Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΛΥΣΗ ΜΗΤΕΡΑΣ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ. ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ ΧΡΟΝΟ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΟΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΣΧΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ. ΡΩΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΕ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΘΑ ΣΕ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΟΥΝ!

 

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

Ιστορικό: έχω ένα μωράκι 16 μηνών (έγινε πριν 4 μέρες) και μου ανακοίνωσε η εταιρεία ότι δεν πάνε καθόλου καλά τα πράγματα και ότι μας απολύουν. Μου είπαν ότι εγώ προστατεύομαι μέχρι τον Αύγουστο 2013 οπότε με προειδοποιούν (3 μήνες νωρίτερα) ότι τον Νοέμβριο 2013 θα με απολύσουν.

 

Ίσως είμαι έγκυος, προσπαθούμε δηλαδή, αλλά δεν θέλω να τους αναγκάσω να με κρατήσουν, μου έχουν φερθεί πάρα παρά πάρα πολύ καλά και με το παραπάνω.

 

Είχα πάρει το 6μήνο του ΟΑΕΔ (άνευ αποδοχών), τώρα είμαι ακόμη με το μειωμένο ωράριο (φεύγω 1 ώρα νωρίτερα μέχρι τον Οκτώβριο).

 

Απορία: ήθελα να ρωτήσω τι δικαιούμαι; Δηλαδή θα πάρω επίδομα κυοφορίας; Θα μου καλύψει το ΙΚΑ τις 56 και 63 μέρες που λένε πριν και μετά τον τοκετό;

Ο ΟΑΕΔ θα μου δώσει τίποτα; (Εκτός από το επίδομα ανεργίας, αλήθεια πόσο είναι το καθαρό ποσό που σου δίνουν;).

 

Ευχαριστώ πολύ. Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Ιστορικό: έχω ένα μωράκι 16 μηνών (έγινε πριν 4 μέρες) και μου ανακοίνωσε η εταιρεία ότι δεν πάνε καθόλου καλά τα πράγματα και ότι μας απολύουν. Μου είπαν ότι εγώ προστατεύομαι μέχρι τον Αύγουστο 2013 οπότε με προειδοποιούν (3 μήνες νωρίτερα) ότι τον Νοέμβριο 2013 θα με απολύσουν.

 

Καλημέρα!

Αν σε προειδοποίησαν για μελλοντική απόλυση, αυτό σημαίνει ότι η αποζημίωσή σου θα είναι μειωμένη. Εμένα με απέλυσε χωρίς προειδοποίση το 2010 και πήρα 100% της αποζημίωσης που μου αναλογούσε. Αν με είχε προειδοποιήσει, θα έπαιρνα λιγότερο από 100%. Να ρωτήσεις κάποιον πχ λογιστή ή επόπτη εργασίας, σχετικά με τί αποζημίωση δικαιούσαι.

 

Ίσως είμαι έγκυος, προσπαθούμε δηλαδή, αλλά δεν θέλω να τους αναγκάσω να με κρατήσουν, μου έχουν φερθεί πάρα παρά πάρα πολύ καλά και με το παραπάνω.

 

Αν μείνεις ξανά έγκυος πριν απολυθείς, πρέπει να ενημερώσεις εγγράφως την εργασία σου ότι είσαι έγκυος (πχ με αναρρ άδεια λόγα εγκυμοσύνης) και θα είσαι καλυμμένη και προστατευμένη από απόλυση...Εμένα δεν μου είχαν φερθεί καλά και ευχόμουν να είχα προλάβει 2η εγκυμοσύνη, αλλά τελικά πρόλαβαν και με απέλυσαν...:(

 

Είχα πάρει το 6μήνο του ΟΑΕΔ (άνευ αποδοχών), τώρα είμαι ακόμη με το μειωμένο ωράριο (φεύγω 1 ώρα νωρίτερα μέχρι τον Οκτώβριο).

 

Απορία: ήθελα να ρωτήσω τι δικαιούμαι; Δηλαδή θα πάρω επίδομα κυοφορίας; Θα μου καλύψει το ΙΚΑ τις 56 και 63 μέρες που λένε πριν και μετά τον τοκετό;

 

Πόσους μήνες έχεις δουλέψει μετά την επιστροφή σου μετά την γέννα και το 6μηνο του οαεδ; Αν έχεις μαζέψει 200 νέα ένσημα μετά την επιστροφή σου στη δουλειά, τότε θα δικαιούσαι τα επιδόματα μητρότητας από ικα.

 

 

Ο ΟΑΕΔ θα μου δώσει τίποτα; (Εκτός από το επίδομα ανεργίας, αλήθεια πόσο είναι το καθαρό ποσό που σου δίνουν;).

 

Από ΟΑΕΔ τίποτα για νέο παιδί αν δεν έχεις σε ισχύ ενεργειακή σχέση.

Το επίδομα ανεργίας για απολυμένο με ένα παιδί είναι 396?.

Ευχαριστώ πολύ. Κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο.

 

 

Καλημέρα. κοίταξε στο δικό σου μήνυμα, έχω βάλει απαντήσεις με μπλε γράμματα

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Το ξέρω για την μειωμένη αποζημίωση, είναι 50%.

Έχω μιλήσει με το εξωτερικό λογιστήριο της εταιρείας και με έχουν ενημερώσει.

 

το ξέρω ότι αν είμαι έγκυος δεν μπορούν να με απολύσουν, αλλά δεν μπορώ να τους πω οτί επειδή είμαι έγκυος δεν θα με απολύσετε τον Νοέμβριο... είναι πολύ άδικο όταν μου έχουν φερθεί τόσο καλά και ξέρω ότι πραγματικά δεν έχουν λεφτά να με κρατήσουν...

 

Με την λογική ότι είναι 25 ένσημα τον μήνα, το 2013 μέχρι τον Νοέμβριο 2013 που θα με απολύσουν θα έχω μαζέψει 250 ένσημα.

Το εξάμηνο του ΟΑΕΔ το έκανα χρήση πέρσυ μέχρι τον Οκτώβριο 2012.

 

Αυτό σημαίνει ότι θα την βγάλουμε με 396 το μήνα (είχα την εντύπωση ότι ήταν 450...)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι θα την βγάλουμε με 396 το μήνα (είχα την εντύπωση ότι ήταν 450...)

 

Ήταν 450? το 2010 που πήρα ταμείο και λόγω 1 παιδιού αυξανόταν στα 500? σκάρτο. Σεβαστό ποσό!

Τώρα που ξαναπαίρνω ταμείο για λίγους μήνες, το αρχικό ποσό είναι περείπου 350? και ανεβαίνει λόγω παιδιού στα 396?... Από τίποτα, κάτι είναι και αυτό!

 

Και σίγουρα τα επιδόματα μητρότητας είναι σημαντικά. Αφού θα έχεις τα 200 ένσημα, πάλι καλά!

 

Και εγώ απέκτησα 200 ένσημα με κόπο αλλά δυστυχώς δεν μας έχει κάτσει 2η εγκυμοσύνη ακόμη και φοβάμαι θα το χάσω το δικαίωμα για τα επιδόματα μητρότητας από ικα...

 

Καλή τύχη!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!!θα ήθελα τη βοήθειά σας!!

σε μία εβδομάδα κανονικά ήταν να επιστρέψω στη δουλειά μετά από εξάμηνο του οαεδ και πήγα σήμερα από κει για να μιλήσουμε,να σας πω αρχικά ότι δε φαίνομαι στην επιχείρηση όπου δουλεύω αλλά σε μια άλλη "ανύπαρκτη" εταιρεία ουσιαστικά(με τον ίδιο εργοδότη) που συμμετέχει σε πρόγραμμα του οαεδ.ο μόνος λόγος που δεχτηκα ήταν ότι στην αρχή ήδη δούλευα 2 μήνες χωρίς ένσημα και χρειαζόμουν τη δουλειά και μου είπαν ότι θα ήταν προσωρινό.Σήμερα μου είπαν ότι αυτή η εταιρεία θα κλείσει γιατι δεν προχωράει(οχι πτώχευση μάλλον)και ότι επειδή δεν μπορούν να με απολύσουν είμαι ξεκρέμαστη και αν θέλω να κάνω οικειοθελή αποχώρηση με αποζημίωση (κάτω από το τραπέζι) προκειμένου να αποφύγουμε τα δικαστήρια,κατά τα άλλα λέει είναι πολύ ευχαριστημένοι μαζί μου και θα με έχουν στα υπόψην...και το λογικό ερώτημα που δεν έκανα γιατί σάστισα είναι : αφού είναι τόσο ευχαριστημένοι (και δεν παίζει ρόλο ότι πήρα το εξάμηνο του οαεδ) γιατί δεν με προσλαμβάνουν κανονικά στην επιχείρηση που είναι του ίδιου εργοδότη και πηγαίνει μια χαρά;κανονικά δεν μπορούν να με απολύσουν για άλλους 9 μήνες μέχρι να γίνει το μωρό 18 μηνών αλλά το κλείσιμο εταιρείας είναι δικαιολογημένος λογος απόλυσης;αν ναι με τί αποζημίωση;

επίσης,αν διακόψουν το πρόγραμμα του οαεδ δεν πρέπει να του επιστρέψουν τα χρήματα του προγράμματος;υποψιάζομαι ότι λένε ψέματα για τη διάλυση της εταιρείας για να βάλουν καποιον άλλον στη θέση μου,αν υπογράψω οικειοθελή αποχώρηση δεν θα δικαιούμαι κ ταμείο ανεργίας..διάβασα και ότι αν δεν επιστρέψω στη δουλειά σε 3 μέρες μετά τη λήξη του εξαμήνου μπορούν να κάνουν μονομερή οικειοθελή αποχώρηση;

με συγχωρείται για το μεγάλο μήνυμα!!

τοσες υπερωρίες και σαββατοκύριακα απλήρωτα που ήμουν εκεί δεν εκτιμήθηκαν,όσο για την περίοδο της εγκυμοσύνης ούτε θέλω να σκέφτομαι τί πέρασα..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!!θα ήθελα τη βοήθειά σας!!

σε μία εβδομάδα κανονικά ήταν να επιστρέψω στη δουλειά μετά από εξάμηνο του οαεδ και πήγα σήμερα από κει για να μιλήσουμε,να σας πω αρχικά ότι δε φαίνομαι στην επιχείρηση όπου δουλεύω αλλά σε μια άλλη "ανύπαρκτη" εταιρεία ουσιαστικά(με τον ίδιο εργοδότη) που συμμετέχει σε πρόγραμμα του οαεδ.ο μόνος λόγος που δεχτηκα ήταν ότι στην αρχή ήδη δούλευα 2 μήνες χωρίς ένσημα και χρειαζόμουν τη δουλειά και μου είπαν ότι θα ήταν προσωρινό.Σήμερα μου είπαν ότι αυτή η εταιρεία θα κλείσει γιατι δεν προχωράει(οχι πτώχευση μάλλον)και ότι επειδή δεν μπορούν να με απολύσουν είμαι ξεκρέμαστη και αν θέλω να κάνω οικειοθελή αποχώρηση με αποζημίωση (κάτω από το τραπέζι) προκειμένου να αποφύγουμε τα δικαστήρια,κατά τα άλλα λέει είναι πολύ ευχαριστημένοι μαζί μου και θα με έχουν στα υπόψην...και το λογικό ερώτημα που δεν έκανα γιατί σάστισα είναι : αφού είναι τόσο ευχαριστημένοι (και δεν παίζει ρόλο ότι πήρα το εξάμηνο του οαεδ) γιατί δεν με προσλαμβάνουν κανονικά στην επιχείρηση που είναι του ίδιου εργοδότη και πηγαίνει μια χαρά;κανονικά δεν μπορούν να με απολύσουν για άλλους 9 μήνες μέχρι να γίνει το μωρό 18 μηνών αλλά το κλείσιμο εταιρείας είναι δικαιολογημένος λογος απόλυσης;αν ναι με τί αποζημίωση;

επίσης,αν διακόψουν το πρόγραμμα του οαεδ δεν πρέπει να του επιστρέψουν τα χρήματα του προγράμματος;υποψιάζομαι ότι λένε ψέματα για τη διάλυση της εταιρείας για να βάλουν καποιον άλλον στη θέση μου,αν υπογράψω οικειοθελή αποχώρηση δεν θα δικαιούμαι κ ταμείο ανεργίας..διάβασα και ότι αν δεν επιστρέψω στη δουλειά σε 3 μέρες μετά τη λήξη του εξαμήνου μπορούν να κάνουν μονομερή οικειοθελή αποχώρηση;

με συγχωρείται για το μεγάλο μήνυμα!!

τοσες υπερωρίες και σαββατοκύριακα απλήρωτα που ήμουν εκεί δεν εκτιμήθηκαν,όσο για την περίοδο της εγκυμοσύνης ούτε θέλω να σκέφτομαι τί πέρασα..

Μην χάνεις χρόνο και κοίταξε να ενημερωθείς έγκυρα για τα εργασιακά δικαιώματά σου!!! Ρώτα επόπτη εργασίας για την επιστροφή σου στην δουλειά, το μειωμενο ωράριο που δικαιούσαι, αν μπορουν να σε αλλαξουν εταιρεία σε περίπτωση κλεισίματος της άλλης κλπ. Είναι κρίμα και άδικο να χάσεις την δουλειά σου και τα κεκτημένα σου!

Σίγουρα αν θέλει να σε απολύσει, θα το κάνει μόλις περάσουν οι μήνες μετά την προστασία λόγω μητρότητας. Και μένα με απέλυσε μόλις το δικαιούταν από το νόμο!!! Απόλυση χωρίς λόγο!!! χωρίς παζάρια!!! χωρίς προειδοποίηση!!!

Οι εργοδότες θα κοιτάξουν το συμφέρον τους οπότε και εμείς ως εργαζόμενοι πρέπει να διαφυλάξουμε τα δικά μας!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Ηλιοβασίλεμα!

Αύριο το πρωί έχω ραντεβού με δικηγόρο και λέω να κάνω και μια επίσκεψη σε Οαεδ και επόπτη εργασίας..κι ο Θεός βοηθός!!

Τόση κοροιδία και ψέματα όμως..ότι αρπάξουν !

Λες και κάναμε κανένα έγκλημα και δε δουλέψαμε για όσα δικαιούμαστε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Ηλιοβασίλεμα!

Αύριο το πρωί έχω ραντεβού με δικηγόρο και λέω να κάνω και μια επίσκεψη σε Οαεδ και επόπτη εργασίας..κι ο Θεός βοηθός!!

Τόση κοροιδία και ψέματα όμως..ότι αρπάξουν !

Λες και κάναμε κανένα έγκλημα και δε δουλέψαμε για όσα δικαιούμαστε!

 

Καλή τύχη! Να πας σε δικηγόρο να σε ενημερώσει και σε επόπτη εργασίας!!! Και πάρε φωτοτυπία κανά νόμο να τους το τρίψεις στη μούρη!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα και απο εμένα θα ήθελα να κάνω και εγω κάποιες ερωτήσεις σε πρίπτωση που μπορεί κάποιος να με ενημερώσει. Είμαι έγκυος στον τρίτο μήνα είμαι μοναδική υπάλληλος στην επιχείρηση. Έχω σκοπό να πάρω όλες τις νόμιμες άδειες που δικαιούμαι και σαν σκεπτικό υπήρχε επειδή δυστυχώς δεν έχουμε καμία βοηθεία σχετικά με το οταν γεννηθεί το μωράκι μας το καλύτερο για εμένα θα ήταν μετα το 6μηνο του ΟΑΕΔ και χωρίς να χρησιμοποιήσω το μειωμένο ωράριο να μου γίνει απόλυση ώστε να μπορέσω να κάτσω σπίτι να μεγαλώσω το παιδακι μου και παράλληλα να έχω και την χρηματική βοήθεια απο το ταμείο ανεργείας. Εδω να σημειωσω πως κατέληξα σε αυτή την σκέψη γιατι το ωράριο που δουλεύω ειναι πρωι και βράδυ και ο μισθός που παίρνω είναι πιο κάτω απο το επίδομα του οαεδ, ακόμα δλδ και να ήθελα να προσλάβω κάποια κοπέλα για βοήθεια τουλάχιστον τις πρωινες ώρες χρηματικά δεν με συμφέρει. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω εαν τελικά μ πορεί να γίνει απόλυση ακόμα κ αν δεν εχει περασει το 18μηνο προστασίας, μια απόλυση ουσιαστικά συμφωνημένη μεταξύ εμου και του εργοδοτη ή γίνεται αυταπάγγελτα καταγγελία οπότε δεν μπορεί να υπάρξει απόλυση και ύστερα θα ήθελα να ρωτήσω εαν γίνει απόλυση μετά την άδεια λοχείας και το 6μηνο του ΟΑΕΔ θα έχω κάποιο πρόβλημα σχετικά με τα ένσημα και μπορεί να μην πάρω καν το επίδομα ανεργείας;;;

 

Ελπίζω να μην σας μπερδεψα ετσι οπως τα γραφω απλα είμαι κάπως αγχωμενη . Κάθε γνωμη θα ειναι πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...