Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ 2012 ΣΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ


Recommended Posts

Θα πηγαίνουμε στο ΙΚΑ και μετά θα βγάζουμε δελτία τύπου με το τι νεώτερο ακόυσαμε.Όσο για τον μισθό τους μην νομίζεις ότι είναι τόσο χαμηλός.Απλά τους πρώτους μήνες μετά την εφαρμογή του ενιαίου μισθολόγιου είχαν οι πιο πολλοί αναδρομικές κρατήσεις.Πιστεύω πάντως ότι οι πιο πολλοί από εμάς δεν δα είχαν πρόβλημα αν οι μισθοί των υπαλλήλων ήταν καλύτεροι από ότι είναι τώρα φτάνει όμως να κάνανε την δουλειά τους.Έχουν σίγουρα δικαίωματα αλλά έχουν και υποχρεώσεις και ειδικά σε μία τέτοια υπηρεσία που έχει να κάνει ζωτικής σημασίας θέματα.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα πηγαίνουμε στο ΙΚΑ και μετά θα βγάζουμε δελτία τύπου με το τι νεώτερο ακόυσαμε.Όσο για τον μισθό τους μην νομίζεις ότι είναι τόσο χαμηλός.Απλά τους πρώτους μήνες μετά την εφαρμογή του ενιαίου μισθολόγιου είχαν οι πιο πολλοί αναδρομικές κρατήσεις.Πιστεύω πάντως ότι οι πιο πολλοί από εμάς δεν δα είχαν πρόβλημα αν οι μισθοί των υπαλλήλων ήταν καλύτεροι από ότι είναι τώρα φτάνει όμως να κάνανε την δουλειά τους.Έχουν σίγουρα δικαίωματα αλλά έχουν και υποχρεώσεις και ειδικά σε μία τέτοια υπηρεσία που έχει να κάνει ζωτικής σημασίας θέματα.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Μπόρεσα σήμερα τελικά να πάω στο ικα να ρωτήσω για το δώρο Πάσχα κτλ. Μου είπαν ότι αν το δικαιούμαστε η κάθε μία ξεχωριστά εξαρτάται από το αν έχουμε πάρει αναρρωτική και οχι κύησης ή λοχείας. Βγαίνουν στο σύστημα τη Μεγάλη Εβδομάδα και μόνο τότε μπορούν να απαντήσουν αν το δικαιουται η κάθε μία. Νεότερα από Μεγάλη ΕΒδομάδα που θα πάω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σήμερα πήγα στο ΙΚΑ για το επιδομα τοκετού...το λοχείας και κύησης δεν το δικαιούμαι καθώς είμαι άνεργη...Το τοκετού μου είχαν πει πριν γεννήσω οτι το δικαιούμαι αφού μπόρεσα και ανανέωσα κανονικά το βιβλιάριό μου...

Το θέμα είναι τώρα οτι όταν γέννησα εγώ τον Μάρτη, η κλινική δεν ήταν συμβεβλημένη με το ΕΟΠΥΥ. Τι μέλλει γενέσθαι τώρα; Γιατί στη σελίδα του ΕΟΠΥΥ λέει πως όταν μια κλινική ιδιωτική ΔΕΝ είναι συμβεβλημένη δεν δικαιούμαστε κάλυψη...Ξέρετε τίποτα;

Και το επίδομα καισαρικής; Το έφαγε η μαρμάγκα; Για να ξέρω μην τρέχω στο ΙΚΑ Αλεξάνδρας με το νεογέννητο χωρίς λόγο....

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν η κλινική δεν είναι συμβεβλημένη με τον ΕΟΠΥΥ δικαιούσαι κανονικά το βοήθημα τοκετού των 900,00 ευρώ .Αυτά που δεν καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ σε μη συμβεβλημένες κλινικές είναι χειρουργικές επεμβάσεις.

Το βοήθημα τοκετού είναι επίδομα μαιευτικής περίθαλψης και το δικαιούσαι κανονικότατα.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΛΙΝΟΥΛΑ σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Τότε δεν ήταν συμβεβλημένο, τώρα μπορεί να είναι...Εγώ θα πάρω τα λεφτά αφού τον Μάρτη δεν ήταν συμβεβλημένο;

Το επίδομα καισαρικής δλδ, το ξεχνάμε....

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα το πάρεις κανονικά το βοήθημα τοκετού των 900,00 ευρώ.Τα άλλα χρήματα που έδιναν για την καισαρική δυστυχώς τα ξεχνάς.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα!!θελω αν ξερει καμια να μου απαντησει...προκειται να γεννησω στο ρεα διδυμα κ μαλλον φυσιολογικα το επιδομα τοκετου που δικαιουμαι ειναι 1200 ευρω λογω διδυμων κ μου ειπαν απτο μαιευτηριο οτι παρολα αυτα θα δωσω την ιδια διαφορα με το αν γεννουσα ενα παιδι για το οποιο το επιδομα ειναι 900 κ της λεω ενταξει τοτε δε θα κανω χρηση εοπυυ.Μιλησα λοιπον με το ικα μου κ μια σοβαρη υπαλληλος που πιστευω ηξερε τι ελεγε μου ειπε οτι μπορω να μην κανω χρηση εοπυυ κ απλα να τους παω μια βεβαιωση που να το πιστοποιει αυτο απτο ρεα κ θα εισπραξω κανονικα το επιδομα απτο ικα.

Ξερει καμια αν ισχυει αυτο ή αν το εχει κανει;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...