Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μου "κλέβουν" ένσημα;;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι έγκυος 10 εβδομάδων κ περιμένω πως κ πως να συμπληρώσω 90 ένσημα για να βγάλω βιβλιάριο ΙΚΑ.

Εργάζομαι ως σκιτσογράφος σε εταιρία από τον Απρίλιο του 2013 και το ωράριο μου είναι 8ωρο και πενθήμερο, με τον κατώτατο μισθό.

Τις προάλλες "ανακάλυψα" το αντίγραφο αποδεικτικού υποβολής ΑΠΔ, όπου παρατήρησα ότι στην επιλογή: "πλήρες ωράριο" είναι επιλεγμένο το "όχι"!

Επίσης στην απόδειξη πληρωμής αποδοχών αναφέρεται: "Βασικός και νόμιμος μισθός: 751,39" και από κάτω αναγράφεται "Συμφωνηθής μισθός μερικής απασχόλησης: 590,00". Ημέρες ασφάλισης έχω 22.

Μου φάνηκαν πολύ ύποπτα όλα αυτά κ πριν τους πω κάτι θα ήθελα να ενημερωθώ για το τι σημαίνουν. Υπάρχει περίπτωση να μου τρώνε ένσημα ή χρήματα;;

Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε πολύ γιατί δεν ξέρω που να απευθυνθώ. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μάλλον σε έχουν δηλώσει ότι δουλεύεις με μερική απασχόληση και χαμηλότερο μισθό για να πληρώνουν λιγότερες εισφορές ΙΚΑ. Ένσημα νομίζω ότι δεν χάνεις, 22 θα έπαιρνες έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς σε έχουν δηλώσει μερικής απασχόλησης. Λεφτά πιθανόν να μην χάνεις αν από την αρχή είχατε συμφωνήσει στο συγκεκριμένο ποσό. Ενσημα χάνεις σίγουρα. Σαν μισθωτή κανονικά παίρνεις 25 ένσημα κάθε μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...