Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΣΧΙΑΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΕΜΒΡΥΟΥ


Recommended Posts

Καλημερα σε ολες-ους!

 

Ειμαι στην 34η εβδομαδα της πρωτης μου εγκυμοσυνης και χθες που καναμε τον τελευταιο υπερηχο ειδαμε οτι η μπουμπου μας ειναι ακομη αναποδα. Πιο συγκεκριμενα, ειναι με το κεφαλακι ΚΑΙ τα ποδια προς τα πανω. Εχει αγκαλια τα ποδαρακια της :) Σ' αυτη την θεση (επειδη εχει αγκαλια τα ποδαρακια της) ειναι λιγακι δυσκολο να γυρισει, οπως μας ειπε ο γιατρος. Εχουμε ραντεβου ξανα σε δυο βδομαδες (36η εβδομαδα) για να δουμε αν εχει γυρισει, αλλιως θα κλεισουμε ραντεβου για καισαρικη στην 38η εβδομαδα.

 

Στενοχωρεθηκα λιγακι με τα νεα. Κι εγω ισχιακο μωρο ημουν αλλα γεννηθηκα με φυσιολογικο τοκετο. Πλεον δεν υπαρχουν γιατροι που να αναλαμβανουν κατι τετοιο, ειδικα στην πρωτη εγκυμοσυνη. Δεν εχω καμια μανια κατα της καισαρικης, αν χρειαστει θα κανω, η ουσια ειναι να βγει καλα η μπεμπουλα μου!

Θα ηθελα μονο να σας ρωτησω αν ξερετε καποιες ασκησεις που μπορω να κανω για να γυρισει θεση το μωρο. Αν γνωριζετε να μου συστησετε και καμια μαια στην Θεσσαλονικη για συμβουλες θα ηταν πολυ χρησιμο.

 

Ευχαριστω και με το καλο να ερθουν τα μωρακια μας :)

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με το καλο να ερθει το μωρακι σου!!! Δυστυχως δεν μπορω να βοηθησω σε αυτο που ζητας, εχω δει ομως στο μακεδονια που βαζει μια εκπομπη με εγκυους, οτι ειναι πολυ επιπονο!!

Link to comment
Share on other sites

nathael

 

υποθετω οτι ο φυσιολογικος τοκετος με ισχιακο μωρο εννοεις οτι ειναι επιπονος και οχι ασκησεις για να αλλαξει θεση το μωρο ε; :)

 

Καλη σου μερα!

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες-ους!

 

Ειμαι στην 34η εβδομαδα της πρωτης μου εγκυμοσυνης και χθες που καναμε τον τελευταιο υπερηχο ειδαμε οτι η μπουμπου μας ειναι ακομη αναποδα. Πιο συγκεκριμενα, ειναι με το κεφαλακι ΚΑΙ τα ποδια προς τα πανω. Εχει αγκαλια τα ποδαρακια της :) Σ' αυτη την θεση (επειδη εχει αγκαλια τα ποδαρακια της) ειναι λιγακι δυσκολο να γυρισει, οπως μας ειπε ο γιατρος. Εχουμε ραντεβου ξανα σε δυο βδομαδες (36η εβδομαδα) για να δουμε αν εχει γυρισει, αλλιως θα κλεισουμε ραντεβου για καισαρικη στην 38η εβδομαδα.

 

Στενοχωρεθηκα λιγακι με τα νεα. Κι εγω ισχιακο μωρο ημουν αλλα γεννηθηκα με φυσιολογικο τοκετο. Πλεον δεν υπαρχουν γιατροι που να αναλαμβανουν κατι τετοιο, ειδικα στην πρωτη εγκυμοσυνη. Δεν εχω καμια μανια κατα της καισαρικης, αν χρειαστει θα κανω, η ουσια ειναι να βγει καλα η μπεμπουλα μου!

Θα ηθελα μονο να σας ρωτησω αν ξερετε καποιες ασκησεις που μπορω να κανω για να γυρισει θεση το μωρο. Αν γνωριζετε να μου συστησετε και καμια μαια στην Θεσσαλονικη για συμβουλες θα ηταν πολυ χρησιμο.

 

Ευχαριστω και με το καλο να ερθουν τα μωρακια μας :)

 

 

Κουμπαρούλα μου γειά σου!

Όπως σου είπα και στο τηλέφωνο ο δικός μου ο μπέμπης γύρισε στην 36η εβδομάδα!

Υπομονή , βαθιές ανάσες και χάϊδεψε τη μπουμπού από μένα!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν ασκήσεις που βοηθούν έμβρυο με ισχιακή προβολή να γυρίσει σε κεφαλική προβολή,αλλά πρέπει κάποιος να στις δείξει.Μήπως ο γιατρός σου συνεργάζεται με μαία που να μπορεί να σε βοηθήσει?

Με το καλό!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα deedee. Είμαστε ακριβώς στην ίδια φάση κι εμείς. Το κοριτσάκι μας (πρώτο μωράκι) στην 35η εβδομάδα έχει ισχυακή προβολή. Η μαία μου (είμαι στην Αθήνα όμως) έδωσε 2 ασκήσεις που πιθανόν να βοηθήσουν: η πρώτη: βάζεις κάτω από τους γλουτούς σου 3-4 μαξιλάρια και ξαπλώνεις, με το κεφάλι σου πάνω στο κρεβάτι (χωρίς μαξιλάρι στο κεφάλι) ώστε η λεκάνη σου να βρίσκεται ψηλότερα από το υπόλοιπο σώμα σου. Μένεις σε αυτή τη στάση 10' ΄5 φορές την ημέρα. Η δεύτερη: κάθεσαι στα '4' με πολύ χαμηλωμένο το μπροστινό μέρος του σωματός σου (το κεφάλι στο κρεβάτι) ώστε και πάλι η λεκάνη σου να είναι όσο το δυνατό ψηλότερα.. σε αυτή τη στάση για 15' 3 φορές την ημέρα.. Πάντως με το γιατρό μου που το συζήτησα μου είπε οτι δεν βοηθάνε οι ασκήσεις και οτι το παιδί τελικά θα κάνει αυτό που θέλει!! Πιθανότατα έχει βολευτεί στη στάση που είναι τώρα και όταν πάει να γυρίσει κάτι το εμποδίζει και επανέρχεται.. Μας έδωσε λίγες πιθανότητες για να γυρίσει. Όλα θα πάνε καλά έτσι κι αλλιώς όμως.. να προσέχεις και με το καλό το κοριτσάκι σου..

Link to comment
Share on other sites

ΗΡΑ μου

 

θα ρωτησω και τον γιατρο μου για μαια, καλη η ιδεα σου :) Επειδη εχω σε 2 βδομαδες παλι ραντεβου ελεγα να μην τον ενοχλησω στο τηλεφωνο.

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Effaki μου

 

σ' ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες ασκησεις που μου εγραψες. Κι εγω καπου διαβασα οτι οι ασκησεις δεν βοηθανε και πολυ. Ουτε εχω τοσο χρονο για να τις κανω οσες φορες αναφερεις επειδη δουλευω πρωι απογευμα καθημερινα. Δεν χανουμε τιποτα ομως να προσπαθησουμε οσο μπορουμε :)

 

Ευχαριστω και παλι κι ευχομαι να μας κανουν την χαρη να κανουν μια κωλοτουμπα τα ζουζουνακια μας :)

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

κατ αρχήν με το καλό να γεννηθεί το μωρό σου!Κι εμένα ο γιος μου ήταν σε ισχιακή προβολή από τον 6ο μήνα και δεν κατάφερε να γυρίσει!Η γιατρος μου μου είχε πει να περπατάω μήπως και γυρίσει αλλά τίποτα!Στην 36η εβδομάδα που είχαμε ραντεβού μου ειπε η γιατρός μου πως αν μεχρι την επόμενη (δηλ την 37) δεν γυρίσει θα πρέπει να κανουμε καισαρική (πήγα και σε δεύτερο γιατρο και μου είπε τα ίδια) επιπλέον μου είπανε πως μετα την 37 θα είναι κι επικίνδυνο να γυρίσει γιατί ο χώρος στενεύει!ευχομαι να πάνε όλα καλά!σε καμία περίπτωση πάντως μη ρισκάρεις να γεννήσεις φυσιολογικά με ισχιακή προβολή, ακόμα και αν βρεις γιατρό!Η ώρα η καλή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερινούλα καλημέρα!

Μόλις θυμήθηκα ότι η Μελίνα είχε πάρει μία μαία , από την οποία είχε μείνει ΠΟΛΥ ευχαριστημένη. Σου στέλνω με pm το τηλέφωνο της Μελίνας!

Καλημερούδια στη μπουμπού!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που παρατήρησα και στις δυο εγκυμοσύνες ήταν ότι τα μωρά γύρισαν όταν ήμουν πολύ χαλαρή, τη μια ενώ έκανα μασάζ και την άλλη στις διακοπές ένα βράδυ που ξάπλωνα και ρέμβαζα. Εσύ ξέρεις σε ποιες περιπτώσεις το μωρό κινείται πιο έντονα, οπότε δώσε του την ευκαιρία. Μπορείς να κάνεις και τις ασκήσεις που γράφουν οι οδηγοί εγκυμοσύνης, και βέβαια να συμβουλευτείς και τη μαία.

Link to comment
Share on other sites

ada9

 

επειδη ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν εχω σκοπο να ρισκαρω να γεννησω με φυσιολογικο τοκετο , αν δε μας κανει τη χαρη να γυρισει η μπεμπα :) Δεν ειμαι τοσο εγωιστρια ουτε πορωμενη με τον Φ. Τ. Οπως ερθουν τα πραγματα. Απλα σκεφτηκα μηπως μπορω να βοηθησω με καποιες ασκησεις ως τοτε.

 

Καλημερα σου :)

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

pax

 

εχεις δικιο. Κι εγω οταν χαλαρωνω την νιωθω περισσοτερο. Την προηγουμενη εβδομαδα, ενα βραδυ την ενιωθα τοσο εντονα, σε ολη την κοιλια, που ημουν σχεδον σιγουρη οτι γυρισε.... αλλα επεσα εξω.... και μετα σου λενε για μητρικη διαισθηση :):):)

 

Το ψευδωνυμο σου μου θυμιζει κατι ντουλαπες του ΙΚΕΑ :):):)

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dee Dee

Και εμένα το μωρό μου ήταν και παρέμεινε όμως ισχυακό, οπότε γέννησα με καισαρική. Αυτό που είχε πει εμένα ο γιατρός είναι να μπουσουλάω γιατι έτσι κάπως έχει περισσοτερο χώρο το μωρό μπας και γυρίσει. Επίσης μια κοπέλα από εδώ στο φορουμ που είχε ισχυακό μωρό το οποίο γυρισε στο τέλος, και γέννησε τελικά φυσιολογικά, μου έστειλε κάποιες ασκήσεις που τις είχε δώσει μια μαια σε αρχειο word. Ειναι κάπως σαν ζωγραφιές για να καταλάβεις καλυτερα πως γινεται η ασκηση. Αν θελεις στειλε μου το mail σου να στις στειλω. Επίσης και αυτη η κοπελα μου ειχε πει ότι το μπουσουλημα την βοηθησε.

Εμένα ο γιατρός μου είπε βεβαια ότι ότι και αν κάνω εγω αν το μωρό δεν θελει να γυρισει δεν γυρίζει..Αλλά εσυ ας κάνεις ότι μπορείς να λες οτι προσπαθησες τουλαχιστον. Εγω ειχα κόλλημα να γεννησω φυσιολογικά και φαινεται μου ηρθε αυτο για να καταλαβω ότι δεν μπορούμε να τα ελεγχουμε όλα στην ζωή μας.

Ο γιατρός μου είχε πει επίσης ότι είναι επικινδυνο να γεννησω με φυσιολογικό τοκετο επειδη βγαινει τελευταιο το κεφαλι του μωρού και μπορει να μην οξυγονωθει καλά(ή κατι τετοιο δεν θυμαμαι καλά τωρα) και να αποκτησει πρόβλημα χωρις να εχει εκ των προτερων.Σημασία έχει να είναι γερά τα παιδιά μας!:)

 

Και εγω καποια φορα νομιζω ότι κατι ενιωσα και λέω "γύρισε"!! Αλλά τη πάτησα και εγω!!:-D

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Ριξε μια ματιά εδω, εχει οδηγίες & στασεις για να βοηθησεις το μωρο να γυρισει: http://www.spinningbabies.com/

 

Με το καλό!!!!!!!!!!!! Οτι και εαν γινει σημασία εχει να βγει γερο μωράκι..

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

vereniki μου

 

θα σου στειλω το μειλ μου να μου στειλεις τις ασκησεις.

 

Εχεις δικιο , το σημαντικοτερο ολων ειναι να βγει γερο το μωρακι μας, οχι ο τροπος που θα γεννησουμε!!

 

Μεχρι τωρα δεν ειχα σκεφτει την πιθανοτητα καισαρικης γι' αυτο στενοχωρεθηκα λιγο. Ηδη το εχω "δεχτει" οτι ο,τι ειναι να γινει, θα γινει και το θεμα ειναι να βγει γερη η μπουμπου μου. Δεν προκειται να κανω τιποτα που να διακινδυνευσει την υγεια της μικρης :)

 

Ευχαριστω πολυ πολυ για το ενδιαφερον!!

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Anstef μου

 

ευχαριστω πολυ για την πληροφορια. Θα κοιταξω το site που μου εδωσες :)

 

Με το καλο να βγει γερη η μπουμπου μου και δε με νοιαζει και πολυ πως θα βγει :):)

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Είμαι 25 ημέρες πριν την πιθανή ημερομηνόα τοκετού και προχθές έκανα τον καθιερωμένο υπέρηχο. Ο μπέμπης μου εξακολουθεί να βρίσκεται στην ίδια θέση που ήταν από το β επιπέδου πριν μήνες και μάλιστα όπως την χαρακτήρισαν εγκάρσια θέση. Ο περηχογραφιστής μου είπε πως δύσκολα θα γυρίσει τώρα γιατί είναι πολύ μεγάλο ενώ ο γιατρός δεν φάνηκε να ανησυχεί και μου είπε ότι μπορεί να γυρίσει μέχρι την τελευταία στιγμή. Εγώ πάντως τον νιώθω κολλημένο στην δεξιά πλευρά με το κεφαλάκι του σφηνωμένο κάτω από το δεξί μου στήθος και νιώθω τόσο πόνο όταν κινείται. Εν τω μεταξύ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη που ο μπέμπης είχε πάρει θέση από νωρίς δεν ένιωθα καθόλου πόνο τώρα υποφέρω. Μήπως έχει καμιά παρόμοια εμπειρία με ανησυχεί γιατί εαν δεν γυρίσει σημαίνει ότι θα κάνω καισαρική.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο μπεμπης μου ειχε από νωρις ισχιακη προβολη και για αυτο εκανα τελικα καισαρικη. Αυτο που θυμαμαι είναι οτι ο γιατρος μου ειχε πει οτι για εμενα που ηταν το πρωτο μου είναι δυσκολο να γυρισει (και τελικα δεν γυρισε) αλλά αν ήταν επόμενο παιδι θα είχαμε πολλες ελπίδες μεχρι τελευταια στιγμη. Οπότε μην απογοητευεσαι, από ότι βλεπω έχεις και αλλο παιδακι, συμφωνα και με τον δικο σου γιατρο εχεις πολλες πιθανοτητες ακόμα!!

Και τωρα που το σκεφτομαι,, μου ερχονται στο μυαλο δυο περιπτωσεις (τουλαχιστον) που το μωρο ειχε γυρισει σωστα την τελευταια στιγμη.

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ...κι εγώ γέννησα με καισαρική γιατι ο μπεμπούλης μου είχε ισχιακή προβολή από τον 5ο μήνα. Στον 5ο μήνα τον ένιωσα που έκανε μιά κολοτούμπα κι εκεί έμεινε κιόλας. Εμένα μου πίεζε αφόρητα το στομάχι και δεν μπορούσα να φάω σχεδόν καθόλου...ευτυχώς χαχα.

Πάντως ξέρω περίπτωση που μπήκε να γεννήσει με καισαρική κι εκείνη την ώρα κάνανε υπέρηχο και το μωρό είχε γεννήσει οπότε η κοπέλα πήγε παλι σπίτι της και γέννησε φυσιολογικά όταν την έπιασαν οι πόνοι.

Μην αγχώνεσαι...ό,τι είναι να γίνει θα γίνει.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια δεν είχα δεί το topic. Ελπίζω να γυρίσει γιατί είναι κρίμα να κάνω καισαρική μετά από ένα φυσιολογικό τοκετό. Πέρασα ότι πέρασα με τον φυσιολογικό να κ΄λανω και καισαρική. Κρίμα είναι.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μπορεί να χρειαστείς καισαρική..λυπάμαι πολύ που στο λέω αλλά κι εγώ σαν κι εσένα, έκανα το πρώτο με ωραιότατο φυσιολογικό τοκετό και το δεύτερο, το ατιμούτσικο, ήταν ισχυακό από τον 7ο μήνα, και παρόλο που περιμέναμε να γυρίσει σπάσανε τα νερά μου την 38η εβδομάδα και φυσικά η μικρή δεν είχε γυρίσει ακόμα και έτσι έκανα την πρώτη μου καισαρική..Εύχομαι όμως σε σένα να μη συμβεί αυτό, αν και είσαι πια πολύ κοντά στην ΠΗΤ σου, πες στο μαιευτήρα σου να σου δώσει περιθώριο μέχρι τέλους, να μην σε βάλει προγραμματισμένα και όταν πια έρθει η ώρα της καισαρικής πες να σου κάνουν έναν υπέρηχο καλού κακού μήπως και έχει γυρίσει το μπεμπέ και δεν το έχεις καταλάβει!

Καλή τύχη κορίτσι μου και μην σκας, κοίταξε απλώς να απολαύσεις τις τελευταίες μέρες σου έγκυος και να είσαι χαλαρή...

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...