Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΖΩΝΕΣ ΠΕΡΙΠΑΤΟΥ;


zafiri

Recommended Posts

Ακριβώς αυτό εννοώ, τα λουράκια που πάνε βόλτα τους σκύλους, ε υπάρχουν ανάλογα για παιδιά!!! Θα μου πεις δεν τα λυπάσαι τα παιδάκια, δεν είναι σκυλιά!!!!

Τι να κάνω ρε παιδιά, περνάει από το μυαλό μου αυτή η ιδέα, δεν το έχω κάνει ακόμα να τις αγοράσω μου κακοφαίνεται πολύ ως ιδέα, αλλά όταν πρόκειται για την ασφάλεια τους;

Και θα σας εξηγήσω τι εννοώ!! Δεν κάθονται με τίποτα στο καρότσι πλέον, είναι 15 μηνών και γίνεται πόλεμος κάθε φορά που πάω να τα βγάλω βόλτα, με κάνουν κουρέλι, αλλά και αυτά θέλουν να περπατήσουν όταν βγαίνουμε έξω, τα καταλαβαίνω, εμένα όμως πιος θα με καταλάβει; Με 2 αγόρια πολύ ζωηρά που ουρλιάζουν συνέχεια μέσα στο καρότσι, μήπως λέω μήπως,θα ήταν καλή ιδέα τα λουράκια; Και αυτά για την ασφάλεια τους, μην παρεξηγηθώ!!! Είμαι πάντα μόνη μου μαζί τους όταν γυρνάω από δουλειά και βγαίνω συνήθως βόλτες για να ηρεμούν και αυτά, αλλά πλέον δεν θέλουν το καρότσι, θέλουν να περπατάνε, αλλά με τα 2 είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο, κινδυνεύουν!!! Και σκέφτηκα αυτά τα λουράκια, μήπως τα έχει χρησιμοποιήσει καμιά σας; Είναι εύχρηστα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω μια φορα το ειχα δει στην ζωη μου και μου φανηκε..... μπρρρρ. Ηταν ενα παιδακι στον μπαλκονι 3ου οροφου και ηταν δεμενο με αυτο. Μου σηκωθηκε η τριχα μολις το ειδα.

Μετα απο καποια χρονια που ετρεχα πισω απο τον Βασιλη μου φανηκε ονειρικη ιδέα (αφου θυμαμαι τον απειλουσα με αυτο :lol: ). Δλδ "Θα σου παρω και εγω ενα λουρακι ....." . Εννοειται πως δεν το εβαλα ποτε στο παιδι αλλα θελω να σου δειξω οτι η κουραση θολωνε την κριση μου στιγμιαια.

Συγνωμη γι αυτο που λεω και καταλαβαινω την κουραση σου (εγω με ενα και ειχα λαλησει) αλλα με ανατριχιαζει η εικονα του

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ego pantos to brisko polu xrisimo kai praktiko..apo to na travane ta kaimena ta paidakia apo to xeri..kalutera etsi..toulaxiston mporoun kai perpatane kai eksereunane mona tous eno i mama niothei asfaleia kai sigouria. Auto einai i diki mou prosopiki gnomi..ksero oti se polous den aresoun alla gia mesa sthn polh to theoro idaniko

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως κοριτσια συμφωνω οτι ειναι χρησιμο και βοηθαει στην ασφαλεια του παιδιου!!Τωρα ξερω οτι οι περισσοτερες μεσα στο φορουμ διαφωνουν αλλα ο καθενας εχει την αποψη του σωστα?

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κι απο μενα,

σε κανενα δεν αρεσει να βλεπει παιδακια με λουρακια και ποσο μαλλον τα δικα σου τα παιδακια...ας ερθει ομως καποιος μαζι μου στην παιδικη χαρα που παω τα 20 μηνων διδυμα αγορια μου και μετα να μου πει....ειναι θεμα ασφαλειας πλεον..δεν εχω παρει ακομα για το λογο οτι δεν εχω βρει..πρωτα απο ολα ειναι η ασφαλεια των παιδιων και τα σωα φρενα της μανουλας.... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμεις οι Ελληνες ειμαστε οι ευαισθητοι. Το ειδα στην Κυπρο και μου κακοφανηκε, ομως δεν ειχα παιδια. Τωρα καταλαβαινω. Επισης δοκιμασμενο απο την Ελληνιδα νταντα των παιδιων μου, πρωην μετεναστρια Βελγιου, που το δοκιμασε οταν ηταν Βελγιο,20 χρονια πριν, στο φοβερα ατιθασο αγορακι της, που ουτε στο καροτσι δεν καθοταν σα μωρο και σωθηκε. Ελληνιδα φιλη της που την κατεκρινε τοτε, οταν το δοκιμασε στο δικο της παιδι μετα που γεννησε, δεν το ξανα αφησε χωρις λουρακι και ομολογουσε την σωτηρια της!

 

Και εγω θελω, αλλα στην επαρχια οπου ολοι ειναι γνωστοι και αργοσχολοι, φοβαμαι οτι θα...καλεσουν το αυτοφωρο να με μαζεψει!!!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Θα δανειστώ μια φράση που λέγαμε για το -αγαπημένο- σκυλί μας:

"Δεν το βγάζω βόλτα, με βγάζει!"

 

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι εναντίον, πιστεύω ότι κάποιοι γονείς το χρειάζονται.

Είναι τόσο παράλογη και απάνθρωπη η κυκλοφορία στην πόλη, που μου φαίνεται σχεδόν φυσιολογικό να καταλήγουμε σε τέτοια μέτρα που φαίνονται παράλογα και απάνθρωπα. Αν βγαίναμε βόλτα στο δάσος (χωρίς αρκούδες!), δεν θα χρειαζόταν καν να κρατάμε το παιδί από το χέρι ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω οταν το ειδα μου φανηκε και εμενα καπως.

Να σας πω ομως την αληθεια αν πηγαινα στη ντισνευλαντ θα το επερνα ή καπου αλλου που θα ειχε τοσο πολυ κοσμο .Καλυτερα να μου φαινεται το παιδι μου οτι το εχω σαν σκυλακι ,απο οτι να το χασω και να χτυπαω το κεφαλι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα του λουριού, με τίποτα!!!

Με δύο παιδιά ίδιας ηλικίας είναι πολύ δύσκολο, το ξέρω, όμως πρέπει να βρούμε άλλους τρόπους, στο χεράκι και τα δύο( δύο χέρια έχουμε),

σε πολυσύχναστα μέρη με κάποιον ενήληκα μαζί, αν είμαστε μόνες καλύτερα να μην πάμε, ας κάνει κάποιος άλλος αυτή την δουλειά που πήγαμε να κάνουμε στο κέντρο,

πιστεύω ότι εμείς που έχουμε δίδυμα, θα πρέπει να φορτώνουμε σε άλλους κάποιες δουλειές, δεν είμαστε υπεράνθρωποι, αν δεν γίνεται, ας μην πάμε, χάθηκε ο κόσμος;

θα πρέπει να υποχρεωθώ να βάλω στα παιδιά λουριά;

στην Ντίσνευλαντ δεν θα πάμε εφόσον η ηλικία των παιδιών δεν το επιτρέπει-αν δεν μπορούν να υπακούσουν στο να κρατάνε το χέρι, λόγω ηλικίας, δεν είναι επίσης και στην κατάλληλη ηλικία να εκτιμήσουν την Ντίσνευλαντ-

Μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς αυτό!

(εννοώ χωρίς το λουρί)

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνονται πολύ χρήσιμα και σωτήρια για την κυκλοφορία μέσα στην πόλη τα λουράκια. Στην τελική και τα κάγγελα που έχουν όλα τα παιδικά κρεβατάκια για την ασφάλειά των μικρών μας από τις φυλακές ξεκινάνε, και τα πάρκα που τα βάζουμε να παίζουν ως ιδέα έχει τις ρίζες της στα ζώάκια και τις φυλακές κλπ. Πόλλά από τα μέτρα ασφαλείας για τα παιδιά χρησιμοποιούνται παρόμοια και σε ζώα και σε κατάδικους αλλά τι σημαίνει αυτό?

 

Ο συνειρμός είναι καθαρά στο δικό μας το μυαλό και όχι στου παιδιού....

Link to comment
Share on other sites

Oλα καλα και αποδεκτα αυτα που λετε τα χρησιμοποιησε ομως καποια ή καποιος απο σας για να μου πει αν ειναι ευχρηστα ή θα τα πάρω τζάμπα;

το ζευγαρι στο mothercare κοστιζει 16 Χ 2=32 ευρω, μην τα παρω και τα πεταξω μετα, κριμα ειναι!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι ακομα... δυστυχως δεν τα ειχα βρει... εγω παντως νομιζω οτι θα παρω..τις προαλλες ο ενας μου ξεφυγε,ο πιο ατιθασος και πεταχτηκε στο δρομο σε χρονο μηδεν...τρομερο αγχος..

 

mothercare...thanks for the tip

υποσχομαι να γραψω εντυπωσεις...

και μετα θα τα χαρισω στα μικροτερα διδυμακια της παρεας...η θα τα πουλησω..με τοσα εξοδα.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να τα πάρεις. Θα σωθείς. Το μόνο που θα σε συμβούλευα, όταν δεν τα χρησιμοποιείς να τα βάζεις σε κάποιο ασφαλές σημείο, να μη μπορούν να τα πάρουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια ολα ειναι μια ιδεα!!! αν παθει τιποτα το παιδι , χτυπωντας σε κανενα αμαξι θα ερθει ο γειτονας που σε κρινει , να στο κανει καλα? δουλευα στη χερσονησο το προηγουμενο καλοκαιρι και ολες οι τουριστριες κυκλοφορουσαν με αυτο. Εμενα ευτυχως ειναι πολυ υπακουα στο δρομο αλλιως θα το σκεφτομουν...Πανω οπο ολα η ασφαλεια τους....Να προετιμαστεις παντως ψυχολογικα γιατι θα ακουσεις πολλα απο πολλες οπισθοδρομικες ελληνιδες μανες...... :?:?

glitterfy134519T689D30.gif
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ; Μπραβο! Τι να πω; Αντε και στα δικα μας![/b]

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

λοιπον κοριτσια τα πηρα τα λουρακια..πρωτη δοκιμη στο mall..

δεν σας λεω τιποτα...κοσμος ...χαμος..ενας εφιαλτης και με τα δυο..οχι μονη μου βεβαια..αλλα και παλι..2 με 2..μιλαμε τωρα 21 μηνων αγορια..ειναι πολυ καλυτερα παιδια με τις ζωνες..αυτα δεν καταλαβαινουν τιποτα ισα ισα...νιωθουν καλυτερα γιατι εγω δεν τρεχω σαν την τρελλη απο πισω να τα βουταω απο τα χερια..ειναι κοντα μου και εγω ξερω οτι τα ελεγχω σε περιπτωση κινδυνου..βεβαια δεν σας λεω πως με κοιταζανε μερικες..αν μπορουσαν θα μου την ελεγαν σιγουρα...αλλα ειναι σαφως καλυτερα..τα μωρα ειναι πιο χαρουμενα και πιο ελευθερα διαφορετικα θα τα ειχα στο καροτσι..θα κλαιγανε... θα στενοχωριομουν..οποτε διαλεγεις και παιρνεις..βεβαια αυτα που εχει το mother care, δεν ειναι τα καλυτερα γιατι στο internet βρηκα πολυ πιο χαριτωμενα και με καλυτερη θεση στηριξης.παντως τα συστηνω ανεπιφυλακτα και αν σας πει κανενας τιποτα δωστε του τα διδυμα στο mall 3 λεπτα...μετα θα σας ζητα ταπεινα συγνωμη!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

το έχω δει να το φοράνε στην Αμερική (πολύ χρήσιμο και εκεί), και στις βορειο ευρωπαικές χώρες.

 

Είναι τελικά πολύ πρακτικό όταν ο γονέας είναι μόνος του.

Τους άλλους άστους να λένε.

Link to comment
Share on other sites

Teti καλημέρα! Καλύτερα ας μη χαλάσεις άλλα χρήματα για λουράκια, θα δεις που σιγά σιγά τα μικρά θα συνηθίσουν να περπατούν κοντά σου και σε 3-4 μήνες (μπορεί και λιγότερο) ίσως και να σταματήσεις να τα χρησιμοποιείς. Απλά τώρα είναι μέσα στην τρέλλα του 'περπατώ μόνος μου, ουάου'. Θα το μάθουν και αυτό και να δεις που πιο μετά θα είναι περισσότερο συνεργάσιμα. Καλή συνέχεια και καλές βόλτες!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όταν το πρωτο είδα στην Αγγλία, έφριξα.

Όταν όμως είδα παιδάκι να πετάγεται στο δρόμο και να κινδυνέψει από αμάξι, κατάλαβα!

Απέκτησα το λουράκι όταν ήμουν ακόμα έγκυος... μόλις αρχίσει να περπατάει θα του το φορέσω για να νιώθει κι εκείνος ανεξάρτητος κι εγώ ήσυχη...

Επειδή τα παιδάκια ξεφεύγουν από το χέρι σου αλλά και από την προσοχή σου πολύ πριν το αντιληφθεις, και το σημαντικότερο είναι να εύχεσαι να μην είναι πια αργά, γιατί τότε αντιλαμβάνεσαι την αξία του λουριού...

 

Ειδικά εσείς με τα δίδυμα... είστε ηρωίδες!

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα το χρειαστώ αυτό το εργαλείο!

Που το πουλάνε? Εχετε κανα site?

Εχω μία φοβία από τώρα που είναι 4,5 μηνών ότι θα έρθει κάποιος "κακός" και θα μου τις κλέψει...!

Τι ψυχασθένεια και αυτή που με βαράει...

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου τι λέει ο κάθενας.

yoGfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω ρε παιδιά δεν ξέρω αλλά και εγώ δίδυμα μεγαλώνω και δεν μου πέρασε ποτέ ούτε σαν σκέψη απο το μυαλό να τα δέσω σαν σκυλιά με τα λουριά για να τα πάω μια βόλτα... με συγχωρήτε δηλαδί αλλά μετά τι να περιμένω να σικώσουν και το ΄πόδι τους για να κατουρήσουν;;;; Συγνώμη αν δεν ακούγομαι ευχάριστη αλλά φανταστείτε τον εαυτό σας δεμένο με ένα λουρί στο δρόμο... πως σας φαίνετε;;;; και πόσο άνετο μπορεί να νιώθει ένα παιδί... και η αυτοεκτήμηση του και αυτή περίπατο με ένα λουρί;;;; και πάλυ συγνώμη αν ακούγομαι άσχημα αλλά είναι η άποψη μου :cry::cry::cry:

.png
Link to comment
Share on other sites

Νατασα μου, ακομη μικρα ειναι τα μωρα σου. Ας φθασουν με το καλο σε ηλικια που τρεχουν και τοτε θα ηθελα να ξαναγραψεις την αποψη σου. Γιατι τοτε θα αντιμετωπισεις την υστερια για προφυλαξη, δυο μωρων που τρεχουν και δε θελουνε χερακι αλλα την ανεξαρτησια τους, διπλα σε ενα πολυσυχναστο δρομο. Ειναι τρομαχτικο!

 

Δεν εχω ζωνες αλλα θα ηθελα και κυριως οταν πανικοβαλλομαι που και τα δυο μωρα ξαπλωνουν κατω και πεισμωνουν σα γαιδουρακια γιατι δε θελουν χερακι και φυσικα μολις εχουν κατεβει απο το καροτσι μονα τους... Το σκεφτομαι πλεον σοβαρα, ενω πριν το εβρισκα ακραιο και σκεφτομουν οπως εσυ. Γι' αυτο σου λεω, περιμενε... Αν και ευχομαι να μη σε φερουν σε θεση να ζοριστεις!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ,Νατασα, συγνωμη, μολις προσεξα οτι τα μικρουλια ειναι 5 χρονων και οχι 5 μηνων. Οποτε εχεις την πειρα σου και ξερεις.

Εγω παντως, τωρα που το ζω εντονα, αγχωνομαι...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...