Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Να χάσω τα επιδόματά μου για 8 ένσημα;;;


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες και όλους!

 

Θα ήμουν πραγματικά ευγνώμων αν με βοηθούσε κάποια κοπέλα με παρόμοια εμπειρία γιατί κοντεύω τρελαθώ με τα παράλογα αυτής της χώρας! :mad:

Λοιπόοοοον....

 

Είμαι 5 μηνών έγκυος με ΠΗΤ 19 Μαρτίου 2013 ... Πριν ένα μήνα ακριβώς έπιασα δουλειά σε δήμο (με σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου ΑΛΛΑ ιδιωτικού δικαίου = δικαιούμαι ότι και στον ιδιωτικό τομέα). Πριν από τότε , ήμουν άνεργη για ένα χρόνο με επίδομα στον οαέδ. Πριν τον οαέδ εργαζόμουν για αρκετά χρόνια σε μια επιχείρηση. Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα...

 

Θέμα πρώτο :

Το βιβλιάριό μου υγείας ικα λήγει 28/2/13. Για να το ανανεώσω χρειάζονται 100 ένσημα (λόγω του ότι θα είναι 2013) και εγώ θα έχω μόνο 75. Ωστόσο από το ΙΚΑ μου είπαν ότι αυτό "λύνεται" γιατί ΑΝ βγει ξανά νόμος σαν τον περσινό (ότι οι άνεργοι με 50 ένσημα δικαιούνται ανανέωση) δεν θα έχω πρόβλημα εφόσον ήμουν επιδοτούμενη άνεργη το 2012 και επίσης ότι ΑΝ δοθεί παράταση ανανέωσης όπως κάθε χρόνο είμαι καλυμμένη. Αυτά που μου λένε ισχύουν όντως; Ρωτάω διότι δεν έχω και την απόλυτη εμπιστοσύνη ... Πάντως στην χειρότερη των περιπτώσεων θα ασφαλιστώ απ' τον άντρα μου και θα χάσω όλα μου τα διακαιώματα.

 

Θέμα δεύτερο : (με προϋπόθεση ότι έχει λυθεί το θέμα : βιβλιάριο)

 

Εγώ ήξερα αυτό το "Χρειάζονται 200 ένσημα ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΗΤ" και τα είχα υπολογίσει και μου βγαίναν αρκετά παραπάνω (γύρω στα 240) , είχα πάρει και στο ΙΚΑ και το είχα επιβεβαιώσει. Έλα όμως που μου πέταξαν στα μούτρα τώρα το "ΑΠ' ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΔΕΝ ΜΕΤΡΟΥΝ". Έμεινα κάγκελο. Γιατί για 8 ένσημα χάνω τα δικαιώματά μου. Δεν σας κρύβω ότι έψαξα όλες τις εκδοχές για να αλλάξω ΠΗΤ μπας και κερδίσω κανένα ένσημο αλλά λόγω του ότι είχα απολυθεί (δηλ είχα ένσημα έως 31/7/11 και μετά από Οκτώβριο του '12) όπως και να το κάνω το ίδιο βγαίνει, δηλαδή είτε παίρνω από την τωρινή σύμβαση και χάνω απ τη παλιά είτε τ αντίθετο, μία η άλλη για να μη σας μπερδεύω.

Αν το ήξερα πραγματικά θα είχα φροντίσει να ασφαλιστώ , να κάνω κάτι πιο πριν για να συμπληρώσω αυτά τα 8 ένσημα!

Το θεωρώ πολύ άδικο να χάσω τα επιδόματά μου και το εξάμηνο για 8 ένσημα τα οποία είναι και δουλεμένα!

Εννοείται πήγα απ' το ΙΚΑ και τα είπα όλ' αυτά και μου είπαν να πάω αφού γεννήσω και οκ να πάω... τι θα αλλάξει; δεν αλλάζουν τα ένσημά μου εμένα ακόμα κι αν γεννήσω πιο μπροστά.

Και ρωτώ αν ξέρει κάποια :

 

1. Αν τα μετρήσουν με λιγότερη ακρίβεια, τα ένσημά θα είναι 202 και όχι 192, τι εννοώ; Εγώ τα βγάζω 192 γιατί τα μετράω με μεγάλη ακρίβεια πχ τον Μάρτιο του 2011 είχα συνολικά 25 ένσημα αλλά από 19 Μαρτίου και έπειτα (δηλ δύο χρόνια πριν την ΠΗΤ) αντί για 13 ένσημα (19 έως 31 Μαρτίου=13 μέρες) μετράω μόνο 10 γιατί δεν υπολογίζω τα ΣΚ αφού ΣΚ δεν δούλευα , το κάνω σωστά; Το ίδιο συμβαίνει και για τον Ιανουάριο '13 που θα βγω σε άδεια, γιατί βγαίνω σε άδεια 22 Ιανουαρίου και αντί για 22 ένσημα , όσες δηλαδή είναι οι μέρες του Ιανουαρίου που θα είμαι εν ενεργεία, υπολογίζω μόνο 16 εφόσον βγάζω τα ΣΚ.

 

2. Σε περίπτωση που το χάνω για 8 ένσημα χάνω όλα τα επιδόματα ή παίρνω μόνο το λοχείας και χάνω το κυήσεως; Κι αν παίρνω μόνο το λοχείας μπορώ να πάρω μετά και το εξάμηνο οαέδ;

3. Υπάρχει τρόπος να εξασφαλίσω ένσημα για το παρελθόν; Πχ για το Σεπτέμβρη '12; Διάβασα ότι πολύ δύσκολα το κάνουν αυτό και κοστίζει πολύ γιατί υπάρχουν πολλά πρόστιμα (πχ πρόστιμο για καθυστέρηση κατάθεσης αναγγελίας πρόσληψης στον οαεδ , την επιθεώρηση εργασίας κτλ)

4. Μπορώ να κάνω αυτασφάλιση ικα για τον Σεπτέμβρη; Γενικά πώς θα μπορούσα να εξασφαλίσω λίγα ένσημα παραπάνω; Όλοι λένε μπορείς να αγοράσεις, πώς να τα αγοράσω για πριν;

 

Συγγνώμη αν σας κούρασα... Το θέμα μου είναι μπερδεμένο...

Έχω αγανακτήσει γιατί σε μια τόσο ευαίσθητη φάση σαν κι αυτή που είμαστε καλούμαστε να λύσουμε απίστευτους γραφειοκρατικούς γρίφους και συγχρόνως κάποιες από εμάς έχουμε να αντιμετωπίσουμε και ένα σωρό άλλα εργασιακά προβλήματα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα σου απαντησω σε αυτα που ξερω

 

 

 

2. Σε περίπτωση που το χάνω για 8 ένσημα χάνω όλα τα επιδόματα ή παίρνω μόνο το λοχείας και χάνω το κυήσεως; Κι αν παίρνω μόνο το λοχείας μπορώ να πάρω μετά και το εξάμηνο οαέδ;

 

Σε περιπτωση που τα χασεις για 8 ενσημα θα παρεις μονο το επιδομα τοκετου και δεν δικαιουσαι το 6μηνο του ΟΑΕΔ γιατι για να παρεις το 6μηνο πρεπει να εχεις εισπραξει απο το ΙΚΑ τα επιδοματα κυοφοριας-λοχειας.

 

 

 

1. Αν τα μετρήσουν με λιγότερη ακρίβεια, τα ένσημά θα είναι 202 και όχι 192, τι εννοώ; Εγώ τα βγάζω 192 γιατί τα μετράω με μεγάλη ακρίβεια πχ τον Μάρτιο του 2011 είχα συνολικά 25 ένσημα αλλά από 19 Μαρτίου και έπειτα (δηλ δύο χρόνια πριν την ΠΗΤ) αντί για 13 ένσημα (19 έως 31 Μαρτίου=13 μέρες) μετράω μόνο 10 γιατί δεν υπολογίζω τα ΣΚ αφού ΣΚ δεν δούλευα , το κάνω σωστά; Το ίδιο συμβαίνει και για τον Ιανουάριο '13 που θα βγω σε άδεια, γιατί βγαίνω σε άδεια 22 Ιανουαρίου και αντί για 22 ένσημα , όσες δηλαδή είναι οι μέρες του Ιανουαρίου που θα είμαι εν ενεργεία, υπολογίζω μόνο 16 εφόσον βγάζω τα ΣΚ.

 

 

Οταν πηγες στο ΙΚΑ ζητησες αναλυτικη κατασταση ενσημων για να ξερεις που βρισκεσαι?

 

Η συμβαση σου ποτε ληγει?

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ,τι εννοουν οτι τα ενσημα τα μετρας απο τη μερα που βγαινεις σε αδεια?δηλαδη εσυ υπολογιζες και τα ενσημα 56 μερες πριν την πητ και 72 (τοσο δεν ειναι) μετα?απο οσο ξερω αυτα δεν ειναι κανονικα ενσημα μονο συνταξιμα.

Link to comment
Share on other sites

τα ένσημα μέχρι και την στιγμή που σταματάς με άδεια εγκυμοσύνης θα τα μετρήσεις γυρνώντας 2 ετη πίσω. δηλ πχ σταματάς 30 Δεκέμβρη του 12? θα μετρήσεις απο 30/12 του 10 εως την σημερινή ημερομηνία μετρώντας ακόμη και τον τελευταίο μήνα κ ας μην φαίνεται στο σύστημα του ΙΚΑ. απο κει και μετά για 56 μέρες πριν και 64 μετά δεν υπάρχουν ένσημα απλά θεωρείται το χρονικό διάστημα μετρήσιμο ωστε να βγείς στην σύνταξη (σύνταξη...λέμε τώρα!) πληρώνεσαι απο το ικα με βάση τον μισθό που είχες τον προηγούμενο χρόνο απο αυτον που θα βγεις σε άδεια. δηλ τα μικτά του 11.Ναι δυστυχώς χάνεις όλα τα επιδόματα εστω και για 1-2 ένσημα και δυστυχώς δεν παίρνεις πλέον ούτε επίδομα τοκετού όπως ανέφερε κάποια κοπέλα. αντ αυτού έχουν συμβάσεις όλες οι κλινικές με εοππυ και πληρώνεις λιγότερο για την νοσηλεία σου (μη φανταστείς καμιά τρελή διαφορά. εγω πχ που θα πάρω πακέτο 2 ημερών θα πληρώσω αντι για 1000 700 οι κοπέλες που θα πάρουν το πλήρες πακέτο γλυτώνεις κανένα 500αρικο καμία σχέση δηλ με το 1000αρικο που πέρναμε επίδομα)εκτός και αν γεννήσεις σε δημόσιο οπότε δεν πληρώνεις τίποτα. όσο για το 6μηνο έστω και αν δουλεύεις την ώρα που βγαίνεις σε έδεια το παιρνεις μόνο αν εχεις λάβει τα επιδόματα του ΙΚΑ μιας και θεωρούν πως όλα αυτα τα λεφτά που πέρνεις είναι κρατήσεις που σου έχουν γίνει τα ελευταία έτη και οχι τον τελευταίο χρόνο. παράλογο το ξέρω αλλα δεν είναι το μόνο σε αυτή τη χώρα. ε'υχομαι να εχει κάνει λάθος στο μέτρημα και να σου βγουν τελικά. με το καλό

 

μια σημείωση. όταν βγαίνεις σε άδεια πχ τέλη Δεκέμβρη ο εργοδότης υποχρεούτε να σου κολλήσει για τον επόμενο μήνα τον Γενάρη δηλ 15 ένσημα εαν είσαι κάτω απο χρόνο στη δουλειά ή 25 εαν εχεις κλεισει χρόνο. εαν σου μετρήσουν και αυτα τα ένσημα (πας λίγο αργότερα δηλ στο ικα για να πληρωθείς) ίσως σωσεις την κατάσταση. ελπίζω να βοήθησα

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, εσύ ξεκινάς με άδεια κύησης περίπου στις 15 Ιανουαρίου 2013, από τις 15 Ιανουαρίου του 2011 μέχρι και τότε έχεις πόσα ένσημα; Μη τα μετράς μόνη σου αλλά πήγαινε στο ΙΚΑ για να είσαι σίγουρη. Αυτό με τα ΣΚ που τα αφαιρείς ή όχι δεν έιναι ακριβώε σωστό γιατί σε συμβάσεις που λήγουν στη μέση του μήνα δεν υπολογίζονται ακριβώς έτσι. Ωστόσο, όπως είπε και η Σοφία αν δεν είναι 200 παίρνεις μόνο το επίδομα τοκετού και τίποτα άλλο αλλά μήπως είναι και τσάμπα αγχώνεσαι; Βέβαια δεν μας είπες και μέχρι πότε έχεις σύμβαση και αυτό το λέω γιατί για να πάρεις το εξάμηνο εννοείται ότι θέλει να πάρεις το επίδομα λοχείας και κύησης, δηλ. 200 ένσημα αλλά επίσης χρειάζεται να είσια σε ενεργή εργασιακή σχέση. Γνώμη μου είναι για να είσια καλυμμένη να πας στο ικα, στα μητρώα και να διευκρινήσεις πόσα ένσημα έχεις. Σε περίπτωση που είσια ήδη έγκυος δυστυχώς δεν μπορέις να τα εξαγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις σας και με το καλό τα μωρά μας!

Λοιπόν! Σε άδεια βγαίνω 22 Ιανουαρίου. Το ΙΚΑ όμως μου τα είπε εντελώς αλλιώς...

Δηλαδή, με ΠΗΤ 20 Μαρτίου 2013 μετράνε τα ένσημά μου από 20 Μαρτίου 2011 και όχι τις ημέρες μετά τις 22 Ιανουαρίου, δεν υπολογίζουν από 22 Ιανουαρίου 2011!!!!! Ουσιαστικά δηλαδή είναι σαν να μετράνε 22 μήνες πίσω και όχι 24. Εννοείται και πήγα και μου τα μέτρησαν! Απλά δεν μπορούν να μου μετρήσουν τα τωρινά γιατί απλά δεν έχουν κολληθεί ακόμα από τον εργοδότη! Απλά ξέρω πόσα ένσημα θα έχω γιατί όπως είπα δουλεύω σε δήμο και είναι στάνταρ αυτά. Και με βάση αυτές τις μετρήσεις μου βγαίνουν λίγο λιγότερα.

Μου είπαν να πάω μετά τη γέννα και όχι πριν και για να μπορούν να δουν τα ένσημα (να έχουν περαστεί δηλαδή στο σύστημα) και γιατί λέει σε περίπτωση που γεννήσω νωρίτερα θα πιαστεί η πραγματική ημερομηνία γέννησης και όχι η ΠΗΤ! Εν τω μεταξύ κάπου διάβασα ότι τα χαρτιά για επίδομα κυήσεως είναι χωριστά από επίδομα λοχείας και αναρωτιέμαι αν μπορώ να πάρω το δεύτερο ανεξάρτητα με το πρώτο διότι μετά τη γέννα, στη λοχεία μου δηλαδή θα έχω συμπληρωμένα τα 200. Τώρα το άλλο με τα 15 ή 25 ένσημα salomi μου δεν το ήξερα και πραγματικά είναι πολύ χρήσιμη πληροφορία! Αν συμβεί κάτι τέτοιο δεν θα έχω κανένα απολύτως πρόβλημα!

Εγώ δικαιούμαι 15 μέρες άδεια (δεν έχω κλείσει χρόνο) αλλά τις πήρα ήδη, βέβαια αλλάζει η χρονιά... σ αυτή τη περίπτωση δικαιούμαι άλλες 15; αν όχι ο εργοδότης εξακολουθεί να πρέπει να μου κολλήσει ένσημα για τις 15 πρώτες μέρες άδειας;

Link to comment
Share on other sites

Το ΙΚΑ όμως μου τα είπε εντελώς αλλιώς...

Δηλαδή, με ΠΗΤ 20 Μαρτίου 2013 μετράνε τα ένσημά μου από 20 Μαρτίου 2011 και όχι τις ημέρες μετά τις 22 Ιανουαρίου, δεν υπολογίζουν από 22 Ιανουαρίου 2011!!!!!

 

 

Και εγω αυτο ξερω,οτι μετρανε απο την πητ σου και 2 χρονια πισω,δηλαδη απο 20 Μαρτιου του 2013 (για εσενα δηλαδη μετρανε τα ενσημα απο 20 Μαρτιου του 2011 και μετα).Μετα τις 22 Ιανουαριου δεν μετρανε γιατι υποτιθεται εχεις βγει σε αδεια κυοφοριας και ενσημα εκεινη την περιοδο δεν εχεις (εχεις αλλα ειναι μονο συνταξιμα)

 

 

Εν τω μεταξύ κάπου διάβασα ότι τα χαρτιά για επίδομα κυήσεως είναι χωριστά από επίδομα λοχείας και αναρωτιέμαι αν μπορώ να πάρω το δεύτερο ανεξάρτητα με το πρώτο διότι μετά τη γέννα, στη λοχεία μου δηλαδή θα έχω συμπληρωμένα τα 200.

 

Ειναι χωριστα τα χαρτια αλλα εαν δεν δικαιουσαι το επιδομα κυοφοριας δεν μπορεις να παρεις το λοχειας.Στην λοχεια πως θα εχεις συμπληρωσει τα ενσημα?Αφου θα εχεις σταματησει 2 μηνες πριν την γεννα και οπως σου εγραψα πιο πανω ναι μεν παιρνεις ενσημα αλλα τα ενσημα αυτα ειναι μονο συνταξιμα,δεν θα τα πιασουν για τα επιδοματα.Ειναι αλλος κωδικος ενσημων.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Sofaki 1978 ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Λοιπόν... τι μου είπαν στο ΙΚΑ...

Μου είπαν να πάω να τα καταθέσω μετά τη γέννα ώστε σε περίπτωση που γεννήσω νωρίτερα να τα καλύψω τα 8 ένσημα , δηλαδή...

Μετά δεν θα πάω με τη ΠΗΤ αλλά με την αληθινή ημερομηνία γέννησης και αν είναι 8 μέρες νωρίτερα από 19 Μαρτίου ουσιαστικά κερδίζω 8 ένσημα γιατί θα είναι σα να έχω βγει σε άδεια πιο μετά άρα μου προσμετρούν τα ένσημα. Είναι σα να παίρνω άδεια 8 μέρες αργότερα...

Και κάτι άλλο ...

Επειδή εμένα τα ένσημά μου δεν θα είναι περασμένα στο σύστημα μου είπαν να πάω μετά τη γέννα να καταθέσω όλα τα χαρτιά και να πάρω ολα τα επιδόματα μαζί γιατί πρέπει να είναι περασμένα στο σύστημα και ότι έχω περιθώριο 6 μηνών, το έχει κάνει καμιά σας;

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε κοριτσια για να καταλαβω....και συγνωμη για την καταχρηση του θεματος σου..

αλλα για να παρεις το επιδομα λοχειας και τοκετου πρεπει να εχεις 200 ενσημα?

Εμεις ειμαστε στην προσπαθεια για εγγυμοσινη..

και δουλευω απο τον Σεπτεμβριο 2009

με ενσημα απο 9/2009 μεχρι 11/2010

μετα ταμειο ανεργειας και ξανα προσληψη απο 7/2012 μεχρι οσο με κρατησει..

δηλαδη εγω μεχρι ποτε πρεπει να εχω ενσημα για να παρω κατι σε περιπτωση εγγυμοσυνης???

πολυ θεωρητικη ερωτηση και συγνωμη που σου χαλαω και το θεμα αλλα πραγματικα αναρωτιεμαι...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε κοριτσια για να καταλαβω....και συγνωμη για την καταχρηση του θεματος σου..

αλλα για να παρεις το επιδομα λοχειας και τοκετου πρεπει να εχεις 200 ενσημα?

Εμεις ειμαστε στην προσπαθεια για εγγυμοσινη..

και δουλευω απο τον Σεπτεμβριο 2009

με ενσημα απο 9/2009 μεχρι 11/2010

μετα ταμειο ανεργειας και ξανα προσληψη απο 7/2012 μεχρι οσο με κρατησει..

δηλαδη εγω μεχρι ποτε πρεπει να εχω ενσημα για να παρω κατι σε περιπτωση εγγυμοσυνης???

πολυ θεωρητικη ερωτηση και συγνωμη που σου χαλαω και το θεμα αλλα πραγματικα αναρωτιεμαι...

 

θα πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα 2 τελευταία χρόνια πριν την ΠΗΤ σου χωρίς όμως τους 2 τελευταίους μήνες. παράδειγμα...μένεις έγγυος τον Δεκέμβρη και γεννάς με το καλό τον Αυγουστο του 13. Αρα! πρέπει να έχεις 200 ένσημα απο τον αύγουστο του 11 μέχρι και να βγείς σε άδεια εγκυμοσυνης δηλ μέχρι τον Ιούνιο του 13. ο Ιούλιος και ο Αύγουστος όπως σου είπα δεν πιάνιντε γιατί δεν υπάρχει μισθοδοσία άρα ούτε και ένσημα.φυσικά η περίοδος του ταμείου σου δεν πιάνεται γιατί μετρά μόνο στα συντάξιμα.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα 2 τελευταία χρόνια πριν την ΠΗΤ σου χωρίς όμως τους 2 τελευταίους μήνες. παράδειγμα...μένεις έγγυος τον Δεκέμβρη και γεννάς με το καλό τον Αυγουστο του 13. Αρα! πρέπει να έχεις 200 ένσημα απο τον αύγουστο του 11 μέχρι και να βγείς σε άδεια εγκυμοσυνης δηλ μέχρι τον Ιούνιο του 13. ο Ιούλιος και ο Αύγουστος όπως σου είπα δεν πιάνιντε γιατί δεν υπάρχει μισθοδοσία άρα ούτε και ένσημα.φυσικά η περίοδος του ταμείου σου δεν πιάνεται γιατί μετρά μόνο στα συντάξιμα.

Πρέπει να έχεις 200 ένσημα την διετία πριν την Π.Η.Τ. Για πιο σιγουριά, όμως, καλύτερα να μην υπολογίζεις τις 56 μέρες πριν την Π.Η.Τ. Και η δική μου περίπτωση είναι παρόμοια, θέλω να μπω σε διαδικασία 2ου παιδιού αλλά προβληματίζομαι λόγω οικονομικών δυσκολιών. Στα τέλη του 2010 απολύθηκα, πήρα για ένα χρόνο ταμείο ανεργίας και από 1/6/2012 έως και 31/12/2012 εργάζομαι υπό καθεστώς εργασίας εκ παρεδρομής, που σημαίνει ότι θα έχω αποκομίσει περίπου 150 ένσημα για την 7μηνη σύμβαση. Μου χρειάζονται λοιπόν 50 ένσημα ακόμη για να δικαιούμαι τα επιδόματα μητρότητας από ΙΚΑ. Μάλιστα, θα πρέπει να γεννήσω έως την 1/6/2014!!! Είναι να μην αγχώνεσαι; Να μείνεις έγκυος ή όχι με τα τόσα οικονομικά άγχη; Αλλά να μείνεις και με ένα παιδάκι, κρίμα δεν είναι;:?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ λέω να πας στο ικα και να παρεις μια αναλυτική κατασταση ενσήμων. Αλλα προσεξε!!!! Να ρωτήσεις ποια απο αυτα τα ένσημα προσμετρώνται για τα επιδώματα.(γιατί μπορεί να είναι μέσα ένσημα αναρρωτικών ή ενσημα απο τον οαεδ, που δεν μετριουνται). Εγω δουλευω 11 συνεχόμενα χρόνια και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη λόγω προβληματων βγηκα σε αναρρωτική,πηρα το εξαμηνο και μετά γυρισα στην δουλειά. Εμεινα όμως έγκυος 1 μηνα μετά και ευτυχώς που πήγαίνει καλα η εγκυμοσύνη μου γιατί αλλιώς δεν θα είχα τα ενσημα για το 6 μηνο. Τωρα τα συμπληρωσα και για να πω την αληθεια θέλω να βγω σε άδεια. Εχω φουσκώσει πια, το μωρο κλωτσάει, η δουλειά μου είναι καθιστική και με ενοχλεί και μετα γυρνάω σπιτι κι έχω κι ένα μωρο.

ευχομαι να πάνε όλα καλα, πραγματικά είναι αδικο, να πρεπει να οργανώνουμε τις εγκυμοσύνες μας με βαση τα ενσημα. Δηλαδή 11 χρονια που δουλευα δεν μετρανε, δεν πλήρωνα ταμείο;

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...