Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμόγελο και Παιδότοπος στα Βριλήσσια


Recommended Posts

Μήπως κανείς γνωρίζει συγκριτικά τους δύο σταθμούς στα Βριλήσσια; "Παιδότοπος" και "Χαμόγελο". Σαν χώρους και τιμές τους ξέρω. Δεν απέχουν νομίζω πολύ. Σαν άνθρωποι όμως, συμπεριφορά και πρόγραμμα δεν μπορώ να ξέρω πολλά και δεν με βοηθά να αποφασίσω.

 

Βοήθεια κανείς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ είχα δει μόνο το Χαμόγελο, για το οποίο είχα καλές συστάσεις, αλλά δεν ενθουσιάστηκα, χωρίς, όπως έχω ξαναγράψει αρκετές φορές, να έχω να του προσάψω κάτι συγκεκριμένο. Το μόνο που μπορώ να σου πω σε κάθε περίπτωση, επειδή καταλαβαίνω ότι έχεις αγχωθεί πολύ και επειδή και εγώ έψαξα αρκετά πριν αποφασίσω τί θα κάνω, είναι ότι δεν πρόκειται πουθενά να βρεις το τέλειο. Ιδανικός παιδικός σταθμός δεν υπάρχει, και αν το σκεφτείς, ακόμη και εσύ η ίδια αν προσπαθούσες να τον φτιάξεις από την αρχή, πάλι ιδανικός δεν θα ήταν, ούτε καν για το δικό σου παιδί. Κάνε μια επιλογή με βάση τα κριτήρια που έχουν πρώτη προτεραιότητα για σένα, δοκίμασε, και σε τελική ανάλυση, αν δεις ότι κάτι πάει τόσο στραβά, πάντα μπορείς να φύγεις. Και μην πιστεύεις όσα σου λένε παντού ότι οι θέσεις κλείνουν και πρέπει να αποφασίσεις και άμα δεν το αποφασίσεις δεν μπορείς μετά και ότι θα γίνει η καταστροφή του κόσμου. Ξέρω πολλές μαμάδες που, στην ανάγκη, επειδή είδαν πράγματα που δεν τους άρεσαν καθόλου, άλλαξαν σταθμό και βρήκαν καλύτερες λύσεις. Μην πελαγώνεις τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Mado,

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και για το πμ. Συγγνώμη που δεν σου απάντησα νωρίτερα, αλλά είναι δύσκολο με τρία παιδιά.

Δεν έχω αγχωθεί, γιατί έχω χρόνο μπροστά μου. Έχω απογοητευθεί, είναι αλήθεια. Έχω ήδη όμως κάτι στο μυαλό μου και με ενθαρρύνει. Δεν είναι όμως οριστικό.

Επίσης, όσο έχω ακόμα λίγο καιρό, προσπαθώ εγκαίρως όσο μπορώ να βρω την λύση που μας ταιριάζει καλύτερα.

Σ' ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Χαίρομαι που επιστρέφω στην παρέα. Γιατί αφού ταλαιπωρήθηκα αρκετά με το πού θα στείλω την 3,5 ετών (τότε) κόρη μου (είμαστε κάτοικοι Βριλησσίων), έχω σήμερα απαντήσεις που με ικανοποιούν.

Το Χαμόγελο είναι ένας καλός παιδικός σταθμός. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα αλλά ούτε και ενθουσιαμό. Πήγαμε για τρεις μήνες το καλοκαίρι, όταν ακόμα δεν γνώριζα εάν θα συνεχίζαμε εκεί ή στον σταθμό του Δήμου. Το κορίτσι μου ήταν βέβαια σχεδόν μέρα παρά μέρα άρρωστο, αλλά για να είμαι δίκαιη δε νομίζω ότι έφταιξε σ' αυτό ο σταθμός. Το ότι ήταν η πρώτη φορά για κείνη και μεταξύ άλλων δεν μπόρεσε να ενσωματωθεί καλά, ίσως ήταν ο σημαντικότερος λόγος. Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι οι γονείς δεν θα χάσουν εάν στείλουν τα παιδιά τους εκεί.

ΣΤον Παιδότοπο δεν είχε θέσεις κι έτσι δεν έχω ιδία πείρα. Έχω όμως δύο φίλες που στέλνουν φέτος τα παιδιά τους και είναι ευχαριστημένες.

Και οι δύο σταθμοί είναι πάντως κατά την γνώμη μου ακριβοί.

Απλώς πληροφοριακά, εμείς καταλήξαμε στον Παιδικό Σταθμό του Δήμου Βριλησσίων και είμαστε πολύ ικανοποιημένοι. Και από τον σταθμό και από τις δραστηριότητες που προσφέρει ο Δήμος στα μικρά παιδιά των δημοτών του.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα σας,

 

γεωγραφικά ανήκουμε στον α' δημοτικό σταθμό Βριλησσίων. Απ' ότι κατάλαβα, και από γνωστές μου και από ό,τι διαβάζω εδώ, οι μαμάδες που στέλνουν τα παιδιά τους εκεί σε γενικές γραμμές είναι ευχαριστημένες. Θα ήθελα να ρωτήσω επιπλέον, είχατε κάποια προβλήματα με απεργίες? Λειτούργησε δλδ κανονικά όλη τη χρονιά ο σταθμός φέτος? Γιατί λέω να κάνω μια προσπάθεια να στείλω εκεί τα παιδιά φέτος... αν φυσικά μας πάρουν, πράγμα δύσκολο απ' ότι λένε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Και εγώ ψάχνω σταθμό για το γιο μου (θα είναι 3 χρονών τον Αύγουστο) στα Βριλήσσια και έχω καταλήξει μεταξύ το Χαμόγελο η το Παιδότοπο και δεν μπορώ να πάρω απόφαση. Η αλήθεια είναι ότι ο Παιδότοπος μου άρεσε πιο πολύ σαν χώρος άλλα το Χαμόγελο μου είναι πιο κοντά. Αλλα δεν με ενοχλεί και τόσο η απόσταση. Απλά έχω μπερδευτεί και με αγχώνει να κάνω λάθος επιλογή! Αν μπορείτε να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα πολύ! Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κανείς γνωρίζει συγκριτικά τους δύο σταθμούς στα Βριλήσσια; "Παιδότοπος" και "Χαμόγελο". Σαν χώρους και τιμές τους ξέρω. Δεν απέχουν νομίζω πολύ. Σαν άνθρωποι όμως, συμπεριφορά και πρόγραμμα δεν μπορώ να ξέρω πολλά και δεν με βοηθά να αποφασίσω.

 

Βοήθεια κανείς;

 

Καλησπέρα! Τελικά που κατέληξες;; Ρωτάω επειδή έχω ακριβός το ίδιο δίλημμα.

Έχω καταλήξει σε αυτούς τους δυο σταθμούς και δεν ξέρω τι να κάνω! Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...