Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επίσχεση Εργασίας & Εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Έχω ασκήσει δικαίωμα επίσχεσης εργασίας, (λόγω μη καταβολής δεδουλευμένων και καθυστέρησης πληρωμών από τον εργοδότη μου).

 

Προς το παρόν λαμβάνω επίδομα επίσχεσης από τον ΟΑΕΔ, που θα διαρκέσει μέχρι τον Μάρτιο. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι έγκυος 2 μηνών και το Φεβρουάριο λήγει και η ασφάλειά μου στο ΙΚΑ.

 

Τι θα δικαιούμαι όσον αφορά στα επιδόματα του ΙΚΑ σχετικά με την εγκυμοσύνη/εξετάσεις/τοκετό; Ακόμη, τι ισχύει με τον εργοδότη;

 

Σας ευχαριστώ,

καλή δύναμη σε όλες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Από την στιγμή που είσαι σε επίσχεση, τρέχουν τα ένσημά σου κανονικά μέχρι να σου παραδοθεί κταγγελία σύμβασης (απόλυση). Και πάλι απόλυση θα γίνει μόνο αν πτωχεύσει η εταιρία σου. Αν δεν πάει για πτώχευση, δεν μπορούν να σε απολύσουν. Επομένως θα έχεις μαζέψει λογικά τα απαραίτητα ένσημα για να σου ανανεωθεί τον Φεβ το βιβλιάριο του ΙΚΑ. Άρα θα μπορείς να πάρεις και τα επιδόματα.

 

Κι εγώ ομοιοπαθούσα είμαι αλλά η εταιρία μου πάει για πτώχευση και ακόμα δεν έχω μείνει έγκυος, είμαστε στις προσπάθειες...

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό αυτό που λες με τα ένσημα. Ακούω όμως διάφορες απόψεις για το θέμα κατά τη διάρκεια επίσχεσης και γι' αυτό είμαι μπερδεμένη και ανασφαλής.

Μου τα μασάει και το λογιστήριο της εταιρίας..

 

Η διαδικασία της καταγγελίας στην επιθεώρηση εργασίας και η επίσχεση, δυσχαιραίνει πολύ το κλίμα με τον εργοδότη. Θα έπρεπε μάλλον να το σκεφτώ καλύτερα πριν αποφασίσω να μείνω έγκυος σ' αυτή την φάση..

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, και σου εύχομαι τα καλύτερα!..

Link to comment
Share on other sites

μην ακους το λογιστηριο... ημουν 1 χρονο με επισχεση κ η εταιρια πτωχευσε (επισημα, με αποφαση δικαστηριου) 2 εβδομαδες πριν γεννησω . ενσημα ισχυουν καθ΄ολη την διαρκεια της επισχεσης (οπως εξ΄αλλου ) τρεχουν κ οι μισθοι σου) ακομα κ αν ο εργοδοτης δεν εχει καταβαλει την εισφορα στο ικα. δικαιουσαι κανονικα το επιδομα εγκυμοσυνης (τις 56 ημερες πριν τον τοκετο ) με βαση τον τελευταιο μισθο σου, το επιδομα λοχειας ( 63 ημεροσμισθια νομιζω ειναι) κ το επιδομα τοκετου. για να τα παρεις αυτα δεν χρειαζεται να μπλεξεις το λογιστηριο, απ΄ευθειας απο το ικα με μια αναλυση ενσημων:wink:. με το καλο να ερθει το μωρακι σου!

t7XLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μου τα μασάει και το λογιστήριο της εταιρίας..

 

Ούτε να τους ρωτάς, ούτε να τους δίνεις σημασία σε αυτά που σου λένε! Την πιο έγκυρη ενημέρωση θα την έχεις από ομοιοπαθούντες πχ Sofia. Είσαι καλυμμένη μην ανησυχείς! Με το καλό το μωράκι σου! :D

 

ημουν 1 χρονο με επισχεση κ η εταιρια πτωχευσε (επισημα, με αποφαση δικαστηριου)

 

Σοφια, άσχετο, αλλά μήπως δούλευες σε Λαννετ???

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε να τους ρωτάς' date=' ούτε να τους δίνεις σημασία σε αυτά που σου λένε! Την πιο έγκυρη ενημέρωση θα την έχεις από ομοιοπαθούντες πχ Sofia. Είσαι καλυμμένη μην ανησυχείς! Με το καλό το μωράκι σου! :D

 

 

 

Σοφια, άσχετο, αλλά μήπως δούλευες σε Λαννετ???[/quote']

 

 

ναι... απου το καταλαβες?

t7XLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ελενακι 123:

 

Στην τεχνική εταιρία όπου εργαζόμουν, μόνο 4 άτομα κάναμε επίσχεση, από τους.. 30. Η επίσχεση που έγινε τον Ιανουάριο, έχει δικαστήριο τέλη Νοέμβρη, ενώ εγώ που έκανα τον Μάρτιο δεν έχω νέα για δικαστήριο ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι σε εταιρία που πάει για πτώχευση. Άρα δεν παίζει θέμα δικαστηρίου. Έχουν δηλώσει ότι δεν μπορούν να πληρώσουν. Δεν ξέρω τι γίνεται με επίσχεση σε -υποτίθεται- "υγιή" εταιρία.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς είμαστε στα δικαστήρια απο τον προηγούμενο Οκτωβρη και συνέχεια παίρνει αναβολές. Προσπαθούν να βγάλουν ακυρη την επισχεση.

Ξέρει κανείς τι είναι το αρθρο 99 που προσπαθούν να μπουν οι προβληματικές επιχειρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε στα δικαστήρια απο τον προηγούμενο Οκτωβρη και συνέχεια παίρνει αναβολές. Προσπαθούν να βγάλουν ακυρη την επισχεση.

Ξέρει κανείς τι είναι το αρθρο 99 που προσπαθούν να μπουν οι προβληματικές επιχειρήσεις;

 

H επίσχεση φαντάζομαι είναι ομαδική. Αλλά και ατομική να είναι, δεν έχει σημασία. Πώς να σας την βγάλει άκυρη δλδ? Θα πατήσουν στον τρόπο που την κάνατε? Εσείς πήγατε σε δικηγόρο και σας την έφτιαξε και μετά επίδοση με επιμελητή ή την δηλώσατε απευθείας στον εργοδότη με δικό σας έγγραφο?

 

Το άρθρο 99 είναι ο νέος προ-πτωχευτικός νόμος. Όταν κάποιος αιτείται να μπει στο άρθρο 99, δηλώνει στο δικαστήριο ότι αντιμετωπίζει προβλήματα και ότι θέλει πίστωση χρόνου για τους πιστωτές του. Εφόσον λοιπόν μπει στο άρθρο 99, κανένας πιστωτής δεν τον αγγίζει για τα παρελθόντα χρέη - ούτε καν οι εργαζόμενοι. Αλλά είναι υποχρεωμένος να πληρώνει τα τρέχοντα έξοδα (μισθοί κλπ). Ουσιαστικά υποτίθεται ότι του δίνουν 1 χρόνο για να καταφέρει να ορθοποδήσει. Αλλά όλοι το κάνουν για να κυρήξουν πτώχευση στο τέλος και ουσιαστικά είναι νόμος υπέρ του εργοδότη (όπως όλοι σχεδόν, άλλωστε).

Έτσι τα έχω καταλάβει εγώ. Αν υπάρχει και κάποιος νομικός να με διορθώσει ή να εξηγήσει καλύτερα, καλό θα ήταν να μας γράψει κάτι εδώ..

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 20 κάναμε επίσχεση αλλά ο εργοδότης ισχυρίζεται πως κάνουμε συκοφαντική δυσφήμιση στην εταιρία γιατί οι προμηθευτές δεν του δινουν υλικό για να δουλέψει γιατί έμαθαν για την επίσχεση

Οι υπόλοιποι συνεχίζουν να εργαζονται, με τον φόβο της ανεργίας.

Καλύτερα να έχουμε να παίρνουμε παρά να μην έχουμε τίποτα ισχυρίζονται!!!

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι σίγουρη ότι αν ο προμηθευτής πληρωνόταν κανονικά δεν θα τον ένοιαζε ακόμα κι αν έκανε επίσχεση όλη η εταιρία. Προφανώς τους χρωστάει! Όσο για τους συναδέλφους σου, ο καθένας κάνει ότι θεωρεί σωστό για τον εαυτό του. Εγώ προσωπικά το θεώρησα αδιανόητο να περνάω έστω και 1 ώρα μακριά από το παιδί και να μην πληρώνομαι. Το ξέρεις φαντάζομαι ότι τα ένσημά σου τρέχουν κανονικά? Και επίσης μπορείς να πάρεις επίδομα από τον οαεδ για 1 χρόνο όσο κάνεις επίσχεση (αυτά θα σου τα αφαιρέσει αργότερα ο εργοδότης από το ποσό που σου χρωστάει)

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εργάζομαι και εγώ σε τεχνική εταιρία, ήμασταν 4 μήνες απλήρωτοι όταν αποφασίσαμε να κάνουμε ομαδική επίσχεση 10 άτομα (μόνο οι γυναίκες!)Από τον Δεκέμβρη που κάναμε την επίσχεση γύρισε πίσω μόνο ένα ατομο!Θα ήθελα να μου πείτε από εδώ και πέρα τι πρέπει να κάνω αφού δεν υπάρχει καμία πρόθεση να μας δώσει τα λεφτά μας!υπάρχει περίπτωση να τα χάσουμε? Στο δικαστήριο γιατί πήγατε ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εργάζομαι και εγώ σε τεχνική εταιρία, ήμασταν 4 μήνες απλήρωτοι όταν αποφασίσαμε να κάνουμε ομαδική επίσχεση 10 άτομα (μόνο οι γυναίκες!)Από τον Δεκέμβρη που κάναμε την επίσχεση γύρισε πίσω μόνο ένα ατομο!Θα ήθελα να μου πείτε από εδώ και πέρα τι πρέπει να κάνω αφού δεν υπάρχει καμία πρόθεση να μας δώσει τα λεφτά μας!υπάρχει περίπτωση να τα χάσουμε? Στο δικαστήριο γιατί πήγατε ?

 

Roumpi οι κινήσεις που μπορείς να κάνεις είναι οι εξής:

1. πας στον οαεδ και κάνεις τα χαρτιά σου για να βγάλεις ταμείο ανεργίας / επισχεσης για ένα χρόνο.

2. Αφού δεν πτωχεύει η εταιρία σου, καλό είναι να επισκεφτείτε ομαδικά έναν εργατολόγο, γιατί η δική μου περίπτωση είναι διαφορετική

3. Έχεις το δικαιώμα από το νόμο, να βρεις αλλού δουλειά και όσα παίρνεις από τον νεο εργοδότη να αφαιρούνται από τα μηνιαία χρωστούμενα του παλιού. Αν σε πληρώσει όμως θα πρέπει να επιστρέψεις πάλι σε αυτόν.

4. Αν θες να το τραβήξεις πολύ, μπορείς να κάνεις καταγγελία για την μη καταβολή των δωρων που είναι ποινικό αδίκημα και τον πάνε αυτόφωρο.

5. Έχετε κάνει καταγγελία στην επιθεώρηση? Δεν θα γίνουν πολλά πράγματα αλλά είναι κι αυτός ένας τρόπος πίεσης. Θα σας καλέσουν μαζί για να τους πει πότε σκοπεύει να σας πληρώσει. Δεν είμαι σίγουρη αν τρώει και κάποιο πρόστιμο.

6. Αν σας απολύσει, μετά μπαίνεις κανονικά στο ταμείο ανεργίας (κανονικό αυτήν την φορά) και μπορείς να διεκδικήσεις το επιδομα αφεργγυότητας που είναι μέχρι 3 μισθοί, νομίζω από τον οαεδ, αλλά δεν είμαι σίγουρη. Και εννοείται ότι πρέπει να σε εξοφλήσει κιόλας, από την στιγμή που δεν πτωχεύει.

7. Έχεις τσεκάρει αν σας κολλάει τα ένσημα κανονικά? Να το δεις αυτό αργότερα, γιατί τα καταθέτουν ανά 2μηνο ή 3μηνο. Αν δεν στα κολλάει, τότε κάνεις καταγγελία στο ΙΚΑ. Εσύ δεν θα τα χάσει πάντως τα ένσημα, απλά το ικα θα στα κολλήσει και μετά θα κυνηγάει αυτόν.

8. Υπάρχει περίπτωση να τα χάσετε, αν κυρήξει πτώχευση και δεν έχει περιουσιακά στοιχεία σαςν εταιρία (που θα φροντίσει να μην έχει). Αν λειτουργεί κανονικά η εταιρία, τότε πρέπει να πας νομικά για να τα διεκδικήσεις.

Εμείς δεν πήγαμε νομιά, γιατί κύρηξε πτώχευση, δφεν είχε περιουσία και θα ήταν χάσιμο χρημάτων να τον τρέξουμε. Αυτά που θα πάρουμε από οαεδ και με το επίδομα ανεργίας προσωρινά την βολευουμε. Και ακόμα τρέχουνε τα ένσημα μας...

 

Νομίζω ότι αυτά είναι..τουλάχιστον εγώ αυτά ήξερα να σου πω. Ένας εργατολόγος σίγουρα μπορεί να σου πει περισσότερα.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Roumpi οι κινήσεις που μπορείς να κάνεις είναι οι εξής:

1. πας στον οαεδ και κάνεις τα χαρτιά σου για να βγάλεις ταμείο ανεργίας / επισχεσης για ένα χρόνο.

2. Αφού δεν πτωχεύει η εταιρία σου' date=' καλό είναι να επισκεφτείτε ομαδικά έναν εργατολόγο, γιατί η δική μου περίπτωση είναι διαφορετική

3. Έχεις το δικαιώμα από το νόμο, να βρεις αλλού δουλειά και όσα παίρνεις από τον νεο εργοδότη να αφαιρούνται από τα μηνιαία χρωστούμενα του παλιού. Αν σε πληρώσει όμως θα πρέπει να επιστρέψεις πάλι σε αυτόν.

4. Αν θες να το τραβήξεις πολύ, μπορείς να κάνεις καταγγελία για την μη καταβολή των δωρων που είναι ποινικό αδίκημα και τον πάνε αυτόφωρο.

5. Έχετε κάνει καταγγελία στην επιθεώρηση? Δεν θα γίνουν πολλά πράγματα αλλά είναι κι αυτός ένας τρόπος πίεσης. Θα σας καλέσουν μαζί για να τους πει πότε σκοπεύει να σας πληρώσει. Δεν είμαι σίγουρη αν τρώει και κάποιο πρόστιμο.

6. Αν σας απολύσει, μετά μπαίνεις κανονικά στο ταμείο ανεργίας (κανονικό αυτήν την φορά) και μπορείς να διεκδικήσεις το επιδομα αφεργγυότητας που είναι μέχρι 3 μισθοί, νομίζω από τον οαεδ, αλλά δεν είμαι σίγουρη. Και εννοείται ότι πρέπει να σε εξοφλήσει κιόλας, από την στιγμή που δεν πτωχεύει.

7. Έχεις τσεκάρει αν σας κολλάει τα ένσημα κανονικά? Να το δεις αυτό αργότερα, γιατί τα καταθέτουν ανά 2μηνο ή 3μηνο. Αν δεν στα κολλάει, τότε κάνεις καταγγελία στο ΙΚΑ. Εσύ δεν θα τα χάσει πάντως τα ένσημα, απλά το ικα θα στα κολλήσει και μετά θα κυνηγάει αυτόν.

8. Υπάρχει περίπτωση να τα χάσετε, αν κυρήξει πτώχευση και δεν έχει περιουσιακά στοιχεία σαςν εταιρία (που θα φροντίσει να μην έχει). Αν λειτουργεί κανονικά η εταιρία, τότε πρέπει να πας νομικά για να τα διεκδικήσεις.

Εμείς δεν πήγαμε νομιά, γιατί κύρηξε πτώχευση, δφεν είχε περιουσία και θα ήταν χάσιμο χρημάτων να τον τρέξουμε. Αυτά που θα πάρουμε από οαεδ και με το επίδομα ανεργίας προσωρινά την βολευουμε. Και ακόμα τρέχουνε τα ένσημα μας...

 

Νομίζω ότι αυτά είναι..τουλάχιστον εγώ αυτά ήξερα να σου πω. Ένας εργατολόγος σίγουρα μπορεί να σου πει περισσότερα.[/quote']

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ !επειδή σκέφτομαι να πάω σε δικηγόρο αυτές τις μέρες!στην επιθεώρηση δεν έχουμε πάει ακόμα αλλά μου φαίνεται θα πάω αυτές τις μέρες!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα,

Χθες μας ανακοίνωσαν ότι η εταιρία πάει για κλείσιμο.

Το θέμα εΙναι ότι είμαι έγγυος,15 έβδομαδων, και επέστρεψα απο την προηγούμενη εγγυμοσυνη μοτ το Νοέμβριο.

Απο τότε δεν έχω πληρωθεί!!! Τα τελευταία χρήματα που "έφερα" στο σπίτι, ήταν του ΟΑΕΔ!!!

Δεν ξέρω αν θα κλείσει ή αν θα πτωχευσει.

Τι μπορω να κάνω;

Φοβάμαι, λόγω της προηγούμενης εγγυμοσυνης, ότι δεν συμπληρώνω τα ένσημα για τα επιδόματα ΟΑΕΔ και ΙΚΑ.

Είμαι σε απόγνωση!

Είπαν και καλα προτεραιότητα εΙναι οι εργαζόμενοι. Να μας δώσουν τα δεδουλευμένα και ένα μέρος των αποζημιώσεων....

Εγω, αν απολυθω, υποτίθεται ότι δικαιούμαι μισθούς 2 ετών!!!

Και όταν λέει μέρος, τι εννοεί;

Στην κατάσταση που είμαι, έγγυος, κανένας δεν θα με προσλάβει. Ενω οι υπόλοιποι μπορούν να "κυνηγήσουν" δουλειές. Όλοι μου λένε, μετα τη γέννα έλα.....

Πραγματικα ειμαι στην απόγνωση....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Καλησπέρα,

 

χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Έχω ασκήσει δικαίωμα επίσχεσης εργασίας, (λόγω μη καταβολής δεδουλευμένων και καθυστέρησης πληρωμών από τον εργοδότη μου).

 

Προς το παρόν λαμβάνω επίδομα επίσχεσης από τον ΟΑΕΔ, που θα διαρκέσει μέχρι τον Μάρτιο. Το πρόβλημα είναι ότι είμαι έγκυος 2 μηνών και το Φεβρουάριο λήγει και η ασφάλειά μου στο ΙΚΑ.

 

Τι θα δικαιούμαι όσον αφορά στα επιδόματα του ΙΚΑ σχετικά με την εγκυμοσύνη/εξετάσεις/τοκετό; Ακόμη, τι ισχύει με τον εργοδότη;

 

Σας ευχαριστώ,

καλή δύναμη σε όλες μας![/QUOT

 

 

επειδή είμαι σε ακριβώς ίδια κατασταση τώρα...θα μπορούσες να μου πεις τελικά τι εγινε?πήρες τα επιδόματα εγκυμοσυνης και λοχείας?....επίσης ενημερωσες τον οαεδ και σου εκοψε το επιδομα επισχεσης?.....και τη διαφορα που κανονικα επρεπε να την δωσει ο εργοδοτης?....

ευχαριστώ πολύ.....

Link to comment
Share on other sites

να σας αναφερω πως επιδοματα κυησης/τοκετου δικαιουνται ολες οι γυναικες ειτε εργαζομενες ειτε απολημενες αρκει το τελευταιο ενσημο να εχει "κοληθει" πριν κλεισετε 2 χρονια ανεργειας.δηλαδη εγω ειχα αποληθει 30-9-2008 και γεννησα 7-1-2010 και πηρα ολα τα λεφτα κανονηκοτατα βαση μισθοδοσιας βεβαια του οαεδ.....βεβαια το θεμα τωρα ειναι,αν δεν κανω λαθος οτι αυτα τα επιδοματα εχουν κοπει,αλλα επειδη πολλους εχω ακουσει που κατι περνουν ακομα,οταν με το καλ γεννηθει το μωρακι να φτιαξετε τα χαρτια σας κι οτι παρετε.

ελπιζω να βοηθησα λιγο:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

για να πάρεις επιδόματα από το ΙΚΑ πρέπει να έχεις 200ένσημα,τουλάχιστον, 2 χρόνια πριν την ΠΗΤ. και τα ένσημα πρέπει να είναι εργασιμα. πχ εγώ είχα 2 εγκυμοσύνες κοντά η μια με την άλλη. στην πρώτη είχα πάρει το 6μηνο του ΟΑΕΔ. τα ένσημα αυτα δε μετρούσαν. αν είχα πάρει επαπειλούμενη τα ένσημα το διάστημα της επαπειλούμενης δεν μετράνε για τα επιδόματα.

το είχα ψάξει πολύ γιατί ήμουν στο τσακ.

με το επίδομα επισχεσης πρέπει να δηλώσεις ότι ξεκινάει η άδεια από το ΙΚΑ(56 ημέρες πριν την ΠΗΤ). Σταματάει το επίδομα επισχεσης και παίρνεις του ΙΚΑ και μετά το 6μηνο. και όταν τελειώσουν αυτα δηλώνεις πάλι στον ΟΑΕΔ και συνεχίζει το επίδομα επισχεσης από εκεί που είχε διακοπεί.

αυτα ισχύουν με το επίδομα ανεργίας. τα ίδια ισχύουν και για το επισχεσης.

Link to comment
Share on other sites

να σας αναφερω πως επιδοματα κυησης/τοκετου δικαιουνται ολες οι γυναικες ειτε εργαζομενες ειτε απολημενες αρκει το τελευταιο ενσημο να εχει "κοληθει" πριν κλεισετε 2 χρονια ανεργειας.δηλαδη εγω ειχα αποληθει 30-9-2008 και γεννησα 7-1-2010 και πηρα ολα τα λεφτα κανονηκοτατα βαση μισθοδοσιας βεβαια του οαεδ.....βεβαια το θεμα τωρα ειναι,αν δεν κανω λαθος οτι αυτα τα επιδοματα εχουν κοπει,αλλα επειδη πολλους εχω ακουσει που κατι περνουν ακομα,οταν με το καλ γεννηθει το μωρακι να φτιαξετε τα χαρτια σας κι οτι παρετε.

ελπιζω να βοηθησα λιγο:lol:

 

 

θέλει 200 ένσημα τα 2 χρόνια πριν την ΠΗΤ.δηλ. από τις 7/1/2008 μέχρι και τις 7/1/2010 θα πρέπει να είχες 200ένσημα.

θα είχες προλάβει να τα "μαζεψεις" μέχρι τον Σεπτέμβρη του '08.

 

αυτό είναι 100%σίγουρο. δυστυχώς βασανίστηκα πολύ. είχα κάτι προβληματακια στη 2η εγκυμοσύνη και δεν έπαιρνα άδεια γιατί δεν "μάζευα" τα 200 ένσημα...

Link to comment
Share on other sites

για να πάρεις επιδόματα από το ΙΚΑ πρέπει να έχεις 200ένσημα,τουλάχιστον, 2 χρόνια πριν την ΠΗΤ. και τα ένσημα πρέπει να είναι εργασιμα. πχ εγώ είχα 2 εγκυμοσύνες κοντά η μια με την άλλη. στην πρώτη είχα πάρει το 6μηνο του ΟΑΕΔ. τα ένσημα αυτα δε μετρούσαν. αν είχα πάρει επαπειλούμενη τα ένσημα το διάστημα της επαπειλούμενης δεν μετράνε για τα επιδόματα.

το είχα ψάξει πολύ γιατί ήμουν στο τσακ.

με το επίδομα επισχεσης πρέπει να δηλώσεις ότι ξεκινάει η άδεια από το ΙΚΑ(56 ημέρες πριν την ΠΗΤ). Σταματάει το επίδομα επισχεσης και παίρνεις του ΙΚΑ και μετά το 6μηνο. και όταν τελειώσουν αυτα δηλώνεις πάλι στον ΟΑΕΔ και συνεχίζει το επίδομα επισχεσης από εκεί που είχε διακοπεί.

αυτα ισχύουν με το επίδομα ανεργίας. τα ίδια ισχύουν και για το επισχεσης.

Εμένα το επίδομα του ίκα που προκειται να παρω σε κανα 2 μηνες, είναι πολύ λιγότερο από το επίδομα επίσχεσης που παίρνω. Γίνεται να μην σταματησω το επιδομα επίσχεσης και να παίρνω και τα 2?θα το καταλαβουν? επίσης, στην περίπτωση που προτιμήσω το επίδομα επίσχεσης, μιας και είναι μεγαλύτερο....και ξαφνικα πριν γεννησω πτωχευσει η εταιρεια?ή σε περίπτωση που πάρω επιδομα απο το ικα, k πάλι γίνει πτωχευση?τοτε τι γινεται?

έχω μπερδευτεί.....δεν ξερω τι να κανω!!! HELP!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...