Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έκανα μια καλή πράξη...


babystar

Recommended Posts

...έδωσα αίμα και γράφτηκα εθελοντής αιμοδότης!Πολύ το χάρηκα...

 

Το θέμα το ανοίγω για να καταγράφουμε τις καλές πράξεις μας. Ζούμε σε μια κοινωνία που οι περισσότεροι κοιτάνε μόνο τα αρνητικά, τονίζουν μόνο τα άσχημα και τα καλά και ευχάριστα, τα προσπερνάνε. Σκεφτόμαστε "τι να κάνω??Έτσι είναι τα πράγματα και δεν θα αλλάξει τίποτα!" όμως πιστεύω ότι καθένας από μας μπορεί να κάνει τη διαφορά, να αλλάξει κάτι και όλοι μαζί να αλλάξουμε πολλά!Και επιτέλους να κοιτάμε μόνο τα θετικά, σε μας, στα παιδιά μας, στους γύρω μας!

 

Δε χρειάζεται να είναι μια μεγάλη κίνηση, απλά να είναι μια κίνηση καλής θέλησης.

 

Πέρα από αυτό που έγραψα πιο πάνω και με γέμισε ευτυχία γιατί ένιωσα ότι προσέφερα σε κάποιον άνθρωπο που έχει ανάγκη από αίμα, αυτό που κάνω καθημερινά είναι όταν οδηγώ να αφήνω στις διαβάσεις τους πεζούς να περνάνε.

 

Εσείς τι καλή πράξη κάνατε??

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δηλαδή ξέρω που λένε "Κάνε το καλό και ρίξτο στο γυαλό"

 

Συμφωνώ, αλλά το σκέφτομαι για να βλέπουμε λίγο και τη θετική πλευρά των πραγμάτων, όχι για να κοκορευτούμε. Για να δούμε λίγο με άλλο μάτι τη μαυρίλα που μας περιτριγυρίζει...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις υπ' όψιν αν επιτρέπεται θηλάζουσα μαμά να δίνει αίμα εθελοντικά?

 

Μας το είπαν χτες...Απαγορεύεται θηλάζουσα να δώσει αίμα και επίσης πρέπει να έχει περάσει 1 χρόνος από τον τοκετό...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να ξερεις παντα οι καλες πραξεις εχουν αντικρισμα. Και εγω ως ενας ανθρωπος που κατα καιρους συχνα μεταγγιζομαι σε ευχαριστω για το χρονο και το αιμα που εδωσες babystar.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Να είσαι πάντα καλά και γεμάτη θετική διάθεση.

Παρακαλώ!Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη, αν και δεν τα καταφέρνω πάντα...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Για να ξερεις παντα οι καλες πραξεις εχουν αντικρισμα. Και εγω ως ενας ανθρωπος που κατα καιρους συχνα μεταγγιζομαι σε ευχαριστω για το χρονο και το αιμα που εδωσες babystar.

 

Παρακαλώ. Ο χρόνος ήταν όχι πάνω από 5 λεπτά!Όσο για το αίμα, όπως μου είπε η νοσοκόμα πολύ σύντομα θα το έχω αναπληρώσει. Και ένιωσα απέραντη χαρά σκεπτόμενη ότι μπορώ να δώσω αίμα για κάποιον που το χρειάζεται...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νιώθω λίγο άσχημα, γιατί το θέμα δεν το άνοιξα για να πω για την αιμοδοσία. Απλά με ΑΦΟΡΜΗ αυτό, είπα να δούμε μήπως και τελικά υπάρχει πιο πολύ καλοσύνη από αυτή που συνήθως βλέπουμε. Ακόμα και για κάτι μικρό, κάτι καθημερινό, μήπως αλλάζοντας λίγο την καθημερινότητα μας, αλλάξει και το πώς βλέπουμε τον κόσμο..

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δίνω αίμα εδώ και χρόνια! Δεν είναι τέλεια αίσθηση;;; :D

 

Μια άλλη καλή πράξη είναι να στείλετε πακέτο με προμήθειες για τις φυλακισμένες μαμάδες και τα (φυλακισμένα έως 3 ετών) παιδάκια τους, στη φυλακή του Ελαιώνα Θήβας!

Δείτε σ' αυτό το λινκ για λεπτομέρειες http://xeblogarisma.blogspot.com :D.

 

Y.Γ. Mην θεωρηθεί ότι το διαφημίζω παιδιά, με ΤΙΠΟΤΑ, απλά είναι για καλό σκοπό!

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και για κάτι μικρό, κάτι καθημερινό, μήπως αλλάζοντας λίγο την καθημερινότητα μας, αλλάξει και το πώς βλέπουμε τον κόσμο..

 

Μπράβο κοριτσάκι....έτσι έστι και εγώ βαρέθηκα να βλέπω γύρω μου ανθρώπους που να τα βλέπουν όλα μαύρα και άραχνα..σίγουρα υπάρχει και η καλή πλευρά όλων όσων ζούμε....( εγώ τουλάχιστον αυτό προσπαθώ να δω )

Εγώ με την αιμοδοσία δεν κατάφερα να γραφτώ εθελοντικά γιατί πάντα κάτι τύχαινε και 2 φορές το χρόνο δίνω αίμα για συγκεκριμένα άτομα...

όσο αναφορά το κάνε το καλό και ρίξτω στο γυαλό συμφωνώ αλλά μην ξεχνάμε ότι είμαστε άγνωστοι :wink: και δεν έχουμε ούτε έναν λόγο να κοκορεύομαστε...

ένα πράγμα που με έκανε να νιώσω καλά τελευταία είναι που μαζί με την αδερφή μου πήραμε ένα σωρό κρέατα για την κοπέλα που μας φροντίζει τις δουλειές των σπιτιών μας ( έχουμε την ίδια ) η οποία έχει 3 παιδιά και το κρέας είναι σπάνιο είδος στο τραπέζι τους...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δίνω αίμα εδώ και χρόνια! Δεν είναι τέλεια αίσθηση;;;

 

Δεν περίμενα να νιώθω έτσι, να έχω τέτοια αίσθηση!Είναι όντως καταπληκτική!

 

Y.Γ. Mην θεωρηθεί ότι το διαφημίζω παιδιά, με ΤΙΠΟΤΑ, απλά είναι για καλό σκοπό!

Σε αυτό το θέμα κολλάνε ΟΛΕΣ οι καλές πράξεις!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Στον γαμο μου χαλασα ενα καρο χρηματα για τραπεζι και αλλα εξοδα και ετσι τωρα στην βαπτιση αποφασισα να κανω το τραπεζι σε εναν χωρο που τα χρηματα θα πανε στο γηροκομειο Αθηνων και αντι δωρου για τον Μαριο ζητησαμε ολοι οι καλεσμενοι να ριξουν το ποσο που θελουν σε καλπη που θα ειναι στην εκκλησια για το χαμογελο του παιδιου.

 

Ετσι θα πιασουν τοπο τα χρηματα που θα ξοδευαμε για την βαπτιση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίταξε, εγώ έστειλα σ' αυτούς, γιατί μόνο που σκέφτομαι τα παιδάκια να μεγαλώνουν μέσα στη φυλακή, ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ.

Και η συγκεκριμένη περίπτωση έχει γίνει άρθρο και σ' εφημερίδες, δεν είναι μούφα.

 

Ας πούνε ότι θέλουν, εμείς ενημερώνουμε :D.

 

Επίσης, σε κάποιο τόπικ αναφέρθηκε, δεν θυμάμαι, μπορούμε να δώσουμε μωρουδιακά στο Ιπποκράτειο στη Θεσσαλονίκη.

Σ' αυτό το φόρουμ το είδα νομίζω, έχει και τηλέφωνο επικοινωνίας.

 

Βabystar η αιμοδοσία με κάνει να αισθάνομαι καλύτερο άνθρωπο εδώ και χρόνια κι ας λένε όλοι ότι θέλουν ;).

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε δυο νεα παιδια – ζευγαρι διπλα μας που εχουν ένα κοριτσακι 2 ετων.

Προσπαθουμε οσο μπορουμε να τα βοηθαμε γιατι τα οικονομικα τους είναι χαλια

Και από δουλεια το παλικαρι τιποτα. Περιστασιακα από δω και από κει. Και οι κατραπακες τους ερχονται η μια μετα την αλλη. Αλλα δεν το βαζουν κατω και παρολες τις δυσκολιες είναι προθημοι να σε βοηθησουν με τον τροπο τους. Και τα ρουχα του μικρου προσπαθω να βρισκω οικογενειες που τα χρειαζονται πραγματικα.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

ένα πράγμα που με έκανε να νιώσω καλά τελευταία είναι που μαζί με την αδερφή μου πήραμε ένα σωρό κρέατα για την κοπέλα που μας φροντίζει τις δουλειές των σπιτιών μας ( έχουμε την ίδια ) η οποία έχει 3 παιδιά και το κρέας είναι σπάνιο είδος στο τραπέζι τους...

 

Πολύ καλό και μπράβο σας, γιατί όντως υπάρχουν οικογένειες που δεν μπορούν να φάνε κρέας.

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

τωρα στην βαπτιση αποφασισα να κανω το τραπεζι σε εναν χωρο που τα χρηματα θα πανε στο γηροκομειο Αθηνων και αντι δωρου για τον Μαριο ζητησαμε ολοι οι καλεσμενοι να ριξουν το ποσο που θελουν σε καλπη που θα ειναι στην εκκλησια για το χαμογελο του παιδιου.

 

Ετσι θα πιασουν τοπο τα χρηματα που θα ξοδευαμε για την βαπτιση.

 

Μπράβο για την πρωτοβουλία σας!

Με συγκίνησε η ιδέα...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Εμεις όπως περίπου η marcopolo πήραμε τις προσκλήσεις και τις μπομπονίερες για την βάπτιση απο το χαμόγελο του παιδιού. Νίωσαμε υπερόχα και δώσαμε για τα παιδιά τα λιγότερα τυχέρά απο τα δικά μας μία βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω κοριτσια μακαρι να μπορουσαμε να κανουμε περισσοτερα για ολα τα παιδια του κοσμου που δεν ζουνε με την οικογενεια τους.

 

RESPECT.......εισαι καταπληκτικη!!!!!!!.........Babystar και εγω ηθελα να γινω εθελοντης αιμοδοτης, αλλα με αιματοκριτη 30 στα κανονικα μου δεν γινεται......λιγο μου παιρνουν και ασπριζω.......:-( Και παιδια δεν ΘΥΜΑΜΑΙ την τελευταια καλη μου πραξη. Αυτο λεει πολλα για μενα. Ειναι ήτε οτι ΔΕΝ εχω κανει τπτ τωρα τελευταια, ή οτι ΔΕΝ το θυμαμαι *αυτο ειναι χειροτερο*........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εχεις κανει βρε απλα δεν το θυμασαι αυτη τη στιγμη.

 

Καλη πραξη δεν σημαινει απαραιτητα κατι σπουδαιο. Ενα χαμογελο στον διπλανο μια καλη κουβεντα σε καποιον που την χρειαζεται, μια σκεψη θετικη ολα αυτα αυτα αποτελουν καλες κινησεις και πραξεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να πώ κα΄τι που το θεωρώ καλή πράξη αν και δεν τα λέω..... Στο μυαλό μου έχω ένα βλέμμα...τόσο αθώο...τόσο ζεστό και καλοσυνάτο....Πήγαινα λοιπόν στον δρόμο μου και βλέπω μια γιαγιά που προσπαθούσε να περάσει τον δρόμο αλλά κανένας πο...ης δεν την άφηνε...Πάω κοντά της και της λέω "έλα γιαγιά πάμε μαζί απέναντι"..και την πήρα αγκαζέ..μόλις την πέρασα απέναντι γυρίζει με αγκαλιάζει και με κοιτάει με κείνα τα γκριζογάλανα ματάκια της δακρισμένα και μου λέει "Ο Θεός καμάρι μου να σε έχει καλά και πάντα υγιη...." Είναι μια απλή πρόταση που λέγεται καθημερινά...η γιαγιά όμως το είπε και το ενοούσε και το στόμα της γέμισε ευγνομοσύνη όταν το έλεγε...Πόσο άλαξε η ψυχική μου διάθεση από κείνη την στιγμή, πόσο όμορφα μου φαίνονταν όλα....Ακόμα έχω το βλέμμα της στο μυαλό μου και δεν μπορεί να μου φύγει..Θα μείνει ανεξήτηλο..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...