Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι επιδοτει ο ΟΑΕΔ?


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα,

 

Μια απλη ερωτηση θελω να κανω... Προσφατα ο εργοδοτης με εκανε προσληψη μεσω προγραμματος (διετες) ΟΑΕΔ. Ο ΟΑΕΔ επιδοτει μονο τα ενσυμα? Δεν δινει και καποιο μικρο χρηματικο ποσο? Εγω αυτο πιστευα και μου ειπαν αλλα ουτε ο ΟΑΕΔ με ενημερωσε για κατι τετοιο ουτε και ο εργοδοτης.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είσαι σε κάποια σχολή του ΟΑΕΔ;Ή τρέχει πρόγραμμα για πρόσληψη ανέργων;

Ο ΟΑΕΔ επιδοτεί τον εργοδότη για την πρόσληψή σου καλύπτοντας μέρος του κόστους σου.Αυτό σημαίνει πως πρέπει να σου πληρώνει κανονικά το μισθό και τα ένσημα που σου αναλογούν και στον ίδιο θα επστρέφεται το επιδοτούμενο ποσό.Τι υπέγραψες;Πόσες ώρες εργασίας και με τι μισθό;

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Τοτ,

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Δεν ειμαι σε καποια σχολη. Μπηκα στο "Ειδικό διετές Πρόγραμμα προώθησης της απασχόλησης με επιχορήγηση των ασφαλιστικών εισφορών, για την πρόσληψη 25.000 ανέργων".

 

Πριν την προσληψη πληρωνομουν 300 ευρω και μου ειπε ο εργοδοτης οτι μετα την προσληψη καποιο ποσο θα το συπληρωσει ο ΟΑΕΔ. Υπεγραψα για 4 ωρες, και οσο για το μισθο δεν εγινε καμοια αναφορα.. :/

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μήνα ο εργοδότης σου σού δίνει και υπογράφεις κάποια τριπλότυπα από τα οποία κρατάς το ένα.Εκεί λέει πόσα παίρνεις και τι κρατήσεις σου γίνονται.

Δες πόσα παίρνεις και δες αν είναι τα νόμιμα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω και υποψιάζομαι από την ερώτησή σου είναι πως νόμιζες πως θα παίρνεις λεφτά παραπάνω από τον ΟΑΕΔ;

Γιατί εάν έτσι νόμιζες ,έχεις λάθος.Εσύ πληρώνεσαι τόσα ,όσα έχεις συμφωνήσει και έχεις υπογράψει και ο ΟΑΕΔ καλύπτει τις ασφαλιστικές εισφορές δίνοντας λεφτά στον εργοδότη σου ανά κάποιους μήνες.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...