Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ανησυχια για ανικανοτητα αποκτησης παιδιου


Recommended Posts

κοριτσια καλημερα..ειμαι 28 ετων και εχω 8 μηνες παντρεμενη. ειμαστε πολλα χρονια με τον αντρα μου και απο τον γαμο και μετα προσπαθουμε για παιδακι. επαιρνα αρκετα χρονια αντισυλληπτικα και τα σταματησα απο τελη Σεπτεμβριου του 2014. μετα την παυση των χαπιων εχει πολυ μεγαλο κυκλο (απο 34 εως και 49 αλλα περιπου 40 μερες). επειδη δεν εχω μεινει ακομα εγκυος και στο φιλικο κυκλο καποια ζευγαρια κατεφυγαν στην εξωσωματικη ο αντρας μου φοβαται οτι δεν μπορουμε. δεν εχει κανει ομως καμια εξεταση. εγω απ την μια θελω να κανει και απο την αλλη δε θελω να μπω σε τετοιες διαδικασιες. σκεφτομαι οτι ακομα δε βρηκαμε την ημερα της ωορρηξιας. εχει καποια βαση αυτο? τι με συμβουλευετε να κανει ο αντρας μου?και σε ποιον ειδικο να καταφυγουμε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


margare, καλημέρα,

καταρχήν δεν προσπαθείτε και για κανένα τεράστιο χρονικό διάστημα ώστε να αγχώνεσαι. Ωστόσο, είναι πολύ καλό που το συζητάτε και προσπαθείτε από κοινού με τον άνδρα σου να το αντιμετωπίσετε.

Θεωρώ ότι πήγατε κατευθείαν στην άλλη μεριά: επειδή δεν έχετε κατεφέρει να μείνεις έγκυος ως τώρα --> εξωσωματική.

Ούτως ή άλλως και στην εξωσωματική να οδηγηθείτε, σε όποιον γιατρό ή κέντρο να πάτε θα σας στείλουν και τους δύο για εξετάσεις.

Εν τω μεταξύ, εσύ γιατί έχεις τόσο μεγάλο κύκλο; Από πολυκυστικές; Από κάποιο άλλο αίτιο; Σε κάθε περίπτωση, θα σε συμβούλευα να επισκεφθείς ένα γυναικολόγο, ο οποίος θα σε εξετάσει και θα σε κατευθύνει. Το θέμα του κύκλου σου πρέπει να το δεις, νομίζω.

Και προπάντων: μην αγχώνεσαι!!! Το άγχος είναι ανασταλτικός παράγοντας στη γονιμοποίηση! Λειτουργεί ως αντισυλληπτικό!

Καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα..ειμαι 28 ετων και εχω 8 μηνες παντρεμενη. ειμαστε πολλα χρονια με τον αντρα μου και απο τον γαμο και μετα προσπαθουμε για παιδακι. επαιρνα αρκετα χρονια αντισυλληπτικα και τα σταματησα απο τελη Σεπτεμβριου του 2014. μετα την παυση των χαπιων εχει πολυ μεγαλο κυκλο (απο 34 εως και 49 αλλα περιπου 40 μερες). επειδη δεν εχω μεινει ακομα εγκυος και στο φιλικο κυκλο καποια ζευγαρια κατεφυγαν στην εξωσωματικη ο αντρας μου φοβαται οτι δεν μπορουμε. δεν εχει κανει ομως καμια εξεταση. εγω απ την μια θελω να κανει και απο την αλλη δε θελω να μπω σε τετοιες διαδικασιες. σκεφτομαι οτι ακομα δε βρηκαμε την ημερα της ωορρηξιας. εχει καποια βαση αυτο? τι με συμβουλευετε να κανει ο αντρας μου?και σε ποιον ειδικο να καταφυγουμε?

 

Καλημερα και μην πανικοβαλεσαι! Οντως το διαστημα που προσπαθειτε δεν ειναι πολυ. Αν θες να ελεγχεις την ωορηξια σου μπορεις να παρεις τεστ ωορηξιας και να προσπαθειτε πιο στοχευμενα. Αν παρολα αυτα αγχωνεσαι κανε μια επισκεψη στο γυναικολογο σου και θα σε κατευθυνει αυτος. Για αρχη ορμονικες θα κανεις εσυ και σπερμοδιαγραμμα ο αντρας σου. Δεν ειναι τιποτα...ολα λυνονται..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κι από μένα. Συμφωνώ ότι δεν προσπαθείτε για μεγάλο διάστημα. Η εξωσωματική θα πρέπει να είναι όχι η πρώτη, αλλά η τελευταία σας λύση.

Επειδή κι εγώ αγχώθηκα εξαρχής για το αν θα μπορώ να κάνω παιδιά ή όχι, δεν περίμενα να περάσει το διάστημα του 1 έτους, αλλά ξεκίνησα εξετάσεις από την αρχή. Αν θες να κάνεις εξετάσεις (που είναι καλό, κατά τη γνώμη μου) και να τις πας έτοιμες στο γιατρό, άρχισε εσύ με τεστ ΠΑΠ, ενδοκολπικό υπέρηχο (αμέσως μετά την περίοδο για να φαίνεται καλύτερα), ορμονικές εξετάσεις και σαλπιγγογραφία. Μετά, αν χρειαστούν περαιτέρω εξετάσεις, θα κινηθείς ανάλογα με τα ευρήματα. Επίσης, ο άντρας σου μπορεί να κάνει ένα πρώτο σπερμοδιάγραμμα τώρα και άλλο ένα σε 1 μήνα.

Κι εμείς τα κάναμε όλα αυτά όταν ξεκινήσαμε να προσπαθούμε. Μπορεί να μην έχετε κανένα απολύτως πρόβλημα (που σας το εύχομαι), οπότε κάνοντας τις εξετάσεις θα ηρεμήσετε και θα σας φύγει το άγχος.

Καλή επιτυχία!!!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

καταρχας ευχαριστω για την αμεσοτητα. εγω εχω κανει τεστ παπ και υπερηχο και ηταν ολα καλα αλλα ειχα καποιες κυστες στις ωοθηκες.η γιατρος μου ειπε οτι ειναι απο τις πολυκυστηκες ωοθηκες και αν ο κυκλος δεν ξεπερναει τις 45 μερες δεν υπαρχει προβλημα απλα θα δυσκολευεστε να βρειτε την ημερα ωορρηξιας. πηρα τεστακια μια φορα, βρηκα την ημερα αλλα δεν εμεινα. ξανα δεν πηρα γιατι δεν ηθελα να μπω στην διαδικασια της προγραμματισμενης συνουσιας. πιστευω οτι ετσι θα αγχωνομουν περισσοτερο. σπερμοδιαγραμμα που γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Θα πας να στο γραψει ο γιατρος ή ενας ουρολογος και θα παει το δειγμα ο αντρας σου σ'ενα διαγνωστικο κεντρο. Προσοχη ομως πρεπει να υπαρχει αποχη για καποιες μερες.

Link to comment
Share on other sites

καταρχας ευχαριστω για την αμεσοτητα. εγω εχω κανει τεστ παπ και υπερηχο και ηταν ολα καλα αλλα ειχα καποιες κυστες στις ωοθηκες.η γιατρος μου ειπε οτι ειναι απο τις πολυκυστηκες ωοθηκες και αν ο κυκλος δεν ξεπερναει τις 45 μερες δεν υπαρχει προβλημα απλα θα δυσκολευεστε να βρειτε την ημερα ωορρηξιας. πηρα τεστακια μια φορα, βρηκα την ημερα αλλα δεν εμεινα. ξανα δεν πηρα γιατι δεν ηθελα να μπω στην διαδικασια της προγραμματισμενης συνουσιας. πιστευω οτι ετσι θα αγχωνομουν περισσοτερο. σπερμοδιαγραμμα που γινεται?

 

Σπερμοδιαγραμμα μπορεις να πας και σε μικροβιολογικο το ξερω απο τον αντρα μου ειχαμε θεματακια, θελει 3 μερες αποχη, το δειγμα πρπει να το παει κατευθειαν σον γιατρο γιατι χαλαει...θα σας το πουν κιολας...και μετα αφου παρεις τα αποτελεσματα πατε σε εναν ουρολογο....καλα κανεντε και ξεκινηνατε εξετασεις να ξερετε που βρισκεστε..!!!

dwTUp3.png

wmFfp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα ο γιατρός μου μου είχε πει ότι για το πρώτο παιδί, κ εφόσον δεν συντρέχει λόγος βιασίνης, πχ μεγάλη ηλικία (ήμουν 28 ακριβώς στην ηλικία της θεματοθέτριας) δίνουν 1,5 χρόνο περιθώριο πριν ξεκινήσουμε εξετάσεις. Εγώ έμεινα έγκυος στο χρόνο... Ενώ στο δεύτερο παιδί μου έδοσε 1 χρόνο κ επειδή δεν τα κατάφερα, ξεκίνησα εξετάσεις. Εγώ προτιμώ πάντα οι εξετάσεις να γίνονται υπό την καθοδήγηση του γιατρού γιατί τις δίνει με σειρά κ ενημερώνει αναλυτικά σε ποιες μέρες του κύκλου πρέπει να γινουν, πως κ που...

 

Επίσης, εμένα ο γιατρός ο ίδιος μου πρότεινε τα τεστ ωορρηξίας προκειμένου να σιγουρευτούμε ότι πετυχαίνουμε την ωορρηξία. Έτσι κατάλαβα ότι ενώ υπολόγιζα 14η μέρα ωορρηξία, στην πραγματικότητα έκανα 17-18η. Δεν ακολουθώ τη διαδικασία της στοχευμένης κ μόνο επαφής αλλά ξέρω κάθε μήνα αν έχω πετύχει ωορρηξία ή όχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω επαιρνα αρκετα χρονια αντισυλληπτικα.μετα τον γαμο οταν τα σταματησα εκανε αρκετους μηνες να φτιαξει η περιοδος μου.ηταν πολυ αστατη.κα μενα ειχε φτασει απ οτι θυμαμαι και 39 μερες να μου ρθει.εγω οταν αποφασισα να τα κοψω ειχα παει στον γυναικολογο μου και ειχα κανει ενα τσεκαπ(παπ,κολπικο υγρο και υπερηχο).ολα πεντακαθαρα απλα εκανε λιγο καρο ωσπου να ομαλοποιηθει.βεβαια δεν προλαβε γιατι ειχαμε το ευτυχες γεγονος μετα απο 8-9 μηνες:D.ημουν 31 ετων.παντως σε καμια περιπτωση δεν ειναι μεγαλο διαστημα.εισαι και αρκετα νεα.πολυ σημαντικος παραγοντας ειναι το αγχος.προσπαθησε να μην αγχωνεσαι και ολα θα ερθουν σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

και εγω οταν τα σταματησα εκανα εξετασεις (παπ υπερηχο) και ολα καλα. μπηκα στη διαδικασία να το σκεφτω γιατι ειδα οτι το σκεφτεται ο αντρας μου και αγχωθηκε μηπως φταει αυτος!!θα φανει..ευχαριστω πολυ. αν κανει εξετασεις θα σας πω!!αν και σκεφτομαι καλοκαιρακι ερχεται ας χαλαρωσουμε..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...