Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η Μικρή μου έχει ουδετεροπενια, εδώ και ένα μήνα το βρήκαμε που περασε μια λοιμωξη και μπηκε νοσοκομειο, απο τοτε μια πεφτουν πολύ χαμηλά μια έρχονται στα φυσιολογικα. εχουμε αρχισει εξετάσεις αλλα κοντευω να τρελαθώ! Τα λευκά είναι καλά, μονο τα ουδετεροφιλα είναι χαμηλά και έχει είδη κάνει 2 δερματικές λοιμώξεις. Αν καποια μητέρα εχει περασει με το παιδί της κάτι τετοιο ας μου πει σας παρακαλώ. Είμαι πάρα πολύ απογοητευμένη, υπάρχει περιπτωση αυτό να περασει; Ας είναι κάλα όλα τα παιδιά του κοσμου!!!!!

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είχαμε το ίδιο πρόβλημα με τον γιό μου όταν ήταν 1 έτους (μετά από τσίμπημα από κουνούπι).

 

Φτάσαμε ουδετερόφιλα 0 (!!!!!).

 

Κάναμε κάποιες ειδικές αιματολογικές εξετάσεις στην Γερμανία (μέσω του Παίδων) για να αποκλειστούν κάποια πιθανά κληρονομικά νοσήματα. Ευτυχώς σποδείχθηκε αυτοάνοσο.

 

Το ξεπεράσαμε τώρα που είναι σχεδόν 5.

 

Τον παρακολουθεί παιδίατρος (με ειδικότητα στην αιματολογία).

 

Αν θέλεις επιπλέον πληροφορίες στείλε μου πμ.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑΡΙΑ ΤΩΝ ΕΜΒΟΛΙΩΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΙΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΝΕΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΔΟΣΗ?

ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΜΒΟΛΙΟ.....ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΗΡΕΑΣΩ....ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΔΗΜΟΣΙΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΙ ΣΕ ΠΜ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και εμείς έχουμε τράβηξει διάφορα. Το αγοράκι μου είναι οχτώ μηνών. Μπηκαμε στο νοσοκομείο και του χορηγησαν ενδοφλεβια αντιβιωση ευρεως φάσματος για καταπολεμησουμε πιθανη ίωση. Ωστοσο η ουδετεροπενια παρέμεινε δεν ανεβηκε το 200 με τίποτα. Έχουν περάσει τρεις βδομάδες και σε αιματολογικες που καναμε τα ιδια απογοητευτικα αποτελεσματα. Πλεον μας παρεπεμψαν στο παιδων. Καμια ιδέα τι μας περιμένει εκει? Σοφια με σας τι έγινε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα μας παρεπεμψαν στο ειδικο ιατρειο ουδετεροπενιας του Αγια Σοφια. Εχει παει καποιος εκει?

 

Σοφία εμείς πήγαμε χτες. Μπορείς να μου στείλεις μήνυμα τι ακριβώς κανατε εκεί και πως το ξεπέρασε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στο 2ομηνα μπήκαμε και εμείς νοσοκομείο με δεκατα καιμε κανενα αλλο σύμπτωμα όπου εκει φοβήθηκαν για ουδέτεροπενια. είπαν να κάνω μετα απο δεκαπέντε μερες μια γενική αίματος. Τελικα έκανα γενικη μετα απο ενα μήνα και μάλλον υπαρχει μια ήπια ουδέτεροπενια. Θα τη παρακολουθούμε σε κάθε εμπυρετό γεγονός... Θα μπορούσατε να μου μεταφέρεται τις εμπειρίες σας; Γιατι παρόλο που με καθησυχάζουν οι γιατροί εγω εχω αγχώθει...

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

sofia 20133: τώρα είδα το μνμ σου, εμείς είχαμε κάνει πνευμονιόκκοκο (3ή δόση). Για εξήγησε τι εννοείς;

 

 

Αγαπητή ampeligi,

 

Να ακούς τους γιατρούς σου και να βρεις έναν αιματολόγο να σε καθοδηγήσει για τις περαιτέρω εξετάσεις του παιδιού ώστε να αποκλείσεις όλα τα ενδεχόμενα. Θα δεις όλα θα πάνε καλά, θέλει ψυχραιμία.

 

Εμένα ο γιατρός μου έλεγε εξετάσεις αίματος κάθε 4-5 μήνες. Όταν το παιδί είναι άρρωστο, οι εξετάσεις αίματος δεν είναι αντιπροσωπευτικές (π.χ. μπορεί να είναι τα ουδετερόφιλα ψευδώς υψηλά).

 

Επίσης μην διαβάζεις στο Internet για την ουδετεροπενία γιατί εγώ το έκανα και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό και καρδιακή προσβολή 2 σε 1.

 

Μίλα με τον κατάλληλο γιατρό για να σου λυθούν όλες οι απορίες (αν θέλεισ στοιχεία του γιατρού μου στείλε μου πμ).

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

sofia 20133: τώρα είδα το μνμ σου, εμείς είχαμε κάνει πνευμονιόκκοκο (3ή δόση). Για εξήγησε τι εννοείς;

 

 

Αγαπητή ampeligi,

 

Να ακούς τους γιατρούς σου και να βρεις έναν αιματολόγο να σε καθοδηγήσει για τις περαιτέρω εξετάσεις του παιδιού ώστε να αποκλείσεις όλα τα ενδεχόμενα. Θα δεις όλα θα πάνε καλά, θέλει ψυχραιμία.

 

Εμένα ο γιατρός μου έλεγε εξετάσεις αίματος κάθε 4-5 μήνες. Όταν το παιδί είναι άρρωστο, οι εξετάσεις αίματος δεν είναι αντιπροσωπευτικές (π.χ. μπορεί να είναι τα ουδετερόφιλα ψευδώς υψηλά).

 

Επίσης μην διαβάζεις στο Internet για την ουδετεροπενία γιατί εγώ το έκανα και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό και καρδιακή προσβολή 2 σε 1.

 

Μίλα με τον κατάλληλο γιατρό για να σου λυθούν όλες οι απορίες (αν θέλεισ στοιχεία του γιατρού μου στείλε μου πμ).

 

Εμενα είχε κανει πνευμονιοκοκκου και πενταπλο πρώτες δόσεις... Βασικά διάβασα το Ίντερνετ και κόντεψα να τρελαθω... Σήμερα μίλησα με αιματολογο που είδε τις εξετάσεις και με το παιδιατρο και ηταν καθησυχαστικοί. Η αιματολογος μου ειπε να την ελέγχω σε κάθε εμπυρετο περιστατικό και ότι ειναι λιγο χαμηλά τα ουδέτερο φίλα αλλα δεν υπαρχει λόγος ανησυχίας γιατι υπαρχει μια βελτιωτική πορεία... Η αιματολογος αυτη θεωρείται Πο τις πολυ καλές και ασχολείται και με παιδια που έχουν λευχαιμία στο Αγια Σοφία και της εχω τυφλή εμπιστοσύνη...

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί τα έχω περάσει (σκέψου εμένα είχε 0 ουδετερόφιλα).

 

Αφού η γιατρός σου είναι καλή και την εμπιστεύεσαι, κλείσε το ιντερνετ.:wink:

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

Εμείς, 2 χρονών, σε εξετάσεις αίματος χωρίς λοιμώξεις ποτέ και τα σχετικά βρήκαμε πολυμορφωπύρηνα 5%. Κοντεύω να τρελαθώ. Αύριο πάμε και για άλλες εξετάσεις στο Αγία Σοφία. Έχει κανένας παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τελικά τί έγινε με τις εξετάσεις; Αχ ας μπαίνεται να γράφετε την συνέχεια για να ξέρουμε εμείς οι επόμενες αν πρέπει να τρελενόμαστε ή όχι.

Εμείς, 2 χρονών, σε εξετάσεις αίματος χωρίς λοιμώξεις ποτέ και τα σχετικά βρήκαμε πολυμορφωπύρηνα 5%. Κοντεύω να τρελαθώ. Αύριο πάμε και για άλλες εξετάσεις στο Αγία Σοφία. Έχει κανένας παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εμείς, 2 χρονών, σε εξετάσεις αίματος χωρίς λοιμώξεις ποτέ και τα σχετικά βρήκαμε πολυμορφωπύρηνα 5%. Κοντεύω να τρελαθώ. Αύριο πάμε και για άλλες εξετάσεις στο Αγία Σοφία. Έχει κανένας παρόμοια εμπειρία;

Καλησπερα.

Εχετε κοιταξει για ατυπη πνευμονια?

Εμεις την περασαμε με το ενα μωρο. Χωρις συμπτωματα, μονο λιγο βηχα και νοσηλευτηκαμε για ενδοφλεβια αντιβιωση. Θυμαμαι ειχε αυξημενα λευκα, crp και πολυμορφοπυρηνα. Δε θυμαμαι ομως τις τιμες ακριβως.

Ευχομαι να μην ειναι τιποτα κοπελα μου:P

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Εχετε κοιταξει για ατυπη πνευμονια?

Εμεις την περασαμε με το ενα μωρο. Χωρις συμπτωματα, μονο λιγο βηχα και νοσηλευτηκαμε για ενδοφλεβια αντιβιωση. Θυμαμαι ειχε αυξημενα λευκα, crp και πολυμορφοπυρηνα. Δε θυμαμαι ομως τις τιμες ακριβως.

Ευχομαι να μην ειναι τιποτα κοπελα μου:P

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντησή σου. Εμείς δεν είχαμε τίποτα αν εξαιρέσεις το εμβόλιο της ηπατίτιδας που είχαμε κάνει 38 ώρες πριν αλλά ο γιατρός μου είπε ότι αυτό το εμβόλιο δεν αλλάζει αυτές τις τιμές. Εμείς πήγαμε για εξετάσεις προληπτικά και βρήκαμε αυτό. Μακάρι αύριο που θα κάνουμε τις νέες εξετάσεις οι τιμές να είναι καλύτερες γιατί η αλήθεια είναι ότι η ψυχραιμία δεν είναι το δυνατό μου σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντησή σου. Εμείς δεν είχαμε τίποτα αν εξαιρέσεις το εμβόλιο της ηπατίτιδας που είχαμε κάνει 38 ώρες πριν αλλά ο γιατρός μου είπε ότι αυτό το εμβόλιο δεν αλλάζει αυτές τις τιμές. Εμείς πήγαμε για εξετάσεις προληπτικά και βρήκαμε αυτό. Μακάρι αύριο που θα κάνουμε τις νέες εξετάσεις οι τιμές να είναι καλύτερες γιατί η αλήθεια είναι ότι η ψυχραιμία δεν είναι το δυνατό μου σημείο.

Να σαι καλα..!!!

Απο τα λιγα που καταλαβα στην -Χριστε μου βοηθα- παραμονη μου, στο αθλιο παιδων "Αγλ. Κυριακου", ειναι πως τα πολυμορφοπυρηνα συνηθως κινητοποιουνται μετα απο καποια λοιμωξη.. Ισως περασε κατι το παιδακι σου, χωρις συμπτωματα και για αυτο να ανεβηκαν λιγο. Εγω, που ειμαι τερας ψυχραιμιας, μπορω να αντιμετωπισω τα παντα με ηρεμια -σε βαθμο αναισθησιας μη σου πω- οταν αρρωσταινουν τα παιδια, ΤΡΕΛΛΑΙΝΟΜΑΙ... Σε καταλαβαινω απολυτα.:-P:razz:Σε καθε περιπτωση εγω ευχομαι τα καλυτερα...

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σαι καλα..!!!

Απο τα λιγα που καταλαβα στην -Χριστε μου βοηθα- παραμονη μου, στο αθλιο παιδων "Αγλ. Κυριακου", ειναι πως τα πολυμορφοπυρηνα συνηθως κινητοποιουνται μετα απο καποια λοιμωξη.. Ισως περασε κατι το παιδακι σου, χωρις συμπτωματα και για αυτο να ανεβηκαν λιγο. Εγω, που ειμαι τερας ψυχραιμιας, μπορω να αντιμετωπισω τα παντα με ηρεμια -σε βαθμο αναισθησιας μη σου πω- οταν αρρωσταινουν τα παιδια, ΤΡΕΛΛΑΙΝΟΜΑΙ... Σε καταλαβαινω απολυτα.:-P:razz:Σε καθε περιπτωση εγω ευχομαι τα καλυτερα...

 

Εμείς έχουμε το αντίθετο πρόβλημα. Είναι πολύ λίγα... Μακάρι όλα να πάνε και για εμάς καλά... Σε ευχαριστώ για την συμπαράσταση..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εμείς, 2 χρονών, σε εξετάσεις αίματος χωρίς λοιμώξεις ποτέ και τα σχετικά βρήκαμε πολυμορφωπύρηνα 5%. Κοντεύω να τρελαθώ. Αύριο πάμε και για άλλες εξετάσεις στο Αγία Σοφία. Έχει κανένας παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

misirllou:

 

ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ.

 

Μία τιμή δεν λέει τίποτα.

Ο δικός που ξεπέρασε την ουδετεροπενία τώρα που είναι 5 (μας ταλαιπωρούσε 4 χρόνια).

 

Κάνε τις εξετάσεις και πήγαινε να τις δει αιματολόγος/παιδίατρος και όχι ο κλασσικός παιδίατρος σου.

 

Εμείς έχουμε τον Καττάμη (που είπε και μια κοπελα πιο πάνω).

 

Αν θέλεις πληροφορίες, στείλε μου πμ.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑΡΙΑ ΤΩΝ ΕΜΒΟΛΙΩΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΙΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΝΕΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΔΟΣΗ?

ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΜΒΟΛΙΟ.....ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΗΡΕΑΣΩ....ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΔΗΜΟΣΙΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΙ ΣΕ ΠΜ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ.....

 

Σε ενδιαφέρει ακόμα; Θέλεις να σου τα στείλω;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα έχω ένα αγγελούδι 15 μηνών και κάναμε εξετάσειΣ αίματος ρουτίνας και διαγνώστηκε καλοηθης ουδετεροπενια. Επειδή πάω να τρελαθω μπορείτε να μου πείτε εμπειρίες σας; πως θα γίνουμε καλα;:cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ο παιδίατρός σας τι λέει; Σας παρέπεμψε κάπου, σε αιματολόγο; Εμείς τυχαία πέρυσι το καλοκαίρι βρήκαμε ουδετεροπενία. Πήγαμε σε μια αιματολόγο και το χιλιομετάνιωσα. Μας είπε χίλιες - δύο ασθένειες που μπορεί να έχει το παιδί, κάτι τρελά σύνδρομα και τρελάθηκα. Τελικά ζήτησε εξετάσεις αίματος ( το λεγόμενο πλακάκι) και είπε ότι δεν δείχνει κάτι σοβαρό. Τελικά, φέτος το χειμώνα έγινε πάλι 2 φορές γενική αίματος στο νοσοκομείο για ίωση που είχε και μας είπαν ότι ουδετεροπενία δεν υπάρχει πια!!!! Δηλαδή η ουδετεροπενία συχνά εκδηλώνεται μετά από μια ίωση και μπορεί να υποχωρήσει αρκετούς μήνες μετά!!! Γι' αυτό σου λέω να μην αγχώνεσαι και να βρεις, αν θες, αιματολόγο εμπιστοσύνης, θα προτιμούσα σε κρατικό νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάμε σε αιματολογο αυτη την εβδομαδα στο Ηράκλειο Κρήτης γιατί μένουμε χανια και δεν έχουμε εδώ τέτοια ειδικότητα. Το παιδί μου αρρώστησε μια φορά τον Ιανουάριο με γαστρεντεριτιδα κι έπειτα από τε άλλοτε. Εδώ και δύο μήνες διαγνώστηκε η ουδετεροπενια και πάμε να τρελαθούμε από αυτά που έχω διαβάσει στον ίντερνετ. Ήθελα να ξέρω τι μας περιμένει από και πέρα και τι είδους εξετάσεις θα κάνουμε πέρα από το πλακάκι που έχουμε κάνει 3 φορές μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάμε σε αιματολογο αυτη την εβδομαδα στο Ηράκλειο Κρήτης γιατί μένουμε χανια και δεν έχουμε εδώ τέτοια ειδικότητα. Το παιδί μου αρρώστησε μια φορά τον Ιανουάριο με γαστρεντεριτιδα κι έπειτα από τε άλλοτε. Εδώ και δύο μήνες διαγνώστηκε η ουδετεροπενια και πάμε να τρελαθούμε από αυτά που έχω διαβάσει στον ίντερνετ. Ήθελα να ξέρω τι μας περιμένει από και πέρα και τι είδους εξετάσεις θα κάνουμε πέρα από το πλακάκι που έχουμε κάνει 3 φορές μέχρι σήμερα.

 

Ακουσέ με, κάνε τον κόπο και πάρε τηλέφωνο τον αιματολόγο Κο Καττάμη.

Θα σε καθοδηγήσει και για κάποιες εξετάσεις που γίνονται στην Γερμανία (η δειγματοληψία γίνεται στην Ελλάδα) για να αποκλείσεις τα κακά σενάρια.

Ίσως ξέρει και στην Κρήτη κάποιον να σας συστήσει.

Ψυχραιμία και περαστικά.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Υπάρχει η αυτοάνοση βρεφική/παιδική ουδετεροπενία η οποία είναι προσωρινή και περνάει το πολύ μέχρι τα 5-6 χρονών. Συνήθως ο χαμηλός αριθμός ουδετερόφιλων είναι το μόνο πρόβλημα , γιατί ο οργανισμός για κάποιο λόγο αναγνωρίζει τα ουδετερόφιλα σαν εχθρό-ιό και τα κτυπάει (μετά από μια ίωση ή εμβόλιο?  η επικρατέστερη θεωρεία είναι ότι ο ιός αντιγράφει τοDNA του στα ουδετερόφιλα), αλλά ο οργανισμός παράγει και ακόμη και αν υπάρχει σοβαρή ουδετεροπενία δεν συμβαίνουν συνήθως μολύνσεις. Καλό βέβαια είναι να φυλάγεται το παιδί γιατί μετά από κάποια ίωση πέφτουν ακόμη πιο πολύ τα ουδετερόφιλα και είναι πιο ευάλωτο σε βακτηριακές λοιμώξεις, για αυτό και προληπτικά δίνουν αντιβίωση μέτα από μια ίωση. Γενικά δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ανησυχία για αυτή τη μορφή ουδετεροπενίας.

Υπάρχει και η κυκλική ουδετεροπενία η οποία είναι , από όσο ξέρω, μόνιμη με εξάρσεις και υφέσεις. Είναι ωστόσο αντιμετωπίσιμη με μια πιο αυξημένη προφύλαξη στην περίοδο που τα ουδετεροφιλα είναι μειωμένα.

Στο Αγία Σοφία έιναι ο Καττάμης. Επίσης ο Στοκίδης ασχολείται με το θέμα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας .εχω ενα αγοράκι 18 μηνων και σε εξετάσεις αιματος είδαμε οτι τα ουδέτεροφηλα ειναι χαμιλα 900 .ο ιατρός ειναι χαλαρός και μας λει οτι να περιμένουμε 2-3 μήνες και να το ξανακάνουμε αλλα εγω εχω τρελαθεί.το παιδί δεν ειταν αποστολή παρά μονο μια φορά .τι μου προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...