Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

οικιακοι βοηθοι και νομοθεσια. τι ισχυει?


Recommended Posts

θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει τι ισχυει στην εργατικη νομοθεσια για τις οικιακες βοηθους. ειτε ειναι εσωτερικες, ειτε οχι.

κ επισης: ισχυουν τα ιδια για τις baby sitter?

 

προσπαθω να καταλαβω το λογο που δεν θελουν οι ιδιες ενσημα απο τον εργοδοτη:confused:

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δες εδώ, στο γ

http://www.kepea.gr/aarticle.php?id=150

 

υποθετω ότι δεν θελουν ασφάλιση γιατί εφόσον οι αποδοχές τους ειναι νομιμες, θα φορολογούνται κιόλας γι αυτές

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

δες εδώ, στο γ

http://www.kepea.gr/aarticle.php?id=150

 

υποθετω ότι δεν θελουν ασφάλιση γιατί εφόσον οι αποδοχές τους ειναι νομιμες, θα φορολογούνται κιόλας γι αυτές

 

ευχαριστω.

για να καταλαβω για τον τροπο ασφαλισης: ειτε 10 μερες δουλευει μια οικιακη βοηθος, ειτε 25.... 25 ενσημα κολλαμε??? αναφερεται μονο στις οικοσιτες (ή εγω δεν καταλαβα καλα)??αλλιως απλα ασφαλιζεις την οικιακη βοηθο σαν κηπουρο ας πουμε?!

 

καποια μου ειπε για εργοσημο (δεν θελουν να μπλεξουν λενε!) κ δεν καταλαβαινω τπτ.

απο εμενα θα πληρωνεται αν ασφαλιστει ή απο το ικα????

τι μπερδεμα ειναι παλι αυτο???

 

κ κατι αλλο να ρωτησω αν ξερετε:

ο υπολογισμος εισφορων των κατ οικων απασχολουμενων, αλλαζει καθε εξαμηνο?

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

υποθετω ότι δεν θελουν ασφάλιση γιατί εφόσον οι αποδοχές τους ειναι νομιμες, θα φορολογούνται κιόλας γι αυτές

 

σωστα υποθετεις!

δηλ. εγω δεν πρεπει να αποδειξω καπως τα εξοδα μου???

διαφορετικα η λυση ειναι: ή να βαλω οτι να ναι μες στο σπιτι μου, ή να σταματησω την συνεργασια μας με την ηδη εμπιστη οικιακη μας βοηθο (που τωρα ερχετε μια φορα την εβδομαδα)!!!!!!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομίζω ότι ο λόγος που κάποιος δεν θέλει να ασφαλιστεί είναι για να αποφύγει να πληρώσει εφορία αφού στην καλύτερη περίπτωση θα είναι λίγο πάνω από το αφορολόγητο όριο. Πιο πιθανό μου φαίνεται είτε να λαμβάνει κάποια άλλη σύνταξη (χηρείας, αναπηρίας κλπ) και δεν θέλει να τη χάσει είτε φοβάται ότι σε περίπτωση που της καλύπτεις τα ένσημα θα ζητήσεις να μειώσει την αμοιβή της. Από την στιγμή που είναι έμπιστη μπορείς να τη ρωτήσεις ευθέως. Αν πάλι εσύ θέλεις οπωσδήποτε να δηλώνεις τα χρήματα σίγουρα μπορείς να βρεις κάποιο συγγενικό ή φιλικό πρόσωπο, που να έχει μεγάλη ανάγκη τα ένσημα και να του κολλάς οπότε θα φαίνεται ότι το άτομο αυτό εργάζεται στο σπίτι σου. Πάντως είσαι ένα από τα ελάχιστα άτομα που υπάρχουν στη χώρα μας που θέλει να πληρώνει τα ένσημα σε οικιακή βοηθώ. Μπράβο και πάλι μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.

για να καταλαβω για τον τροπο ασφαλισης: ειτε 10 μερες δουλευει μια οικιακη βοηθος, ειτε 25.... 25 ενσημα κολλαμε??? αναφερεται μονο στις οικοσιτες (ή εγω δεν καταλαβα καλα)??αλλιως απλα ασφαλιζεις την οικιακη βοηθο σαν κηπουρο ας πουμε?!

 

Εγώ δεν κατάλαβα να αναφέρεται σε εσωτερικές.... γενικά μιλάει, νομίζω :roll:

 

καποια μου ειπε για εργοσημο (δεν θελουν να μπλεξουν λενε!) κ δεν καταλαβαινω τπτ.

απο εμενα θα πληρωνεται αν ασφαλιστει ή απο το ικα????

τι μπερδεμα ειναι παλι αυτο???

 

Το ικα ποτέ δεν πληρώνει μισθούς.... εσύ την πληρώνεις, και στο ικα δίνεις την εργοδοτική εισφορά..... η οικ.βοηθός ασφαλίζεται μόνο απο το ικα, τα ένσημά της δηλαδη.

 

κ κατι αλλο να ρωτησω αν ξερετε:

ο υπολογισμος εισφορων των κατ οικων απασχολουμενων, αλλαζει καθε εξαμηνο?

 

στα υπόλοιπα δεν γνωρίζω να σου απαντήσω, δυστυχώς....

 

α! και απο όσο ξέρω αν έχεις οικ.βοηθό (δεν έχει σημασία εσωτερική ή όχι) εφόσον την ασφαλίζεις, πρέπει και να την δηλώσεις.... ναι, φορολογήσαι... όπως όλοι αυτοί που έχουν υπάλληλο....

Link to comment
Share on other sites

ιλονκα, αυτασφαλιζεται μονη της στο ικα απο οσο μου εχει πει.

παιζει καποιο ρολο εξτρα? δεν ξερω.

 

μιραντινι, κ αλλη κοπελα στο πολυ παρελθον μου εχει πει οτι δεν θελει κουπονι-εργοσημο. σιγουρα δεν πληρωνονται απο εκει???

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

ιλονκα το θεμα μου ειναι να καλυψω εξοδα της ταξης των 2400 ευρω τον χρονο για οικιακη βοηθο (χωρις δωρα!). κατι που ειναι τρομερα δυσκολο να κανω τελικα!

κ οταν προσπαθησα να βρω εστω εσωτερικη με μισθο 650-700, εκτος του οτι οι περισσοτερες αρνουνται να δουλεψουν σε μια οικογενεια με τρια παιδια (1 νηπιο κ 2 μωρα) κ προτιμουν οικογενεια με ηλικιωμενους, δεν θελουν ασφαλιση. ειναι δυνατον???

 

για να μην σου πω κ για τα αλλα 400* 12 μηνες που δινουμε στην πεθερα ιγκογνιτο κ παλι!

 

δηλ μιλαμε (με τα τωρινα δεδομενα) για ενα ποσο της ταξης 4800+2400= 7200 το χρονο που δεν φαινεται πουθενα!!!!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

απλα απογοητευομαι γιατι αντι να ειναι ενα εξτρα δελεαρ για δουλεια η ασφαλιση, τεινει να ειναι αρνητικος παραγοντας!

 

:confused::(

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτασφαλιζεται μονη της στο ικα απο οσο μου εχει πει.

Από τη στιγμή που κάνει αυτασφάλιση, πληρώνει μόνη της τις εισφορές της. Εσύ της πρότεινες να πληρώνεις εσύ τις εισφορές της και αυτή σου είπε οτι προτιμά να τα πληρώνει από την τσέπη της. Λίγο περίεργα μου φαίνονται όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που κάνει αυτασφάλιση, πληρώνει μόνη της τις εισφορές της. Εσύ της πρότεινες να πληρώνεις εσύ τις εισφορές της και αυτή σου είπε οτι προτιμά να τα πληρώνει από την τσέπη της. Λίγο περίεργα μου φαίνονται όλα αυτά.

 

γιατι περιεργα? τι εννοεις?

οτι μου αναλογει εννοω να πληρωνω. δηλ. τα μεροκαμματα της κ οτι εισφορες μου αναλογουν σαν εργοδοτρια.

καθε τρεις μηνες (νομιζω) μου ειπε οτι πληρωνει στο ικα.

τωρα τι κ πως δεν ξερω. ειναι αλλοδαπη. παιζει καποιο εξτρα ρολο?

αναφερομαι στην κυρια που ερχετε καθε εβδομαδα.

 

κ η κορη της που δουλευει σαν εσωτερικη, κ της προτεινα λογω προβληματων/καθυστερησεων στην μισθοδοσια της, μηπως κ ηθελε να ερθει σε εμας (παλι σαν εσωτερικη) δεν θελει ασφαλεια.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

λ.χ αν την πληρώνεις 400 ευρώ το μήνα θα πρέπει να πληρώσεις επιπλέον 150 ευρώ για την ασφάλειά της, δηλαδή θα σου βγει 550 το μήνα. Αν τα πληρώνει μόνη της από τα 400, τα 150 τα πληρώνει μόνη της και της μένουν 250 στο χέρι. Δεν είναι λίγο παράλογο να θέλεις να σου μένουν λιγότερα;

Link to comment
Share on other sites

λ.χ αν την πληρώνεις 400 ευρώ το μήνα θα πρέπει να πληρώσεις επιπλέον 150 ευρώ για την ασφάλειά της, δηλαδή θα σου βγει 550 το μήνα. Αν τα πληρώνει μόνη της από τα 400, τα 150 τα πληρώνει μόνη της και της μένουν 250 στο χέρι. Δεν είναι λίγο παράλογο να θέλεις να σου μένουν λιγότερα;

τωρα καταλαβα τι λες.

 

λογικα το κανει για τα απαραιτητα ενσημα παραμονης κ τα αλλα στην τσεπη?

οκ. καταλαβα πως παει, τουλαχιστον για τις αλλοδαπες.

αυριο που θα ερθει θα τη ρωτησω κ θα το ξεκαθαρισω (τουλαχιστον να καταλαβω το λογο).

 

οι ελληνιδες ειναι αααααλλη ιστορια! εντελως μπερδεμενη!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

σωστα υποθετεις!

δηλ. εγω δεν πρεπει να αποδειξω καπως τα εξοδα μου???

Και αν αυτό το έξοδο θεωρείται τεκμήριο? Μήπως τελικά θα φορολογηθείς περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και αν αυτό το έξοδο θεωρείται τεκμήριο? Μήπως τελικά θα φορολογηθείς περισσότερο?

 

δεν καταλαβα:confused:

τι ετσι τεκμηριο σε αυτη την περιπτωση?

δεν ειναι αμαξι θελω να πω, ουτε σπιτι.

 

μπερδεμα τελικα!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το ψάξεις, αλλά κι εγώ είχα ακούσει ότι θεωρειται τεκμήριο η οικιακή βοηθός και έτσι σου ανεβάζει τη φορολογία.

 

και εγώ ξέρω πως η οικ. βοηθός πλεον θεωρείται τεκμηριο οπότε όποιος έχει φορολογείται..... γι΄αυτό tzini στο έγραψα παραπάνω...

 

τώρα με το ΙΚΑ... παλαιότερα (το τονίζω) είχα ρωτήσει στο ΙΚΑ με ποιο τρόπο μπορώ να ασφαλίζομαι μόνη μου ως babysitter και μου απάντησαν ότι εφόσον θα δουλεύω σε σπίτια, αφού δεν έχω κάποιο πτυχίο, θα "ονομάζομαι" οικ.βοηθός...... για να μου δώσουν μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών, ώστε να αγοράζω μόνη μου τα ένσημα, έπρεπε να έχω το λιγότερο 3 οικογένειες για να εξυπηρετώ.... πράγμα αδύνατον....

πώς να βρεθούν οι ώρες για 3 οικογένειες? το πιο πιθανό είναι να ψιλοσυμπίπτουν οι ώρες και να γίνεται ένα μπάχαλο με τις μέρες που θελει η κάθε οικογένεια.... για τον λόγο αυτό, οτι δηλαδη δεν είναι εφικτο να έχεις πολλές οικογένειες, αναγκαστικά βρίσκεις μια ή δύο, όσες μπορείς να συγχρονίσεις, αλλά επειδή το σύνολο των χρημάτων συνήθως δεν είναι μεγάλο, δεν συμφέρει να σε ασφαλίζουν γιατί βέβαια σου κρατάνε απο το μισθό και ετσι τα λίγα λιγοστεύουν..... ή παίζει και το άλλο, κάποιες γυναίκες έχουν άλλη ημιαπασχόληση με ενσημα, οπότε δεν γίνεται να τους βάζεις και εσύ ένσημα ως babysitter ή οικ.βοηθος....

Link to comment
Share on other sites

καταρχας η κυρια που εχω, εχει κανει κ κανει μεγαλη μακακια.

κολλαει 16-17 ενσημα το μηνα, στο ονομα ενος παλιου της εργοδοτη, ο οποιος εχει αγνοια!:shock:

για εργοσημο-κουπονι συζητησαμε κ της το προτεινε κ το ζευγαρι που μου την συστησε, οποτε θα παρω πληροφοριες απο εκει. απο τραπεζα θα πρηρωνεται. (τουλαχιστον ετσι μου ειπε ο αρρεν του ζευγαριου.)

 

η κορη της δεν μπορει να ασφαλιστει γιατι δεν εχει χαρτια.

(με προσκληση ηρθε εδω)

 

μιραντινι μονο για το τελευταιο που λες:

το πολλαπλης ασφαλισης δεν ισχυει στην ημιαπασχοληση? κ αυτα αλλαξανε?

παλιοτερα που ειχα δουλεψει 2η δουλεια (σερβιτορα) ενω ειχα βγαλει βιβλιαριο υγειας, δεν μπορουσα τελικα να κολλησω ενσημα, γιατι με απασχολουσε αλλος εργοδοτης τις νομιμες (βαση νομου) ωρες.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

 

μιραντινι μονο για το τελευταιο που λες:

το πολλαπλης ασφαλισης δεν ισχυει στην ημιαπασχοληση? κ αυτα αλλαξανε?

παλιοτερα που ειχα δουλεψει 2η δουλεια (σερβιτορα) ενω ειχα βγαλει βιβλιαριο υγειας, δεν μπορουσα τελικα να κολλησω ενσημα, γιατι με απασχολουσε αλλος εργοδοτης τις νομιμες (βαση νομου) ωρες.

 

 

Ε, άστο τότε, δεν το σκέφτηκα έτσι..... οχι, δεν γνωρίζω αν άλλαξαν κάτι και δεν θέλω να σε μπερδεύω.... μάλλον λάθος σκέψη έκανα ε ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα και απο μενα

εγω ρωτησα για μισθο οικιακης βοηθου στο υπουργειο εργασιας και μου ειπαν κατι εξωπραγματικα..οτι ο μισθος εξαρταται απο τι κοινωνικη ταξη βρισκεται ο εργοδοτης αλλο μισθο θα πληρωσει καποιος στην δραπετσωνα και αλλο αυτος που κατοικει στην κηφισια.και καπου στην μεση βρισκεται ενας μεσος ορος μισθου που επικρατει γενικότερα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
καλησπερα και απο μενα

εγω ρωτησα για μισθο οικιακης βοηθου στο υπουργειο εργασιας και μου ειπαν κατι εξωπραγματικα..οτι ο μισθος εξαρταται απο τι κοινωνικη ταξη βρισκεται ο εργοδοτης αλλο μισθο θα πληρωσει καποιος στην δραπετσωνα και αλλο αυτος που κατοικει στην κηφισια.και καπου στην μεση βρισκεται ενας μεσος ορος μισθου που επικρατει γενικότερα

δεν νομίζω.

στην τράπεζα που με ρώτησαν ειδικότητα κκλπο δεν μου έιπαν κάτι.

ούτε κ η λογίστρια.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...