Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσωπική Έρευνα για την ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας αυτά που έχω στο μυαλό μου. Η κοπέλα μου είναι έγκυος στον 4ο μήνα αυτή τη στιγμή και όλα ξεκίνησαν από την πρώτη ημέρα που μάθαμε ότι είναι έγκυος...

 

Μόλις λοιπόν το τέστ εγκυμοσύνης έδειξε θετικό, το πρώτο πράγμα που κάναμε ήταν να κλείσουμε ραντεβού με γυναικολόγο. Αφού ο γυναικολόγος εξέτασε την κοπέλα μου (Δέν μου αρέσει ο λόγος γυναίκα μου / σύζυγός μου για προσωπικούς λόγους), είπε πώς κάτι δεν τις αρέσει στον σάκο, θα γίνει 80% αποβολή και επι τόπου της είπε να πάρει προγεστερόνη και φολικό οξύ.

Εγώ είμαι εναντίων όλων των φαρμάκων, τουλάχιστον όταν δεν υπάρχει πρόβλημα σοβαρό και δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί από την φύση, εφόσον είναι δεδομένη η άριστη διατροφή και τρόπος ζωής. Για αυτό και το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να επισκευτούμε και άλλον γυναικολόγο, με τις εκτυπώσεις από τον πρώτο υπέρηχο και εννοείται χωρίς να την αφήσω να πάρει το παραμικρό χάπι από αυτά που της έδωσε αφού η προγεστερόνη δεν ήξερα μέχρις στιγμής τι είναι και το φολικό οξύ μπορεί να το πάρει μόνο και μόνο από το σπανάκι σε αυθονία.

Μετά απο 1 ημέρα λοιπόν, ο 2ος γυναικολός που επισκευτήκαμε, μας είπε ότι όλα είναι πάρα πολύ καλά, κανένα πρόβλημα γενικώς, ο σάκος σε άριστη κατάσταση, αλλά και αυτός μας είπε προληπτικά να πάρει προγεστερόνη και φοικό οξύ.

Αφού άκουσα όλα αυτά, του είπα φολικό οξύ μπορεί να πάρει από το σπανάκι και γενικά η διατροφή της είναι άριστη, οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Η απάντησή του ήταν, εντάξει ας φάει σπανάκι, το ίδιο είναι.

Πρίν πάω στο φαρμακείο να αγοράσω το περήφιμο ultragen, αυτό που έκανα είναι να αρχίσω να αναζητώ στο internet, τί είναι η προγεστερόνη και για ποιό λόγο την δίνουν. Όχι αναζήτηση στους καθιερωμένα Αμερικάνικους και Ευρωπαικούς πληρωμένους ιστότοπους, αλλά περισσότερο σε λιγότερο δημοφιλή μέρη, όπως και σε Ρώσικα ερευνητικά κέντρα που έχουν δημοσιεύσει έρευνες σχετικά με αυτό το θέμα.

Αυτό που βρήκα, είναι

1. Κανένας δεν χρειάζεται αυτήν την ορμόνη όταν δεν υπάρχει πρόβλημα ή ακόμη και όταν υπάρχει μικρό, διότι παράγεται φυσικά από τον οργανισμό.

2. Οι περισσότερες αποβολές γίνονται διότι υπάρχει λόγος, κυρίως χρωμοσωματικών ανωμαλιών στο έμβρυο και καλό είναι να μήν σταματάμε τον οργανισμό απο μία αποβολή που πρέπει να γίνει για αυτό το λόγο.

3. Το έμβρυο, ειδικά όταν πρόκειται για αρσενικό, εκτίθεται σε μεγάλες ποσότητες της ουσίας αυτής, με πιθανότητες αρκετά μεγάλες να γεννηθεί με ομοφυλλοφυλικές τάσεις.

4. Η προγεστερόνη απαγορεύτηκε από τον FDA τη δεκαετία του 1970-1980 για ακριβώς αυτούς τους λόγους στο πρώτο τρίμηνο και στα υπόλοιπα τρίμηνα επιτράπηκε μόνο σε περιπτώσεις εξαιρετικές

5. Καταλογίζεται μεγάλος αριθμός αρσενικών παιδιών με αυξημένη θυληπρέπεια που ακολουθεί και στο υπόλοιπο της ζωής τους εξ΄αιτίας αυτής της ορμόνης που πήραν η μετέρες τους κατα τη διάρκεια της εκγυμοσύνης (μόνο και μόνο για προληπτικούς λόγους, όπως κάνουμε και σήμερα.)

 

Αποτέλεσμα μετά απο όλα αυτά, ήταν να αποφασίσουμε να μην πάρει ούτε ασπιρίνη καθ' όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης, όλα μέχρι στιγμής βαίνουν εξαιρετικά και ελπίζω να πάνε μέχρι το τέλος έτσι. Λίγο αίμα είχε τον 2ο μήνα που ήταν μία ψευδοπερίοδος και όλα καλά. Είμαι σίγουρος ότι η ζωή μετά απο τόσα χρόνια εξέλιξης, το DNA δεν ακολουθεί αυτούς τους δρόμους που φυσιολογικά ορίζονται, μάταια.

 

Πολύ παραμυθάκι μου ακούγεται όλη αυτή η όμορφη ιστορία για την προγεστερόνη για αυτό και το έψαξα όσο μπορούσα.

 

Τα link είναι όλα διαθέσιμα. Μπορώ να τα αναρτήσω όταν πάρω απαντήσεις από το post μου, αλλά θέλουν μεταφράσεις διότι τα περισσότερα δεν είναι στα Αγγλικά ή Ελληνικά.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αγαπητε φιλε και το φυλλο οδηγιων του ντεπον αν διαβασεις, δεν θα θελησεις να ξαναπαρεις...αλλα ολοι παιρνουμε οταν παει να σπασει το κεφαλι μας,μπας και το γλυτωσουμε...αυτα που αναφερεις για την προγεστερονη,ειναι γνωστα, αλλα δεν νομιζω οτι γινεται κανεις μας γιατρος απο το διαδυκτιο... ειναι μεγαλη ευθυνη να προσπερναμε τον γιατρο και τις οποιες οδηγιες του,επειδη ειμαστε κατα των φαρμακων ή επειδη γκουκλαραμε το ονομα προγεστερονη...με αυτη την λογικη, μεθαυριο οταν με το καλο ερθει το παιδακι σας στην ζωη, δεν θα του κανεις εμβολια,θα ανεβαζει πυρετο και δεν θα του δινεις αντιπυρετικα, θα χρειαζεται αντιβιωση και δεν θα του την χορηγεις...η αποφαση βεβαια ειναι ευθυνη του καθενος μας,αλλα θεωρω ορθοτερο αν ενας γιατρος δεν μας κανει, να βρουμε εναν αλλον,παρα να λεμε οτι την ιδια ποσοτητα φυλλικου που χρειαζεται ενα εμβρυο για να φτιαξει σωστο νευρικο συστημα θα την λαβει η εγκυμονουσα απο την διατροφη με σπανακι...με το καλο να ερθει το μωρακι σας και ολα να κυλησουν τελεια μεχρι να το παρετε αγκαλια...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε και το φυλλο οδηγιων του ντεπον αν διαβασεις, δεν θα θελησεις να ξαναπαρεις...αλλα ολοι παιρνουμε οταν παει να σπασει το κεφαλι μας,μπας και το γλυτωσουμε...αυτα που αναφερεις για την προγεστερονη,ειναι γνωστα, αλλα δεν νομιζω οτι γινεται κανεις μας γιατρος απο το διαδυκτιο... ειναι μεγαλη ευθυνη να προσπερναμε τον γιατρο και τις οποιες οδηγιες του,επειδη ειμαστε κατα των φαρμακων ή επειδη γκουκλαραμε το ονομα προγεστερονη...με αυτη την λογικη, μεθαυριο οταν με το καλο ερθει το παιδακι σας στην ζωη, δεν θα του κανεις εμβολια,θα ανεβαζει πυρετο και δεν θα του δινεις αντιπυρετικα, θα χρειαζεται αντιβιωση και δεν θα του την χορηγεις...η αποφαση βεβαια ειναι ευθυνη του καθενος μας,αλλα θεωρω ορθοτερο αν ενας γιατρος δεν μας κανει, να βρουμε εναν αλλον,παρα να λεμε οτι την ιδια ποσοτητα φυλλικου που χρειαζεται ενα εμβρυο για να φτιαξει σωστο νευρικο συστημα θα την λαβει η εγκυμονουσα απο την διατροφη με σπανακι...με το καλο να ερθει το μωρακι σας και ολα να κυλησουν τελεια μεχρι να το παρετε αγκαλια...

 

Α γεια σου...!!!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε και το φυλλο οδηγιων του ντεπον αν διαβασεις, δεν θα θελησεις να ξαναπαρεις...αλλα ολοι παιρνουμε οταν παει να σπασει το κεφαλι μας,μπας και το γλυτωσουμε...αυτα που αναφερεις για την προγεστερονη,ειναι γνωστα, αλλα δεν νομιζω οτι γινεται κανεις μας γιατρος απο το διαδυκτιο... ειναι μεγαλη ευθυνη να προσπερναμε τον γιατρο και τις οποιες οδηγιες του,επειδη ειμαστε κατα των φαρμακων ή επειδη γκουκλαραμε το ονομα προγεστερονη...με αυτη την λογικη, μεθαυριο οταν με το καλο ερθει το παιδακι σας στην ζωη, δεν θα του κανεις εμβολια,θα ανεβαζει πυρετο και δεν θα του δινεις αντιπυρετικα, θα χρειαζεται αντιβιωση και δεν θα του την χορηγεις...η αποφαση βεβαια ειναι ευθυνη του καθενος μας,αλλα θεωρω ορθοτερο αν ενας γιατρος δεν μας κανει, να βρουμε εναν αλλον,παρα να λεμε οτι την ιδια ποσοτητα φυλλικου που χρειαζεται ενα εμβρυο για να φτιαξει σωστο νευρικο συστημα θα την λαβει η εγκυμονουσα απο την διατροφη με σπανακι...με το καλο να ερθει το μωρακι σας και ολα να κυλησουν τελεια μεχρι να το παρετε αγκαλια...

 

η πιο σωστή απάντηση! αν είναι έτσι να μην πηγαίνουμε ούτε σε γιατρούς, να γκουγκλάρουμε τα συμπτώματα και να μην κοιτάμε μεγάλες ιστοσελίδες γιατί είναι πληρωμένες...

προφανώς δε γνωρίζετε ότι το φυλικό οξύ είναι υδατοδιαλυτό γι' αυτό πρέπει να λαμβάνεται σε μεγάλες ποσότητες ώστε να υπάρχει άφθονο στον οργανισμό της μέλλουσας μητέρας-θα έπρεπε να θρέφεται όλη μέρα και κάθε μέρα με σπανάκι, κάτι που εννοείται δε γίνεται! και το πιο ορθό θα ήταν να ξεκινήσει τη λήψη του πριν καν μείνει έγκυος για να έχει απόθεμα. αποτρέπει την εμφάνιση δισδιχούς ράχης και πολλώς ακόμα συνδρόμων.

κι εγώ είμαι έγκυος και ο γιατρός μου που εμπιστεύομαι απόλυτα μου έδωσε προγεστερόνη προληπτικά! από τη στιγμή όμως που εγώ η ίδια τον έχω επιλέξει πολύ προσεκτικά, θα κάνω αυτά που θα μου πει. δε θα έβαζα σε κανένα κίνδυνο το μωρό μου...

και όσο για την ασπιρίνη... στην 6η εβδομάδα αρρώστησα με 39 πυρετό. έπινα μόνο ντεπόν καθώς δεν επιτρέπεται τίποτα άλλο. επομένως, φυσικά και η γυναίκα σας θα λάβει φάρμακα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά μόνο αν ο γιατρός το κρίνει απαραίτητο

kWVKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε φιλε..... καλη η υγιειινη διατροφη και το πολυ νερο αλλα θαυματα δεν κανει ...λυπαμαι, ετσι ειναι.

εισαι κατα των φαρμακων αν δεν υπαρχει προβλημα σοβαρο, με γεια σου με χαρα σου, αλλα πες μου ενα πραγμα... Πως θα κρινεις ποιο ειναι το σοβαρο προβλημα, με τι κριτηρια θα το αξιολογησεις αφου ειναι ξεκαθαρο οτι γιατρος δεν εισαι και ψαχνεις μεσα απο το ιντρνετ;; Πως θα το κρινεις οτι τι στιγμη που απορριπτεις την αγωγη το προβλημα ειναι ελαχιστης σημασιας ή δεν υπαρχει? Προφανως ο γιατρος σου για να το λεει κατι σκεφτεται και βλεπει και για καλο το δινει το φαρμακο. Αν αμφιβαλεις αλλαζεις γιατρο, γιατι πραγματικα πρεπει να χεις απεναντι σου εναν επιστημονα που δεν σου προκαλει ανησυχιες και τον εμπιστευεσαι για να μπορεις να συνεχιζεις ηρεμος.

Τωρα αν και ο δευτερος γιατρο σου λεει το ιδιο....τι να πω..Συνομοσια??!!

Με μαγαλα γραμματα θα πω μπραβο στο magdoulini γιατι καλυτερα δε θα μπορουσαν να γραφουν τα πραγματα!

 

Ευχομαι να σας πανε ολα καλα κ να χετε μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

DrMitsaras, η σύντροφός σου είναι από τις τυχερές εγκύους, γιατί ενδεχομένως δεν έχει θέματα υγείας, και πιθανόν ο οργανισμός της μπορεί να της καλύπτει από μόνος του ενδεχόμενες ελλείψεις.

Δυστυχώς, όμως, δεν είμαστε όλες έτσι. Εγώ έχω στίγμα, και πάντοτε η φεριτίνη, ο αιματοκρίτης και ολα τα συσχετιζόμενα έπιαναν πάτο. Πολλές φορές στη ζωή μου έπινα φυλλικό οξύ (για να γεμίσουν οι αποθήκες μου, έτσι μου έλεγαν οι γιατροί). Όπως καταλαβαίνεις, στην παρούσα φάση της εγκυμοσύνης όλα τα σπανάκια του κόσμου να φάω, δεν πρόκειται να με βοηθήσουν καθόλου.

Επίσης, έχω θρομβοφιλία, εάν δεν πάρω την κατάλληλη αγωγή πολύ πιθανόν το έμβρυο να πεθάνει. Ούτε και για αυτό υπάρχει κάποιο "βότανο" ή λαχανικό να με σώσει.

Όσο για τα χάπια προγεστερόνης, που δηλώνεις τόσο πολύ κατά, άντε πες το σε κοπέλες που έχουν αποκόλληση, κι αυτά τα χάπια ίσως είναι η μοναδική λύση να σωθεί το έμβυό τους, καθώς έχουν την ατυχία να μην παράγει ο οργανισμός τους από μόνος του την απαιτούμενη προγεστερόνη. Ή μήπως υπονοείς ότι και σε αυτήν την περίπτωση "πρέπει να αφήσουμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της", και να περιμένουμε μαρτυρικά την αποβολή; Υπέρ των χαπιών δεν είμαι, τουλάχιστον όχι υπέρ της άκριτης χρήσης τους, όμως νομίζω ότι η ιατρική έχει προχωρήσει αρκετά και οι γιατροί είναι καταρτισμένοι, ώστε άμα έχουμε πυρετό να μην μας τρυπάνε το σώμα με βελόνες μέχρι αδειάσει το "μολυσμένο αίμα", όπως έκαναν στο Μεσαίωνα (κι άμα τύχει να ζήσουμε καλώς, αλλιώς...).

Κλείνοντας, θα πω απλώς, επειδή είστε τυχεροί και πάνε ευτυχώς όλα καλά, ορθώς πράττετε και παίρνετε τις αποφάσεις που δηλώνεις, απλώς το απόλυτο του μηνύματός σου με προβλημάτισε, γι'αυτό και παίρνω θέση.

Εκεί, όμως, που θα με βρεις να διαφωνώ απολύτως είναι με την εμμονή σου στα ομοφυλλόφιλα αγόρια από την υπερέκθεσή τους στην προγεστερόνη (!),τη στιγμή που η επιστημονική κοινότητα (αν βέβαια την αποδέχεσαι) έχει αποφανθεί πως η σεξουαλική προτίμηση-συμπεριφορά έχει να κάνει με την ανατροφή του παιδιού στα πρώτα χρόνια της ζωής του. Νομίζω ότι είναι κάπως ρατσιστικό και σεξιστικό όλο αυτό. Ας μην ξεχνάμε ότι για ομοφυλλόφιλους μιλάς, όχι για μιάσματα και απόκληρους όλου του κόσμου

Link to comment
Share on other sites

Είχα μια ανάλογη εμπειρία. Είχα σούπερ υψηλού κινδύνου εγκυμοσύνη, με αιμα σε όλο το πρώτο τρίμηνο. Έτυχε όμως, να έχω κάνει εξέταση προγεστερόνης στο αίμα και να είναι εκτός ορίων, προς τα πάνω, λόγω δίδυμης εγκυμοσύνης - φυσική σύλληψη. Όταν εμφάνισα το αίμα, ο γιατρός είπε προγεστερόνη... εγώ δεν έβρισκα τη λογική, εφόσον ήμουν εκτός ορίων. Μου είπε να πάρω, πάρε να'χεις... Τελικά πήρα για λίγο, έκανα ταχυπαλμίες, ή μήπως ήταν τα prepar? Δεν θυμάμαι πια... Του είπα πάντως για τις παρενέργειες και συμφώνησε να την κόψω... με δεδομένο πάντα ότι είχα από μόνη μου υψηλή προγεστερόνη.

 

Τώρα τι να σου πω, για το θέμα έτσι όπως το θέτεις, ο γιος μου εκτέθηκε έτσι και αλλιώς σε μεγάλη δόση προγεστερόνης, γιατί τα δύο ωχρά σωμάτια που είχαμε δει στον υπέρηχο ήταν πραγματικά τεράστια και στο αίμα οι τιμές ήταν εκτός ορίων, από τη φυσική προγεστερόνη του οργανισμού. Ο γιος μου είναι νορμάλ αγοράκι, όσο πιο αρχετυπικό γίνεται. Απο την κούνια παίζει με μπάλες κτλ. Με αυτή την έννοια, τα δίδυμα αγόρια της φυσικής σύλληψης, ΟΚ, δεν ξέρω... Τωρα αν η φυσική προγεστερόνη του οργανισμού έχει άλλες ιδιότητες, τι να σου πω... Το κοριτσάκι μου που μοιράστηκε την ίδια μήτρα για το ίδιο διάστημα είναι αρχετυπικό κοριτσάκι. Τι να σου πω τώρα... :confused:

 

Δίνουν φάρμακα εκ του περισσού, κάποιες φορές, αλλά κάπου έχουν και τα δίκια τους, γιατί αν χαθεί κάποια εγκυμοσύνη, μπορεί να βρεθεί κάποια να κατηγορήσει γιατρό, εφόσον όλοι πια δίνουν με τις χούφτες τα διάφορα χάπια...

 

Α... και τα παιδάκια μου γεννήθηκαν σχεδόν τελειόμηνα, με πολλή προσοχή και ξάπλες.

 

Τέλος πάντων, εγώ έκοψα την προγεστερόνη με σύμφωνη γνώμη του γιατρού, την πήρα για ελάχιστο διάστημα. Λίγες δόσεις. Το ειχα ψάξει τότε και πήρα την ευθύνη, και τα prepar με πολύ μεγάλη φειδώ. Επίσης είχα πολύ έντονες παρενέγειες με τα prepar, μου ερχόταν κάτι σαν τρέλα, δεν μπορώ να το περιγράψω. Τελικά, σχετικά με το prepar, έκανα και νοσηλεία για συσπάσεις και εκεί φάνηκε ότι πάλι κάτι άλλο εκτός από τα φάρμακα έπαιζε ρόλο και μόλις άλλαξε αυτό το κάτι, ασχέτως φαρμάκων, κόπηκαν μαχαίρι οι συσπάσεις, που είχαν συχνότητα τοκετού, στο Β τρίμηνο. Θέλω να πω ότι τα φάρμακα μπορεί να προσφέρουν κάποιες φορές μια αίσθηση ασφάλειας, ότι κάνουμε οτιδήποτε μπορεί να γίνει το καλύτερο και να παραβλέπονται άλλα μέτρα, που μπορεί, κάποιες φορές να είναι και τα πιο αποτελεσματικά τελικά.

 

Είχα πιο πριν εμπειρία με γιατρό που κόντεψα να μείνω στείρα εντελώς και από τότε τα θέματα γονιμότητας ειδικά τα έψαχνα εξονυχιστικά, αλλά μόνη μου δεν έκανα πειράματα. Η απόφαση του να διακόψω κάτι γινόταν σε συνεργασία με το γιατρό, αλλά αν δεν υπήρχαν οι δικές μου επιφυλάξεις, θα είχα πάρει τα πάντα και σε μεγάλες δόσεις, εννοείται.

 

Θέλω να πω ότι στη δική μου περίπτωση υπήρχε κάτι πολύ φανερό, η ποσότητα του αίματος και των συσπάσεων και σε αυτό ρόλο δεν έπαιξαν τα φάρμακα, ήταν κάτι που μπορούσα να δω και να αξιολογήσω! Αντιθέτως έπαιξαν ρόλο άλλα πράγματα που επίσης ήταν ολοφάνερα.

 

Είχα και την πεθερά, που ήμουν με αίμα σπίτι, να παίρνει τηλέφωνο τον αγαπημένο μου κάθε τρεις και λίγο να ρωτάει αν πήρε η Athinoula τα φάρμακά της.

 

Καταλήγω ότι οι πιθανές παρενέργειες θα ήταν αμελητέες, αφού τα φάρμακα αυτά συνταγογραφούνται τόσο πάρα πολύ, αλλά αν θέλεις, όπως και εσύ, βλέπω τα διάφορα φάρμακα στο 1ο τρίμηνο ειδικά, με μεγάλη επιφύλαξη και για τη δική μου περίπτωση ειδικά δεν είχα πειστεί ότι θα βοηθούσαν στο οτιδήποτε. Είχα καταλήξει ότι στη δική μου περίπτωση βοηθουσε πάνω από όλα η ξεκούραση, το έβλεπα άλλωστε, πώς άλλαζε η ροή του αίματος, που είχα σε όλο το 1ο τρίμηνο, ανάλογα με το αν σηκωνόμουν έστω και για λίγα βήματα... Μπορει και να ήμουν τυχερή, δεν ξέρω.

 

Α και τα prepar/youtopar πρόσφατα απαγορεύτηκαν και αυτά και μέχρι τότε οι γιατροί που τα έδιναν συμβούλευαν να μην κοιτάζουν οι γυναίκες τις παρενέργειες. Τότε είχα πέσει πάνω σε σενάρια για μακροπρόθεσμες επιπτώσεις στο παιδί για ένα φάρμακο παρόμοιο που κυκλοφορούσε ευρέως στην Αμερική, αν και εδώ τελικά απαγορεύτηκε για άλλους λογους, για επιπτώσεις στη μητέρα, από όσο θυμάμαι. Τέλος πάντων, κάθε απόφαση σχετική λαμβανόταν σταθμίζοντας τις πιθανές παρενέργειες και τους πιθανούς κινδύνους, με τα δεδομένα της κάθε εγκυμοσύνης χωριστά και τότε δεν υπήρχαν αρκετά δεδομένα για να απαγορευτεί το οτιδήποτε. Όπως γράφεις, η πορεία για την προγεστερόνη ήταν αντίστροφη. Δηλαδή αθωώθηκε, σε σημαντικό βαθμό, περνώντας τα χρόνια.

 

Θυμάμαι πάλι ότι διάβασα για την προγεστερόνη, ότι στατιστικά, έτσι γενικά βοηθάει τις επαπειλούμενες κυήσεις.

 

Απλά νομίζω έπεσα στην περίπτωση και επειδή αποδεδειγμένα είχα φουλ προγεστερόνη, δεν τη χρειαζόμουν. Μου έκανε εντύπωση όμως ότι αρχικά ο γιατρός δεν αξιολόγησε το ότι κατά τύχη και με δική μου πρωτοβουλία έτυχε να υπάρχει στον κύκλο που έμεινα έγκυος εξέταση αίματος για προγεστερόνη σε εκείνο τον κύκλο. Δηλαδή ήταν ρουτίνα να γράφεται προγεστερόνη, χωρίς πολλά γιατί και πώς. Είχα συνήθειο να κάνω μια χοριακή πολύ νωρίς πριν την επόμενη περίοδο και εκείνο το μήνα ζήτησα απο το εργαστήριο και μια προγεστερόνη, για να επιβεβαιωθεί εκείνο που φαινόταν από τις θερμοκρασίες, ότι υπήρχε καλή ωορρηξία. Οπότε έλεγα αν πάρω πάλι το αρνητικό, ή που θα εξηγηθεί πιθανόν γιατί καθυστερούσε η σύλληψη, ή που θα είχαμε μια πληροφορία παραπάνω για τυχόν πιθανό πρόβλημα.

 

Ξανά εντιτ... Η παρακάτω έρευνα απορρίπτει το σενάριο να επηρεάζει η συνθετική προγεστερόνη το θέμα που αναφέρεις. Φιουφ... Φαντάζομαι θα βρει και το καμάρι μου μια καλή κοπέλα να με κάνουν γιαγιά κάποτε... http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3296090/#S8title Πάντως ενδιαφέρουσα συζήτηση. Απλά και εγώ κάπου ως common sense το είχα ψάξει γιατί μου φαινόταν, στη συγκεκριμένη και μόνο εγκυμοσύνη κάτι περιττό και απο τις παρενέργειες φαινόταν ότι ο οργανισμός μου δεν το δεχόταν καθόλου καλά. Ήδη είχα όλα τα συμπτώματα του πρώτου τριμήνου, ναυτίες κλπ σε υπερθετικό βαθμό, χωρίς πρόσθετη προγεστερόνη!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε και το φυλλο οδηγιων του ντεπον αν διαβασεις, δεν θα θελησεις να ξαναπαρεις...αλλα ολοι παιρνουμε οταν παει να σπασει το κεφαλι μας,μπας και το γλυτωσουμε...αυτα που αναφερεις για την προγεστερονη,ειναι γνωστα, αλλα δεν νομιζω οτι γινεται κανεις μας γιατρος απο το διαδυκτιο... ειναι μεγαλη ευθυνη να προσπερναμε τον γιατρο και τις οποιες οδηγιες του,επειδη ειμαστε κατα των φαρμακων ή επειδη γκουκλαραμε το ονομα προγεστερονη....

 

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Είναι μεγάλο λάθος να προσπεράσεις 2 γιατρούς που σου είπαν το ίδιο πράγμα, επειδή έκανες προσωπική έρευνα στο διαδίκτυο... Δεν μπορούμε να ασκήσουμε ιατρική ψάχνοντας στο ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

...

 

Μόλις λοιπόν το τέστ εγκυμοσύνης έδειξε θετικό, το πρώτο πράγμα που κάναμε ήταν να κλείσουμε ραντεβού με γυναικολόγο. Αφού ο γυναικολόγος εξέτασε την κοπέλα μου (Δέν μου αρέσει ο λόγος γυναίκα μου / σύζυγός μου για προσωπικούς λόγους), είπε πώς κάτι δεν τις αρέσει στον σάκο, θα γίνει 80% αποβολή και επι τόπου της είπε να πάρει προγεστερόνη και φολικό οξύ.

Εγώ είμαι εναντίων όλων των φαρμάκων, τουλάχιστον όταν δεν υπάρχει πρόβλημα σοβαρό και δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί από την φύση, εφόσον είναι δεδομένη η άριστη διατροφή και τρόπος ζωής. Για αυτό και το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να επισκευτούμε και άλλον γυναικολόγο, με τις εκτυπώσεις από τον πρώτο υπέρηχο και εννοείται χωρίς να την αφήσω να πάρει το παραμικρό χάπι από αυτά που της έδωσε αφού η προγεστερόνη δεν ήξερα μέχρις στιγμής τι είναι και το φολικό οξύ μπορεί να το πάρει μόνο και μόνο από το σπανάκι σε αυθονία.

Μετά απο 1 ημέρα λοιπόν, ο 2ος γυναικολός που επισκευτήκαμε, μας είπε ότι όλα είναι πάρα πολύ καλά, κανένα πρόβλημα γενικώς, ο σάκος σε άριστη κατάσταση, αλλά και αυτός μας είπε προληπτικά να πάρει προγεστερόνη και φοικό οξύ.

Αφού άκουσα όλα αυτά, του είπα φολικό οξύ μπορεί να πάρει από το σπανάκι και γενικά η διατροφή της είναι άριστη, οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Η απάντησή του ήταν, εντάξει ας φάει σπανάκι, το ίδιο είναι.

Πρίν πάω στο φαρμακείο να αγοράσω το περήφιμο ultragen, αυτό που έκανα είναι να αρχίσω να αναζητώ στο internet, τί είναι η προγεστερόνη και για ποιό λόγο την δίνουν..

 

Χμμ. Πολλή δημοκρατία...

 

...

Όχι αναζήτηση στους καθιερωμένα Αμερικάνικους και Ευρωπαικούς πληρωμένους ιστότοπους, αλλά περισσότερο σε λιγότερο δημοφιλή μέρη, όπως και σε Ρώσικα ερευνητικά κέντρα που έχουν δημοσιεύσει έρευνες σχετικά με αυτό το θέμα.

 

Να παραθέσεις τα ρωσικά ερευνητικά κέντρα, που δεν είναι πληρωμένα...

 

...

Αυτό που βρήκα, είναι

1. Κανένας δεν χρειάζεται αυτήν την ορμόνη όταν δεν υπάρχει πρόβλημα ή ακόμη και όταν υπάρχει μικρό, διότι παράγεται φυσικά από τον οργανισμό.

Το φολικό οξύ χρειάζεται για την αποφυγή της δισχιδούς ράχης.

Όταν το ζευγάρι έχει προγραμματίσει την απόκτηση παιδιού, ξεκινά να παίρνει φολικό οξύ σε μικρές δόσεις. Λογικά, μπορεί η γυναίκα να αποφύγει τη λήψη φαρμάκου, προσαρμόζοντας αναλόγως τη διατροφή της.

Όταν δεν υπάρχει τέτοιος προγραμματισμός και η εγκυμοσύνη απλά προκύπτει, τότε παίρνουμε πολύ μεγαλύτερες δόσεις. Και αυτές οι δόσεις δεν μπορούν να αναπληρωθούν από τη διατροφή.

 

 

...

3. Το έμβρυο, ειδικά όταν πρόκειται για αρσενικό, εκτίθεται σε μεγάλες ποσότητες της ουσίας αυτής, με πιθανότητες αρκετά μεγάλες να γεννηθεί με ομοφυλλοφυλικές τάσεις. .

Δηλαδή, πώς το θηλυκό έμβρυο αποφεύγει την έκθεση σε μεγάλες ποσότητες; Πώς απωθεί την ουσία;

...

...5. Καταλογίζεται μεγάλος αριθμός αρσενικών παιδιών με αυξημένη θυληπρέπεια που ακολουθεί και στο υπόλοιπο της ζωής τους εξ΄αιτίας αυτής της ορμόνης που πήραν η μετέρες τους κατα τη διάρκεια της εκγυμοσύνης (μόνο και μόνο για προληπτικούς λόγους, όπως κάνουμε και σήμερα.).

Τι να απαντήσεις σε κάτι τέτοιο...

 

 

Υπάρχει υπερβολή στη χορήγηση φαρμάκων.

Υπάρχει υπερβολή στην ιατρικοποίηση της εγκυμοσύνης και του τοκετού.

 

ΑΛΛΑ η ιατρική είναι πολύ σύνθετη και δύσκολη υπόθεση.

Αλίμονο αν κάποιος νομίζει ότι -ψάχνοντας στο internet- βρίσκει την "απαγορευμένη" ή "κρυφή" ή "αληθινή πηγή γνώσης". Ή ότι καταφέρνει να μάθει περισσότερα από τους γιατρούς.

Αν ήταν τόσο απλά τα πράγματα, θα μπορούσαν όλοι οι κατά φαντασίαν γιατροί να γράψουν στις Πανελλήνιες άριστα στη Χημεία και στη Βιολογία για να εισαχθούν στην Ιατρική Σχολή.

Επεξεργάστηκαν by Aimee
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aimee και ekavi_ και εγώ αυτό βλέπω... μόνος του τα κανονίζει όλα... Η γυναίκα που είναι;;;;;;;;;;;;;

 

Το φολικό οξύ τι σε πείραξε; Πόσο σπανάκι να φάει η γυναίκα για να είστε σίγουροι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνουν προγεστερόνη σε όλες τις περιπτώσεις. Εξαρτάται απ' την τιμή της χοριακής και την απεικόνιση του σάκου. Πχ εγώ με χοριακή 11 την 3η ημέρα καθυστέρησης πήρα εννοείται!

Ενώ στην δεύτερη που την πρώτη ημέρα καθυστέρησης είχα οκτακόσια κάτι εννοείται ότι δεν μου έδωσε.

 

Παλιότερα φιλε Ντόκτορ Μητσάρα δεν έπαιρναν όλα αυτά τα σκευάσματα μα είχε η κάθε μητέρα 3-5 αποβολές στο ενεργητικό της. Δεν είμαι της άποψης πως πρέπει να το αφήσουμε να συμβαίνει. Το βρίσκω πολύ φασιστικό. Δεν έχεις νιώσει μωρό στα σπλάχνα σου, δεν έχεις βιώσει αποβολή. Ολα αυτά τα λες εντελώς επιδερμικά...

 

Κάνε κι έναν έλεγχο διαφορετικό για την αυξημένη θηλυπρέπεια στα αγόρια που λες. Φταίμε και οι γονείς που τα υπερπροστατεύουμε, φταίνε και οι ορμόνες, τα χημικά, τα φυτοφάρμακα και οι μεταλλαγμένες τροφές που τα ταϊζουμε. Δεν είναι τυχαίο πια πως το 1/3 των κυήσεων έχει τάση προς τον διαβήτη ή αναπτύσσει διαβήτη κύησης. Ούτε ότι το 1/4 της ανθρωπότητας αυτή τη στιγμή αντιμετωπίζει ορμονικά προβλήματα. Το 1/5 μου έλεγε ενδοκρινολόγος παίρνει θεραπεία για τον θυρεοειδή.

Ολοι εμείς με τα ανωτέρω προβλήματα γεννηθήκαμε από εγκυμοσύνες χωρίς προγεστερόνες/ασβέστια/σίδηρα/μαγνήσια και φολικά οξέα. Μετά από πολλαπλές αποβολές κάποιοι και με φυσιολογικούς τρόπους.

 

Μίλα με έναν μηχανικό τροφίμων και θα αλλάξετε πολλά στην διατροφή, τις απόψεις και τον τρόπο σκέψης σας.

Link to comment
Share on other sites

...

Παλιότερα φιλε Ντόκτορ Μητσάρα δεν έπαιρναν όλα αυτά τα σκευάσματα μα είχε η κάθε μητέρα 3-5 αποβολές στο ενεργητικό της. Δεν είμαι της άποψης πως πρέπει να το αφήσουμε να συμβαίνει. Το βρίσκω πολύ φασιστικό. Δεν έχεις νιώσει μωρό στα σπλάχνα σου, δεν έχεις βιώσει αποβολή. Ολα αυτά τα λες εντελώς επιδερμικά...

 

Κάνε κι έναν έλεγχο διαφορετικό για την αυξημένη θηλυπρέπεια στα αγόρια που λες. Φταίμε και οι γονείς που τα υπερπροστατεύουμε, φταίνε και οι ορμόνες, τα χημικά, τα φυτοφάρμακα και οι μεταλλαγμένες τροφές που τα ταϊζουμε. Δεν είναι τυχαίο πια πως το 1/3 των κυήσεων έχει τάση προς τον διαβήτη ή αναπτύσσει διαβήτη κύησης. Ούτε ότι το 1/4 της ανθρωπότητας αυτή τη στιγμή αντιμετωπίζει ορμονικά προβλήματα. Το 1/5 μου έλεγε ενδοκρινολόγος παίρνει θεραπεία για τον θυρεοειδή.

Ολοι εμείς με τα ανωτέρω προβλήματα γεννηθήκαμε από εγκυμοσύνες χωρίς προγεστερόνες/ασβέστια/σίδηρα/μαγνήσια και φολικά οξέα. Μετά από πολλαπλές αποβολές κάποιοι και με φυσιολογικούς τρόπους.

 

Μίλα με έναν μηχανικό τροφίμων και θα αλλάξετε πολλά στην διατροφή, τις απόψεις και τον τρόπο σκέψης σας.

 

Πολύ ωραία τα λες xena!

Δεν νομίζω ότι ήταν επιλογή της φύσης να επιβιώνουμε τόσοι πολλοί άνθρωποι.

Και ξεχνάμε ότι όταν η φύση δεν έκανε καλά τη δουλειά της και γεννιόταν το "μη αρεστό" μωρό, με τις "μη επιθυμητές" ιδιαιτερότητες, αναλάμβανε ο Καιάδας...

Link to comment
Share on other sites

Πες μας Dr εσυ τι δουλεια κανεις?? Να μπω και εγω στο ιντερνετ να σε αντικαταστήσω σε 5 λεπτα...

 

α) Μπες και διαβασε τα ποστ στα θεματα για την δισχιδή ραχη από κοπελες που ετρωγαν σπανακι αλλα δεν πηραν φυλικο οξυ και αναγκαστηκαν να διακόψουν την κυηση στον 5ο μηνα...να δεις ποσες κατηγορουν τους ιατρους τους που ξεχασαν να τους δωσουν φυλικο...διοτι με το φυλικο πεφτουν δραματικα τα ποσοστα δισχιδους ραχης...

β) Οι γυναικες πλεον δεν εχουν την πολυτελεια να χασουν 2-3 κυησεις όπως οι γιαγιάδες μας που ξεκινουσνα να γενοβολαν από τα 18...γι αυτό και τα σκευασματα προγεστερόνης, γι αυτό και το φυλικο οξυ και άλλα...

 

Γ) Πες μας τι είναι το φυλλικο οξυ? Ξερεις? Πως επιδρα στην αναπτυξη του νευρικου συστηματος?? Γιατι είναι τοσο σημαντικο? Πως απορροφαται?? Που αλλου χρησιμοποιείται στον οργανισμο?? Γιατι δινεται εξωγενως στις εγκυες?? Ποσο κοστιζει???? Γιατι αφου στηθηκε διεθνης συνομωσια για να μην τρωνε οι εγκυες σπανακι και να πινουν χαπακι φυλλικου προφανως θα είναι και πανακριβο!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Πες μου , όμως, ειλικρινα...τι επαγγελμα έχεις?? Δάσκαλος ή μηχανικός και αποφασισες να γινεις γιατρος μεσω ιντερνετ??? Διοτι συνηθως οι δάσκαλοι και οι μηχανικοι αισθάνονται ότι τα "ξερουν καλυτερα από όλους"!!

Link to comment
Share on other sites

 

Γ) Πες μας τι είναι το φυλλικο οξυ? Ξερεις? Πως επιδρα στην αναπτυξη του νευρικου συστηματος?? Γιατι είναι τοσο σημαντικο? Πως απορροφαται?? Που αλλου χρησιμοποιείται στον οργανισμο?? Γιατι δινεται εξωγενως στις εγκυες?? Ποσο κοστιζει???? Γιατι αφου στηθηκε διεθνης συνομωσια για να μην τρωνε οι εγκυες σπανακι και να πινουν χαπακι φυλλικου προφανως θα είναι και πανακριβο!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Πες μου , όμως, ειλικρινα...τι επαγγελμα έχεις?? Δάσκαλος ή μηχανικός και αποφασισες να γινεις γιατρος μεσω ιντερνετ??? Διοτι συνηθως οι δάσκαλοι και οι μηχανικοι αισθάνονται ότι τα "ξερουν καλυτερα από όλους"!!

 

Ποσο μα ποσο δικιο!!!!!! Συνομοσια φωναξα κι εγω οταν το διαβασα!!

Πραγματικα ομως..τετοια θα πει ο Dr στις μανουλες που τερματισαν την κυηση λογω δισχιδους ραχης? τα διαβαζα οταν πρωτογραφτηκα αυτα τα ποστ και ειχα ανατριχιασει αληθεια..

Θα μας πει λοιπον οτι οι κυησεις αυτες ηταν απο τη φυση καταδικασμενες και ενω μπορουσαμε να κανουμε το καλυτερο εξαρχης για να εμποδισουμ ετην εμφανιση προβληματος και να εχουμε επιτυχη εκβαση, δεν επρεπε να το κανουμε για να μην μπουμε εμποδιο σο δρομο της φυσης??

χμμμμμμμ......

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aimee και ekavi_ και εγώ αυτό βλέπω... μόνος του τα κανονίζει όλα... Η γυναίκα που είναι;;;;;;;;;;;;;

 

Το φολικό οξύ τι σε πείραξε; Πόσο σπανάκι να φάει η γυναίκα για να είστε σίγουροι;

 

 

Κανα-δυο στρεμματα ισως την ημερα...απλα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται , συμφωνώ με όλα τα κορίτσια !!!!!

 

Καταρχήν , μόνο από το nick name , DrMitsaras.........καταλαβαίνεις...τα λόγια είναι περιττά !!!!!!

 

Ακριβως αυτο !!! το κατεχει το αντικειμενο!!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου στο θέμα της προγεστερόνης, αλλά όχι στο φολικό οξύ. Δεν ξέρω κατά πόσο η κοπέλα σου έτρωγε καθημερινά αρκετο σπανάκι (και λοιπά τρόφιμα) για να πάρει την ποσότητα φολικού οξέως που χρειάζεται η εγκυμοσύνη. Για το πρώτο τρίμηνο τουλάχιστον (αλλά και πριν τη σύλληψη) πιστεύω πως καλό είναι ένα συμπλήρωμα φολικού για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Σχετικά με την προγεστερόνη, συμφωνώ απόλυτα. Κι εγώ θεωρώ πως έκανα μεγάλο λάθος που άκουσα τον πρώτο γιατρό μου (ευτυχως τον άλλαξα μετά) και πήρα utrogestan στην αρχή της κύησης. Νομιζω σύνολο πρέπει να πήρα 2-3 κουτιά και μετά παρακαλούσα να έχω κοριτσι (ευτυχως κοριτσακι εχω) γιατί γνωρίζω άντρα που έχει εμφανώς επηρεαστεί από τις ενέσεις προγεστερόνης που έκανε η μητέρα του κατά την κύηση. Οντως η προγεστερόνη εκκρίνεται φυσιολογικά από τον πλακούντα στις ποσότητες που χρειάζεται και δεν υπάρχει λόγος να δίνεται προσθετη, πόσο μάλλον "προληπτικά".

Επίσης συμφωνω στο ότι αν το έμβρυο έχει κάποιο πρόβλημα θα πρέπει να τερματίζεται η κύηση ή έστω να μην υποβοηθάται η διατήρηση της. Είναι έγκλημα για μένα να έρθει στον κόσμο ένα παιδί με πρόβληματα ενώ οι γονείς μπορουσαν να το αποτρεψουν.

Οι βιταμίνες της εγκυμοσύνης τώρα, αν και εγω έπαιρνα επειδη δεν εκανα και τοσο καλη διατροφη οποτε φοβομουν καποια έλλειψη, θεωρω κατόπιν εορτής ότι ηταν αχρείαστες. Σαν placebo νομίζω είχαν κάποιο αποτέλεσμα στο να καταλαγιάσουν την ανησυχία της εγκύου, αλλά έπρεπε να γεννήσω για να το καταλάβω.

Από τη στιγμή που είσαι αυτής της φιλοσοφίας, θα σε συμβούλευα να δειτε από τώρα με τον γιατρό αν αναλαμβάνει φυσικό τοκετό ή αν θα πλακώσει την κοπέλα σου σε ορό και υπόθετα με τεχνητές ορμόνες (pitocin), επισκληρίδιο με όποιες παρενεργειες μπορεί να έχει, περινεοτομή και ράμματα, κλυσμα κλπ.

 

edit: Μέχρι και το webMD κατατάσσει την προγεστερόνη σε "likely unsafe" κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρθηκε ότι πρέπει κάποιος να εμπιστεύεται ένα γιατρό - και έναν δικηγόρο, μηχανικό, ενδεχομένως, γιατί εκείνοι ξέρουν καλύτερα, χωρίς να ρωτάει...

 

Δεν είναι απόλυτο ότι δεν χρειάζεται να ρωτάμε. Τα φυλλάδια στα φάρμακα για αυτό υπάρχουν, γιατί θεωρείται ότι ο ασθενής πρέπει να γνωρίζει.

 

Στη Γερμανία που έκανα μια επέμβαση μου έδωσαν να διαβάσω ολόκληρο κατεβατό με όλα τα πιθανά είδη αναισθησίας και τα χαρακτηριστικά τους. Δεν κατάλαβα τίποτα, ήταν με τις φαρμακευτικές τους ορολογίες, αλλά σου λέει, όφειλαν να ενημερώσουν, γραπτώς κιόλας. Εδώ αυτά είναι επιστημονική φαντασία, ακόμα. Τελικά ρώτησα, να κάνουμε το πιο light? Και αυτό έγινε. Από εκείνη την επέμβαση όμως ξύπνησα σαν πουλάκι, γιατί πράγματι είχα και άλλες, άσχημες εμπειρίες.

 

Υπάρχουν καταγεγραμμένοι κίνδυνοι, που προέκυψαν δεκαετίες μετά, γιατί μερικά πράγματα φαίνονται δεκαετίες μετά.

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3034231/

 

Και τέλος πάντων, αν κανείς θέλει να έχει άποψη, μπορεί στο περίπου να γνωρίζει ποιο είναι το ρίσκο και να το αναλάβει. Γιατί αυτός θα ζήσει με τις συνέπειες στην τελική, όπως και να έχει. Το ζευγάρι στην προκειμένη φαίνεται ότι δεν είχε θέμα ηλικίας και ίσως σπάνιο, αλλά δεν αξιολόγησε την πιθανότητα αποβολής ως κάτι που δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρθηκε ότι πρέπει κάποιος να εμπιστεύεται ένα γιατρό - και έναν δικηγόρο, μηχανικό, ενδεχομένως, γιατί εκείνοι ξέρουν καλύτερα, χωρίς να ρωτάει...

 

Δεν είναι απόλυτο ότι δεν χρειάζεται να ρωτάμε. Τα φυλλάδια στα φάρμακα για αυτό υπάρχουν, γιατί θεωρείται ότι ο ασθενής πρέπει να γνωρίζει.

 

Στη Γερμανία που έκανα μια επέμβαση μου έδωσαν να διαβάσω ολόκληρο κατεβατό με όλα τα πιθανά είδη αναισθησίας και τα χαρακτηριστικά τους. Δεν κατάλαβα τίποτα, ήταν με τις φαρμακευτικές τους ορολογίες, αλλά σου λέει, όφειλαν να ενημερώσουν, γραπτώς κιόλας. Εδώ αυτά είναι επιστημονική φαντασία, ακόμα. Τελικά ρώτησα, να κάνουμε το πιο light? Και αυτό έγινε. Από εκείνη την επέμβαση όμως ξύπνησα σαν πουλάκι, γιατί πράγματι είχα και άλλες, άσχημες εμπειρίες.

 

Υπάρχουν καταγεγραμμένοι κίνδυνοι, που προέκυψαν δεκαετίες μετά, γιατί μερικά πράγματα φαίνονται δεκαετίες μετά.

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3034231/

 

Και τέλος πάντων, αν κανείς θέλει να έχει άποψη, μπορεί στο περίπου να γνωρίζει ποιο είναι το ρίσκο και να το αναλάβει. Γιατί αυτός θα ζήσει με τις συνέπειες στην τελική, όπως και να έχει. Το ζευγάρι στην προκειμένη φαίνεται ότι δεν είχε θέμα ηλικίας και ίσως σπάνιο, αλλά δεν αξιολόγησε την πιθανότητα αποβολής ως κάτι που δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει.

 

Επειδή εγώ είπα ότι εμπιστεύομαι το γιατρό μου (αν δεν εμπιστεύεσαι το γυναικολόγο σου τότε κάνεις κάτι λάθος), θα σου απαντήσω ανάλογα. Φυσικά και ρώτησα για ποιο λόγο να πάρω την προγεστερόνη και ο άνθρωπος μου εξήγησε αναλυτικά. Αν δεν τον εμπιστευόμουν, δεν θα τη λάμβανα και θα έψαχνα για άλλο γυναικολόγο.

Έλα όμως που με παρακολουθούν 2 γυναικολόγοι σε 2 διαφορετικές πόλεις. Ο ένας έχει σπουδάσει Αγγλία, ο άλλος Γερμανία. Και οι 2 μου συνέστησαν προγεστερόνη. Τόσο άχρηστοι είναι και οι 2;

Όπως και να 'χει, είναι επιλογή της εκάστοτε γυναίκας τι θα κάνει, αν θα ακολουθήσει τις συμβουλές του γιατρού της ή όχι. Αν έχεις αμφιβολίες, παίρνεις και 2η και 3η γνώμη. Αλλιώς, θα γκουγκλάραμε όλοι και θα γινόμασταν γιατροί από το ίντερνετ.

kWVKp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Πες μου , όμως, ειλικρινα...τι επαγγελμα έχεις?? Δάσκαλος ή μηχανικός και αποφασισες να γινεις γιατρος μεσω ιντερνετ??? Διοτι συνηθως οι δάσκαλοι και οι μηχανικοι αισθάνονται ότι τα "ξερουν καλυτερα από όλους"!!

 

μαλλον, εσυ ξερεις καλυτερα ολους τους δασκαλους και μηχανικους.

 

εν τω μεταξυ, ο dr. "εριξε τη βομβα" και την εκανε με ελαφρα.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον, εσυ ξερεις καλυτερα ολους τους δασκαλους και μηχανικους.

 

εν τω μεταξυ, ο dr. "εριξε τη βομβα" και την εκανε με ελαφρα.

 

Δεν ξερω κανεναν...ως γιατρος μεταφερω την προσωπικη μου εμπειρία καθως οι μοναδικοι ασθενείς που ειχα που προσπαθουσαν να 'καταλάβουν' και να "ερμηνευσουν" την θεραπεια που τους υπεβαλα ήταν ειτε εκπαιδευτικοι ειτε μηχανικοι...ενδεχεται να ηταν και τυχαιο...απλως αισθανομαι ότι οι μεν νιωθουν συχνα ότι ως εκπαιδευτικοι γνωριζουν τα παντα και οι δε θεωρουν ότι το ανθρωπινο σωμα ερμηνευεται με νομους φυσικης ενώ η βιολογια του ανθρωπινου σωματος είναι πολύ πιο συνθετη...και οι δυο κλαδοι συμπαθείς και αξιοσέβαστοι...απλως εγω ως γιατρος και κουράζομαι και εκνευρίζομαι όταν ενας ανθρωπος νομιζει ότι θα καταλαβει σε 2 ωρες γκουγκλαροντας πραγματα που αλλοι χρειαζονται 6 χρονια σπουδων και περιπου ισάριθμα χρονια εξειδίκευσης για να τα κατακτησουν! Ελεος!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

...Σχετικά με την προγεστερόνη, συμφωνώ απόλυτα. Κι εγώ θεωρώ πως έκανα μεγάλο λάθος που άκουσα τον πρώτο γιατρό μου (ευτυχως τον άλλαξα μετά) και πήρα utrogestan στην αρχή της κύησης. Νομιζω σύνολο πρέπει να πήρα 2-3 κουτιά και μετά παρακαλούσα να έχω κοριτσι (ευτυχως κοριτσακι εχω) γιατί γνωρίζω άντρα που έχει εμφανώς επηρεαστεί από τις ενέσεις προγεστερόνης που έκανε η μητέρα του κατά την κύηση. Οντως η προγεστερόνη εκκρίνεται φυσιολογικά από τον πλακούντα στις ποσότητες που χρειάζεται και δεν υπάρχει λόγος να δίνεται προσθετη, πόσο μάλλον "προληπτικά".

Επίσης συμφωνω στο ότι αν το έμβρυο έχει κάποιο πρόβλημα θα πρέπει να τερματίζεται η κύηση ή έστω να μην υποβοηθάται η διατήρηση της. Είναι έγκλημα για μένα να έρθει στον κόσμο ένα παιδί με πρόβληματα ενώ οι γονείς μπορουσαν να το αποτρεψουν.

...

 

Για το πρώτο, μπορείς να μας εξηγήσεις γιατί αποδίδεις την ομοφυλοφιλία στις ενέσεις προγεστερόνης; Πώς κατέληξες σε αυτήν τη σχέση αιτίας-αιτιατού;

Για τη δεύτερη παράγραφο, αν δεν πρόκειται για κακή διατύπωση, είναι εντελώς ανατριχιαστικό...

Για μένα, λοιπόν, είναι έγκλημα να γίνονται γονείς άνθρωποι που θεωρούν ότι ένα παιδί με προβλήματα πρέπει να καταδικάζεται σε θάνατο.

Όσοι έχουν τέτοιες πεποιθήσεις, μεγαλώνουν και τέτοια παιδιά, που αργότερα θα ωθήσουν στον Καιάδα κάποιον άλλο Βαγγέλη Γιακουμάκη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...