Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δωρα & μισθοι μετα απο εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλημέρα, εχω δυο ερωτησεις που με καινε αυτον το καιρο και ο λογιστης στην δουλεια μου δεν μου τις απανταει κ δεν ξερω το λόγο..

 

Εργαζομαι σε μια ιδιωτική εταιρεια εδω και 4 χρόνια , πλήρης απασχόληση, πενθήμεο ολα κανονικα ωραια και καλα..

 

Στις 9.11 τελειωνει η άδεια μητροτητας απο το ικα (σύνολο 119 μέρες) και απο τις 10.11 αρχίζει η άδεια μου η κανονική σύνολο 23 μέρες , οπότε λήγει στις 10.12.

 

ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙEΜΑΙ

 

1) Για την περίοδο που θα κυλάει η άδεια μου , δικαιούμαι τον μισθό μου?

2) Πόσο δώρο χριστουγέννων δικαιουμαι ολοκληρο η μέρος?

3) Δικαιουμαι δώρο πάσχα? Λόγω του οτι θα κάνω χρήση του 6μηνου απο τον ΟΑΕΔ.

 

(ο μισθός μου ειναι 1000 καθαρα)

 

 

ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1) Για την περίοδο που θα κυλάει η άδεια μου , δικαιούμαι τον μισθό μου?

2) Πόσο δώρο χριστουγέννων δικαιουμαι ολοκληρο η μέρος?

3) Δικαιουμαι δώρο πάσχα? Λόγω του οτι θα κάνω χρήση του 6μηνου απο τον ΟΑΕΔ.

1. ναι και το επιδομα αδειας σου :D

2. Εργοδοτης εως 10/12 (γυρω στα 950) και απο εκει και περα ΟΑΕΔ

3. Απο τον ΟΑΕΔ

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κ εγω κατι?

δουλευω πενθημερο πληρες ωραριο εμεινα εγκυος και πηρα αδεια απ το ικα αναρρωτικη απο το φεβρουαριο ως τον ιουνιο.απο τη δουλεια μου πηρα 9 μηνη αδεια μητροτητας που ξεκιναει το δεκεμβρη.ειχα κανονικη αδεια ενα μηνα το νοεμβριο.δουλεψα δηλαδη μονο το γενναρη.τι δωρο χριστουγεννων δικαιουμαι-αν δικαιουμαι-και απο που θα το παρω?απ το ικα η απ τον εργοδοτη?ο μισθος μου ειναι 1100 καθαρα.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα!να ρωτησω αν γνωριζει καμια σας!

εχω αδεια αναρωτικη απο 11/11/09 λογω επαπηλουμενης εγκυμοσυνης.η ΠΗΤ μου ειναι 24/4/10.προχθες πηρα την αδεια κυησης δηλαδη.

Ηθελα να ρωτησω αν δικαιουμαι δωρο Πασχα κ απο ποιον?απο εργοδοτη η απο ΙΚΑ?

επισης εφ οσον ληξει η αδεια μητροτητας του ΙΚΑ, μπορω να κανω χρηση της κανονικης αδειας απο την δουλεια μου κ μετα να παω το 6μηνο του ΟΑΕΔ?κ αν ναι πληρωνομαι εκεινον τον μηνα κανονικα απο την δουλεια μου???

συγνωμη για το κατεβατο αλλα οι λογιστες κανουν την παπια!

qvx1p3.png

αll I ever wanted...αll I ever needed...Is here,in my arms....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!να ρωτησω αν γνωριζει καμια σας!

εχω αδεια αναρωτικη απο 11/11/09 λογω επαπηλουμενης εγκυμοσυνης.η ΠΗΤ μου ειναι 24/4/10.προχθες πηρα την αδεια κυησης δηλαδη.

Ηθελα να ρωτησω αν δικαιουμαι δωρο Πασχα κ απο ποιον?απο εργοδοτη η απο ΙΚΑ?

Νομιζω απο το ΙΚΑ για οσο διαστημα ησουν σε επαπειλουμενη και απο τον εργοδοτη απο οταν ξεκινησε η κανονικη αδεια κυησης.

 

επισης εφ οσον ληξει η αδεια μητροτητας του ΙΚΑ, μπορω να κανω χρηση της κανονικης αδειας απο την δουλεια μου κ μετα να παω το 6μηνο του ΟΑΕΔ?κ αν ναι πληρωνομαι εκεινον τον μηνα κανονικα απο την δουλεια μου???

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=42027

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας,ειχα αδεια τοκετου 5/12/2009,πιο πριν ειχα αναρρωτικη απο24/06/09 εως 04/12/09,ηθελα να ξερω αν δικαιουμαι δωρο πασχα και απο που?ικα η εργοδοτη?ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας,ειχα αδεια τοκετου 5/12/2009,πιο πριν ειχα αναρρωτικη απο24/06/09 εως 04/12/09,ηθελα να ξερω αν δικαιουμαι δωρο πασχα και απο που?ικα η εργοδοτη?ευχαριστω πολυ

line_flow3_beg_16_time_1171429200_text_c720c3e5f9f1e3e9e120d6efe9e2e720ece1f220e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kalispera se oles tis mamades.

Tha ithela na mou pei an kserei kapoia apo sas gia doro pasxa kai adeia kalokairioy.

Doylevo se mia epixeirisi apo to 2006, penthimero me apodoxes 800.

Stamatisa tin ergasia stis 01-12-2009.

Plirothika apo to IKA gia 4 mines.(DEKEMBRIO - IANOYARIO - FEBROYARIO KAI MARTIO). Mazi kai ta epidomata.

Apo APRILIO - SEPTEMBRIO tha paro to 6mino to OAED.

 

oi erotisis mou einai oi ekseis:

1) perno epidoma mitrotitas kai apo oaed... kai an ne poso einai?

 

2) doro pasxa dikaioyme ? apo pou? ergodoti, ika i oaed?

 

3) stin ergasia mou tha prepei na epistrepso Oktombrio 2010. Mboro na paro afton ton mina os adeia kalokairioy. Se aftin tin periptosi tha plirotho kanonika apo ton ergodoti mou syn tin adeia (mistho + adeia)?

 

4) An ypothesoume oti ksekiniso tin ergasia mou eite oktombrio eite noembrio... doro xristoygenon tha paro olokleiro... i meros mono pou analogei stous 2 i 3 mines antistixa ?

 

as mou apantisi opoios kserei... diaforetika peite mou se poia ypiresia mboro na apefthintho gia afta ta zitimata.

 

efxaristo ek ton proteron

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, τη βοηθεια σας εαν ξερετε:

Ειχα αδεια λοχειας ΙΚΑ μεχρι τον Φλεβαρη και απο Μαρτη ξεκινησε το εξαμηνο μου.

 

Απο τον εργοδότη μου δικαιουμαι ποσοστο του δωρου Πασχα που αναλογει στον Γεναρη & Φλεβαρη; Ρωταω γιατι το δωρο ηδη πληρωθηκε στους υπολοιπους και σε μενα τιποτα, και ημουν σιγουρη οτι πρεπει να παρω και γω ενα μερος...Θελω να σιγουρευτω πριν παρω να κανω παραπονα, καμια βοήθεια;;;; Ευχαριστω εκ των προτερων.

tnOzp3.pngnW9ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Kalispera se oles tis mamades.

Tha ithela na mou pei an kserei kapoia apo sas gia doro pasxa kai adeia kalokairioy.

Doylevo se mia epixeirisi apo to 2006, penthimero me apodoxes 800.

Stamatisa tin ergasia stis 01-12-2009.

Plirothika apo to IKA gia 4 mines.(DEKEMBRIO - IANOYARIO - FEBROYARIO KAI MARTIO). Mazi kai ta epidomata.

Apo APRILIO - SEPTEMBRIO tha paro to 6mino to OAED.

 

oi erotisis mou einai oi ekseis:

1) perno epidoma mitrotitas kai apo oaed... kai an ne poso einai?

 

2) doro pasxa dikaioyme ? apo pou? ergodoti, ika i oaed?

 

3) stin ergasia mou tha prepei na epistrepso Oktombrio 2010. Mboro na paro afton ton mina os adeia kalokairioy. Se aftin tin periptosi tha plirotho kanonika apo ton ergodoti mou syn tin adeia (mistho + adeia)?

 

4) An ypothesoume oti ksekiniso tin ergasia mou eite oktombrio eite noembrio... doro xristoygenon tha paro olokleiro... i meros mono pou analogei stous 2 i 3 mines antistixa ?

 

as mou apantisi opoios kserei... diaforetika peite mou se poia ypiresia mboro na apefthintho gia afta ta zitimata.

 

efxaristo ek ton proteron

1) επιδομα μητροτητας ειναι το 6 μηνο που θα παρεις 680 €/ μηνα

2)δικαιουσαι μαλλον απο εργοδοτη , ρωτα ομως το ικα

3)μπορεις να παρεις την αδεια που δικαιουσαι και πληρωνεσαι κανονικα τον μισθο, αδεια οταν λες εννοεις το επιδομα αδειας? εφοσον σε πληρωσει δωρο πασχα δικαιουσαι και επιδομα αδειας

4) θα παρεις ενα ποσο απο οαεδ για το 6μηνο και αντιστοιχια απο εργοδοτη (απο οκτ εως δεκ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω απο το ΙΚΑ για οσο διαστημα ησουν σε επαπειλουμενη και απο τον εργοδοτη απο οταν ξεκινησε η κανονικη αδεια κυησης.

 

 

κ η επιθεωρηση εργασιας ετσι μου ειπε..αλλα ακουστε!πηρα απο ικα για την περιοδο που ειχα αναρωτικες (1/1-27/2)140 ευρωπουλα και ο εργοδοτης μου συμπληρωσε 80 ευρω για δωρο Πασχα:shock::shock:

παιζει να ειναι σωστο η με κλεβουν μπροστα στα ματια μου???

qvx1p3.png

αll I ever wanted...αll I ever needed...Is here,in my arms....

Link to comment
Share on other sites

Το εξαμηνο μου εληξε χθες Μ. Τεταρτη. Απο που παιρνω δωρο Πασχα? :confused:

μονο απο τον οαεδ, στην αποφαση του εξαμηνου γραφει το ποσο του δωρου πασχα που θα σου βαλλουν

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, τη βοηθεια σας εαν ξερετε:

Ειχα αδεια λοχειας ΙΚΑ μεχρι τον Φλεβαρη και απο Μαρτη ξεκινησε το εξαμηνο μου.

 

Απο τον εργοδότη μου δικαιουμαι ποσοστο του δωρου Πασχα που αναλογει στον Γεναρη & Φλεβαρη; Ρωταω γιατι το δωρο ηδη πληρωθηκε στους υπολοιπους και σε μενα τιποτα, και ημουν σιγουρη οτι πρεπει να παρω και γω ενα μερος...Θελω να σιγουρευτω πριν παρω να κανω παραπονα, καμια βοήθεια;;;; Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

 

maliv μου επειδη ειμαστε στις ιδιες ημερομηνιες λοχεια και οαεδ ναι δικαιουσαι απο τον εργοδοτη και απο τον οαεδ.εγω πηρα 205 απο τον εργοδοτη και 195 απο τον οαεδ.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, τελικα επρεπε να τους θυμισω εγω πως δικαιουμαι δωρο Πασχα γιατι με ξεχασανε κανονικα...Σιγα μη τους αφηνα...Τα ματια μας δεκατεσσερα πρεπει να εχουμε κοριτσια!

tnOzp3.pngnW9ip3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια καλησπερα!!!ειμαι νεα στο site και ετοιμαζομαι πρωτη φορα να γινω μαμα.θελω μια απαντηση σε κατι.τελικη ημερομηνια τοκετου ειναι η 04/10.17/05 σταματαω τη δουλεια με αναρρωτικη.το επιδομα αδειας και την αδεια μπορω να την πληρωθω απο τωρα ή μετα την αδεια λοχειας η οποια τελειωνει 06/12???

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κορίτσια καλησπέρα! θα ήθελα αν κάποια ξέρει να μου πει το εξής: πήρα το εξάμηνο του ΟΑΕΔ από 5/2/10 εώς 5/8/10. Η ετήσια κανονική άδεια επηρεάζεται; Γιατί ενώ έχω διαβάσει ότι υπολογίζεται ως κανονικός χρόνος προυπηρεσίας για τον υπολογισμό της άδειας, από τη δουλειά μου, μου λένε ότι αντί για 25 μέρες που δικαιούμαι κανονικά, θα πάρω μόνο 13. Γνωρίζει κάποια τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα! θα ήθελα αν κάποια ξέρει να μου πει το εξής: πήρα το εξάμηνο του ΟΑΕΔ από 5/2/10 εώς 5/8/10. Η ετήσια κανονική άδεια επηρεάζεται; Γιατί ενώ έχω διαβάσει ότι υπολογίζεται ως κανονικός χρόνος προυπηρεσίας για τον υπολογισμό της άδειας, από τη δουλειά μου, μου λένε ότι αντί για 25 μέρες που δικαιούμαι κανονικά, θα πάρω μόνο 13. Γνωρίζει κάποια τι ισχύει;

 

25 μερες δικαιουσαι!!!!ειναι οπως το εγραψες,ειναι σαν να δουλευες!εγω επεστρεψα 21/8 για δουλεια και εχω 22 μερες αδεια!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...