Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι πληρωνει ο εργοδοτης στο ΙΚΑ καθε μηνα για εναν υπαλληλο.


Recommended Posts

Γεια χαρα!

 

προκειται να μου κανει προσληψη η μητερα μου στο καταστημα της

για να εχω ασφαλεια απο ΙΚΑ,επειδη θα πληρωνω εγω το ΙΚΑ μου καθε μηνα θα ηθελα να μαθω τι πληρωνει ο εργοδοτης στο ΙΚΑ καθε μηνα.

 

Επισης μετα απο ποσα ενσημα ανα χρονο δικαιουσαι δωρεαν ιατρικη περιθαλψη απο το ΙΚΑ?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ποσοστό συμμετοχής του εργαζομένου στις εισφορές του ΙΚΑ είναι 16% περίπου(παρα κάτι ψιλά)

Ανάλογα το μισθό που θα δηλωθεί οτι θα λαμβάνεις(στα χαρτιά δηλαδή οχι στο χέρι γιατι δεν ξέρω μήπως η μαμα σου θελει να σου δινει περισσοτερα) υπολογιζεις αυτο το ποσοστό.

Οσον αφορά για ιατρική ασφάλιση, για να εκδοθει πρωτη φορά βιβλιαριο Ικα νομίζω οτι ειναι 150 ενσημα και για ανανέωση 50+1 ενσημα κάθε έτος.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση

 

να πω οτι εγω δεν θα εργαζομε στο καταστημα αλλα ουτε κ θα εχω μισθο.

Το κανω μονο κ μονο για να εχω ασφαλεια απο το ΙΚΑ.Οποτε σαν εικονικο μισθο θα δηλωσω τον κατοτερο.

 

εχω σκοπο να πληρωνω εγω τα ασφαληστρα που θα πληρωνει η μητερα μου στο ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!

 

προκειται να μου κανει προσληψη η μητερα μου στο καταστημα της

για να εχω ασφαλεια απο ΙΚΑ,επειδη θα πληρωνω εγω το ΙΚΑ μου καθε μηνα θα ηθελα να μαθω τι πληρωνει ο εργοδοτης στο ΙΚΑ καθε μηνα.

 

Επισης μετα απο ποσα ενσημα ανα χρονο δικαιουσαι δωρεαν ιατρικη περιθαλψη απο το ΙΚΑ?

 

Ευχαριστω.

 

μμμ... οι εισφορές που πληρώνεις στο ΙΚΑ εξαρτώνται από την ειδικότητα που θα σε δηλώσει. Αν είναι για υπάλληλoς τότε το πακέτο κάλυψης που θα σε δηλώσει θα είναι το 101, που σημαίνει (εισφορές 44,06%, δηλαδή 16% από τον ασφαλισμένο και 28,06% από τον εργοδότη).

Εάν σκοπεύεις να πληρώνεις εσύ όλες τις εισφορές τότε αυτές είναι 44,06%. Καταβάλλονται μέχρι το τέλος κάθε μήνα και αφορούν τον προηγούμενο μήνα. Δηλαδή μέχρι το τέλος του Ιανουαρίου θα πρέπει να πληρωθουν οι εισφορές του Δεκεμβρίου. Σε περίπτωση καθυστέρησης του έχεις πρόστιμο 3% για τον πρώτο μήνα και για κάθε μήνα που περνάει επιπλέον 1%

 

Συμφωνώ με τα 50 ένσημα...

Επίσης αφού σε ενδιαφέρει μόνο για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη γιατί δε δηλώνεις (αφού συμπληρώσεις τα ένσημα σου) μερική απασχόληση ώστε να σου βγουν οι εισφορές λιγότερες :wink:

 

Ελπίζω να βοήθησα :)

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

το ποσοστό υπολογίζεται επί του καθαρού μισθού; θέλω να υπολογίσω πόσο θα πρέπει να πληρώνω σε περίπτωση που προσλάβω υπάλληλο από σεπτέμβρη. το πακέτο κάλυψης μάλλον θα είναι 101. 4ωρη ή 6ωρη απασχόληση....τι θα πρέπει να πληρώνω συνολικά (και ο καθαρός μισθός του υπαλληλου και οι εισφορές στο ικα). Οποιος ξέρει ας απαντήσει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...