα σου θα φροντιζες να ηρεμεις για χαρη του, φταις αν δεν εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου γιατι μπορεις να αλλαξεις ανα πασα στιγμη.δεν θα σου χαιδεψω τα αυτια αλλα οι γυναικες ειμαστε πολυ δυνατες -γι αυτο εχουμε και το προσον της κυοφοριας αλλωστε-.τωρα, αν τα ειχες φανταστει αλλιως και δεν ερχονται ετσι οπως τα ειχες ονειρευτει...εγω να δεις τι ειχα ονειρευτει για αυτη την 2η εγκυμοσυνη μου,μεχρι που ανακαλυψα στον 2 μηνα οτι περασα μεγαλοκυταροιό, επρεπε και εκανα αμνιοκεντηση, στον 4ο μηνα θετικοποιηθηκε το ρεζους αρνητικο μου,στον 5ο ανακαλυψαμε οτι εχω επιχειλιο πλακουντα και τωρα στον 6ο επαθα αποκολληση.μη μου λες λοιπον οτι εχεις νευρα, να χαρεις.γιατι μου κανεις και εμενα...

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πεπα μου πόσο δυσκολα περασες εσυ παντως εγω μετα απο ολα αυτα το μονο που ευχομαι και ελπιζω ειναι να πανε ολα καλα μεχρι το τελος.μα ταραζομαι οταν βλεπω τετοια ποστ..οποια εχει υποφερει εστω και λιγο στην εγκυμοσυνη της ολα αυτα τα βλεπει πολυτελειες!!!!

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

ioanna81, μην ταράζεσαι. κι εμείς χάσαμε μερικά μωρά, και κοντέψαμε να χάσουμε κι αυτό. δηλαδή τι να πω αφού κάνω 5 ώρες ταξίδι κάθε μέρα για να πάω στη δουλειά μου? να χαρώ? θέλω να ξεκουραστώ! λέω κάτι παράλογο?

Link to comment
Share on other sites

παραλογο ειναι να ξερεις οτι τα νευρα μπορει να βλαψουν το μωρο σου και να εξακολουθεις να τα συντηρεις.υπαρχουν αρκετα προβληματα και κινδυνοι που μπορει να προκυψουν σε μια εγκυμοσυνη και ειναι τουλαχιστον αδικο να δημιουργουμε επιπλεον αρνητικες επιπτωσεις απο μονες μας.αφου η εγκυμοσυνη σου εξελισσεται μια χαρα θα επρεπε να εισαι ηρεμη και χαρουμενη.

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΥΙΟΘΕΤΗΣΕ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΣΤΑΣΗ ΩΣ ΝΕΑ ΜΗΤΕΡΑ. ΣΑΣ ΕΦΑΓΑΝ ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΧΕΤΕ ΝΕΥΡΑ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΝΥΣΗΧΕΙΤΕ ΜΗΠΩΣ ΠΑΘΕΤΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ... ΑΣΤΙΚΟΙ ΦΟΒΟΙ ΚΑΙ ΛΥΚΕΙΑΚΕΣ ΥΣΤΕΡΙΕΣ... ΑΙΝΤΕ ΣΑΣ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΑΝ ΟΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΙΕΣ ΚΑΙ ΞΕΧΑΣΑΤΕ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΣΤΕ ΩΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΗΤΕΡΕΣ. ΛΟΙΠΟΝ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ, ΟΜΑΛΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΥΓΙΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ. ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΣΑΤΕ ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...