Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επίδομα γέννας για ασφαλισμένες στο δημόσιο (ποσο καιρο η πληρωμη?)


Recommended Posts

Καλησπέρα.Γέννησα το Φεβρουάριο του 2010 και κατέθεσα τα χαρτιά μου στο ταμείο του δημοσίου προκειμένου να πάρω το επίδομα των 1000 ευρώ.Ακόμα δεν το έχω πάρει.Προσπαθώ να πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω και δεν το σηκώνουν.Εχει μήπως καμιά σας ανάλογη εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου! Ειχε συμβει και σε μενα αυτο, στο πρωτο μου παιδι γιατι ειχαν παραπεσει, λεει, τα χαρτια μου και ετσι τα ξανακατεθεσα και τελικα πηρα τα χρηματα 1 χρονο αργοτερα. Τωρα οταν τα ξανακατεθεσα για το 2ο παιδι μου ειπαν οτι μπορει να καθυστερησουν ή και να μη δωθουν, λογω της κρισης... Παντως σε καθε περιπτωση καλυτερα να πας εκει γιατι απο το τηλεφωνο δε θα βγαλεις ακρη...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου! Ειχε συμβει και σε μενα αυτο, στο πρωτο μου παιδι γιατι ειχαν παραπεσει, λεει, τα χαρτια μου και ετσι τα ξανακατεθεσα και τελικα πηρα τα χρηματα 1 χρονο αργοτερα. Τωρα οταν τα ξανακατεθεσα για το 2ο παιδι μου ειπαν οτι μπορει να καθυστερησουν ή και να μη δωθουν, λογω της κρισης... Παντως σε καθε περιπτωση καλυτερα να πας εκει γιατι απο το τηλεφωνο δε θα βγαλεις ακρη...

 

μη μας τρομαζεις!!! παιζει να μη δοθουν καθολού;

ελεος! ειναι που ειναι ελαχιστα σε σχεση με αυτα που χρειαζονται για τον τοκετο να μην τα δινουν κι ολας;

ολοι τα εχουμε υπολογισει στον προϋπολογισμο...:evil:

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

EΔΩ ΚΟΨΑΝΕ τα φαρμακα...πληρωνω το εμβολιο του μωρου 75 ευρω και οταν πηγα και περιμενα 6 ωρες στην ουρα (αληθεια σας λεω 6 ωρες) αρχισε να γελαει ο υπαλλξλος και μου λεει αδικα παιδευεσαι..δεν θα τα παρετε ποτε τα λεφτα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sweet σε ποιον ΟΠΑΔ κατεθεσες τα χαρτια σου?Εγω είμαι από Θεσσαλονίκη και γενικώς εχω ακούσει τα χειρότερα σε θέμα πληρωμών για το συγκεκριμένο υποκατάστημα.Λέτε να μη μου τα δώσουν?Γιατι δε μπορεί να πληρώθηκες εσύ που γέννησες πριν από μένα κι εγώ τίποτα.Ως πότε θα μας τιμωρούν εμάς τους δημοσίους υπαλλήλους?Λεφτα με το τσαμπουκά μας κόβουνε,φάρμακα και εμβόλια πληρώνουμε και για να πάρουμε τα λεφτά μας πρέπει να ξεφτιλιζόμαστε περιμένοντας ατελείωτες ουρες σα μοσχάρια σε σφαγή,τις εισφορές μας επίσης με το τσαμπουκά μας τις κρατάνε κάθε μήνα.ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα.και εγω ειμαι ασφαλισμενη στον ΟΠΑΔ και γεννησα τον αυγουστο του 2009.κατεθεσα αμεσως τα χαρτια αλλα τα χρηματα τα πηρα μετα απο περιπου 6 μηνες!!!!!!!!!!:evil::evil::evil:λες και μας τα χαριζουν ρε κοριτσια!!!!!!!!ελεος!!!!!!:evil::evil::evil:τα χρηματα μας ειναι που μας τα κρατανε με το ετσι θελω καθε μηνα!!!!!!!!!τωρα και με την δικαιολογια της κρισης βλεπω να δυσκολευουν ακομα περισσοτερο τα πραγματα.....σε λιγους μηνες που γενναω παλι δεν ξερω τι θα γινει με αυτα τα χρηματα και αν θα τα παρω ποτε!θα δειξει....

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Sweet σε ποιον ΟΠΑΔ κατεθεσες τα χαρτια σου?Εγω είμαι από Θεσσαλονίκη και γενικώς εχω ακούσει τα χειρότερα σε θέμα πληρωμών για το συγκεκριμένο υποκατάστημα.Λέτε να μη μου τα δώσουν?Γιατι δε μπορεί να πληρώθηκες εσύ που γέννησες πριν από μένα κι εγώ τίποτα.Ως πότε θα μας τιμωρούν εμάς τους δημοσίους υπαλλήλους?Λεφτα με το τσαμπουκά μας κόβουνε,φάρμακα και εμβόλια πληρώνουμε και για να πάρουμε τα λεφτά μας πρέπει να ξεφτιλιζόμαστε περιμένοντας ατελείωτες ουρες σα μοσχάρια σε σφαγή,τις εισφορές μας επίσης με το τσαμπουκά μας τις κρατάνε κάθε μήνα.ΕΛΕΟΣ

Στην Κρητη τα κατεθεσα και πηρα τα λεφτα μου μετα απο 8 μηνες. Ετσι, αργουν αυτα. Και τα λεφτα για τα φαρμακα των εξωσωματικων που εχω κανει, τα επαιρνα μετα απο 4 μηνες. Δεν περνας απο εκει καλυτερα, αφου δεν τους βρισκεις στο τηλεφωνο? Παντως δε νομιζω οτι δε θα τα παρεις, λογικα οπου να'ναι θα σου ερθει ειδοποιηση, αφου οπως λες συνηθως αργουν εκει.

Link to comment
Share on other sites

EΔΩ ΚΟΨΑΝΕ τα φαρμακα...πληρωνω το εμβολιο του μωρου 75 ευρω και οταν πηγα και περιμενα 6 ωρες στην ουρα (αληθεια σας λεω 6 ωρες) αρχισε να γελαει ο υπαλλξλος και μου λεει αδικα παιδευεσαι..δεν θα τα παρετε ποτε τα λεφτα....

 

 

Τι εγινε και πληρωσες το εμβόλιο . Τα κόψανε ?

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε και πληρωσες το εμβόλιο . Τα κόψανε ?

 

Ωπ μόλις το είδα αυτό!

Δε χορηγούνται πια όλα τα εμβόλια για τα παιδιά που είναι ασφαλισμένα στον ΟΠΑΔ ή μόνο όσα δεν περιλαμβάνονται τα υποχρεωτικά εμβόλια;

*

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα, εγώ γέννησα τον Ιούνιο και κατέθεσα τα χαρτιά μου στην Ελευσίνα ,φυσικά δεν τα έχω πάρει ακόμη ούτε εγώ... ούτως ή άλλως μου είπαν ότι θα περιμένω κα'να δυό χρόνια... όσο αφορά τα εμβόλια μέχρι στιγμής δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα...τι να 'πω ?? ίσως στο μέλλον???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ασχετη ερώτηση. Αν κάνεις εξωσωματική με το βιβλιάριο του Δημοσιου τι ακριβώς γίνεται; Ξέρω ότι με το ικα δεν πληρώνεις φάρμακα, με το δημόσιο;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους. Είμαι ασφαλισμένη στον ΟΠΑΔ και γέννησα τον Απρίλιο του 2010. Δεν έχω κανένα νέο ακόμα για το επίδομα τοκετού. Υπάρχει κάποια κοπέλα που να γέννησε μέσα στο 2010 πριν ή μετά από εμένα και να το έχει πάρει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Είμαι ασφαλισμένη στον ΟΠΑΔ και γέννησα τον Απρίλιο του 2010. Δεν έχω κανένα νέο ακόμα για το επίδομα τοκετού. Υπάρχει κάποια κοπέλα που να γέννησε μέσα στο 2010 πριν ή μετά από εμένα και να το έχει πάρει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλημέρα!

Εγώ γέννησα στις 21/8/2010 και κατέθεσα στον ΟΠΑΔ την αίτηση και τα απαραίτητα δικαιολογήτικα για το επίδομα τοκετού εντός του πρώτου δεκαήμερου του Σεπτεμβρίου (δε θυμάμαι την ακριβή ημερομηνία - πιθανόν να ήταν ανάμεσα στις 6-8/9/2020) και το επίδομα κατατέθηκε στο λογαριασμό μου στις 22/12/2010.

 

Ίσως θα έπρεπε να επικοινωνήσεις με τον ΟΠΑΔ για να ρωτήσεις τι συμβαίνει γιατί έχει περάσει πολύς καιρός από όταν γέννησες και το επίδομα έχει καθυστερήσει πολύ! Ελπίζω να λυθεί σύντομα το πρόβλημα :)

*

Link to comment
Share on other sites

Anna+ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Έχεις δίκιο. Θα το ψάξω. Ίσως φταίει το ότι εδώ στη Θεσσαλονίκη τα πράγματα είναι δύσκολα με τον ΟΠΑΔ. Να χαίρεσαι τα μικρά σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!!!εγω γεννησα στις 8/12/10 και κατεθεσα δικαιολογητικα στον ΟΠΑΔ ΧΑΛΚΙΔΑΣ γαι βιβλιαριο και επιδομα.Το βιβλιαριο το πηρα προχτες και η εκκαθαριση για το επιδομα θαγινει τον απριλιο....ΜΕ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟ...

εχει παρει καμια μανουλα επιδομα απο χαλκιδα ή καποιο αλλο οπαδ σε φυσιολογικο χρονικο διαστημα;;;;:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια απ οτι καταλαβα σε καποιες περιοχες αργουν να το παρουν το επιδομα οπως π.χ στη Θεσσαλονικη? Αν παμε στον ΟΠΑΔ να ρωτησουμε ποτε θα τα παρουμε εχουμε καμια τυχη να μας εξυπηρετησουνε?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Κατέβηκα σήμερα στον ΟΠΑΔ Θεσσαλονίκης και μου είπαν ότι τις δαπάνες του 2010 δεν τις έχουν ξεκινήσει ακόμα και οτι εγώ που γέννησα Απρίλιο 2010 θα πρέπει να περιμένω μετά το 1ο εξάμηνο του 2011. Ελπίζω εσείς να έχετε συντομότερα το επίδομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γέννησα και εγώ τον Απριλιο του 2010 και κατεθεσα τα χαρτια μου στον ΟΠΑΔ Θεσ/νικης. Μετα 2 μηνες επικοινωνησα τηλεφωνικα και μου ειπαν οτι λογω ελλειψης προσωπικου διεκπεραιώνουν τις αιτησεις που αφορουν στις γεννες του Σεπτεμβριου του 2009. Σήμερα τηλεφώνησα ξανα ( στο γραφειου του προισταμενου ) και μου ειπαν οτι εχουν 15 μερες που ασχολουνται με τις γεννες του Νοεμβριου του 2009! Οποτε καταλαβαινετε...

Link to comment
Share on other sites

Ε'ιμαι από ΄Κρήτη, Ρέθυμνο συγκεκριμένα και το επίδομα μου το έβαλαν στο λογαριαμό σχεδόν αμέσως. Γέννησα τον Μάιο του 2010 και μέσα στο καλοκαίρι τα λεφτά είχαν ήδη μπει στην τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νομίζω ότι τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο... Είμαι έγκυος στον έκτο σχεδόν μήνα σε δίδυμα και βλέπω ότι το κράτος δε βοηθάει σε τίποτα πια... Κόψανε και τα φάρμακα ( κάνω ενέσεις θρομβοφιλίας που κοστίζουν 300 Ευρώ το μήνα...), σε λίγο όπως πάνε θα κόψουν και τις εξετάσεις... Εδώ τα 300 Ευρώ της εξωσωματικής ( άσχετα από το κόστος της...που ήταν το δεκαπλάσιο...) ενώ τα έπαιρνα στο τρίμηνο, τώρα κλείνει το τετράμηνο και τίποτα...Μετά από όλο αυτό τον πρόλογο, κάνω και την ερώτησή μου: μήπως γνωρίζετε αν για τα δίδυμα δικαιούμαστε επιπλέον 1000 Ευρω; Ας γεννηθούν καλά τα μωρά μου και τίποτα άλλο... Αλλά δεν μπορώ ρε κορίτσια...με πιάνει οργή για τα λεφτά που μας κρατάνε κάθε μήνα......

Link to comment
Share on other sites

Ασημένια καλησπέρα.Θυμήθηκα όταν τα έψαχνα εγώ και κοίταξα μήπως μπορέσω να σου απαντήσω.Στο σαιτ του ΟΠΑΔ δεν αναφέρει κάτι για τα δίδυμα(ενω το ΙΚΑ δίνει τα διπλά)αλλά αυτό που με προβλημάτισε είναι οτι γράφει Επίδομα Φυσιολογικού Τοκετού.Και πουθενά δεν αναφέρει αν κάνει κάποια καισαρική αν δικαιούται το επίδομα.Στα γράφω αυτά γιατί απο οσο ξέρω οι περισσότερες με δίδυμα έκαναν καισαρική,ψαξτο λιγάκι μην δε σου δώσουν τίποτα στο τέλος!

Εδω τα βρήκα:

http://www.opad.gr/GeneralAspx/ShowPage?a_View=%CE%95%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1%20%CE%A6%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D%20%CE%A4%CE%BF%CE%BA%CE%B5%CF%84%CE%BF%CF%8D

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Revythaki, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Νομίζω πάντως ότι ισχύει και για καισαρική, λόγω του ότι φίλες μου που γέννησαν με καισαρική το πήραν το επίδομα. Ωστόσο, έτσι που είναι τα δεδομένα δεν ξέρουμε αν θα μας δώσουν γενικά τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...