Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φοβάμαι τους τεχνητούς πόνους


Recommended Posts

Καλησπέρα έχω υψηλή ρήξη αμνιακού από τις 30 εβδομάδες μόλις κλείσω τις 36 εβδομάδες η γιατρός μου είπε ότι θα μου κάνει πρόκληση τοκετού να γεννήσω δεν μπορεί να με αφήσει περισσότερο φωτάτε την λιμώξει

Η αγωνιά μου είναι ότι γέννησα με τεχνητούς τον πρώτο μου γιο και υπόφερα 31 ώρες άραγε τώρα θα υποφέρω το ίδιο ? πάλι τόσες ώρες θα κάνω πολύ αγωνιά έχω θα ανταπεξέλθει το σώμα

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορει να σου ακουστει χαζο αυτο που θα σου πω αλλα για μενα το μονο που πρεπει να σε νοιαζει ειναι να φτασεις στην 36η εβδομαδα και να ειναι καλα το παιδι ετσι ωστε να αποφυγετε την επωδυνη διαδικασια της προωροτητας. Ολα τα αλλα ειναι ασημαντα μπροστα σε αυτο τον στοχο. Επικεντρωσου σε αυτο και μην σκεφτεσαι τιποτα αλλο που σε αγχωνει και σε αποδυναμωνει.

 

Εχω υπαρξει προωρομαμα γιαυτο στα λεω λιγο εντονα. Μην ξεχνας τον στοχο σου, τις 36 εβδομαδες. Ολα τα αλλα ειναι ασημαντα.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα σκεφτομαι μετά της 36 δεν θα χρειαστεί θερμοκοιτίδα ? εδώ και τόσες μέρες είμαι κάπως άλλες 17 μέρες έμειναν αλήθεια στις πόσες γέννησες εσύ ποσά κιλά ήταν μπήκε θερμοκοιτίδα γέννησες φυσιολογικά ?

.....

Link to comment
Share on other sites

Μην σκεφτεσαι αρνητικα, αν φτασεις 36 εβδομαδες το πιο πιθανο ειναι να μην χρειαστει θερμοκοιτιδα. Παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο. Το βαρος του παιδιου ειναι σημαντικο καθως και η αναπνοη του. Θα κανεις τις ενεσεις κορτιζονης φανταζομαι οποτε ολα θα πανε καλα θα δεις.

 

Κανε υπομονη. Οσες πιο πολλες ημερες περνανε τοσο καλυτερα για το μωρο.

 

Εγω μολις μπηκα στην 33 εβδομαδα μου το πηραν με καισαρικη. Το βαρος του ηταν 1800γρ περιπου και μπηκε θερμοκοιτιδα αλλα ηταν γερο κατα τα αλλα ευτυχως.

 

Το παλεψα μεσα στο νοσοκομειο απο την 30 εβδομαδα περιπου αλλα μετα ηταν αδυνατο να συνεχιστει η εγκυμοσυνη. Κινδυνευε η ζωη μου πλεον και επρεπε να βγει.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την κοπελα. Το μονο που πρεπει να σκεφτεσαι τωρα ειναι να πανε ολα καλα με το μωρο. Απο την αλλη, γιατι δεν κανεις επισκληριδιο αν φοβασαι τους πονους; Ειναι μια καλη λυση. Στην κορη μου μου ειχαν κανει προκληση τοκετου και επισκληριδιο και αν και μου εβαλε λιγο φαρμακο ο αναισθησιολογος μπορω να πω οτι βοηθησε αρκετα (τελικα γεννησα καισαρικη μετα απο ωρες).

2T40p3.pngcIPLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω κάνει τα εμβόλια της προοροτητας στις 30 εβδομάδεσ την ημέρα που μου έσπανα τα νερά περνώ και αντιβίωση από τότε χτες βραδύ 34 εβδομάδες πλέων ο μικρός είναι 2250 σε βάρος κάθομαι ξάπλα και παω για συνέχει παρακολούθηση στο νοσοκομείο κάνω 3 φορές εξετάσεις αίμα ουρά την εβδομάδα παρακολουθούμε μην παρουσιαστή λοίμωξη

.....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα βαρος εχει το μωρο, τις ενεσουλες για τα πνευμονια τις εκανες, αρα το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να εισαι ξαπλα και ολα θα πανε καλα!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Μην σκεφτεσαι τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα βαρος εχει το μωρο, τις ενεσουλες για τα πνευμονια τις εκανες, αρα το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να εισαι ξαπλα και ολα θα πανε καλα!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Μην σκεφτεσαι τιποτα αλλο.

σε ευχαριστω πολυυυυυυυυυυ

Έχω τόση αγωνιά θα πάνε όλα καλά ? θα πάρει τα πάνω του ?

Θα χρειαστεί θερμοκοιτίδα ?

 

θα γεννήσω εύκολα η θα τον ταλαιπωρήσω ?

θα καταφέρω να τον θηλάσω ?

και αν γίνει το ένα κακό και αν γίνει το άλλο ουφφφφφφφ 17 μέρες είναι να ξυπνούσα και να ήταν 28 Σεπτέμβριου το πρωί

.....

Link to comment
Share on other sites

μαμαλευτερακι μου όλα καλά θα πάνε, τα έχουμε πει τόσες φορές, εσύ θα ακολουθείς κατά γράμμα τις συμβουλές της ιατρού σου και θα πρέπει να αποβάλεις το άγχος σου! Δεν κάνει καλό. Άλλωστε από τις 23 Αυγούστου που συνέβη το περιστατικό πηγαίνεις όλο και καλύτερα και φτάνεις στο στόχο σου σιγά-σιγά.

Και ο πελαργός θα φέρει στην ώρα του την παραγγελία σου, δεν είναι πάνω απ' τη στέγη σου!

Χαμογέλασε!!!! :-D

7P0bp3.png?QSgUFaB8

 

dOCGp3.png?JHmztYbB

Link to comment
Share on other sites

Και ο πελαργός θα φέρει στην ώρα του την παραγγελία σου, δεν είναι πάνω απ' τη στέγη σου!

Χαμογέλασε!!!! :-D

Ελπίζω πως πετά μακριά ακόμη μαζί με το αγγελουδάκι και να καθυστέρηση λίγο να έρθει καλημέρα σε ευχαριστώ πολύ :P:p:p

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...