Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ελάχιστο φαγητό και θηλασμος


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Στελίτσα, πρέπει να προσπαθήσεις να τρως, έστω και μηχανικά... Ούτε εγώ είχα όρεξη, ούτε χρόνο τον πρώτο καιρό. Πρώτη φορά μου συνέβαινε αυτό, να μην προλαβαίνω να φάω, αλλά και να μην έχω διάθεση να φάω! Αν δεν τρέφεσαι σωστά σε ποιότητα και ποσότητα, υποθέτω πως και θα επηρεαστεί ο θηλασμός, αλλά σίγουρα εσύ θα εξαντληθείς σωματικά, και μια εξαντλημένη μαμά δεν μπορεί να προσφέρει στο μωρό της αυτά που χρειάζεται...

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

Gentriana έχεις δίκιο ότι θα χρειαστώ δυνάμεις, απλά διάβασα στο φόρουμ ότι και τίποτα να μη τρως γάλα βγάζεις και δεν επηρεάζεται από την ποσότητα φαγητού που καταναλώνεις και θα ήθελα να δω αν κάποια κοπέλα που δεν έτρωγε πολύ αν έιδε μέιωση ή όχι.

Πάντως θα αρχίσω να τρώω για το καλό μου και για το καλό του θηλασμού.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Stelitsa27 καλησπέρα! Κι εμένα μειώθηκε η όρεξη μου για φαγητό. Είμαι ακόμη στην αρχή 15 ημερών, δεν ξέρω αν το γάλα μου θα μειωθεί. Πάντως συνεχίζω τα συμπληρώματα που έπαιρνα στην εγκυμοσύνη, σίδηρο, ασβέστιο και βιταμίνες αφού ο γυναικολόγος μου είπε να τα συνεχίσω για να με βοηθήσουν στο θηλασμό. Κατά τ΄άλλα πολλά υγρά και σουπίτσες, αυξάνουν το γάλα μας.

Link to comment
Share on other sites

Gentriana έχεις δίκιο ότι θα χρειαστώ δυνάμεις, απλά διάβασα στο φόρουμ ότι και τίποτα να μη τρως γάλα βγάζεις και δεν επηρεάζεται από την ποσότητα φαγητού που καταναλώνεις και θα ήθελα να δω αν κάποια κοπέλα που δεν έτρωγε πολύ αν έιδε μέιωση ή όχι.

Πάντως θα αρχίσω να τρώω για το καλό μου και για το καλό του θηλασμού.Ευχαριστω

 

Στελίτσα εγώ δεν έτρωγα όταν γέννησα:mrgreen:.Έτρωγα ελάχιστο φαγητό.Το πρωί έτρωγα δημητριακά σκέτα χωρίς γάλα (τα έτρωγα σαν πατατάκια).Και το βράδυ το ίδιο...Βέβαια αυτό που έκανα ήταν να τρώω στάρι που μου έφτιαχνε η πεθερά μου ,καμιά σουπίτσα και έπινα και κάνα φρέσκο χυμό για να βοηθάω λίγο το γάλα;).Και είχα φούλ γάλα:D!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο παιδιτρος εμενα μου ειχε πει οτι αυτα που λενε οτι πρεπει να τρως σπουπες για να εχεις γαλα ειναι βλακειες ...κρεας μου ειχε πει πρεπει να τρως να χορταινεις.Εγω παντως δε θα ρισκαρα να μου κοπει το γαλα επειδη δεν τρωω...προσπαθησε το λιγο...ασε που θα εξαντληθεις χωρις να τρως.Χρειαζεσαι δυναμεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως για το στάρι μου το είπε σύμβουλος θηλασμού καθως και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι τώρα...:roll:Α γλυκάνισο!Αν δεν έχεις όρεξη τρώγε κάποια πραγματάκια υγιεινά και λίγο.Θ σου ανοίξει η όρεξη αργότερα;)!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω όρεξη για φαγητό ούτε χρόνο.

Αν τρωω ελάχιστα θα μειωθεί το γάλα μου?

Το μωρό μου είναι 24ων ημερών....

το γάλα σου σίγουρα θα μειωθεί αν δεν τρως σωστά και λίγο παραπάνω από το κανονικό (γύρω στις 200-300 θερμίδες). η μαία μου είχε πει να τρώω αβγό, πλήρη γαλακτοκομικά, φρούτα, λαχανικά και κυρίως κρέας. και να πίνω νερό.

Link to comment
Share on other sites

Οι γυναίκες στην Αφρική είναι υποσιτισμενες αλλα θηλάζουν πολλά χρόνια. Στην Ασία είναι λιτοδιαιτες και πάλι έχουν γάλα. Στην Λατινική Αμερική σε κάποιες χώρες τρώνε μόνο τα λίγα πράγματα που καλλιεργούν και τέλος πάντων σε πολλές χώρες δεν έχουν πρόσβαση καν σε πολυ νερό.

Φυσικά δεν προτείνω να μην τρως αλλα μην φτάνουμε και στο άλλο άκρο!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως οταν αποθηλαζα σταματησα να τρωω δηλαδη αρχισα διαιτα και λιγοστεψε το γαλα μου!παντως για ν ααυξηθει το γαλα εμενα με βοηθουσε το κρασι η μπυρα που επινα χωρις αλκοολ τα μαυροματικα ρεβυθια,και πολλα υγρα η γαλα!και κυριως βιταμινες γιατι πανε στο γαλα και τις περνει το μωρο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι γυναίκες στην Αφρική είναι υποσιτισμενες αλλα θηλάζουν πολλά χρόνια. Στην Ασία είναι λιτοδιαιτες και πάλι έχουν γάλα. Στην Λατινική Αμερική σε κάποιες χώρες τρώνε μόνο τα λίγα πράγματα που καλλιεργούν και τέλος πάντων σε πολλές χώρες δεν έχουν πρόσβαση καν σε πολυ νερό.

Φυσικά δεν προτείνω να μην τρως αλλα μην φτάνουμε και στο άλλο άκρο!

χμμμμ κι εγώ που νόμιζα ότι τα παιδάκια στην Αφρική είναι υποσιτισμένα.... (πλακίτσα κάνω, μη θυμώσεις)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πάντως και όταν είχα γεννήσει και τώρα ούτε όρεξη ούτε χρόνο είχα να φάω. Αυτο που με βοήθησε πολυ ήταν λίγη οργάνωση. Δηλαδή: πάρε ένα γυάλινο μπουκάλι με νερό κοντά σου. Έτσι κάθε φορά που διψάς θα πίνεις. Εκεί που θηλαζεις ή κάθεσαι ή κοιμάσαι μπορείς να έχεις ένα μπολάκι με σταφίδες, ξηρά σύκα και βερίκοκα κι ένα μπολάκι με καρύδια, αμύγδαλα και φουντουκια. Έτσι θα έχεις δίπλα σου καλη τροφή καθώς αυτά είναι πηγές σιδήρου κι ασβεστιου. Μια καλη λύση για ενα γρηγορο σνακ είναι τα λαδοπαξιμαδα Κυθηρων. Τα συνδυαζεις με τυρακια κίτρινα που μπορείς να τα έχεις κομμένα στο ψυγείο σε ένα ταπερακι έτοιμα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

το γαλα ΔΕΝ εξαρταται απο το φαγητο της μαμας και δεν παραγεται απο το φαγητο της.

μην πιεζεις τον εαυτο σου, απλα τρωγε υγιεινα οσο μπορεις.

 

για την ιστορια εχω μεινει και εντελως νηστικη 3 μερες με το μωρο νεογεννητο 20 ημερων και το γαλα ερεε βροχη.

 

εσυ μπορει θεωρητικα να νιωσεις αδυναμη απο ελλειψη φαγητου, μπορει. οχι σιγουρα. το μωρο γαλα θα εχει. φανταζομαι δεν κανεις και απεργια πεινας:)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν κάνω και απεργία....απλά τρωω λίγο....

Το άγχος μου ειναι να μη μειωθει το γάλα....

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο: οταν θηλάζατε το άλλο στηθος στάζει? Εμένα δεν συμβαίνει αυτό, ειναι κακό?

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν κάνω και απεργία....απλά τρωω λίγο....

Το άγχος μου ειναι να μη μειωθει το γάλα....

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο: οταν θηλάζατε το άλλο στηθος στάζει? Εμένα δεν συμβαίνει αυτό, ειναι κακό?Ρ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...