Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πάρκο σε ποια ηλικία??


Recommended Posts

Γεια σας!ειμαι νεο μέλος και ενθουσιασμένη με τις συμβουλές σας!μπράβο κοριτσια!θα ηθελα την γνώμη σας η μικρή μου είναι 4 μηνών και εχω παρατηρήσει οτι εχει βαρεθεί το ρηλάξ ,σκέφτηκα να της πάρω ενα πάρκο.Απο τις εμπειρίες σας σε ποια ηλικία το χρησιμοποιήσατε και ποια η αντίδραση των παιδιών το θελαν ή ένιωθαν φυλακισμένα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πιστευω οτι μπορεις να την βαλεις δ βλεπω να υπαρχει προβλημα κ νομιζω οτι θα της κανει καλο. Εκειπερα θα μπορεσει να ειναι μπρουμιτα κ οχι μονο ανασκελα

as1cA6A-O4x1210MzAwNjM2bHw1MDUwMDRkfEtvbnN0YW50aW5vcyBlaW5haQ.gif

 

Ι've breastfed my boy 2yrs1day

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς κάπου εκεί 4-5 μηνών ξεκινήσαμε να τον βάζουμε

αρχικά ανάσκελα και να παίζει με αυτό το παιχνίδι που το κλωτσας και βγάζει ήχους και χτυπας κάτι κρεμαστά και ανάβουν φωτάκια

τον βάζαμε και μπρούμητα και είχαμε το κεφάλι μας ήσυχο ότι το παιδί δεν θα χτυπήσει

 

εν συνεχεία άρχισε να κάθεται και πάλι με τα παιχνιδάκια του είχαμε το κεφάλι μας ήσυχο ότι και να χάσει την ισορροπία του, μέσα στο πάρκο θα βρεθεί ξαπλανάσκελα... ακίνδυνο

 

κάθεται ακόμα πότε πότε με τα παιχνίδια του, απλά βαριέται σχετικά γρήγορα γιατί πλέον είναι πιο μεγάλος, μπουσουλάει κι έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον να κατεβάζει κάτω όλα τα βιβλία της βιβλιοθήκης απ το να κάθεται στο πάρκο του :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμεις απο πολυ νωρις αρχισαμε να τον βαζουμε στο παρκο και ακομη και τωρα που μενει ξαπλωμενος μονο, εχουμε παρει μια βαση για να ειναι πιο ψηλα το παιδι και να ειναι και πιο ευκολο για εμας να τον σηκωνουμε και αυτος να μην νιωθει χαμενος στο βαθος του παρκου. παιζει με τα παιχνιδια του, οπως αυτα που εχει η μαμα του ωριων, με τις ωρες.. μεχρι που τον παιρνει και ο υπνος εκει.

Link to comment
Share on other sites

Και εμας το παρκο αποδειχθηκε καλη αγορα. Την εβαλα σχεδον απο τις πρωτες μερες για να μην ανεβοκατεβαινω σκαλες οταν κοιμοταν και ετσι εμαθε απο πολυ μικρουλα και της αρεσει. Ειναι η παιδικη της χαρα. Εχει παιχνιδια, το γυμναστηριο παιζει με τις κουδουνιστρες ριχνει και του υπνους της και ολα καλα. Ακομα που δεν μπουσουλαει ειναι μια χαρα εκει. Εβαλα και ενα στρωματακι που μου περισσευε και ταιριαζε στις διαστασεις και ειναι τελειο. Επισης ειχα διαβασει οτι ειναι καλο να το βαζεις απο μικρο οποτε συνηθιζει και το αναγνωριζει σαν χωρο ενω αν αρχισεις να το βαζεις το μωρο πιο μεγαλο το δεχεται πιο δυσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμας το παρκο αποδειχθηκε καλη αγορα. Την εβαλα σχεδον απο τις πρωτες μερες για να μην ανεβοκατεβαινω σκαλες οταν κοιμοταν και ετσι εμαθε απο πολυ μικρουλα και της αρεσει. Ειναι η παιδικη της χαρα. Εχει παιχνιδια, το γυμναστηριο παιζει με τις κουδουνιστρες ριχνει και του υπνους της και ολα καλα. Ακομα που δεν μπουσουλαει ειναι μια χαρα εκει. Εβαλα και ενα στρωματακι που μου περισσευε και ταιριαζε στις διαστασεις και ειναι τελειο. Επισης ειχα διαβασει οτι ειναι καλο να το βαζεις απο μικρο οποτε συνηθιζει και το αναγνωριζει σαν χωρο ενω αν αρχισεις να το βαζεις το μωρο πιο μεγαλο το δεχεται πιο δυσκολα.

 

Θα συμφωνήσω απολυτα,εγω τον εβαλα περιπου ενα μηνων μέχρι 10 που περπατησε και περνουσε πολυ ωραια δεν βαριοταν.Εγω ειχα παρει εκεινο με το δυχτι και εκει πιανονταν και εμαθε να σηκωνεται χωρις ατυχηματα.Αφου και οταν πλεον αρχισε να περπαταει πολλες φορες ζητουσε να του βαλουμε μεσα τα παιχνιδια του για να μπει.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου το πάρκο το χρησιμοποιεί κυρίως για τραμπολίνο. Μπορεί να χοροπηδάει με τις ώωωωωωωρες. Τον έβαλα κι εγώ γύρω στους 4-5 μήνες, στην αρχή ψιλοκαθότανε, μετά πιανότανε και περπάταγε γύρω γύρω (αφού είχε από πού να κρατηθεί) και μετά ανακάλυψε ότι μπορεί να κάνει ένα βηματάκι μόνος του, πηγαίνοντας από τη μια μακριά πλευρά στην άλλη. Ε,από ένα σημείο και μετά κυρίως χοροπηδάει... ατέλειωτα όμως... :lol::lol::lol:

Υ.Γ. Σταματάει το χοροπηδητό ΜΟΝΟ όταν ανοίγει η βιντεοκάμερα :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...