Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κιλα και θηλασμος μετα την γεννα!


sylvienn78

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες!

 

Κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης ειχα παρει 9 με 10 κιλα μεχρι τον 9ο μηνα αλλα μεχρι να γεννησω, γιατι αργησα πολυ και ειχα πια βαρεθει πηγα σε ενα μηνα στα 17! :shock:

 

Ο γιατρος μου ειχε πει στην αρχη, μαλλον για να με τρομαξει, οτι προσεχε γιατι δεν τα χανεις ευκολα μετα τα κιλα.

Ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι σε 2 μηνες εχασα και τα 17 κιλα!

Εχασα τα πρωτα 13 κιλα τις 2 πρωτες εβδομαδες και μετα ειχα κολλησει, ετσι πηγα τελικα σε διατροφολογο μετα απο καποιο καιρο και με την διατροφη που κανω εχασα τα υπολοιπα 4 σε λιγοτερο απο 2 εβδομαδες.

Τωρα θελω να χασω αλλα 10 που ειχα παρει πριν την εγκυμοσυνη και ειμαι αισιοδοξη οτι θα τα χασω και αυτα :lol:

 

Τωρα στο θεμα του θηλασμου, εχω καπως λιγοτερο γαλα αλλα δεν δινω πανω απο 100 γμ. ξενο γαλα στο μωρο.

Εν το μεταξυ, απο την ημερα που ξεκινησα την διατροφη το μωρο δεν μπορουσε να κανει τα κακακια του και ειχα σκασει αλλα πηγα στον παιδιατρο τον οποιο και ξερω πολλα χρονια και ειναι φοβερος γενικοτερα σαν γιατρος και μου ειπε να του δινω Frisolac Comfort για να το βοηθησει να τα κανει παλι και επιασε ευτυχως! Εγω περιμενα να μου πει να σταματησω την διατροφη αλλα το αντιθετο, μου ειπε να συνεχισω για να χασω τα κιλα :wink:

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καταρχην να σου ζησει η μικρη και δευτερο,γιατι αγχωνεσαι τοσο με τα κιλα; θα φυγουν,ειναι πολυ λιγος ο καιρος που περασε απο τη γεννα.Βεβαιωσου οτι τρεφεσαι σωστα,ακομα κι αν πηρες διατροφη απο διαιτολογο δε σημαινει οτι ειναι σωστη,πολλες φορες κι αυτοι εχουν αγνοια.Αναφερεις οτι δινεις και συμπληρωμα,συνηθως δε χρειαζεται κατι τετοιο,αλλα αυτο ειναι θεμα που θα συζητησεις με τον παιδιατρο που παρακολουθει το μωρο.Ωστοσο το γαλα σκονη πολλες φορες προκαλει δυσκοιλιοτητα.Σχετικα με τη διατροφη στο θηλασμο μπορεις να δεις περισσοτερα εδω:http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9248

Link to comment
Share on other sites

Τωρα στο θεμα του θηλασμου, εχω καπως λιγοτερο γαλα αλλα δεν δινω πανω απο 100 γμ. ξενο γαλα στο μωρο.

Εν το μεταξυ, απο την ημερα που ξεκινησα την διατροφη το μωρο δεν μπορουσε να κανει τα κακακια του

καταρχήν να σου ζήσει και συγχαρητήρια που έχασες τα κιλά τόσο γρήγορα!

 

έχω μερικές ερωτήσεις/απορίες

πως ξέρεις οτι τώρα έχεις "καπως" λιγότερο γάλα;

πόσα γρ χάνεις την εβδομάδα με τη διατροφή;

γιατί δίνεις συμπλήρωμα στο μωρό;

έδινες από την αρχή; η με τη διατροφή ξεκίνησες το συμπλήρωμα;

τα κακάκια ζορίσανε από τη διατροφή ή μετά από την εισαγωγή της σκόνης;

 

σε ρωτώ εντελώς φιλικά μιας κι εγώ έκανα δίαιτα παράλληλα με το θηλασμό και αυτό δεν ήταν λόγως για να μη θηλάσω αποκλειστκά! κανονικά όχι απλά δεν είναι πρόβλημα αλλά είναι και ποιό κατάλληλη και ισορροπημένη η διατροφή σου που είναι πολύ θετικό για τον θηλασμό!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

sylvienn78 σε καμαρώνω! έχασες τα κιλάκια της εγκυμοσύνης, την παλεύεις με τον θηλασμό, προσπαθείς να χάσεις κι άλλα, ΜΠΡΑΒΟ!!! Γενικότερα είναι δύσκολη η περίοδος μέχρι τους 6 πρώτους μήνες (κατ' εμέ) και σε παραδέχομαι που προσπαθείς! ΜΠΡΑΒΟ και πάλι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω :D

 

Δινω συμπληρωμα γιατι μου το ειπε ο παιδιατρος, για να μπορεσει να κανει τα κακακια της μιας και δεν μπορουσε επειδη αλλαξα την διατροφη μου. Αλλα ενω φαινεται να χορταινει την υπολοιπη ημερα, το βραδυ πειναει κι ας την θηλαζω για αρκετη ωρα οποτε με το συμπληρωμα χορταινει κιολας και κοιμαται μια χαρα ολο το βραδυ οπως εκανε και πριν που δεν της εδινα συμπληρωμα.

Αρχισε να εχει προβλημα με τα κακακια της οταν ξεκινησα την διατροφη οχι με το ξενο γαλα, το γαλα το εδωσα αφου πηγα στον παιδιατρο μετα απο 3 μερες. Εξ'αλλου αφου πινει μεχρι 100 γρ. μονο την ημερα δεν νομιζω οτι ειναι πολυ.

Καταλαβαινω οτι δεν εχω οσο γαλα ειχα πριν την διατροφη γιατι ειδικα τις πρωινες ωρες ηταν παντα πολυ πρησμενο το στηθος μου ενω τωρα ειναι λιγοτερο εως καθολου.

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

sylvienn78, μήπως παίρνεις συμπλήρωμα σιδήρου;

Και όταν λες ότι το μωρό δεν μπορούσε να κάνει κακά, τι συμπτώματα είχε;

 

Τα 100ml που δίνεις είναι συγκριτικά πολύ μικρή ποσότητα σε σχέση με αυτό που πίνει το μωρό. Το απόγευμα λόγω ορμονών η ροή είναι μειωμένη, γι'αυτό το μωρό κάνει μαραθώνιο θηλασμό. Ο θηλασμός αυτός, εκτός από το ότι καλύπτει το μωρό, βοηθάει να αυξηθεί η παραγωγή σου κατά τα άλματα ανάπτυξης του μωρού, όπως χρειάζεται. Το μωρό χρειάζεται να θηλάζει ανεμπόδιστα, για να παίρνει ό,τι χρειάζεται

 

Για να είσαι σίγουρη ότι το μωρό σου παίρνει αρκετό γάλα, μετράς 5-6 καλά βρεγμένες πάνες το 24ωρο. Μετά τον πρώτο μήνα, ένα μωρό που θηλάζει μπορεί να αραιώσει πολύ τα κακά του, γιατί αφομοιώνει πολύ καλά το γάλα. Είναι φυσιολογικό να φτάνει μέχρι και εβδομάδα, εφόσον τρέφεται αποκλειστικά με μητρικό γάλα. Δεν συζητάμε για δυσκοιλιότητα, αν τα κακά είναι μουσταρδί και μαλακά. Οι γιατροί που δεν το γνωρίζουν αυτό είναι άσχετοι με το θηλασμό ή απλώς προωθούν τα ξένα γάλατα. Το να δίνεις συμπλήρωμα, σιγα-σιγά θα μειώσει την παραγωγή σου και ξαφνικά "το γάλα σου δεν θα φτάνει", "δεν θα είναι καλό" και άλλα μαργαριτάρια που μπορείς να διαβάσεις στο "Οδηγίες γιατρών προς αποφυγή".

Το ξένο γάλα αυξάνει τις πιθανότητες να αναπτύξει το μωρό σου αλλεργίες και στερείται των αντισωμάτων και 1002 άλλων ουσιών του μητρικού γάλακτος που καμία εταιρεία δεν μπορεί να αντιγράψει.

 

Το στήθος σου σταματά να πρήζεται, γιατί η παραγωγή σου προσαρμόζεται στις ανάγκες του μωρού. Το γάλα παράγεται την ώρα που το μωρό θηλάζει, δεν αποθηκεύεται στο στήθος. Όσο πιο πολύ γάλα απομακρύνεται από το στήθος, τόσο πιο πολύ γάλα παράγεται (και τόσο πιο εύκολα).

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Η amareto με κάλυψε και απλά θα συμπληρώσω ότι είναι πολύ νωρίς για να έχεις καταφύγει στο ξένο γάλα. Δεν υπάρχει λόγος πραγματικά! Όσο για το βάρος σου, εγώ απλά θα σου πω ότι στην εγκυμοσύνη πήρα 23 κιλά, με τη γέννα έχασα περίπου 10 κιλά και σήμερα έχω φτάσει να είμαι 33 κιλά πιο ελαφριά από ότι ήμουνα πριν γενήσω... Δεν κάνω κανενός είδους διατροφή, εκτός ίσως από ακατάστατη διατροφή (γλυκά, γλυκά, αναψυκτικά, delivery και που και που σπιτικό φαγητό...) Δεν καμαρώνω για αυτό, ίσα ίσα υπάρχουν φάσεις που με τρομάζει η τόση απώλεια βάρους. Αλλά θέλω να σου πω να δωσεις το χρόνο στο σώμα σου να επανέλθει μόνο του. Ειδικά το ότι θηλάζεις θα σε βοηθήσει πολύ.

Καλή συνέχεια!!!

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, μετα απο σχεδον 1 χρονο ειμαι ακριβώς στα κιλα που βγηκα απο το μαιευτήριο!! δεν εχω χασει γραμμαριο!

 

δεν εχω αδιαθετησει ακομα λογω του θηλασμου, δεν ξερω αν παιζει ρολο.

 

αν καποια μπορει να μου δωσει πληροφοριες για διαιτολογο/διατροφολογο αθηνα κέντρο/β προαστια, την ευχαριστω πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Η amareto με κάλυψε!!

 

sylvienn78, είσαι πολύ νέα μανούλα ακόμη και λογικό είναι να ακούς τον παιδίατρο... αλλά αν ψάξεις σιγά σιγά στο φόρουμ θα δεις πως πολλές φορές δυστυχώς δίνουν εντελώς λάθος οδηγίες...

αυτό που έχω να σου συμπληρώσω σε όλα τα υπόλοιπα που υπόθηκαν, είναι να εμπιστευτείς τόσο το ένστικτό σου, όσο κυρίως το μωρό σου! που όσο απίστευτο κι αν σου φαίνεται... τις περισσότερες φορές ξέρει καλύτερα από μας τί πρέπει να κάνει!! τουλάχιστον σε σχέση με το θηλασμό!

καλή συνέχεια λοιπόν! :)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια! :D

 

Εχετε δικιο, αυτα που λετε μου φαινονται πολυ λογικα. Οσο καλος κι αν ειναι σαν γιατρος θα ειναι καλυτερο να προσπαθησω να μην του δινω καθολου ξενο γαλα και να συνεχισω τον αποκλειστικο θηλασμο. Απλα πανικοβληθηκα οταν ειδα οτι δεν εκανε τα κακακια της γιατι απο την αρχη τα εκανε αρκετες φορες την ημερα και ξαφνικα καθολου.

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θηλάζω εδώ και 4 μήνες, η διατροφή μου είναι ναι μεν κατάλληλη για το θηλασμό αλλά τρώω και πολλά μα παρά πολλά γλυκά . έχω την εντύπωση ότι λόγω του θηλασμού δεν παίρνω κιλά γιατί αυτό μου δείχνει η ζυγαριά , διαφορετικά δεν εξηγείται.

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

γειά σας εγώ στην εγκυμοσύνη πήρα 22 κιλά γιατί είχα πρόβλημα και είμουν στο κρεβάτι όταν γέννησα πρίν 6 μήνες στο μαιευτήριο εχασα μόνο 5 κιλά και έτσι όταν σαράντησα πήγα σε διαιτολογο-διατροφολόγο βέβαια μου είπαι 'οτι δεν μπορώ να χάνω πάνω απο 2-3 κιλά τον μήνα για να μην χαλάσει η ποιότητα του γάλατος.Μέχρι τώρα έχω χάσει 14 κιλά βέβαια έχανα πάνω από 2 κιλα τον μήνα και το γάλα μου δεν έπαθε τίποτα μέχρι και τον 5 μήνα έκανα αποκλειστικό θηλασμό και τώρα του δινω μία φορά την ημέρα ξένο όχι γιατί δεν έχω εγώ απλά γιατί δεν έπιανε καθόλου το μπιμπερό και για να μαθαίνει σιγά σιγά.Μπορώ να πω ότι μετά την δίαιτα το γάλα μου ήταν και καλυτερο γιατί έτρωγα σωστά.Με σωστή διατροφή δεν νομιζω ότι συμβα'ινει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

μέχρι και τον 5 μήνα έκανα αποκλειστικό θηλασμό και τώρα του δινω μία φορά την ημέρα ξένο όχι γιατί δεν έχω εγώ απλά γιατί δεν έπιανε καθόλου το μπιμπερό και για να μαθαίνει σιγά σιγά.
να ρωτήσω; :oops: γιατί να μαθαίνει σιγα σιγά; σκέφτεσαι να σταματήσεις το θηλασμό;

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ένας λόγος είναι οτι φοβάμαι μη και δεν μπορώ να τον κοψω μετά και ένας δεύτερος ότι δεν μπορώ να φάω οτι θέλω να πιώ κανά ποτάκι γιατί τώρα που θηλαζω δεν τρώω βαριά φαγητά ούτε μου αρέσει να πιώ. Σε λίγο καιρό θα πρέπει να πάω και για δουλειά.Εξάλου νομίζω ότι μέχρι τώρα πήρε αυτό που έπρεπε από εμένα. Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ντινάκι μου, φυσικά τον πρώτο λόγο τον έχεις εσύ και είναι δικαίωμά σου να κάνεις ότι θέλεις και η απόφασή σου σεβαστή!!

απλά ήθελα να ξέρεις πως για όλα υπάρχει λύση! Πραγματικά από ενδιαφέρον θα σου πω τη γνώμη μου! εντελώς φιλικά και εσύ κάνεις ότι θες!

Γιατί δε μπορείς να φας ότι θέλεις; έκανε αλλεργίες το μωρό;

ποτό με μέτρο μπορείς να πιείς! εδώ μέχρι και το κάπνισμα επιτρέπεται με μέτρο ...

Για τη δουλειά που θα επιστρέψεις... δεν θα έχεις πρόβλημα! αφού σιγά σιγά θα μπούνε και τα στέρεα γεύματα στη μέση! λογικά τις ώρες που θα λείπεις το μωρό θα τρώει! δε θα πίνει γάλα!

Όσο για το πώς θα το κόψει το μωρό... όσο δύσκολο ή εύκολο είναι τώρα... έτσι θα είναι κι αργότερα! εξάλλου τα μωρά κάποια στιγμή αποθηλάζουν φυσικά από μόνα τους!

Και ένα τελευταίο! φυσικά και οτι έχει παρει μέχρι τώρα το μωρό σου είναι οτι πολυτιμότερο! όμως μη νομίζεις πως απο δω και περα χάνει την αξία του! είναι εξίσου πολίτιμο και ευεγερτικό!

 

Στα λέω όλα αυτά γιατί χαίρομαι που κατάφερες αποκλειτικό θηλασμό 5 ολόκληρους μήνες! άλλες δεν τα καταφέρνουν όυτε για 1!! αφού πέρασες τον δύσκολο σκόπελο των πρώτων μηνών.. ήθελα να ξέρεις πως από δω και κάτω όλα γίνονται απλά!

Εγώ επέστρεψα στη δουλειά όταν ο μικρός ήταν 4,5 μηνών και έβγαζα γάλα με το θήλαστρο καθημερινά για να του αφήνω 2-3 γευματα... σήμερα είναι 18,5 μηνών κι ακόμη άλλο γάλα δεν έχει πιεί!

 

δεν επιμένω για κάτι... μην παρεξηγηθώ... απλά είναι τόσο αναντικατάστατο το μητρικό γάλα και γενικά ο θηλασμός που πάντα αξίζει τον κόπο μια τελευταία προσπάθεια! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας παρακαλω βοηθηστε μεεεεεεεε.παντα ειχα στο σωμα μου 20 κιλα παραπανω.οταν εμεινα εγκυος (απο το φοβο μου να μην γινω τερας) εχασα 8 κιλα τα οποια και ξαναεπερνα σταδιακα μεχρι που γεννησα με μονο 8 κιλα ξανα.εφυγα απο το νοσοκομειο με 12 κιλα μειον τα οποι τα εκανα -14 μεχρι να σαραντησω.θηλαζω αποκλειστικα εδω και 5 μιση μηνες αλλα επειδη δεν ετρωγα δεν ειχα πολυ γαλα και το μωρο μου ειχε λιγα κιλα.αρχισα λοιπον να τρωω και η μπουλιτσα πινει γαλα και εγω εχω παρει 9 κιλα.θα πεθανω.τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ότι το πιο σωστό από την αρχή θα ήταν να πας σε διατροφολόγο για να σου δώσει μία σωστή διατροφή.Εγώ λόγω το ότι έκατσα στο κρεβάτι πήρα 22 κιλά και 5 κιλά που είχα πάρει νωρίτερα να μην τα πολυλογώ ώταν γέννησα κόντεψα να πάθω κατάθλιψη και έτσι πηγα σε διατροφολόγο και έχασα τα 14 εδω και 3,5 μήνες και μου έμειναν μόνο τα 5 που ε'ιχα από πριν και όχι δεν χάλασε το γάλα αλλά να φανταστεί ότι στην αρχή έπαιρνε 1.5 κιλά το μηνα τον έφερα σπίτι 2330 και 48 πόντους και τώρα είναι 8150 και 72 πόντους αλλά δεν έχανα πολλά κιλά τον μήνα το πολύ μέχρι 4 .Αμα πας στον καταλληλο νομίζω ότι θα τα πας θαυμασια και η κόρη σου θα πα'ιρνει β'αρος εγώ πάντος είμαι το ζωντανό παράδειγμα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας παρακαλω βοηθηστε μεεεεεεεε.παντα ειχα στο σωμα μου 20 κιλα παραπανω.οταν εμεινα εγκυος (απο το φοβο μου να μην γινω τερας) εχασα 8 κιλα τα οποια και ξαναεπερνα σταδιακα μεχρι που γεννησα με μονο 8 κιλα ξανα.εφυγα απο το νοσοκομειο με 12 κιλα μειον τα οποι τα εκανα -14 μεχρι να σαραντησω.θηλαζω αποκλειστικα εδω και 5 μιση μηνες αλλα επειδη δεν ετρωγα δεν ειχα πολυ γαλα και το μωρο μου ειχε λιγα κιλα.αρχισα λοιπον να τρωω και η μπουλιτσα πινει γαλα και εγω εχω παρει 9 κιλα.θα πεθανω.τι να κανω?

 

Δηλαδή τι ειδους διαιτα έκανες και δεν έτρωγες ? Γιατι και να μεινεις νηστική για μερικές μερες μονο με νερό παλι το γαλα σου θα ειναι οσο θελει το μωρο σου :D

 

Μια καλη διαιτα δεν θα σε κουράζε και θα χασεις πιο ευκολα τα κιλα ...Θεμα παντως με το γάλα δεν υπάρχει ! Τα λιγα κιλα που λες το μωρο ....δεν το καταλαβαινω αν θελεις δωσε μας παραπάνω στοιχεία :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

το πηρα απο το νοσοκομειο 3100 κατον πρωτο μηνα εφτασε 4100.εγω ειχα χασει και τα κιλα και ευκαιρια ηταν να χασω και αλλα.ετσι ετρωγα μονο γαλα και καμια σουπα...τον 2μηνα η μπεμπα ηταν 4500.η γιατρος μου ειπε πως ηθελε και αλλα κιλα και με προετρεψε να της δωσω ξενο ως συμπληρωμα.εγω ομως μουλαρωσα γιατι μου αρεσει ο θηλασμος και αρχισα να τρωω οτι λιπαρο εβρησκα η μπεμπα ειναι 5μιση μηνων και ειναι 6500 κιλα.βεβαια παλι στη μεση ειμαστε στην κλιμακα αλλα τουλαχιστον περνει περισσοτερα το μηνα.μπορει να εκανα και βλακεια αλλα τωρα το παιδι που αρχισε και την τροφη και μειωθηκε το γευμα απο το στηθος πρεπει να αδυνατησω για να ειμαι μια ωραια μαμα.

Link to comment
Share on other sites

το πηρα απο το νοσοκομειο 3100 κατον πρωτο μηνα εφτασε 4100.εγω ειχα χασει και τα κιλα και ευκαιρια ηταν να χασω και αλλα.ετσι ετρωγα μονο γαλα και καμια σουπα...τον 2μηνα η μπεμπα ηταν 4500.η γιατρος μου ειπε πως ηθελε και αλλα κιλα και με προετρεψε να της δωσω ξενο ως συμπληρωμα.εγω ομως μουλαρωσα γιατι μου αρεσει ο θηλασμος και αρχισα να τρωω οτι λιπαρο εβρησκα η μπεμπα ειναι 5μιση μηνων και ειναι 6500 κιλα.βεβαια παλι στη μεση ειμαστε στην κλιμακα αλλα τουλαχιστον περνει περισσοτερα το μηνα.μπορει να εκανα και βλακεια αλλα τωρα το παιδι που αρχισε και την τροφη και μειωθηκε το γευμα απο το στηθος πρεπει να αδυνατησω για να ειμαι μια ωραια μαμα.

 

Το μόνο που θα πετύχεις τρώγοντας ό,τι να'ναι λιπαρά είναι να καταλήξετε παχύσαρκες και τα 9 κιλά να γίνουν 19! :lol:

Το γάλα της μαμάς έχει όσα λιπαρά πρέπει να έχει. Η διατροφή της μαμάς όμως επηρεάζει το είδος λιπαρών που παίρνει το μωρό. Άρα, αν παίρνεις καλά λιπαρά, θα κάνεις περισσότερο καλό στο μωρό σου από το να τρως σαβούρες.

Για να πάρει το μωράκι περισσότερο βάρος (αν και εφόσον το χρειάζεται) βελτιώνεις τον τρόπο θηλασμού και ίσως πάρεις και κάποιο συμπλήρωμα για αύξηση της γαλουχίας, αν χρειάζεται. Η καλή διατροφή βοηθάει πρωτίστως εσένα. Το να τρως πολύ και άσχημα δεν βοηθάει κανέναν. Οι μαμάδες που θηλάζουν στην Αφρική ούτε κατά διάνοια τρώνε όσα τρώμε εμείς και μια χαρά θρέφουν τα μωρά τους!

 

Οι τροφές που παίρνει ένα μωρό παράλληλα με το θηλασμό τον πρώτο χρόνο είναι κατώτερες από το μητρικό γάλα. Οι κρέμες που είναι γεμάτες ζάχαρη και άδειες θερμίδες απλώς παχαίνουν το μωρό δίνοντας μια τυπική εικόνα "υγείας".

Το ιδανικό είναι να μην μειώνονται τα γεύματα από το στήθος αλλά οι τροφές να δίνονται συμπληρωματικά στο θηλασμό. Δηλαδή να μην αντικαθίσταται ο θηλασμός από γεύματα. Το μητρικό γάλα παραμένει η κύρια και ιδανική τροφή του μωρού και κατά το δεύτερο εξάμηνο.

 

Μπορείς κάλλιστα να χάσεις κιλά με σωστή διατροφή και αυτό δεν σχετίζεται με την ποσότητα γάλακτος που παράγεις. Το γάλα που παράγεις εξαρτάται από το πόσο συχνά και πόσο αποτελεσματικά θηλάζετε. Μεγάλες ποσότητες στερεών μειώνουν την όρεξη του μωρού για γάλα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

σωστό το πρώτο βήμα είναι να χαθούν τα κιλά..να σας ρωτήσω κάτι: στα ινστιτούτα bodyline κλπ τα προγράμματα αυτά με τα μηχανήματα παθητικής γυμναστικής βοηθάνε καθόλου?καταρχήν όμως επιτρέπονται ενώ κάποια γυναίκα θηλάζει?

Link to comment
Share on other sites

στα ινστιτούτα bodyline κλπ τα προγράμματα αυτά με τα μηχανήματα παθητικής γυμναστικής βοηθάνε καθόλου?

 

Μακριά. Μακρια. Μακριά.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...