Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδικο σταθμο απο 2χρονων?


Recommended Posts

καλημεραα!!ο γιος μου μολις εκλεισε τα 2!χτες προσεξα τυχαια μεσα σε ενα στενο κοντα στο σπιτι μου ενα παιδικο σταθμο γι αυτες τις ηλικιες.σκεφτηκα μηπως το γραψω.βαριεται πολυ στο σπιτι..ακομη και τη παιδικη χαρα απεναντι τη μια μερα παιζει την αλλη μου πιανει το χερι κ μου λεει παμε.οποτε δεν τον πηγαινω καθε μερα πια. (τα απογευματα βγαινουμε καθε μερα).

 

Απο το πρωι ομως μεχρι το απογευμα δεν περναει η ωρα.θα παιξουμε θα φαμε μετα κανει βολτες με το αυτοκινητακι του κ αφου βαρεθει ξεκινανε τα σκαρφαλωματα κ οι αταξιες..κ τωρα που θα χειμωνιασει κιολας ν δουμε τι θα κανουμε.τωρα βγαινουμε κ στο μπαλκονι να παιξουμε ειναι λιγο διαφορετικα.παιδακια αλλα να παιζει δεν εχουμε κ πολλα στη παρεα.της αδερφης μου που ειναι 3χρ. ξεκινησε τωρα παιδικο οποτε δεν εχει καποιον να παιζει πια.

 

απο την αλλη προχτες γυρισε ο γιος της αδερφης μου με μια δαγκωματια στο χερι (ξερω οτι γινονται αυτα) αλλα συνεχεια μας το εδειχνε κ ελεγε 'παιδακι' 'ποναει'..μηπως επειδη ειναι μικρος ο δικος μου να τον στειλω του χρονου?η να το επιχειρησω απο τωρα?εμενα ειναι πολυ ζωηρος σκαρφαλωνει οπου βρει, υπερκινητικος κ τωρα παιρναμε τη φαση του 'μη' κ 'δεν θελω' ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


είχα αυτή την ίδια συζήτηση με μια φίλη μου προχθές. η κόρη της έχει γίνει 2, στο σπίτι βαριέται αφόρητα και σκέφτεται πως να το αντιμετωπίσει.

 

αυτή λοιπόν επέλεξε να την στείλει σε ένα δημόσιο παιδικό σταθμό αλλά λίγες ώρες και όποτε και αν, θέλει το παιδί.

 

Δηλαδή θα τη στείλει τη Δευτέρα ένα δίωρο 10-12, την Τρίτη μπορεί να μην την στείλει κ.ο.κ. έτσι και το παιδί δεν βαριέται, και δεν κάθεται πολλές ώρες στον παιδικό.

 

επίσης το κολυμβητήριο είναι μια καλή λύση και εκτονωτική. αν δεν κάνω λάθος μένεις Ν.Σμύρνη. ο Πανιώνιος έχει πρόγραμμα baby swimming με μαθήματα πρωί και απόγευμα (επιλέγεις) οπότε ίσως να ήταν μια καλή λύση.

Επίσης στην περιοχή υπάρχει το Ωδείο Φίλιππος Νάκας με το πρόγραμμα μουσικής για νήπια Robbie.

ίσως αν βρίσκατε μια οργανωμένη δραστηριότητα να ήταν καλύτερα για το μικρούλι.

Link to comment
Share on other sites

αν επιλεξεις να το πας παιδικο,καλο θα ηταν να τηρεις ενα σταθερο ωραριο ημερων και ωρων που θα το αφηνεις και οχι να το πηγαινεις καθε οποτε και για οσο...το παιδακι θα περασει προσαρμογη που δεν θα εχει τελος και ειναι κριμα...και απο την αλλη, ο παιδικος σταθμος δεν ειναι ακριβως παιδοτοπος και για μενα ειναι λαθος να περαστει αυτο το μηνυμα στο παιδι οποιας ηλικιας...προσωπικα δεν θα πηγαινα ενα διχρονο σχολειο μονο και μονο επειδη θα θεωρουσα οτι βαριεται στο σπιτι...υπαρχουν τοσα πραγματα να κανεις με το παιδι σου,εφοσον και εσυ δεν εισαι εργαζομενη, και να το ξεκινησεις του χρονου κανονικα οπως λες...ισως θα ηταν καλυτερη ιδεα ενος τυπου δραστηριοτητα οπως το κολυμπι που αναφερει η κοπελα παραπανω η οποια αλλη απασχοληση μπορεις να βρεις για αυτη την ηλικια...

οσο για τις δαγκωνιες, σε οποια ηλικια και αν παιδι, διαφορα τετοιου ειδους θα εχεις να αντιμετωπισεις...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

και εμείς το ίδιο θέμα είχαμε με τον μικρό σε αυτή την ηλικία. Μέχρι το απόγευμα είχε παίξει με όλα τα παιχνίδια του σπιτιού και μετά βαριόταν αφόρητα! Τον έγραψα σε σταθμό και βρήκε πολλά ενδιαφέροντα. Φυσικά δεν είχα την δυνατότητα να τον στείλω part time, οπότε περνούσε όλο το πρωινό εκεί. Εννοείται πως και ιώσεις κόλλησε, και παιδάκι τον δάγκωσε, αλλά θεωρώ πως και αργότερα να πάει τέτοια περιστατικά μπορεί να συμβούν. Το πόσο κοινωνικοποιήθηκε όμως, πόσο γρήγορα λύθηκε η γλώσσα του και πόσα πράγματα μαθαίνει δεν τα συγκρίνω με τίποτα! Και το δεύτερο παιδάκι μου πρώτα ο θεός σε αυτή την ηλικία θα το στείλω. Εφόσον έχεις και την πολυτέλεια να πηγαίνει λίγες ώρες και μετά να είναι μαζί σου, μην το σκέφτεσαι! Αρκεί να είναι οι ίδιες ώρες κάθε μέρα, να έχει κάποιο υποτυπώδες πρόγραμμα, γιατί διαφορετικά θα πάθε σύγχυση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να μήν ανοίξω νέο θέμα, είπα να διατυπώσω την απορία μου εδώ...

 

Έχω τη κορούλα μου που είναι 2,5 ετών και όλοι μου λένε γιατί δε τη στέλνεις σε παιδικό, να κοινωνικοποιηθεί και να έχεις και εσύ κάποιες ελεύθερες ώρες τα πρωινά. Έχω και ένα αγοράκι ενός έτους και προτείνουν οτι έτσι θα ξεκουραστώ κιόλας, προσεχοντας μόνο το ένα...

Εγώ επέλεξα να τη κρατήσω και φέτος σπίτι, αφετέρου γιατί θεωρώ οτι είναι αρκετά μικρή και λόγω του ότι επειδή θα μου φέρει όλες τις ιώσεις σπίτι, θέλω λίγο ακόμη να προστατέψω τον μικρό!

Το ερώτημα λοιπόν που θέλω να διατυπώσω είναι το εξής: Μήπως έχει γίνει λίγο πια μόδα το να πάει το παιδί σε παιδικό απο τόσο νωρίς? Και δε μιλάω για τις μητέρες που αναγκαστικά χρειάζεται να στείλουν τα παιδάκια τους και απο μηνών... Θυμάμαι τον εσυτό μου απο μικρή να παίζω στις πλατείες, στις κούνιες, με τη μαμά μου στο σπίτι... Δε θυμάμαι να βαρέθηκα ποτέ στην ηλικία των 2 και 3 ετών! Μήπως προσπαθούμε να μεγαλώσουμε απότομα τα παιδάκια μας? Εγώ πήγα κατευθείαν νηπιαγωγείο, όπως και όλοι τότε οι συνομήλικοί μου και δεν είχα προβλήματα προσαρμογής...

Θα ήθελα ν'ακούσω απόψεις σχετικά...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω συμφωνω μαζι σου μινι....αν δεν δουλευει η μαμα θεωρω οτι τα οφελη του παιδικου ειναι λιγα μπροστα στην ΄ηρεμια ΄ και την ασφαλεια που εχει το παιδι στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω αν είχα δευτερο παιδακι θα τον κραταγα σπιτι.εμενα ειναι 2χρονων κ εδω κ λιγες μερες παμε "σχολείο"δεν ειχα σκοπο να τον στείλω τοσο νωρίς αλλά αφου τελειώσε το καλοκαίρι κ γύρισαμε παλι στο διαμερίσμα αρχισε να γκρινιάζει κ να κανει ολο αταξιες.αλλα παιδακια δεν εχουμε για παρεα.στη παιδικη χαρά κ τον παιδοτοπο βαριεται τα πρωινα γιατί είναι τελείως μόνος. Οποτε ξεκινησαμε παιδικό. Το πρωι που ξυπνάει φέρνει παπούτσια κ λέει μαμά σχολείο. Τις πρώτες μέρες εκατσα κ εγω μαζι του.επαιζε με τα παιδακια ολο χαρά. Από κει κ περα δε δεσμευομαι.πληρωνω με το μηνα οποτε αν καποια στιγμή δε θελει αλλο να πηγαίνει θα τον σταματησω.αν κ παλι κολλαει απανωτα ιωσεις παλι θα τον σταματησω να περασει αυτη η εξαρση.δε το θεωρω μοδα.απλα παλια εγω ειχα παιδακια να παιζω σε σπιτι με αυλη.τωρα δυστυχως ειναι περιορισμενα.δεν τον εχω πολλες ωρες.στις 13.30 ειναι παλι σπιτι.ισα ισα να παιξουνε να τραγουδησουνε να χορεψουνε κτλ

Link to comment
Share on other sites

Και δε θα βαρεθεί στο τέλος το παιδί να πηγαίνει σχολείο? Μήπως γι'αυτό αρχίζουν να γκρινιάζουν αργότερα για το πρωινό ξύπνημα?

Αν αρχίζει, κατά πλειοψηφία, να πηγαίνει παιδικό απο τα 2 έτη, συνεχόμενα μετά για 20 χρόνια θ'ακολουθεί το ίδιο πρόγραμμα. Πρωινό ξύπνημα, σχολείο, σπίτι, δραστηριότητες...

Δε θα κουραστεί στο τέλος? Ακόμη και αν του αρέσει να πηγαίνει στην αρχή, δε γνωρίζει όμως οτι αυτό θα συνεχιστεί για πολλά χρόνια μετά...

Γιατί να μη τ'αφήνουμε να ζήσουν λίγο ανέμελα τα πρώτα χρόνια? Είναι τυχαίο που το νηπιαγωγείο ξεκινά στα 5 χρόνια? Μήπως τότε είναι σε θέση το παιδί να κατάλάβει οτι ξεκινά μια άλλη περίοδος γι'αυτό, μακριά απο την οικογενειακή εστία?

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαλεξει να τον πηγαινω 9 που ουτως η αλλος ειναι ξυπνιος.απο κει κ περα εχω διαλέξει ενα μικρο παιδικο σταθμο οικογενειακο οπως τον λενε με απλά πράγματα . παίζουν με παιχνιδια τραγουδανε βγαίνουν στην αυλή για παιχνιδι μετα ζωγραφικη χορο φαγητο κ σπιτι.εγω πιστεύω εξαρτάται απο το παιδι κυρίως αν υπάρχουν αδερφια για παρέα αν μένεις επαρχια η σε διαμερίσμα. Εμενα είναι πολυ κοινωνικός κ ζωηρός κ το χαίρεται κάθε πρωι που πηγαίνει να παιξει με τα αλλα παιδακια.τωρα να τον κρατάω σπίτι κ να είναι μες στη γκρίνια, θεωρω οτι δεν υπάρχει λογος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμεις πηγαμε τωρα λιγο πριν τα δυο, κατ'αρχην γιατι ο μπαμπας του χρειαζεται 2-3 ωρες να κανει δουλειες (εγω δουλευω ετσι κι αλλιως) για το μαγαζι και επειτα επειδη δεν εχει παιδακια στην καθημερινοτητα του και βαριεται στο σπιτι μονος του. Αν εξαιρεσεις τις ιωσεις που γενικα τις περναει στο ποδι, του αρεσει πολυ γιατι ειναι με αλλα παιδακια και παιζει. Καθεται απο τις 9 μεχρι τις 12.30-13:00. Δεν το εχουμε μετανιωσει.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ επέλεξα να μη τη στείλω και όλοι με κοιτάνε σαν εξωγήινη... γι'αυτό και έθεσα το ερώτημα, αν τελικά ο παιδικός σταθμός έχει γίνει κάτι σαν υποχρεωτική εκπαίδευση...

Επειδή πάνε πλεόν τα περισσότερα παιδάκια, το εντάξαμε στη κουλτούρα μας, χωρίς να είναι κάτι το ιδανικό...

 

Link to comment
Share on other sites

εγώ θεωρώ πως είναι θέμα οικογένειας, νοοτροπίας..με αυτό που διαφωνώ κάθετα και το βλέπω κατά κόρον, είναι που βλέπω μαμάδες που δεν δουλεύουν και βάζουν μέσον για να τα στείλουν σε δημόσιους παιδικούς παίρνοντας θέσεις άλλων..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επέλεξα να μη τη στείλω και όλοι με κοιτάνε σαν εξωγήινη... γι'αυτό και έθεσα το ερώτημα, αν τελικά ο παιδικός σταθμός έχει γίνει κάτι σαν υποχρεωτική εκπαίδευση...

Επειδή πάνε πλεόν τα περισσότερα παιδάκια, το εντάξαμε στη κουλτούρα μας, χωρίς να είναι κάτι το ιδανικό...

 

Ιδανικό δεν είναι. Αναγκαίο κακό είναι για όποια δουλεύει. Η μικρή μας πήγε στα 2 αν και θα μπορούσε να την κρατήσει άλλον ένα χρόνο ή όσο χρειαζόταν η μαμά μου. Όμως... Κουραζόμουν πολύ μαζί της όταν ήταν σε αυτήν την ηλικία (σωματικά εννοώ) πόσο μάλλον μια γυναίκα στα 65 που ήταν τότε η μαμά μου. Κι ενώ αν ήμουν σπίτι θα μπορούσα να την απασχολώ με διάφορες δραστηριότητες - αν και για αυτήν την ηλικία δεν είναι πολλές οι επιλογές - παρόλαυτά η μαμά μου δεν ήταν δυνατόν να ανταπεξέλθει στο θέμα της διαπαιδαγώγησης/εκπαίδευσης, προφανώς λόγω ηλικίας. Οπότε ο παιδικός ήταν μονόδρομος μια και δεν είχαμε την δυνατότητα (οικονομικά) να πάρουμε γυναίκα στο σπίτι εκείνη την περίοδο. Αν δεν δούλευα θα προτιμούσα να εμπλουτίσω την καθημερινότητα της με δραστηριότητες όπως η μουσικοκινητική ή το babyswimming που είναι ιδανικές για την ηλικία αυτή και να την στείλω παιδικό μετά τα 3 ή τα 4 αλλά μάλλον όχι κατευθείαν στο νήπιο. Όμως το δικό μου παιδί είναι γενικά ηπίων τόνων. Αν ήταν πιο κινητική/ζωηρή και δεν την κάλυπτε αυτό, τότε ίσως θα την έγραφα σε σταθμό για λίγες ώρες την ημέρα, 9 με 12 ή 1. Όμως σε αυτή την περίπτωση όντως θα πρέπει ένα παιδί να έχει σταθερό πρόγραμμα. Δεν μπορείς να το πας τη μια μέρα και όχι τις άλλες διότι και η προσαρμογή του θα διαρκέσει όλο το χρόνο με όλες τις συνέπειες που έχει αυτό και θα πάθει σύγχυση στο τέλος.

 

Ειδικά για σας όμως MINNI, πολύ καλά έκανες που δεν την έγραψες φέτος γιατί όντως, ο πρώτος χρόνος στον παιδικό είναι όλο ιώσεις και θα σου κόλλαγε και ο μικρός. Αν υπάρχει ευχέρεια, νομίζω πως είναι καλλίτερο όταν υπάρχει μικρότερο παιδάκι στην οικογένεια να μένει σπίτι και το μεγαλύτερο.

 

Όμως, όπως και να έχει, ότι απόφαση κι αν πάρει μια οικογένεια για το αν θα στείλει και πότε τα παιδιά στον παιδικό, δεν είναι δουλειά κανενός να ανακετεύεται. Οπότε μην δίνεις σημασία στον καθένα. Οι ίδιοι άνθρωποι, αν την έστελνες στον παιδικό ενώ κάθεσαι σπίτι, θα σε σχολίαζαν και πάλι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν είναι ιδανικό, είναι όμως αναγκαίο σε κάποιες περιπτώσεις. Το βασικό είναι, αν μπορείς να το κρατήσεις στο σπίτι μέχρι τα 3, νομίζω ότι είναι καλά.

Επίσης, υποτίθεται ότι μένει μαζί μας και κάνει δραστηριότητες, πάει στις παιδικές χαρές ή παίζει δημιουργικά στο σπίτι. Αν είναι να κάθεται στο σπίτι και να παίζει όλη τη μέρα μόνο του ή να βλέπει τηλεόραση (για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι αυτό κάνεις), κι αυτός είναι ένας λόγος για να πάει στον παιδικό. Το θέμα είναι ότι εκεί εκτονώνεται, κοινωνικοποιείται και μαθαίνει πράγματα, που πιθανόν να είμαστε σε θέση (είτε επειδή δεν έχουμε χρόνο, είτε επειδή δεν έχουμε καθαρό μυαλό) να του μάθουμε.

Δεν θεωρώ πάντως ότι κάτι είναι καλό ή κακό σ'αυτό το θέμα. Κάθε οικογένεια αποφασίζει ανάλογα και με τους πόρους που διαθέτει, και πράττει ανάλογα, και δεν χωρά κριτική από τρίτους.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι δεν το βλέπω σαν αναγκαίο κακό.

 

Αν για κάποιο λόγο το παιδί -ακόμα και αν είναι σπίτι με τη μαμά του- δεν μπορεί να απασχολείται δημιουργικά και να συναντά άλλα παιδάκια, τότε το θεωρώ απαραίτητο να πηγαίνει παιδικό σταθμό. Η σύγχρονη ζωή είναι τελείως διαφορετική από ότι ήταν 30 χρόνια πριν, οπότε μην κάνετε συγκρίσεις. Αυτή τη στιγμή δεν είναι ό,τι καλύτερο ένα παιδί να είναι κλεισμένο σε ένα διαμέρισμα, να μην έρχεται σε επαφή με άλλα παιδιά και να πηγαίνει από δωμάτιο σε δωμάτιο.

 

Μόνο αν η μητέρα δεν δουλεύει και εχει ελεύθερο χρόνο να ασχοληθεί με το παιδί δημιουργικά και να το βγάζει έξω όπου θα μπορεί να συνανστρέφεται άλλα παιδάκια, θα μπορούσε να αποφύγει τον παιδικό σταθμό μέχρι τα 4.

 

Αλλιώς καλό είναι το παιδί να πηγαίνει στον παιδικό έστω για λίγες ώρες (δεν χρειάζεται να το αφήνετε έως το απόγευμα). Λίγες ώρες, σταθερά όμως, γιατί το παιδί έχει ανάγκη από ένα σταθερό πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επέλεξα να μη τη στείλω και όλοι με κοιτάνε σαν εξωγήινη... γι'αυτό και έθεσα το ερώτημα, αν τελικά ο παιδικός σταθμός έχει γίνει κάτι σαν υποχρεωτική εκπαίδευση...

Επειδή πάνε πλεόν τα περισσότερα παιδάκια, το εντάξαμε στη κουλτούρα μας, χωρίς να είναι κάτι το ιδανικό...

 

Δυστυχώς πολλές φορές κάνουμε κάποια πράγματα γιατί τα κάνουν όλοι :) χωρίς αυτό να σημαίνει και ότι είναι το καλύτερο... το τι είναι καλύτερο βέβαια το κρίνει ο καθένας για το παιδί του... για εμένα π.χ. που δεν έχω κανέναν να κρατήσει το μικρό και δουλεύω η νταντά είναι μονόδρομος (φαντάζομαι μέχρι το λύκειο!!!!)... όταν ο μικρός ήταν 2 ετών προτίμησα να τον κρατήσω σπίτι με την νταντά όπου και το φαγητό ήταν αυτό που ήθελα εγώ να του δώσω και για να μην τον τρέχω από πολύ μικρό και για να μην κολλήσει από τόσο μικρός όλες τις αρρώστειες... φέτος που είναι 3 τον έστειλα για πρώτη φορά και το είδα και στο παιδί ότι είχε αρχίσει να βαριέται σπίτι.... τον πηγαίνω στις 9 και η νταντά του πηγαίνει στη 1 και τον παίρνει... νομίζω ότι πρέπει να δεις και λίγο τις ανάγκες του παιδιού και κατά πόσο είναι έτοιμο... εάν δεν δούλευα και ήμουν σπίτι πάλι στην ηλικία των 3 θα τον έστελνα για τις ίδιες ώρες.... για να αρχίσει να κοινωνικοποιείται κλπ κλπ... αυτό που μου έκανε και εμένα εντυπωση όταν ξεκινήσαμε παιδικό ήταν πως όταν μας ρώταγε η προισταμένη ποιος θα παίρνει το παιδί από τον παιδικό ήμουν Η ΜΟΝΗ που πήγε υπεύθυνη δήλωση για την νταντά ότι θα το παίρνει άλλος από εμένα.. όλες οι άλλες μαμάδας δήλωσαν ότι θα τα παίρνουν αυτές!!!! και δεν μιλάμε για το τμήμα του δικού μου που είναι σχεδόν στα 3 ολα μιλάμε για πιο μικρές ηλικίες....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα τον εστειλα απο 19 μηνων.

Εκει παιζει,τραγουδαει,χορευει,ζωγραφιζει,και τρωει τα παντα ολα χωρις τσιριμονιες.Τι αλλο να ζητησω;Θα ηταν καλυτερα να πηγαινε λιγοτερες ωρες,αν δηλαδη υπηρχε η δυνατοτητα να ειναι σπιτι 14.00 η ωρα θα το προτιμουσα ως ιδανικο.

 

Απλα να ξερει οποιος το επιχειρει για πρωτη φορα, οτι οι ιωσεις ερχονται..καταιγιστικα (και δεν προσπερνουν κανεναν),αυτο ειναι το-μοναδικό-αρνητικό.

Link to comment
Share on other sites

 

Απλα να ξερει οποιος το επιχειρει για πρωτη φορα, οτι οι ιωσεις ερχονται..καταιγιστικα (και δεν προσπερνουν κανεναν),αυτο ειναι το-μοναδικό-αρνητικό.

 

Ακόμα και αυτό δεν είναι κανόνας... Εμένα ποτέ δεν κόλλησαν κάτι ιδιαίτερο και πάντα μου έλεγε η παιδίατρος ότι άλλα παιδάκια που παρακολουθεί και που έμεναν στο σπίτι με τη μαμά, είχαν πολύ πιο συχνά ιώσεις και πολύ πιο σοβαρές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μενοντας στο Λονδινο και επειδη επρεπε να επιστρεψω στη δουλεια, εστειλα τον γιο μου στον παιδικο - ολες τις μερες, 8πμ-6μμ - απο 8 μηνων.

Δεν ειναι ολα τα παιδια ιδια και φυσικα καποια μπορουν να προσαρμοστουν καλυτερα απο αλλα. Το σημαντικο ειναι η κοινωνικοποιηση τους, ειτε μεσω γκρουπ στο σπιτι ειτε μεσω του παιδικου για να μαθει το παιδι να μοιραζεται και να φερεται σε αλλα παιδια.

Οταν τον συγκρινα με παιδια τησ ιδιας ηλικιας τα οποια δεν πηγαιναν στον παιδικο (συγκριση με 5-7 παιδια γεννημενα τον ιδιο μηνα), ειδα οτι ο γιος μου ειχε εξελιχθει περισσοτερο και με τον καιρο εγινε παρα πολυ κοινωνικος.

 

2 χρονων ειναι πολυ καλα, καλο θα ηταν να αρχισει πρωτα μισες μερες και σιγα σιγα να προχωρησει σε ενα πιο γεματο ωραριο. Η ροθτινα του παιδικου θα του κανει καλο και θα τον προετοιμασει για το σχολειο.

 

Στην Αγγλια τα παιδια πανε στο σχολειο (νηπιαγωγειο το λενε αλλα αρχιζουν να γραφουν ηδη) απο τα 4...

 

(και φυσικα τα εχουμε δει ολα, εμεις οι γονεις....)

 

καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Το σε ποια ηλικία θα πάει το παιδί παιδικο,και κυρίως το αν θα πάει, εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό από το συγκεκριμένο παιδί,και ακολουθούν όλα τα υπόλοιπα.Εμάς για παράδειγμα οι συνθήκες (επαρχια,δεν εργάζομαι,μαμά κ αδελφές δίπλα) θα μπορούσαν να σημαίνουν πως και τα τέσσερα παιδιά θα ξεκιναγαν σχολείο στα 5. Κι όμως,η μεγάλη ξεκίνησε στους 22 μήνες,από 9-1.00 (μέναμε Αθήνα τότε).Τα δίδυμα λόγω του μπέμπη τα έστειλα φέτος στα 3,5 και τον μπέμπη του χρόνου στα 2,5.Τους αρέσει πολύ,αν και στην αρχή δυσκολευτηκαμε να προσαρμοστουμε,αλλά κατάλαβαν πως είναι μέρος της καθημερινοτητας,και πλέον τους άρεσει...έχουν και τα ξαδελφακια τους μαζί.

Διαφωνώ με αυτό το"οποία μέρα θέλει",γιατί έτσι επικρατεί σύγχυση στο μυαλό του παιδιού,το οποίο μπορεί να συνεχίσει να πιστεύει πως έτσι θα είναι όλη η σχολική ζωή του...Τώρα για τις ιώσεις...με την ίδια ευκολία θα κολλήσει κ στο δημοτικό,δεν σημαίνει κάτι αυτό (εκτός αν υπάρχει μικρότερο αδελφάκι όπως στην περίπτωση της Μίνι-και τη δική μας).

Όσο για αυτούς που λένε πως κακώς δεν έχει ξεκινήσει ακόμα σχολείο...εσείς θα αποφασίζετε για το παιδί ΣΑΣ...(είχα τοσσο αντίθετο πρόβλημα με την πεθερά μου,τύπου:Γιατί τα στείλατε τόσο νωρίς?)

Οι τέσσερις θησαυροί μου:Βασιλενια,Λιλιανα,Μαριος και Νεκτάριος!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...