Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεργη Εγκυος (&Τι δικαιούται έγκυος που βρίσκεται στο ταμείο ανεργίας))


Recommended Posts

Πριν από λίγες μέρες ηρθε στον κόσμο το δεύτερο μας παιδάκι.

 

Η σύζυγος μου δεν εργάζεται τα τελευταία δύο χρόνια, παλαιότερα ήταν ασφαλισμένη στο ΙΚΑ. Εγώ εργάζομαι ανελλιπώς και είμαι επίσης ασφαλισμένος στο ΙΚΑ. Μήπως ξέρει κανείς να μας ενημερώσει αν δικαιούμαστε επίδομα κύησης και τοκετού ή κάποιο άλλο επίδομα από ΙΚΑ ή ΟΑΕΔ; Αν ναι, ποια είναι η διαδικασία;

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χωρις να ειμαι σιγουρη 100%, νομιζω οτι η γυναικα σου δεν δικαιουται τιποτα... Το λεω γιατι γεννησα κι εγω πριν απο περιπου 4 μηνες και δεν εργαζομουν τους προηγουμενους 9 μηννες. Το ΙΚΑ μου ζητησε τα ενσημα και μου ειπε οτι ημουν τυχερη που τα ενσημα του τελευταιου χρονου με καλυπταν να παρω το επιδομα... ενω στον ΟΑΕΔ μου ειπαν οτι θα επαιρνα καποιο επιδομα αν εργαζομουν !!!!

 

Ασχετο αλλα να πω τον πονο μου... τελικα τα επιδόματα μας τα δινουν απο τα ιδια μας τα χρηματα, οποτε αν δεν εργαζεσαι (τοτε που εχεις μεγαλυτερη αναγκη) δεν δικαιουσε τιποτα!!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγες μέρες ηρθε στον κόσμο το δεύτερο μας παιδάκι.

 

Η σύζυγος μου δεν εργάζεται τα τελευταία δύο χρόνια, παλαιότερα ήταν ασφαλισμένη στο ΙΚΑ. Εγώ εργάζομαι ανελλιπώς και είμαι επίσης ασφαλισμένος στο ΙΚΑ. Μήπως ξέρει κανείς να μας ενημερώσει αν δικαιούμαστε επίδομα κύησης και τοκετού ή κάποιο άλλο επίδομα από ΙΚΑ ή ΟΑΕΔ; Αν ναι, ποια είναι η διαδικασία;

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

 

Καλωσηρθες alexbous και να σας ζησει το μωρακι!!!

Δεν γνωριζω κατι επι του θεματος και εμενα με απασχολει μια και δεν εργαζομαι,παρα μονο ο αντρας μου και ειναι ασφαλισμενος στο Ικα.

 

Τα παρακατω τα βρηκα στην εξης σελιδα:

http://health.in.gr/pregn/printa.asp?CurrentArticle=17738

 

Από τη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση

 

Αν είστε ανασφάλιστη ή δεν έχετε δικαίωμα να ζητήσετε επίδομα από τον ασφαλιστικό σας οργανισμό, δικαιούστε επιδότηση (μετά τον τοκετό) από το Τμήμα Κοινωνικής Πρόνοιας της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης της περιοχής σας.

Πρέπει να προσκομίσετε:

 

* Αίτηση.

* Υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του νόμου 1599/86 ότι δεν είστε ασφαλισμένη και ότι δεν θα εργαστείτε σαράντα δύο ημέρες πριν από τον τοκετό και άλλες τόσες μετά τη γέννηση του παιδιού σας.

* Ιατρική βεβαίωση με την πιθανή ημερομηνία τοκετού.

 

 

 

Επισης υπαρχει θεματικη ενοτητα εδω http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=517

Link to comment
Share on other sites

Ε,πως αλλιως θα γινει ρε παιδια για να παρουμε ενα βοηθημα απο το κρατος και εμεις που δεν εργαζομαστε????? :evil:

Πρεπει ντε και καλα (απο την στιγμη που ειναι ο συζυγος ασφαλισμενος) να μεινει και εγκυος???? :evil:

Ελεος πια!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας! Πρωτάκουστομου φαίνεται που μια μη εργαζ΄μενη μητέρα δεν δικαιούται επιδόματος! Αυτά μονον στην Ελλάδα γίνονται!

Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεστε την οικογένεια σας Alexbous. Ναι, μάλλον αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται, αν εξαιρέσουμε και κάποιες άλλες τριτοκοσμικές χώρες.Γι'αυτό και στο εξωτερικό, οι μανούλες που δεν γίνεται η εγκυμοσύνη τους αποδεκτή από τους πατεράδες των παιδιών, δεν έχουν κανένα πρόβλημα να γεννήσουν αυτά τα παιδάκια (που σε τίποτα δε φταίνε) και να τα μεγαλώσουν μόνες τους. Εδω΄ή θα πρέπει να παρακαλέσουν τους πατεράδες να δεχτούν αυτό το μωρό, ή να βασιστούν στις οικογένειες τους. Γνωρίζω κοπέλα που έχει μεγαλώσει μόνη το παιδί της, εδώ και 17 χρόνια στην Αγγλία με τη βοηθεια των επιδομάτων του κράτους. Μην απελπιζόμαστε....σε καμιά 100 χρόνια μπορεί να βοηθάει το κράτος και εδώ!!!!!!!!!!!!!!! :roll::roll:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στο ΙΚΑ και έλαβα 881 ευρώ ως επίδομα τοκετού. Επίδομα κύησης και λοχείας δεν δικαιούμαστε (άσχετα που όλη η οικογένεια είναι ασφαλίσμενη μέσω εμού στο εν λόγω ταμείο).

 

Στη Νομαρχία δεν είχαν ιδέα περί του επιδόματος σε ανασφάλιστες μητέρες και μου είπαν να ρωτήσω στην Πρόνοια.

 

Ο δε ΟΑΕΔ δίδει μόνον το οικογενειακό επίδομα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα στο ΙΚΑ και έλαβα 881 ευρώ ως επίδομα τοκετού. Επίδομα κύησης και λοχείας δεν δικαιούμαστε (άσχετα που όλη η οικογένεια είναι ασφαλίσμενη μέσω εμού στο εν λόγω ταμείο).

 

Στη Νομαρχία δεν είχαν ιδέα περί του επιδόματος σε ανασφάλιστες μητέρες και μου είπαν να ρωτήσω στην Πρόνοια.

 

Ο δε ΟΑΕΔ δίδει μόνον το οικογενειακό επίδομα.

 

Ευχαριστουμε για την ενημερωση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kali sas imera. Isxyei to eksis. To Boithima toketou afora ta eksoda tis gennas. Epeidi to ika den plironei nosilia ston fysiologiko toketo dinei ena efapax poso 881 Euro peripou gia tis dapanes toketou. An i gynaika einai amesa asfalismeni tha to lavei i idia. An eina emesa asfalismeni tha to labei o andras. Oson afora sto epidoma mitrotitas (kyisis kai loxeias) ayto apotelei paroxi se xrima opos to epidoma astheneias. Paroxes se xrima dikaiountai mono oi amesa asfalismenoi kai ypo sygkekrimenes proypotheseis pou exoun na kanoun me ta ensima. P.x gia to epidoma mitrotias xreiazontai 200 ensima ta dyo teleytaia xronia prin tin P.H.T. To epidoma ayto to lambanei i gynaika anti misthou giati stamataei na ergazetai gia 119 imeres synolo prin kai meta ton toketo. Den apotelei loipon boithima gia ti genna. Malista o Oaed simplironei to epidoma ayto gia na labei i gynaika (apo oso gnorizo) to synolo tou misthou pou tha epairne an ergazotan kanonika ayto to diastima.Gia to logo ayto den dikaioutai i gynaika sou alexbous to sygkekrimeno epidoma apo ika kai oaed.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρακαλώ alexbous! Πάντως παρά το γεγονός ότι δεν γνωρίζω κάτι για Νομαρχία, Πρόνοια κλπ η προσωπική μου άποψη είναι ότι μάλλον δεν δικαιούται κάτι η γυναίκα σου ως ανασφάλιστη, ακριβώς γιατί είναι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ ως προστατευόμενο μέλος δικό σου. Λογικά από την Πρόνοια θα δικαιούνται χρήματα άτομα που δεν έχουν καμία απολύτως ασφάλιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που έχω ένσημα απο Ιούλιο 07 και απο τους 2 πρώτους μήνες του 2006 μαλλον δεν συμπληρώνω τα 200 ενσημα!Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

Απο ότι κατάλαβα δεν δικαιούμαι το επίδομα μητρότητας αλλα μπορώ να πάρω το επίδομα τοκετού.Τα χαρτιά τα καταθέτω μετά τη γέννα?

Και με το επίδομα του ΟΑΕΔ?¨Εχω καμία ελπίδα?Πρέπει να εχω πάρει το επίδομα του ΙΚΑ για να πάρω και το συμπληρωματικό επίδομα του ΟΑΕΔ?

 

Συγνώμη αν σας ζάλισα αλλα πήγα στο ΙΚΑ της περιοχης(με την κοιλια στο στόμα!!!)και δεν μπόρεσα να βρω κάποιον να μου απαντησει!Χάος!!! :cry:

 

 

 

Υ.Γ.Alexbous να χαιρεσαι τα παιδακια σου.Υγεία πάνω απο όλα,κάτι που δεν σου παρέχει ούτε το ΙΚΑ ούτε ο ΟΑΕΔ ούτε κανένας! :wink:

age.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Alienaki για τις ευχές. ΄

 

Δυστυχώς μάλλον δεν δικαιούσαι το επίδομα μητρότητας, μπορείς όμως να πάρεις το επίδομα τοκετού. Θα πας στο ΙΚΑ της περιοχής σου με τη ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού, την ταυτότητα σου και το βιβλιάριο ασθενείας και δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

 

Για τον ΟΑΕΔ δεν ξέρω με σιγουριά να σου πω. Κοίταξε στο site τους μήπω βρεις κάτι: http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg ή κάνε ένα τηλεφώνημα και ρώτησε τους. Υποθέτω ότι δεν το δικαιούσαι διότι για το επίδομα του ΟΑΕΔ αποτελεί προϋπόθεση η λήψη επιδόματος κυοφορίας από το ΙΚΑ.

 

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ Alexbous!

Πάντως πολύ παράλογα μου φαίνονται όλα!Να μην δουλεύει μια γυναίκα και να μην παίρνει επιδόματα!Καλύτερα να μην παντρευόμουν τότε,μηπως έπαιρνα καποιο επ'ιδομα σαν ανύπαντρη μητέρα!!!Τι να πω?!

Τελοσπάντων,σημασία έχει να γεννηθεί το μωράκι μου και να πάνε ολα καλα!Τα λεφτά βρίσκονται,η υγεία όχι!

age.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Άστα να πάνε και εγώ επιδοτούμενη άνεργη ήμουν μέχρι το Σεπτέμβρη και τότε έμεινα έγκυος και έληξε και το 330άρι ! Τώρα θεωρητικά δεν δικαιούμαι γιατί αντί για 200 ένσημα έχω 194 μέχρι την 6η Ιουνίου Π.Η.Τ.

 

Έχω δύο επιλογές: Να βρώ εταιρία να με προσλάβει για 15 μέρες και να πληρώσω τα ένσημα εντός του Φεβρουαρίου (γιατί 56 μέρες πριν την Π.Η.Τ. δεν επιτρέπεται να δουλέψεις.

ή

Να ζητήσω από τη γιατρό να υπογράψει χαρτί που να έχει ψευδή Π.Η.Τ., κατά ολίγες ημέρες, και να το δώσω στον γιατρό του Ι.Κ.Α. για να βεβαιώσει την Π.Η.Τ. (Νομίζω χρειάζεται αυτό)

 

Αν δεχτούν τα ένσημα δικαιούμαι φουλ επίδομα τοκετού και μητρότητας. Καλό μου φαίνεται, μια και δεν υπολόγιζα οτι το δικαιούμαι.

 

Πάντως για νόμιμες ερωτήσεις μπορείτε και στο http://www.ika.gr να ρωτήσετε και σας παίρνουν τηλέφωνο μετά.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ανεργη και παίρνω ταμείο ανεργίας (το οποίο θα λαμβάνω και μετά που γεννήσω) και δεν ξέρω τι ακριβώς διακιούμαι. Εαν κάποιος γνωρίζει να με διαφωτίσει..

Έχω πάνω απο 200 ένσημα

δικαιούμαι λογικά επίδομα τοκετού

 

θα λάβω όμως κάτι απο τα παρακάτω?

1. επίδομα καισαρικής?

2. επιδομα κυοφορίας - λοχείας?

3. τιποτις έξτρα απο τον ΟΑΕΔ?

 

 

THANKS

Link to comment
Share on other sites

1. Δικαιουσε επίδομα τοκετού-881 ευρώ

2. Δικαιουσε επιδομα κυοφορίας - λοχείας εαν εχεις 200 ενσημα τα τελευταια 2 χρόνια πριν από την ημερομηνία του τοκετου. (για να το υπολογισεις στο περίπου ειναι διαιρεις το ημερομίσθιο σου με το 2 και το πολλαπλασιαζεις με το 119)

3. Εαν γραψεις εστω προσωρινά το παιδί στο δικό σου βιβλιάριο δικαιούσε 10% προσαυξηση στο επίδομα κυοφορίας - λοχείας

4. Δικαιουσε επίδομα καισαρικής (κανεις ενσταση μετα για να παρεις παραπάνω)

5.Δεν δικαιούσε τιποτα από τον ΟΑΕΔ επείδη δεν εχεις ενεργό εργασιακή σχεση (ρωτα για καλο και για κακο σε καποιο γραφειο του ΟΑΕΔ μη σε παρω και στο λαιμό μου)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Ειμαι εγκυος ,ανεργη και γενναω τον Αυγουστο.Οταν θα γεννησω δε θα εχω τα 50 ενσημα για το επιδομα των 880,00 ευρω.Πηρα ,ομως ,στο ΙΚΑ και μια κυρια μου ειπε πως το γεγονος οτι ο ΟΑΕΔ μου ανανεωνει το βιβλιαριο υγειας (λογω του οτι επαιρνα το ταμειο ανεργειας για ενα χρονο) μου εξασφαλιζει ουτως η αλλως το επιδομα των 880,00 ευρω.Γνωριζει κανεις να μου πει αν ισχυει κατι τετοιο;Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση. :wink:

GIAR

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Ούτε κι εγώ δεν έχω τα ένσημα...είμαι ασφαλισμένη στο βιβλιάριο του άντρα μου. Πήρα τηλ. στο ΙΚΑ τους είπα πως έχει και μου είπε πως τα 880? θα τα πάρω όπως και να χει!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι εγώ δεν έχω τα ένσημα...είμαι ασφαλισμένη στο βιβλιάριο του άντρα μου. Πήρα τηλ. στο ΙΚΑ τους είπα πως έχει και μου είπε πως τα 880? θα τα πάρω όπως και να χει!

 

Αυτο ισχυει!

Και εγω δεν δουλευω και ειμαι ασφαλισμενη στον αντρα μου και θα παρω μονο τα 880 Ευρω.

Απο το ΙΚΑ μου ειπαν απλα οτι θα χρειαστει (συν ολα τα υπολοιπα εγγραφα) να κανω μια εξουσιοδοτηση στα ΚΕΠ,στον αντρα μου ωστε να μπορει να παρει τα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, τώρα ησύχασα Rosangel γιατι με τόσα που διαβάζω άρχισα να αμφιβάλλω ότι θα πάρω και τα 880? :lol:

Πρέπει να ενημερωθώ ακόμη τι άλλα έγγραφα χρειάζομαι.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...