Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΙ ΤΟΚΕΤΟΥ = ΠΟΝΟΙ ΠΕΡΙΟΔΟΥ???


Recommended Posts

Έχω ακούσει βρε κορίτσια τα χίλια μίρια όσα και έχω δεν ξέρω τι να περιμένω τελικά.....

Οι πόνοι τοκετού ή τουλάχιστον αυτοί που μας κάνουν να καταλάβουμε ότι ξεκινάνε οι πόνοι τοκετού είναι σαν και αυτοί της περιόδου μαζί με πέτρωμα της κοιλιάς ή είναι τελείως διαφορετικοί????

 

Βοηθήστε με γιατί όσο πλησιάζει ο καιρός το άγχος μου δεν περιγράφεται......

 

dev244pb___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι πόνοι τοκετού, τουλάχιστον στην δικιά μου περίπτωση, ήταν πόνος στη μέση. Δεν με χωρούσε ο τόπος..... Ούτε ξαπλωτή (καλά ξαπλωτή δεν άντεχα) ούτε καθιστή... Μόνο περπατώντας κάπως ανακουφιζόμουν....

Επισης, έχουν το χαρακτηριστικό πως έρχονται και φεύγουν.... Έρχεται ένας δυνατός πόνος και σιγά σιγά μετά από λίγο υποχωρεί..... Ηρεμείς για λίγη ώρα και μετά επανέρχεται.... Όσο πλησιάζει η ώρα του τοκετού τόσο πιο συχνά έρχονται και φεύγουν και τόσο πιο δυνατοί γίνονται....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Λία μου για την απάντηση αλλά αυτός ο πόνος στη μέση που περιέγραψες ότι είχες ήταν σαν πόνος μέσης της περιόδου ή καμία σχέση???

 

dev244pb___.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάπως έτσι... (ξέρεις μετά από 9 μήνες χωρίς περίοδο και από τη γέννα και μετά δεν έχω τέτοιους πόνους) έχω ξεχάσει λίγο πως ήταν όταν πονούσα παλιά για περίοδο....

Επίσης, άλλη κοπέλα μου είχε πει πως ένιωθε πως ήθελε να πάει στην τουαλέτα (σαν από κρύωμα στην κοιλιά).

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για τη δικιά μου περίπτωση μπορώ να τους περιγράψω ακριβώς σαν πόνους περιόδου.Στη μέση δεν πόναγα ιδιαίτερα.Όταν έρχονται πετρώνει και η κοιλιά κυρίως στο κάτω μέρος της και μετά φεύγουν και ξανά πάλι, μέχρι που γίνονται πολύ δυνατοί.Πίστεψέ με, επειδή κι εγώ ήθελα να ξέρω πώς θα ναι μήπως και έρθει η ώρα της γέννας και δεν το αντιληφθώ εγκαίρως (είχα την αφέλεια της πρωτάρας) όταν έρθει η ώρα να γεννήσεις, θα το καταλάβεις 100%!

Ρώτα το γιατρό σου, γιατί παίζει ρόλο αν σπάσουν τα νερά ή αν πιάσουν οι πόνοι πρώτα, η συχνότητα των πόνων κτλ διαφορετικές περιπτώσεις που δε θυμάμαι πώς μου τις είχε περιγράψει ο δικός μου ο γιατρός ακριβώς για να σου τις πω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πω πω κοριτσια και εγώ είμαι στις μέρες μου και έχω τις ίδιες απορίες!Από την προηγούμενη εβδομάδα έχω πόνους στη μέση και στην κοιλιά αλλα δεν είναι τόσο δυνατοί!Είμαι αρκετά ανθεκτική στον πόνο και αγχώνομαι μήπως έρθει η ώρα και δεν μπορώ να την ξεχωρίσω...Από την άλλη μήπως θα είναι υπερβολικά δυνατοί οι πόνοι???

.png

 

ttbd8fd.aspx

Link to comment
Share on other sites

....θα το καταλάβεις 100%!

....

 

Και όμως, δεν τους καταλαβαίνεις στα σίγουρα.... Εγώ δεν πίστευα πως θα γεννούσα εκείνο το βράδυ.... Ξέρεις, ειδικά όταν είσαι και πρωτάρα δεν ξέρεις ακριβώς τι γίνεται. Εγώ προσωπικά δεν μπορούσα να καταλάβω τις σημαίνει ο όρος "συσπάσεις".... Πως νιώθεις στις συσπάσεις....

 

Πάντως για ότιδήποτε νιώθεις περίεργο ας ενημερώνεις το γιατρό σου για να σε καθοδηγεί...

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

....θα το καταλάβεις 100%!

....

 

Και όμως, δεν τους καταλαβαίνεις στα σίγουρα.... Εγώ δεν πίστευα πως θα γεννούσα εκείνο το βράδυ.... Ξέρεις, ειδικά όταν είσαι και πρωτάρα δεν ξέρεις ακριβώς τι γίνεται. Εγώ προσωπικά δεν μπορούσα να καταλάβω τις σημαίνει ο όρος "συσπάσεις".... Πως νιώθεις στις συσπάσεις....

 

Πάντως για ότιδήποτε νιώθεις περίεργο ας ενημερώνεις το γιατρό σου για να σε καθοδηγεί...

 

Κι εγώ αυτό φοβάμαι κορίτσια, ότι δεν θα το καταλάβω...Διαβάζω συνέχεια για τις συσπάσεις αλλά εγώ δεν ξέρω καν πώς είναι :roll: Αν δεν μου χτυπήσει τη κοιλιά ο μπέμπης και πει: έι, ψιτ, θέλω να βγω, χαμπάρι δεν θα πάρω !

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτό που με έκανε εκείνο το βράδι να πάρω τη γιατρό μου τηλέφωνο και να την ενημερώσω ήταν κυρίως το ότι οι πόνοι έρχονταν και έφευγαν. Δηλ. είχα από τις 5.30 - 6.00 περίπου αυτόν τον πόνο στη μέση ο οποίος δεν έφευγε. Παρόλο που ένιωθα σίγουρη πως δεν θα γεννήσω, πιο πολύ φοβήθηκα για τη νύχτα, μήπως τύχει κάτι και τρέχω νυχτιάτικα, οπότε είπα να το προλάβω..... Έτσι αποφάσισα κατά τις 9.30 το βράδυ να πάω μια βόλτα στην κλινική για να ηρεμήσω κυρίως... Που να ήξερα πως θα επέστρεφα στο σπίτι μου μετά από 4 μέρες με ένα μωρό στην αγκαλιά.... :)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μην πανικοβάλεστε.Δεν κάνει καλό στην κατάστασή σας...

Υπάρχουν κάποια σημάδια που δείχνουν ότι το μωράκι ετοιμάζεται για την έξοδο.

Συσπάσεις -πετρώματα τακτικά,που σταματάνε τελείως.(Προετοιμάζεται η μήτρα)

Καφέ εκκρίσεις (λίγες) μερικές μέρες πριν.

Πάντως ο γιατρός μου ,μου είπε ότι τον τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης θα πρέπει να τον επισκέπτομαι μία φορά κάθε εβδομάδα.Την προηγούμενη μέρα από τον τοκετό είχα ραντεβού και μου είπε ότι είναι έτοιμος για έξοδο...

Οι συσπάσεις (τις κατέγραφα για να ξέρω τί μου γίνεται)γίνονταν κάθε 10΄μετά κάθε 9΄μετά κάθε 8΄κοκ.Πίστευα ότι θα σταματήσουν όπως και τα προηγούμενα βράδια αλλά όταν αυτές έφτασαν να έρχονται ανά 2΄απόφάσισα να τηλεφωνήσω στον γιατρό μου που μου είπε :''Καλά τί περιμένεις?Εσύ γεννάς!!! '' :shock:.Οι πόνοι ήταν τότε (και για αρκετό διάστημα μετά) υποφερτοί πόνοι περιόδου.Άρχισα να πονάω κανονικά όταν ο γιατρός μου έσπασε τα νερά (η διαδικασία δεν με πόνεσε καθόλου).Οι δυνατοί πόνοι του τοκετού διαρκούν 30 δευτερόλεπτα του λεπτού κι έχουν βαθμιαία κορύφωση και μετά μειώνονται σιγά-σιγά.Τα υπόλοιπα 30 δευτερόλεπτα δεν αισθανόμουν απολύτως κανένα πόνο.

Θα σας συνιστούσα να συζητάτε τις απορίες σας πάντα με τους γιατρούς σας για να σας καλύπτουν τις ανασφάλειες και γιατί κάθε μέλλουσα μητέρα και κάθε μωράκι είναι και μία ξεχωριστή περίπτωση...

Όλα να σας πάνε υπέροχα και να κρατήσετε στην αγκαλιά σας γερά και δυνατά τα μωράκια σας!!!

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως οταν μου ειπαν στο καρδιοτοκογραφημα οτι εχω πονους καθε 3 λεπτα και πρεπει να μεινω για να γεννησω ουτε καν το ειχα καταλαβει ! Περιμενα φριχτους πονους απο αυτα που ειχα ακουσει! Βεβαια τελικα γεννησα λογω αλλων προβληματων με καισαρικη οποτε δεν μπορω να ξερω πως ειναι οι δυνατοι πονοι την οταν εισαι στην τελικη ευθεια

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάπως έτσι... (ξέρεις μετά από 9 μήνες χωρίς περίοδο και από τη γέννα και μετά δεν έχω τέτοιους πόνους) έχω ξεχάσει λίγο πως ήταν όταν πονούσα παλιά για περίοδο....

Επίσης, άλλη κοπέλα μου είχε πει πως ένιωθε πως ήθελε να πάει στην τουαλέτα (σαν από κρύωμα στην κοιλιά).

ακριβώς το ίδιο ένιωσα κι εγώ λες και ήθελα να πάω τουαλέτα!!!!!!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχαν σπάσει τα νερά στις 4 το πρωί και ο γιατρός μου είχε πει οτι μπορώ να ετοιμαστώ χαλαρά για το μαιευτήριο και να παω το πρωί, γιατί νωρίτερα δεν θα με έπιαναν οι πόνοι...Φυσικά δεν άντεχα να περιμένω σπίτι και πήγα στο μαιευτήριο γύρω στις 5:30...Παραλαβή, διαδικαστικά, έλεγχοι απο τις μαίες...εγώ χαμπάρι απο πόνους!

Στις 7 περίπου άρχισα να νοιώθω πονάκια περιόδου (επειδή είχα πολύ επώδυνη εμμηνόρροια μέχρι τότε, δεν θα είμαι αντικειμενική αν σας πω πόσο δυνατοί ήταν...εμένα πονάκια μου φαίνονταν!). Όταν ήρθε ο γιατρός στις 8 και με ρώτησε αν πονάω του είπα οχι! Κι όταν με είδε να ψιλομορφάζω με εξέτασε και τα έχασε..."Τι οχι;;; Εσύ γεννάς!" Και με πήραν κάτω στο χειρουργείο άρον άρον...Ειλικρινά, μέχρι εκεί που δυνάμωσαν πολύ γιατί ήμουν σε τελική φάση (μου είχαν βάλει και ωκυτοκίνη που κάνει τις συσπάσεις πιο δυνατές συν το γεγονός οτι δεν έιχα αμνιακό υγρό να "κοντρολάρει" κάπως την ένταση των συσπάσεων) οι πόνοι της γέννας σαν πόνοι περιόδου μου φάνηκαν κορίτσια...Λίγο πιο δυνατοί, αλλά συνηθισμένοι!

Αντε! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ σε όλες μας!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

οχι!

πονοι γέννας δεν ειναι ιδιοι με πονους περιόδου! ειναι πολύ χειρότεροι!!!

:roll: ειναι τοσο διαφοερτικοί που θα τους καταλάβεις!

νιώθεις πιεση κάτω χαμηλά (στο μπικινι πες...) περιοδικά (πολύ σημαντικό) και αυξανόμενης έντασης (και αυτό σημαντικό).

Επισης ο,τι και να πάρεις (πχ. buscopan) δεν θα υποχωρησουν.

 

Συμβουλη μου; προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι. Εγω πήγα με πόνους να γεννήσω, ημουν χαλαρή (διοτι δεν ήξερα τι έρχεται) και γέννησα πολύ γρήγορα. 1ο παιδί σε 3 ώρες χωρίς επισκληρίδιο. Να μη φοβάσαι, ευχομαι να πάνε ολα καλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντος θα τους ελεγα σαν κραμπα στην κοιλια με δυνατους πονους περιοδου!Η κραμπα δηλαδη οταν συσπατε η μητρα...Τις οποιες συσπασεις τις εχεις και προς το τελος της εγκυμοσυνης , στραβωνε η κοιλια κι εγω νομιζα πως αλλαζε θεση το μωρο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή είχα σχεδόν σε όλη την εγκυμοσύνη συσπάσεις φοβόμουν πως δεν θα καταλάβω ότι γεννάω. Κι όμως το κατάλαβα μια χαρά. Εμένα ήταν σαν δυνατοί πονοι περιόδου μαζί με πέτρωμα της κοιλιάς. Ξεκίνησαν από το πρωί και στις 11 το βράδυ είχαν γίνει κάθε 3-5 λεπτά.(Σημείωνα τις συσπάσεις όλη την ημέρα). έτσι όταν έφτασαν να είναι τόσο συχνοί πήρα το γιατρό μου όπως μου είχε πει και ξεκίνησα για το μαιευτήριο.

Πάντως ήταν τελείως διαφορετικοί απο αυτούς που είχα σε όλη την εγκυμοσύνη και αυτό τελικά ήταν που με έκανε να καταλάβω ότι ήρθε η ''ώρα΄΄ :D

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...