Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αποφαση για σαλπιγγογραφια


anastasia88

Recommended Posts

κοριτσια βοηθεια!ειμαι ενα κλικ πριν απο το τηλεφωνημα για να κλεισω ραντεβου για σαλπιγγογραφια και κανω πισω.δεν μπορω αγχωνομαι.δεν το αποφασιζω.πειτε μου εμπειριες!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εκανα 2 μηνες πριν δεν ενιωσα κατι περα απο ενα τσιμπημα.Νομιζω οτι η εξεταση φερνει δυσφορια οταν οι σαλπιγγες εχουν προβλημα

 

 

 

σ ευχαριστω για την απαντηση βαλεντινα.εκει που κολαω ειναι στην ολη διαδικασια.μονο που το σκεφτομαι νιωθω αβολα.και με φοβιζει πολυ το αποτελεσμα οχι τοσο ο πονος μιας και ειμαι συνηθισμενη απο την περιοδο..

Link to comment
Share on other sites

Εκανα 2 μηνες πριν δεν ενιωσα κατι περα απο ενα τσιμπημα.Νομιζω οτι η εξεταση φερνει δυσφορια οταν οι σαλπιγγες εχουν προβλημα

και σε εμενα καπως ετσι ηταν.νομιζω εξαρταται ποιος στην κανει

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βοηθεια!ειμαι ενα κλικ πριν απο το τηλεφωνημα για να κλεισω ραντεβου για σαλπιγγογραφια και κανω πισω.δεν μπορω αγχωνομαι.δεν το αποφασιζω.πειτε μου εμπειριες!!!!!!

 

έλα βρε κορίτσι... δεν είναι κι εγχείρηση ανοικτής καρδιάς!

Μια εξετασούλα ρουτίνας είναι που μπορεί να σε πονέσει λίγο. Εδώ σκοπεύουμε να γεννήσουμε, αυτό σκέφτεσαι;

 

Just do it!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έλα βρε κορίτσι... δεν είναι κι εγχείρηση ανοικτής καρδιάς!

Μια εξετασούλα ρουτίνας είναι που μπορεί να σε πονέσει λίγο. Εδώ σκοπεύουμε να γεννήσουμε, αυτό σκέφτεσαι;

 

Just do it!!!

 

 

σ ευχαριστω που μπηκες στο θεμα μου αλλα αν διαβαζες τι με απασχολει πιο προσεκτικα αυτο δεν ειναι ο πονος αλλα η απαντηση που θα παρω...

Link to comment
Share on other sites

τελικα το εκλεισα το ραντεβου κοριτσια!σαν εδωσαν εσας οδηγιες για τροφη?μου ειπαν να μην φαω 4-5 μερες οσπρια φρουτα λαχανικα γαλα και να πινω μισο ποτηρι κολα την ημερα. επισης να παρω βολταρεν υποθετο και μπουσκοπαν χαπακι.κοριτσια φανταζομαι δεν θα εχω την πολυτελεια του σεντονιου που εχω και στον γυναικολογο αλλα μια φουστα θα σωσει την κατασταση η ετσι και αλλιως δεν πρεπει να ακουμπαει τπτ την κοιλια μου??????

Link to comment
Share on other sites

Αναστασια καλα εκανες και εκλεισες το ραντεβου! Η διαδικασια κραταει ελαχιστα, ουτε 5 λεπτα!!!!!!!!! ο πονος εξαρταται απο την διαβατοτητα των σαλπιγγων αλλα και απο την ανατομια. Εγω ειχα διαβατες σαλπιγγες αλλα λογω οπισθιας κλισης, ενιωσα μια μικρη ενοχληση σαν πονακι αλλα μεχρι να το πω, τελειωσε η διαδικασια.

Εγω την εκανα σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο.

Με τις οδηγιες του ιδιωτη γιατρου μου, ειχα ξεκινησει απο την προηγ μερα απο την σαλπιγγογραφια και την αντιβιωση που την πηρα για 5 μερες συνολικα. Την μερα της εξετασης, πηρα παυσιπονα 2 buscopan μια ωρα πριν.

Στο νοσοκομειο , γδυθηκα (αν θυμαμαι απο την μεση κ κατω) και φορεσα πρασινη ρομπα νοσοκομειου!

Απο νοσοκομειο μου ειχαν ζητησει, να τους παω το σκιαγραφικο υγρο, που μου το συνταγογραφησε ο δικος μου γιατρος. Επισης απο νοσοκομειο μου ειπαν να εχω σερβιετα μαζι μου για μετα την εξεταση. Εγω ειχα λιγο αιματακι μετα για τις πρωτες ωρες μετα την σαλπιγγογραφια.

 

Καλη σου επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Αναστασια καλα εκανες και εκλεισες το ραντεβου! Η διαδικασια κραταει ελαχιστα, ουτε 5 λεπτα!!!!!!!!! ο πονος εξαρταται απο την διαβατοτητα των σαλπιγγων αλλα και απο την ανατομια. Εγω ειχα διαβατες σαλπιγγες αλλα λογω οπισθιας κλισης, ενιωσα μια μικρη ενοχληση σαν πονακι αλλα μεχρι να το πω, τελειωσε η διαδικασια.

Εγω την εκανα σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο.

Με τις οδηγιες του ιδιωτη γιατρου μου, ειχα ξεκινησει απο την προηγ μερα απο την σαλπιγγογραφια και την αντιβιωση που την πηρα για 5 μερες συνολικα. Την μερα της εξετασης, πηρα παυσιπονα 2 buscopan μια ωρα πριν.

Στο νοσοκομειο , γδυθηκα (αν θυμαμαι απο την μεση κ κατω) και φορεσα πρασινη ρομπα νοσοκομειου!

Απο νοσοκομειο μου ειχαν ζητησει, να τους παω το σκιαγραφικο υγρο, που μου το συνταγογραφησε ο δικος μου γιατρος. Επισης απο νοσοκομειο μου ειπαν να εχω σερβιετα μαζι μου για μετα την εξεταση. Εγω ειχα λιγο αιματακι μετα για τις πρωτες ωρες μετα την σαλπιγγογραφια.

 

Καλη σου επιτυχια!

 

 

εγω θα παω σε ιδιωτη που κανει ακτινογραφιες μαστογραφιες κ.λ. δεν ξερω κατα ποσο εχει ρομπα εκει.μαλλον θα ξεκινησω προετοιμασμενη απο δω η με φουστιτσα η με μακρια ζακετουλα..εμενα μου ειπε ο γιατρος μου μεσα στο 24ωρο να παρω απο 2 φορες βολταρεν και μπουσκοπαν.μου εκανε εντυπωση που ο ακτινολογος μου ειπε τι να μην φαω για να μην εχω αερια...σ ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις πληροφοριες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω που μπηκες στο θεμα μου αλλα αν διαβαζες τι με απασχολει πιο προσεκτικα αυτο δεν ειναι ο πονος αλλα η απαντηση που θα παρω...

 

Μα κι εγώ δεν αναφέρθηκα μόνο στον πόνο.....

Λίγο χιούμορ προσπάθησα να κάνω για να σε ξε-αγχώσω.

Μάλλον με αυτόν τον τρόπο επικοινωνίας, δεν είναι πολύ σαφής η πρόθεσή μου...

 

Τελοσπάντων, σου εύχομαι πολύ καλά αποτελέσματα!! :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυριο πρωι πρωι παω για σαλπιγγογραφια και μου ζητησαν να ειμαι τελειως νηστικη.σας εχουν πει και εσας κατι τετοιο?ανησυχω κ για τα παυσιπονα που θα παρω με αδειο στομαχι

Link to comment
Share on other sites

αυριο πρωι πρωι παω για σαλπιγγογραφια και μου ζητησαν να ειμαι τελειως νηστικη.σας εχουν πει και εσας κατι τετοιο?ανησυχω κ για τα παυσιπονα που θα παρω με αδειο στομαχι

 

Καλη μου anastasia μην αγχωνεσαι!!!

Εγώ εκανα σαλπιγγογραφια πριν 2 χρονια.μου ειπαν να ειμαι νηστικη και να πάρω voltaren υποθετο μια ωρα πριν την εξέταση.η αλήθεια είναι πως είναι λίγο άβολη η όλη διαδικασία.

Μετά την εξέταση είχα κράμπες στις σαλπιγγες,αν και ηταν πεντακάθαρες.όλη νύχτα δεν κοιμηθηκα.αλλά την επομένη μερα όλα μια χαρά.

Θα σου δώσουν αντιβιωση για 5 μέρες και θα σου πουν αν πονάς να πάρεις voltaren.

Ελπίζω να σε βοηθησα στις απορίες σου!!!Κράτα γερά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου anastasia μην αγχωνεσαι!!!

Εγώ εκανα σαλπιγγογραφια πριν 2 χρονια.μου ειπαν να ειμαι νηστικη και να πάρω voltaren υποθετο μια ωρα πριν την εξέταση.η αλήθεια είναι πως είναι λίγο άβολη η όλη διαδικασία.

Μετά την εξέταση είχα κράμπες στις σαλπιγγες,αν και ηταν πεντακάθαρες.όλη νύχτα δεν κοιμηθηκα.αλλά την επομένη μερα όλα μια χαρά.

Θα σου δώσουν αντιβιωση για 5 μέρες και θα σου πουν αν πονάς να πάρεις voltaren.

Ελπίζω να σε βοηθησα στις απορίες σου!!!Κράτα γερά!!!

 

 

επειδη εμενα μου εδωσαν και υποθετο και χαπι.μολις πηρα και τον γιατρο μου τηλ.θα παρω σημερα το βραδυ και αυριο το πρωι ταυτοχρονα και τα 2.οσο για τις κραμπες δεν ανησυχω και πολυ μιας και ποναω πολυ στην περιοδο,υπαρχουν και τα παυσιπονα.αυτο που σκεφτομαι ειναι η αβολη διαδικασια που λες και συ...και αυτα που θα μαθω..φοβαμαι κατα ποσο θα ανατραπει η ζωη μου..πω πω να σε πειραζουν τωρα εκει πρωι πρωι πολυ βαρβαρο!!!!!παντως απο χθες ειμαι πολυ χαλαρα..ελπιζω να κρατησει μεχρι αυριο αυτο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως μπορω να πιω καφεδακι τουλαχιστον!!!σε τι εξυπηρετει ομως το αδειο στομαχι??????

Εγώ είχα πιει καφέ. Το άδειο στομάχι μάλλον θα είναι για το πρήξιμο που προκαλεί η τροφή. Ουτε που το είχα ρωτήσει αυτό για το άδειο στομάχι.

Εκείνη την ωρα σκέφτεσαι άλλα πράγματα... Όλα καλά θα πάνε!!! Θετική σκέψη!!! Και βουλωμενη να είναι με την συγκεκριμένη εξέταση, ανοίγει και μπορεί να μείνεις έγκυος αμέσως!!!εχω ακουσει πολλες τετοιες περιπτωσεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είχα πιει καφέ. Το άδειο στομάχι μάλλον θα είναι για το πρήξιμο που προκαλεί η τροφή. Ουτε που το είχα ρωτήσει αυτό για το άδειο στομάχι.

Εκείνη την ωρα σκέφτεσαι άλλα πράγματα... Όλα καλά θα πάνε!!! Θετική σκέψη!!! Και βουλωμενη να είναι με την συγκεκριμένη εξέταση, ανοίγει και μπορεί να μείνεις έγκυος αμέσως!!!εχω ακουσει πολλες τετοιες περιπτωσεις...

 

 

μακαρι να κανει το θαυμα της και σε μενα αυτη η εξεταση!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!την εκανα την εξεταση!οσο γι αυτην εχω να πω οτι ουτε αγγιξε τους πονους περιοδου.το χειροτερο μου ηταν το καθετηρακι που δεν πονεσε απλα ηταν απαισια ανατριχιαστικο...τα αποτελεσματα μου οχι πολυ καλα...αλλα ευτυχως ευκολα λυνονται.η αριστερη μου σαλπιγγα ειναι ελαφρως κλειστη με μια λεπτη μεμβρανη (λογια του γυναικολογου) και θα κανω λαμπαροσκοπιση.ο ακτινολογος στο χαρτι εγραψε για υδροσαλπιγγα και μπερδευτικα λιγο.δεν ξερω αν ειναι το ιδιο πραγμα.επισης εχω και ινομυωμα στην αρχη της μητρας και ο ακτινολογος μου ειπε γι αυτο δεν μενεις εγκυος.οταν περασα απο το γραφειο του γιατρου μου για να μου γραψει αντιβιωση δεν πολυ συμφωνησε μιας και δεν ξερει ακομα τι συμβαινει με το ινομυωμα γιατι δεν φανηκε ποτε στον υπερυχο.τι τριτη θα παω για να το ψαξουμε...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!την εκανα την εξεταση!οσο γι αυτην εχω να πω οτι ουτε αγγιξε τους πονους περιοδου.το χειροτερο μου ηταν το καθετηρακι που δεν πονεσε απλα ηταν απαισια ανατριχιαστικο...τα αποτελεσματα μου οχι πολυ καλα...αλλα ευτυχως ευκολα λυνονται.η αριστερη μου σαλπιγγα ειναι ελαφρως κλειστη με μια λεπτη μεμβρανη (λογια του γυναικολογου) και θα κανω λαμπαροσκοπιση.ο ακτινολογος στο χαρτι εγραψε για υδροσαλπιγγα και μπερδευτικα λιγο.δεν ξερω αν ειναι το ιδιο πραγμα.επισης εχω και ινομυωμα στην αρχη της μητρας και ο ακτινολογος μου ειπε γι αυτο δεν μενεις εγκυος.οταν περασα απο το γραφειο του γιατρου μου για να μου γραψει αντιβιωση δεν πολυ συμφωνησε μιας και δεν ξερει ακομα τι συμβαινει με το ινομυωμα γιατι δεν φανηκε ποτε στον υπερυχο.τι τριτη θα παω για να το ψαξουμε...

Κοριτσάκι μου εύχομαι να είναι κάτι τόσο απλό που με μια μικρή επεμβασουλα να λυθούν όλα και σύντομα να μείνεις εγκυουλα!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου εύχομαι να είναι κάτι τόσο απλό που με μια μικρή επεμβασουλα να λυθούν όλα και σύντομα να μείνεις εγκυουλα!!! :-)

 

 

σ ευχαριστω για τις ευχες σου.τελικα ενω πηγα να κανω σαλπιγγογραφια για να μου λυθουν οι αποριες και μπερδευτηκα περισσοτερο.ενταξει δεν εχω υδροσαλπιγγα τελικα,ετσι το εγραψε ο ακτινολογος.το ινομυωμα δεν φαινεται πουθενα στον υπερυχο και μου ειπε ο γιατρος η ειναι πολυ μικρο η απλα δημιουργησε σκια χωρις κανενα λογο,παντως κανουμε σαν να μην υπαρχει.ωραια εχω και την αλλη σαλπιγγα...γιατι δεν μενω εγκυος??????????πφφφφ.αυτο το μηνα εχω ωοθυλακιο απο την καλη σαλπιγγα,ελπιζω να πανε ολα καλα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

anastasia88 τι κανεις?δεν ξερω αμα με θυμασαι μιλαγαμε αρκετα...διαβασα το θεμα σου, ευχομαι να σου πανε ολα καλα, εκανες σαλπιγγογραφια σου βρηκαν κατι και ο γιατρος σου σου τα απεκλισε και τι δηλαδη οι αλλοι απλα δεν ειχαν τι να κανουν και ειπαν να σου γραψουν αυτα τα θεματακια που ανεφερες..τι να πω δεν ειμαι γιατρος ουτε γνωριζω κατι πανω στο θεμα, μακαρι οντως να μην ειναι τιποτα το σημαντικο!!!!Εχε πιστη και διωξε το αγχος ξερεις οτι ειναι οτι χειροτερο, επισης γνωριζω αυτο που λεω ειναι αδυνατον απλα προσπαθησε, αφου εχεις μια σαλπιγγα σουπερ θα γινει το θαυματακι σου...καλη τυχη σου ευχομαι!!!:D:D

dwTUp3.png

wmFfp3.png

Link to comment
Share on other sites

anastasia88 τι κανεις?δεν ξερω αμα με θυμασαι μιλαγαμε αρκετα...διαβασα το θεμα σου, ευχομαι να σου πανε ολα καλα, εκανες σαλπιγγογραφια σου βρηκαν κατι και ο γιατρος σου σου τα απεκλισε και τι δηλαδη οι αλλοι απλα δεν ειχαν τι να κανουν και ειπαν να σου γραψουν αυτα τα θεματακια που ανεφερες..τι να πω δεν ειμαι γιατρος ουτε γνωριζω κατι πανω στο θεμα, μακαρι οντως να μην ειναι τιποτα το σημαντικο!!!!Εχε πιστη και διωξε το αγχος ξερεις οτι ειναι οτι χειροτερο, επισης γνωριζω αυτο που λεω ειναι αδυνατον απλα προσπαθησε, αφου εχεις μια σαλπιγγα σουπερ θα γινει το θαυματακι σου...καλη τυχη σου ευχομαι!!!:D:D

 

 

φυσικα και σε θυμαμαι!!!εσυ πως τα πας?????ελπιζω αυτος ο μηνας να ειναι ο τυχερος μου και να τελειωσουν αυτα τα προβληματα.εχω πολλα με το μερος μου αυτο το μηνα.ρυθμισμενο επιτελους θυροειδη,σαλπιγγογραφια που λενε πολλες οτι τους βοηθησε,ωοθυλακιο απο δεξια,προγραμματισμενες επαφες.το μονο ισως κακο ειναι οτι παιρνω cyclacour (ειναι ρυθμιστικο κυκλου) και οι μισοι γιατροι πιστευουν οτι δεν επηρεαζει μια συλληψη και οι αλλοι μισοι οτι επηρεαζει.παντως τα τελευταια χρονια με αυτα και με κεινα που ετρεχα στους γυναικολογους συνηθως ειχα ωαριο απο την βουλωμενη σαλπιγγα.κανα 2 φορες ειδα στην καθαρη.οποτε ολο αυτο το διαστημα ημουν πολυ κατω απο τις μισες πιθανοτητες....θα δειξει..!!!!!!ο θεος βοηθος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα.

Έχω κλείσει ραντεβού για σαλπιγγογραφία για αύριο το πρωί και τολμώ να πω ότι μου έχουν κοπεί τα πόδια από το άγχος...

Δε φοβάμαι τόσο τον πόνο όσο το τι θα δείξει η εξέταση...

Προσπαθούμε σχεδόν 3 χρόνια και μέχρι τώρα απλά την ανέβαλα, αλλά τώρα το πήρα απόφαση.Πρέπει να γίνει, τουλάχιστον να ξέρω αν έχω κάτι ή αν φταίει απλά το άγχος μου...

H5Gn.png
Link to comment
Share on other sites

φυσικα και σε θυμαμαι!!!εσυ πως τα πας?????ελπιζω αυτος ο μηνας να ειναι ο τυχερος μου και να τελειωσουν αυτα τα προβληματα.εχω πολλα με το μερος μου αυτο το μηνα.ρυθμισμενο επιτελους θυροειδη,σαλπιγγογραφια που λενε πολλες οτι τους βοηθησε,ωοθυλακιο απο δεξια,προγραμματισμενες επαφες.το μονο ισως κακο ειναι οτι παιρνω cyclacour (ειναι ρυθμιστικο κυκλου) και οι μισοι γιατροι πιστευουν οτι δεν επηρεαζει μια συλληψη και οι αλλοι μισοι οτι επηρεαζει.παντως τα τελευταια χρονια με αυτα και με κεινα που ετρεχα στους γυναικολογους συνηθως ειχα ωαριο απο την βουλωμενη σαλπιγγα.κανα 2 φορες ειδα στην καθαρη.οποτε ολο αυτο το διαστημα ημουν πολυ κατω απο τις μισες πιθανοτητες....θα δειξει..!!!!!!ο θεος βοηθος!!!!

 

Ολα ακουγονται σουπερ, απο την στιγμη που βρηκες το θεματακι ολα θα μπουν στο δρομο τους..Σου ευχομαινα μας πεις συντομα τα ευχαρηστα νεα...Καλη τυχη σου ευχομαι...:D:D

dwTUp3.png

wmFfp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τσουπ και ξανα απο την αρχη.και παλι περιοδος εδω και 2 ολοκληρα χρονια..αρχισα να φοβαμαι πραγματικα.δεν μπορω ουτε να με φανταστω εγκυο,νομιζω πως δεν θα μου συμβει ποτε.:-(:sad::-(:sad::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

μην απελπιζεσαι γλυκια μου και η κουμπαρα μου εκανε σαλπιγγογραφια και ανυπομονει να μεινει εγκυος σου ευχομαι γρηγορα να μεινεις και να μην σκεφτεσαι αρνητικα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...