Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Αντι-διαρροϊκές" τροφές


Recommended Posts

Έχουμε μια ευαισθησία ως οικογένεια στις γαστρεντερίτιδες (τα μικρά μεγέθη). Έτσι εδώ και τέσσερις μήνες δύο από τα παιδιά μου είναι σε συνεχή δίαιτα μετά από ίωση (μ' ένα μικρό διάλλειμα 15 ημερών, που καταφέραμε να φάμε ΚΑΙ φρούτα- ουάου!). Τα γαλακτοκομικά πότε τα αρχίζουμε, πότε τα σταματάμε, γιατί στο μεταξύ όλο και με κάτι αρρωσταίνουμε και μας χτυπάει κατευθείαν στο γαστρεντερικό.

Η απορία μου: εκτός από ψωμί, πατάτα, κοτοπουλο, ψάρι, μακαρόνια και ρύζι, υπάρχει κάτι άλλο της προκοπής που μπορώ να τους δίνω;

Ειδικά το πρωινό και το απογευματινό έχω φτάσει σε αδιέξοδο...:-(

Πόσο ψωμί και φρυγανιά να φάνε πια;

Καμιά ιδέα;;;:confused:

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορείς να κάνεις κρέμα κάστερ πάουντερ και να δίνεις και γιαούρτι. Επίσης μπισκοτάκια πτι μπερ και κάνει καλό στην γαστρεντερίτιδα και το γλυφιτζούρι(μου το είπε ο παιδίατρος). Ζελέ, μπορείς να δώσεις και μαρμελάδα βερίκοκο. Μπανάνα και μήλο για διάρροια. Αυτά μπορώ να σκεφτώ τώρα. Καλή υπομονή.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπανάνα και μήλο δίνω στα πολύ καλά μας, ένα βήμα πριν τα υπόλοιπα φρούτα, δηλαδή σπάνια. Συνήθως μας προκαλούν διάρροια.

Γιαούρτι δίνω κάθε φορά που πρωτοξεκινάμε τα γαλακτοκομικά. Τα πτι μπερ έχουν γάλα, τα αποφεύγω.

Κάστερ πάουντερ;;; Με βοηθάς λίγο;

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

'Ασε θέλει και αυτό γάλα, είναι σκόνη που την προσθέτεις στο γάλα και γίνεται κρεμούλα. Εγώ τα δίνω γιαούρτι, κρέμα και πτι μπερ και δεν έχουν πρόβλημα, και όταν είναι λίγο καλύτερα και αραιωμένο γάλα. Το βασικό στην γαστρεντερίτιδα είναι να μη τα δώσεις τίποτα (ΟΎΤΕ ΝΕΡΌ) για 1 ώρα μετά από κάθε εμετό. Μετά κουταλίτσα κουταλίτσα νερό ανά 10λεπτο. Όταν περάσει μισή μέρα και δεν έχουν κάνει εμετό αρχίζεις φρυγανίτσα, φιδέ, μπισκοτάκι, γλυφιτζούρι. Στην μεγάλη μου που έχουμε πάρει master γαστρεντερίτιδας κρατούσε 3 μέρες χωρίς ούτε καν νερό (βγάζει και το σάλιο της) και μετά σε 2 μέρες με αυτή τη δίαιτα περδίκι.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε παιδίατρος τελικά λέει τα δικά του. Επειδή και ο Ευριπίδης ήταν μέχρι πέρσι επιρρεπής στις γαστρεντερίτιδες, το μενού που μας είχε δώσει ο γιατρός μας περιελάμβανε φρυγανιές, κοτόπουλο, μπιφτέκι, πατάτες, ρύζι, μακαρόνια, μήλο και ρυζάλευρο - βανίλια.

Το γάλα το ξεκινάγαμε αφού είχε κάνει δύο φορές σκληρά κ@κ@.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς άπό τα ίδια αυτές τις 2 μέρες. Εχει διάρροια αλλά το παλεύουμε.

Εμένα μου είχε πεί η παιδίατρος ότι πλέον δεν συνιστούν την αυστηρή διάιτα που έκαναν παλιά αλλά να τρώει κανονικά τα φαγητά του εκτός από γάλα και γιαούρτι.

Τι ηλικία έχουν τα παιδάκια σου; Μπορείς να τους δώσεις κρέμα βανίλια ρυζάλευρο σαν πρωινό, η μπανάνα και μήλο μαζί με μπισκότα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς που την έχουμε και πρόσφατη τη γαστρεντερίτιδα με άπειρες διάρροιες, η παιδίατρος μας είπε ότι απαγορεύονται τελείως τα φρούτα, ακόμα και η μπανάνα και το μήλο. Όλως περιέργως μας είπε ότι αν και τα γαλακτοκομικά γενικά απαγορεύονται, το γιαούρτι ενδέχεται να βοηθήσει την αποκατάσταση της χλωρίδας του εντέρου.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Θάλασσα, πέρα απο αυτά που γράφεις, έχω να προσθέσω την μπανάνα και το μήλο (όπως είπε και το Ευάκι) καθώς και το καρότο. Δυστυχώς, αυτά ξέρω ότι είναι τα βασικά που συστήνουν.

Προσπάθησε όσο το δυνατόν, να μην κολλάς σε έναν τρόπο σερβιρίσματος, για να μη βαριούνται τα παιδιά. (π.χ. το κοτόπουλο μπορείς να το κάνεις στο φούρνο, στην κατσαρόλα, ψητό, ή κοκκινιστό ή λεμονάτο -με πατάτες και καροτάκια - ή μπιφτέκι ή σνίτσελ, ή ακόμη και τηγανητό, με ρύζι, με πατάτες φούρνου, με πατάτες τηγανητές, με πουρέ πατάτας ή καρότου, πατάτες γιαχνί, τη μια φιλετάκια μπουκίτσες, την άλλη μπούτι, την άλλη φιλέτο ολόκληρο κλπ) (ίσως να τα δοκίμασες και όλα, απλά επειδή κι εγώ μερικές φορές κολλάω γι'αυτό το λέω...:mrgreen:)

EDIT

Είχα γράψει την απάντηση και καθυστέρησα να ποστάρω. Όταν την πόσταρα, είδα όοοολα τα προηγούμενα σας μηνύματα και το δικό μου τώρα πια είναι ολίγον άσχετο και περιττό.....:oops:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

π.χ. το κοτόπουλο μπορείς να το κάνεις στο φούρνο, στην κατσαρόλα, ψητό, ή κοκκινιστό ή λεμονάτο -με πατάτες και καροτάκια - ή μπιφτέκι ή σνίτσελ, ή ακόμη και τηγανητό, με ρύζι, με πατάτες φούρνου, με πατάτες τηγανητές, με πουρέ πατάτας ή καρότου, πατάτες γιαχνί, τη μια φιλετάκια μπουκίτσες, την άλλη μπούτι, την άλλη φιλέτο ολόκληρο κλπ) (ίσως να τα δοκίμασες και όλα, απλά επειδή κι εγώ μερικές φορές κολλάω γι'αυτό το λέω...:mrgreen:)

Καλό θα ήταν να αποφεύγει βαριά φαγητά όπως τα τηγανητά ή τις σάλτσες

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντιδιαρροικό είναι επίσης το μαύρο τσάι όχι του βουνού όχι γαλακτοκομικά φρούτα και οτιδήποτε με φυτικές ίνες γιατι ενεργοποιούν την συσταλτικότητα του εντέρου με άσχημα αποτελέσματα..Ρύζι λαπάς, φιδές και κοτάπουλο βραστό είναι διατροφή που χρησιμοποιείται στις γαστρεντερίτιδες και δυστηχώς φρυγανιές..

WNQ3p2.png

 

dev173pb___.png

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να αποφεύγει βαριά φαγητά όπως τα τηγανητά ή τις σάλτσες

 

Αυτό εννοείται!!!!! Το σνίτσελ π.χ. μπορεί να το κάνει στο φούρνο. Όσο για τη σάλτσα του κοκκινιστού, η δική μου δεν είναι καθόλου βαριά.Και το τηγανητό μου φιλέτο, είναι στην αντικολλητική γκριλιέρα χωρίς καθόλου λάδι. Εξαρτάται πως μαγειρεύει ο καθένας.;)

Εγώ πάντως μιλάω ούτως ή άλλως για την φάση όπου τα παιδιά έχουν συνέλθει απο τα βαριά συμπτώματα και αρχίζουν να είναι καλύτερα και έχουν "πήξει" με τα ίδια και τα ίδια.:mrgreen:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ για τη συμβολή σας. Μιλάμε για ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΗΝΕΣ.... Κι όπως βλέπω έχουμε μέλλον μπροστά μας!!!!

Τι μάστερ, εμείς πάμε για μεταδιδακτορικό!!! Έχουμε πήξει! Μεσημέρι- βράδυ κουτσά στραβά βολεύονται (που λέει ο λόγος). Εκεί που έχω εξαντληθεί είναι το πρωινό, το δεκατιανό και το απογευματινό. Ψωμί-φρυγανιά, φρυγανιά-ψωμί... Σήμερα πήγα πάλι να βάλω στο ένα γιαρτάκι, πάλι διάρροια! Απελπισία!

Πέρα από το ότι κι αυτά βαριούνται, δεν τρώνε και σωστά!

 

Α, κι άλλες απορίες:

Έχετε υπόψη σας αν τα προϊόντα σόγιας είναι αντι-διαρροϊκά; (γάλα, κρέμες...)

Μια φρυγανιά ολικής αλέσεως είναι αντι- ή όχι;

 

Ευχαριστώ και πάλι!!!

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ευχαριστώ για τη συμβολή σας. Μιλάμε για ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΜΗΝΕΣ.... Κι όπως βλέπω έχουμε μέλλον μπροστά μας!!!!

Τι μάστερ, εμείς πάμε για μεταδιδακτορικό!!! Έχουμε πήξει! Μεσημέρι- βράδυ κουτσά στραβά βολεύονται (που λέει ο λόγος). Εκεί που έχω εξαντληθεί είναι το πρωινό, το δεκατιανό και το απογευματινό. Ψωμί-φρυγανιά, φρυγανιά-ψωμί... Σήμερα πήγα πάλι να βάλω στο ένα γιαρτάκι, πάλι διάρροια! Απελπισία!

Πέρα από το ότι κι αυτά βαριούνται, δεν τρώνε και σωστά!

 

Α, κι άλλες απορίες:

Έχετε υπόψη σας αν τα προϊόντα σόγιας είναι αντι-διαρροϊκά; (γάλα, κρέμες...)

Μια φρυγανιά ολικής αλέσεως είναι αντι- ή όχι;

 

Ευχαριστώ και πάλι!!!

 

ΘΑΛΑΣΣΑ το γάλα γενικά είναι ότι χειρότερο για την διάρροια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να κάνω λίγο χιούμορ; μετά από 4 μήνες καημένη μου θάλασσα η μόνη λύση είναι η τάπα.:rolleyes:

 

:lol::lol::lol:

Μωρέ, με την έξοδο, πες τα βολεύουμε... Η είσοδος με προβληματίζει!

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κλεισαμε 3 μηνες οπου μετα απο μια γαστρεντερίτιδα με διαρροιες νερο για μια εβδομαδα δεν λεμε να συνελθουμε χωρις πισογυρισματα.

 

ειναι 18 μηνων πια,,,τα μονα πραγματα που αντεχει να τρωει ειναι ρυζι μακαρονια πατατα καροτα μπανανα μπισκοτα,,κρεας ψαρι αυγο, και τριμμενη παρμεζανα στα μακαρονια

 

ολα τα αλλα μολις τα φαει ξαναρχιζει η διαρροια,,,κανενα φρουτο κανενα λαχανικο εννοειται καθολου οσπρια,,,την φακη τα μπιζελια τα βγαζει αχωνευτα,,,γιαουρτι, ανθοτυρο, γαλα αγελαδινο ουτε για αστειο

 

ντοματα και πορτοκαλι η καρπουζι που τρελλεναιται ουτε για αστειο

 

ευτυχως ακομα θηλαζει,, κι εγω ειμαι ακομα σε καραντινα τρωω τα ιδια

 

ειμαι σε απελπισια κλαιω

 

εκει που ειχε φτιαξει εφαγε για κανενα διημερο καρπουζακι και χθες και σημερα παλι διαρροικες κενωσεις

 

οταν βγουμε απο αυτο το αυστηρο πλαισιο του μακαρονια πατατα μπιφτεκακι παλι τα ιδια

 

μα ποσο θα κρατησει επιτελους??

 

εχουμε κανει εξετασεις πολλες μας ειπαν οτι περασε ιωση και σε συνδυασμο με ενα πεπτικο συστημα πιο ευαισθητο/ανωριμο για αυτο συμβαινει,,,οι αλλεργιες για αγελαδινο γαλα οπως και για κοιλιοκακη βγηκαν αρνητικες,,,καλλιεργειες κοπρανων ουρων αρνητικες,,,,,φεριτινη βγηκε στον πατο και πρεπει να παρει σιδηρο λεει

 

με την κοιλια σκατα πως να αντεξει το σιδηρο ρε κοριτσια???

 

επισης σας εχει τυχει να βρισκετε αχωνευτες τροφες στα κακα τους?

 

δεν ξερω τι να του δινω το πρωι το απογευμα,,,,,δεν ξερω τι αλλο να του φτιαξω

 

 

καναμε και ομοιοπαθητικη και εφτιαξε τελεια μολις ομως ξαναφαγε καρπουζι ξανα τα ιδια

 

μα τι αλλο να φαει? ποτε θα ξαναμπορεσει να φαει?

 

ειμαι απελπισμενη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Εμεις απο τη στιγμή που μετακομίσαμε στο εξωτερικό η μικρή έκανε διάρροιες...δεν περνούσαν με τίποτα. ωσπου ο καλός μας γιατρός μας συνέστησε να της δίνουμε μισό γάλα και μισό ρυζόνερο! Κόπηκαν μαχαίρι οι διάρροιες, τελείως...όταν μπερδεύτηκα και της έδωσα πάλι σκέτο γάλα ξαναέκανε διάρροια...ξανά μετά ρυζόνερο στο γάλα και όλα καλά, τρώει κανονικά, τίποτα δεν αλλάξαμε, της έκοψα βέβαια τους χυμους.

Link to comment
Share on other sites

παιρνει πρεβιοτικα κι εμενα και τον βοηθουν και φτιαχνει μολις ομως εμπλουτιζω ξανα την διατροφη του,,,ξαναχαλαει τι αλλο να του δωσω πρωι και απογευμα? φρουτα εκτος απο μπανανα δεν αντεχει τιποτα το αντερακι του,,,,κρεμες και τετοια δεν του αρεσουν κι ασε που εχει γαλα

 

πρωι μεσημερι βραδυ τρωει κριθαρακι και μακαρονια με τυρι τριμμενο, παρμεζανα παρακαλω το μονο που δεν τον πειραζει οπως και τα τυρια τυπου κασερι

 

το μεσημερι τρωει και λιγο κρεας αυτα! τι αλλο να φαει το παιδι μου?

Link to comment
Share on other sites

παιρνει πρεβιοτικα κι εμενα και τον βοηθουν και φτιαχνει μολις ομως εμπλουτιζω ξανα την διατροφη του,,,ξαναχαλαει τι αλλο να του δωσω πρωι και απογευμα? φρουτα εκτος απο μπανανα δεν αντεχει τιποτα το αντερακι του,,,,κρεμες και τετοια δεν του αρεσουν κι ασε που εχει γαλα

 

πρωι μεσημερι βραδυ τρωει κριθαρακι και μακαρονια με τυρι τριμμενο, παρμεζανα παρακαλω το μονο που δεν τον πειραζει οπως και τα τυρια τυπου κασερι

 

το μεσημερι τρωει και λιγο κρεας αυτα! τι αλλο να φαει το παιδι μου?

 

 

Οταν λες οτι οι εξετάσεις για αλλεργία στο γάλα βγήκαν αρνητικές, εννοείς rast??

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες οτι οι εξετάσεις για αλλεργία στο γάλα βγήκαν αρνητικές, εννοείς rast??

 

νομιζω ναι,,,ηταν εξεταση αιματος που δειχνει αλλεργια στο γαλα και βγηκε αρνητικη ειχε κατι κατηγοριεςκι εμενα ηταν στο 0 στην πιο χαμηλη,,,δεν ξερω αν το εξηγω καλα

 

το παιδι μου δεν ειχε παρει ποτε βρεφικο γαλα 14 μηνων δοκιμασε επειδη ζηλεψε τα ξαδερφια που επιναν γαλα ηπιε το advance του αρεσε ηπιε καμποσες φορες και μοιλις ειδα οτι τον πειραξε σταματησαμε,,,,,,μετα στο καπακι τον επιασε για πρωτη φορα μια βαρβατη ιωση/γαστρεντεριτιδα αυτα μεσα ιουλιου τωρα,,,κι απο τοτε δεν αντεχει ουτε το γιαουρτι με το οποιο δεν ειχε ποτε προβλημα ουτε τα φρουτα λαχανικα ουτε οσπρια

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ναι,,,ηταν εξεταση αιματος που δειχνει αλλεργια στο γαλα και βγηκε αρνητικη ειχε κατι κατηγοριεςκι εμενα ηταν στο 0 στην πιο χαμηλη,,,δεν ξερω αν το εξηγω καλα

 

το παιδι μου δεν ειχε παρει ποτε βρεφικο γαλα 14 μηνων δοκιμασε επειδη ζηλεψε τα ξαδερφια που επιναν γαλα ηπιε το advance του αρεσε ηπιε καμποσες φορες και μοιλις ειδα οτι τον πειραξε σταματησαμε,,,,,,μετα στο καπακι τον επιασε για πρωτη φορα μια βαρβατη ιωση/γαστρεντεριτιδα αυτα μεσα ιουλιου τωρα,,,κι απο τοτε δεν αντεχει ουτε το γιαουρτι με το οποιο δεν ειχε ποτε προβλημα ουτε τα φρουτα λαχανικα ουτε οσπρια

 

Αν ανατρεξεις στο θέμα "βοήθεια διοαρροια" στο θηλασμο, θα δεις ότι κι εγω αντιμετωπισα κ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα...τελικά μετα απο καθοδήγηση άλλων μελών του forum έκανα patch test σε αλλεργιολογο κ βρέθηκαν αρκετές αλλεργίες... Αξίζει να σημειώσω ότι κ τα δικα μας rast ήταν αρνητικά ( αυτο μπορει να οφείλεται σε δύο λόγους 1)ψευδή αποτελέσματα λόγω ηλικίας του μωρού 2)αλλου τύπου αλλεργία που λέγεται κ non-IgE )...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...