Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ;


Recommended Posts

Κορίτσια μόλις πήρα τις εξετάσεις του προγεννητικού και είδα οτι δεν έχω σχεδόν καθόλου αντισώματα. Επίσης έχω μπερδευτεί: από τα δυο για την ερυθρά έχω αντισώματα μόνο στο ένα, το ίδιο και για τον μεγαλοκυτταροϊό. Αντίθετα για το τοξόπλασμα δεν έχω αντισώματα σε κανένα από τα δύο που μέτρησαν. Ξέρει καμία να μου πει αν αυτό είναι φυσιολογικό ή τι σημαίνει;

Ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτό σημαίνει ότι έχεις αντισώματα για ερυθρά και CMV. Για τα υπόλοιπα προφανώς δεν έχεις. Στην εξέταση υπάρχουν δύο πάντα μετρήσεις. Η Igm αν έχει ευρήματα σημαίνει ότι νοσείς αυτή τη στιγμή. Η Igg σημαίνει ότι έχεις αντισώματα είτε από εμβόλιο (για την ερυθρά) ή γιατι νόσησες κάποια στιγμή στη ζωή σου ακόμα κι αν δεν το κατάλαβες.

Μην ανησυχείς απλά ρώτα και τον γιατρό σου μήπως και χρειάζεσαι κάποιο εμβόλιο επιπλέον(π.χ. ηπατίτιδας)

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το τοξόπλασμα αφού δεν έχεις καλύτερα να προσέχεις να μην τρως έξω πράσινες σαλάτες(δεν τις πλένουν καλά) ή κρέας (που δεν έχει ψηθεί καλά) και να αποφεύγεις γάτες ή όπου αυτές μπορεί να έχουν κάνει τις ακαθαρσίες τους.

Κι εφόσον είσαι ήδη έγκυος άκυρο αυτό που είπα για επιπλέον εμβόλιο.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ σημαντικες αυτες οι εξετασεις κ πρεπει να σε συμβουλευσει ο γιατρος σου.

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...